Mehriban Əliyeva Türk-Alman Dostluq Federasiyasının fəxri mükafatına layiq görülüb
12.05.2014Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva sivilizasiyalararası dialoqa verdiyi töhfələrə, həmçinin Almaniyada türk dünyasının tanıdılmasına, Azərbaycan-Almaniya əlaqələrinin inkişafındakı xidmətlərinə görə Türk-Alman Dostluq Federasiyasının idarə heyətinin qərarı ilə qurumun fəxri mükafatına layiq görülüb.
Türk-Alman Dostluq Federasiyasının təşkilatçılığı ilə Almaniyanın Bavariya Federal Torpağının parlamentində mükafatın təqdim edilməsi ilə bağlı mərasim keçirilib.
Türk-Alman Dostluq Federasiyası tərəfindən təsis olunmuş və qədim yunan ilahələrindən Kübelenin adını daşıyan mükafat müxtəlif nominasiyalar üzrə tanınmış simalara təqdim olunur. İndiyədək federasiyanın mükafatlarına bir sıra nüfuzlu siyasətçilər, ictimai-siyasi xadimlər, iqtisadçılar, mədəniyyət işçiləri, məşhur idmançılar layiq görülüblər.
Laureatlar arasında Almaniya Kansleri Angela Merkel, bu ölkənin sabiq Prezidenti Yohannes Rau, parlamentin sabiq sədri Rita Silismud, Yaşıllar Partiyasının keçmiş sədri Kladio Rout, Türkiyənin keçmiş Prezidenti Süleyman Dəmirəl, Bavariya Federal Torpağının baş naziri Qünter Bexştayn və başqaları olublar.
Türk-Alman Dostluq Federasiyasının prezidenti Cehan Sendan sayca 12-ci mərasimdə Mehriban Əliyevanın mükafata dünyada sivilizasiyalararası dialoqa verdiyi töhfələrə, həmçinin Almaniyada türk dünyasının tanıdılmasına, Azərbaycan-Almaniya əlaqələrinin inkişafındakı xidmətlərinə görə layiq görüldüyünü söyləyib: “Mehriban xanıma xidmətlərinə görə minnətdarlığımızı bildiririk. Onun xidmətlərini necə önə çıxara bilərik? Türkiyə-Azərbaycan dostluğunu, Azərbaycan-Almaniya dostluğunu bizim federasiya vasitəsi ilə dünyaya necə yaya bilərik? Bu mükafatla onun əməyinə qiymət verdik və çox xoşbəxtik”.
Mükafatı Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Pərviz Şahbazov qəbul edib.
Pərviz Şahbazov Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən indiyədək Almaniyada bir sıra mühüm tədbirlərin keçirildiyini xatərladıb. O, misal kimi Berlində “Müasir incəsənət sərgisi”, “Bakıya uçuş”, Münxen, Köln, Ştutqart və Hamburqda isə Azərbaycan mədəniyyət axşamlarının təşkilini göstərib.
Bavariya Federal Torpağı parlamentinin vitse-prezidenti İnqe Aures Mehriban Əliyeva fərqli fəaliyyəti ilə hər zaman diqqət mərkəzində olduğunu söyləyib: “Onun rəhbərlik etdiyi Fond məktəblərin tikintisinə dəstək verməklə yanaşı, dini məbədlərin bərpasına da köməklik göstərir. Mehriban xanım dostluğun, əməkdaşlığın inkişafı naminə hansı sahələrə diqqət yetirməyin zəruriliyini gözəl bilir. O, fəaliyyəti ilə bunu sübut edib. Hesab edirəm ki, seçilən bu istiqamət doğru yoldur”.
Qeyd edək ki, bu il mükafat Almaniyanın vitse-kansleri, Sosial Demokrat Partiyasının sədri, iqtisadiyyat və ticarət naziri Ziqma Qabrielə, aktyor Bülent Ceylana, Bavariya Federal Torpağının Futbol Federasiyasının prezidenti Rayner Koka və başqalarına təqdim olunub.

Mehriban Aliyeva is awarded an honorary prize of the Turkish-German Friendship Federation
12.05.2014Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva was awarded an honorary prize of the Turkish-German Friendship Federation for her contributions to dialogue between civilizations, as well as for the services towards promotion of the Turkic world in Germany and development of relations between Azerbaijan and Germany.
A ceremony associated with awarding the prize was held with the organizational support of the Turkish-German Friendship Federation at the Parliament of Germany’s Bavarian Federal Land.
Instituted by the Turkish-German Friendship Federation and carrying the name of Greek Goddess Cybele, the prize is awarded to persons known for different nominations. So far, a number of influential politicians, public and political persons, economists, persons of culture and well-known sportsmen were awarded this price.
The laureates include German Chancellor Angela Merkel, this country’s former president Johannes Rau, former president of the parliament Rita Silismud, former chairperson of the Green Party Kladio Rout, former Turkish President Suleyman Demirel, premier minister of the Bavarian Federal land Gunther Bechstein etc.
President of the Turkish-German Friendship Federation Cehan Sendan said, at the ceremony (the twelfth), Mehriban Aliyeva was awarded this prize for her contribution to the dialogue between civilizations in the world, as well as promotion of the Turkic world in Germany, and her services to the development of relations between Germany and Azerbaijan: “We thank Mehriban khanum for her services. How can we appreciate her services? How can we disseminate the Azerbaijan-Turkey friendship, Azerbaijan-German friendship to the world? By this prize, we appreciated her service and we are very happy”.
The prize was received by Ambassador of Azerbaijan to Germany Parviz Abbasov.
Parviz Abbasov talked about a number of significant events held by the Heydar Aliyev Foundation, headed by Mehriban Aliyeva. As an example, he mentioned “Contemporary Art Exhibition” and “Flight to Baku” in Berlin, and Evenings of Azerbaijani Culture in Munich, Cologne, Stuttgart and Hamburg.
Vice-president of the Bavarian Federal Land’s Parliament Inge Aures said, with her distinguished activity, Mehriban Aliyeva has always been a focus of attention: “Along with supporting construction of schools, the Foundation headed by her also provides assistance for restoration of religious temples. Mehriban khanum very well knows the areas needing attention. She has proved this by her work. I think she has chosen a right direction”.
This year, Germany’s Vice-chancellor, chairperson of the Social Democratic Party, Minister of Economy and Commerce Zigma Gabriel, actor Bulent Ceylan, President of the Bavarian Federal Land’s Football Federation Reiner Koka etc. were honoured with this prize.