Mehriban Əliyeva 2014-cü ilin ən nüfuzlu qadını seçilib
06.03.2014Fransanın Ərəb Mədəni İrsi Mərkəzi və Misirin “Nefertiti Media Productions” şirkətinin birgə keçirdiyi sorğunun nəticəsinə görə, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva 2014-cü ilin ən nüfuzlu qadını adına layiq görülüb.
Sorğu 2013-cü il martın 8-dən 2014-cü il yanvarın 10-dək Fransada və ərəb dünyasında tələbələr, jurnalistlər və İnternet şəbəkəsi istifadəçiləri arasında keçirilib. Sorğu siyahısına dövlət başçıları, iri müəssisə və xeyriyyə təşkilatlarının rəhbərlərinin adları daxil edilib.
Mehriban Əliyeva UNESCO-nun xoşməramlı səfiri kimi fəaliyyətindəki xüsusi xidmətləri nəzərə alınmaqla, həmçinin mədəniyyətin təbliği və beynəlxalq mədəniyyət mübadiləsi, elm, səhiyyə, idman, təhsil, texnologiya və ekologiyanın inkişafı işinə verdiyi töhfəyə görə qalib seçilib.
Sorğunun nəticələri Ərəb Mədəni İrsi Mərkəzinin direktoru Rey Əlqətri Belhasusun adından Azərbaycanın Fransadakı səfirliyinə göndərilən məktubda açıqlanıb.

Mehriban Aliyeva is named the most influential woman of 2014
06.03.2014According to the results of the survey jointly conducted by France’s Arab Cultural Heritage Centre and Egypt’s “Nefertiti Media Productions” Company, Azerbaijan’s First Lady Mehriban Aliyeva was honoured with the title of the most influential woman of 2014.
The survey was carried out between 8 March 2013 and 10 January 2014 among students, journalists and Internet users in France and the Arab world. The survey list included names of heads of states and large companies and charitable organizations.
Mehriban Aliyeva was chosen the winner, taking into account her special merits as UNESCO goodwill ambassador, and due to her promotion of culture and international exchange of culture, contribution to development of science, healthcare, sport, education, technology and environment.
The results of the survey were disclosed in a letter sent on behalf Director of Arabic Cultural Heritage Centre Reem Katry Belhassous to the Embassy of Azerbaijan in France.