22.01.2013Pakistanın nüfuzlu “Daily Times” qəzeti və Qadın Könüllülər Təşkilatı Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanı “Humanizm simvolu–2012-ci ilin adamı” elan edib. Yanvarın 22-də İslamabadın “Serena” mehmanxanasında mükafatın təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Pakistan Milli Assambleyasının sədri vəzifəsini icra edən Fəsəl Kərim Kundi, Senatın sədr müavini Sabir Bəluc, Milli Assambleyanın humanitar məsələlər üzrə komitəsinin sədri, nazir Rubina Saadat Kaimxani, Senatın məlumat və yayım komitəsinin sədri Hacı Qulam Əli, müdafiə və müdafiə sənayesi komitəsinin sədri Müşahid Hüseyn, xarici əlaqələr komitəsinin sədri Hacı Adil, intizam komitəsinin sədri Seyid Məshədi, daxili işlər komitəsinin sədri Məhəmməd Talha Mahmud, senator Osman Seyfulla Khan, İslamabad Şəhəri İcra Hakimiyyətinin başçısı Tarik Pirzada, Pakistanın sabiq daxili işlər naziri, senator Vasim Xan, Milli Assambleyanın deputatı Humayun Seyfulla Xan, İslamabad Sənaye və Ticarət Palatasının sədri Zəfər Bəxtəvəri, digər dövlət və hökumət adamları, tanınmış ziyalılar, nüfuzlu universitetlərin rektorları, jurnalistlər, bir sıra ölkələrin İslamabaddakı səfirləri iştirak ediblər.
Qadın Könüllülər Təşkilatının sədri xanım Samina Şah Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü və dəstəyi ilə Pakistanda həyata keçirilmiş humanitar layihələr haqqında geniş məlumat verib. O, qeyd edib ki, 2007-ci ildə Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü və dəstəyi ilə Pakistanın zəlzələdən zərər çəkmiş Müzəffərabad şəhərində qızlar məktəbi tikilib, 2012-ci ildə isə həmin məktəb əsaslı təmir edilib, orada yenidənqurma işləri aparılıb. Fond tərəfindən Pakistanda silsilə humanitar yardımlar proqramı çərçivəsində “Edhi Home” kimsəsizlər evində sığınacaq tapan uşaqlara tibbi baxış və hepatit B virusuna qarşı peyvəndləşdirmə aparılıb, Peşavar şəhərində “Akbar Care” Serebral Paraliç İnstitutunda, həmçinin Xeybər Paxtunxva əyalətinin Laki Marvat şəhərinin qadınlar və uşaqlar xəstəxanasında imkansızlar üçün pulsuz müayinə təşkil edilib, İslamabad şəhərinin “Kulsum İnternational” klinikasında açıq ürək əməliyyatları maliyyələşdirilib, Həmzə Fonduna (Peşavar) müasir qanköçürmə avadanlığı və laboratoriya ilə təchiz edilmiş təcili tibbi yardım avtomobili və 2000 qanköçürmə paketi hədiyyə edilib, Xeybər Göz Fondunun yeni binasının inşası üçün maddi yardım göstərilib, Pakistanın bütün əyalətlərində Ramazan ayında iftar süfrələri təşkil edilib, Qurban bayramında Lakki Marvat bölgəsində və Pəncab əyalətində qurbanlıqlar kəsilərək əhalinin kasıb təbəqəsinə paylanılıb.
Xanım Samina Şah “Daily Times” qəzeti və Qadın Könüllülər Təşkilatının məhz bunları nəzərə alaraq Mehriban Əliyevanı “Humanizm simvolu–2012-ci ilin adamı” elan etdiyini söyləyib.
Tədbirdə Mehriban Əliyevanın fəaliyyətini, rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun Pakistan da daxil olmaqla xarici ölkələrdə həyata keçirdiyi xeyriyyə tədbirlərini əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Pakistan Milli Assambleyasının sədri vəzifəsini icra edən Fəsəl Kərim Kundi Mehriban Əliyevanın Pakistandakı fəaliyyətini iki qardaş ölkə arasında dostluq münasibətlərinin əyani göstəricisi kimi qiymətləndirib. O, Mehriban Əliyevanın uşaq və qadınların problemlərinin həlli ilə yaxından məşğul olmasının Pakistanın böyük qızı Benazir Bhuttonun ideyaları ilə üst-üstə düşdüyünü xüsusi vurğulayıb.
F.K.Kundi Pakistan ilə Azərbaycan arasında inkişafda olan qardaşlıq əlaqələrindən danışaraq, bu münasibətlərin həyatın bütün sahələrini əhatə etdiyini bildirib.
Pakistanda hökumətin sosial problemlərin həlli istiqamətində atdığı addımlardan, humanitar, səhiyyə və təhsilin inkişafına yönəltdiyi diqqətdən danışan Fəsəl Kərim Kundi Azərbaycanın birinci xanımının təşəbbüsü və dəstəyi ilə Pakistanın bütün əyalətlərində keçirilən humanitar tədbirlərin iki xalq arasındakı dostluq və qardaşlıq münasibətlərini daha da möhkəmləndirdiyini vurğulayıb.
Sonra Fəsəl Kərim Kundi Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın təltif olunduğu “Humanizm simvolu- 2012-ci ilin adamı” mükafatını Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Daşqın Şikarova təqdim edib.
Səfir Daşqın Şikarov “Daily Times” qəzeti və Qadın Könüllülər Təşkilatının rəhbərliyinə və əməkdaşlarına təşkil olunmuş tədbirə və Azərbaycanın birinci xanımını yüksək mükafatla təltif etdiklərinə görə minnətdarlığını bildirib.
Diplomat bu mükafatın Pakistan parlamentinin sədri vəzifəsini icra edən şəxs tərəfindən təqdim olunması faktının xüsusi önəm kəsb etdiyini vurğulayıb.
Mərasim məktəblilərin tanınmış instrumental qrupunun ifasında konsert proqramı ilə başa çatıb.
Təqdimat mərasimi Pakistanın nüfuzlu mətbuat orqanlarında - “Pakistan Observer”, “The News”, “Daily Times” və “The Nation”, “DNA News”, “Centreline”, həmçinin PTV, DRY News, Vakt TV, CNBC və digər yerli kanallarda geniş işıqlandırılıb.

Мехрибан Алиева объявлена в Пакистане «Символом гуманизма – человеком 2012 года»
22.01.2013Влиятельная пакистанская газета «Daily Times» и Организация женщин-волонтеров объявили первую леди Азербайджана, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиеву «Символом гуманизма – человеком 2012 года». 22 января в исламабадской гостинице «Serena» состоялась церемония вручения премии.
В мероприятии приняли участие исполняющий обязанности председателя Национальной Ассамблеи Пакистана Файсал Карим Кунди, заместитель председателя Сената Сабир Белудж, председатель комитета по гуманитарным вопросам Национальной Ассамблеи, министр Рубина Саадат Каимхани, председатель комитета Сената по информации и вещанию Хаджи Гулам Али, председатель комитета по обороне и оборонной промышленности Мушахид Хусейн, председатель комитета внешних связей Хаджи Адиль, председатель дисциплинарного комитета Сеид Масхеди, председатель комитета по внутренним делам Мухаммед Талха Махмуд, сенатор Осман Сейфулла Кхан, глава Исполнительной власти города Исламабад Тарик Пирзада, бывший министр внутренних дел Пакистана, сенатор Васим Хан, депутат Национальной Ассамблеи Хумаюн Сейфулла Хан, председатель Торгово-промышленной палаты Исламабада Зафар Бахтевери, другие официальные лица, видные представители интеллигенции, ректоры престижных университетов, журналисты, послы ряда стран в Исламабаде.
Председатель Организации женщин-волонтеров Самина Шах предоставила обширную информацию о гуманитарных проектах, реализованных в Пакистане по инициативе и при поддержке Мехрибан Алиевой.
Было отмечено, что в 2007 году по инициативе и при поддержке Мехрибан Алиевой в пострадавшем от землетрясения пакистанском городе Музаффарабад построена школа для девочек, а в 2012 году эта школа была капитально отремонтирована и отреставрирована. В рамках программы гуманитарной помощи Пакистану Фонд организовал медосмотр и вакцинацию против гепатита В детей из приюта «Edhi Home», бесплатное обследование для неимущих в Институте церебрального паралича «Akbar Care» в городе Пешавар, а также в женской и детской больнице города Лакки Марват провинции Хейбар Пахтунхва, профинансировал операцию на открытом сердце в клинике «Kulsum İnternational» в городе Исламабад, подарил Фонду Хамза (Пешавар) автомобиль скорой помощи, оснащенный современным оборудованием для переливания крови и лабораторией, а также 2000 пакетов для переливания крови, оказал материальную помощь строительству нового здания Глазного фонда Хейбар, устроил ужин-ифтар во всех провинциях Пакистана в месяц Рамазан, в праздник Гурбан в городе Лакки Марват и провинции Пенджаб раздал неимущим мясо жертвенных животных.
Самина Шах сказала, что с учетом всего этого газета «Daily Times» и Организация женщин-волонтеров объявили Мехрибан «Символом гуманизма – человеком 2012 года».
Был продемонстрирован видеоролик, рассказывающий о благородной деятельности Мехрибан Алиевой, благотворительных мероприятиях, осуществляемых возглавляемым ею Фондом Гейдара Алиева в зарубежных странах, в том числе в Пакистане.
Исполняющий обязанности председателя Национальной Ассамблеи Пакистана Файсал Карим Кунди расценил деятельность первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой в Пакистане как наглядный показатель дружественных отношений между двумя братскими странами. Он особо подчеркнул, что активное участие Мехрибан Алиевой в решении проблем детей и женщин совпадает с идеями великой дочери Пакистана Беназир Бхутто.
Говоря о развивающихся пакистано-азербайджанских отношениях, Ф.К.Кунди отметил, что они охватывают все сферы жизни.
Рассказав о предпринимаемых правительством Пакистана шагах по решению социальных проблем, его внимании к развитию гуманитарной сферы, здравоохранения и образования, Файсал Карим Кунди подчеркнул, что проводимые по инициативе и при поддержке первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой гуманитарные акции во всех провинциях Пакистана еще более укрепили дружественные и братские отношения между двумя народами.
Затем Файсал Карим Кунди вручил премию, которой удостоена первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева, послу Азербайджана в Пакистане Дашгыну Шикарову.
Посол Дашгын Шикаров выразил признательность руководству и сотрудникам газеты «Daily Times» и Организации женщин-волонтеров за организацию данного мероприятия и высокую награду первой леди Азербайджана.
Дипломат подчеркнул, что факт вручения этой премии исполняющим обязанности председателя парламента Пакистана представляет особую важность.