Mehriban Əliyevaya “Birlik Ulduzları” dövlətlərarası mükafatı təqdim edilib
13.04.2012Moskvada, Rusiya Dövlət Kitabxanasının Paşkov Evində “Birlik Ulduzları” dövlətlərarası mükafat laureatlarının təntənəli təltif mərasimi olmuşdur. Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Milli Məclisin deputatı, UNESCO-nun və İSESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevaya humanitar fəaliyyət sahəsində “Birliyin Ülduzları” mükafatı təqdim edilmişdir. Bu yüksək mükafat MDB iştirakçısı olan dövlətlərin Humanitar Əməkdaşlıq Şurası (HƏŞ) və MDB iştirakçısı olan ölkələrin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondu (DHƏF) tərəfindən təsis edilmişdir.
Mərasimi Dövlət Dumasının sədri Sergey Narışkin açmışdır. O, MDB məkanında mədəniyyətlərarası humanitar əməkdaşlığın əhəmiyyətini qeyd etmişdir. RF parlamentinin spikeri laureatlardan hər birinin görkəmli xidmətləri barədə qısa məlumat vermiş, Azərbaycanın birinci xanımını şəxsən salamlamışdır. O, Mehriban xanım Əliyevanın səhiyyə sahəsində, sosial sferada, mədəniyyət və humanitar sahələrdə görkəmli xidmətlərini, habelə Birliyin bütün xalqlarının rifahı naminə inteqrasiya proseslərinin möhkəmlənməsində müstəsna rolunu xüsusi qeyd etmişdir. Sergey Narışkin demişdir: “Mən Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, ümumbəşəri dəyərlərin möhkəmlənməsi, ölkələrimiz və xalqlarımız arasında dostluq və qarşılıqlı anlaşma naminə çox böyük qüvvə, enerji və qəlbinin hərarətini sərf edən Mehriban xanım Əliyevanı salamlamağa ürəkdən şadam. Biz bilirik ki, Mehriban Əliyeva UNESCO-nun və İSESCO-nun xoşməramlı səfiri fəxri adına, anaların və ailənin sağlamlığının möhkəmlənməsində xidmətlərinə görə Dünya Səhiyyə Təşkilatının mükafatına layiq görülmüşdür, həmçinin Azərbaycanda olimpiya hərəkatının inkişafına kömək edir”.
Sonra Dövlət Dumasının sədri Sergey Narışkin mükafatı Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevaya təqdim etmişdir.
Mehriban xanım Əliyeva bu mükafata və onun fəaliyyətinin yüksək qiymətləndirilməsinə görə DHƏF-ə və HƏŞ-ə səmimi təşəkkürünü bildirmişdir. O demişdir: “Mən bu mükafatı müasir Azərbaycanın xidmətlərinin etiraf edilməsi kimi, ölkələrimiz və xalqlarımız arasında ənənəvi dostluq münasibətlərinin möhkəmlənməsi işinə mənim ölkəmin töhfəsi kimi qiymətləndirirəm”.
O bildirmişdir ki, ölkələrimizin müstəqil dövlətlər kimi təşəkkülü dövründə mehriban qonşuluq və əməkdaşlıq kimi müsbət meyillərin qorunub saxlanması və möhkəmlənməsi çox vacibdir.
M.Əliyeva demişdir: “Azərbaycan coğrafi baxımdan Avrasiyanın mərkəzində yerləşir və əsrlər boyu ölkəmiz çoxsaylı mədəniyyətlərin və sivilizasiyaların əlamətlərini özündə birləşdirir”.
Mehriban xanım Əliyeva xüsusi vurğulamışdır ki, 2010-cu ildə Bakıda Humanitar Əməkdaşlıq üzrə Birinci Azərbaycan-Rusiya Forumu keçirilmiş, sonradan bu tədbir hər il keçirilən Beynəlxalq Humanitar Foruma çevrilmişdir. Aşkardır ki, yaşadığımız mürəkkəb və ziddiyyətli dünyada bəzən adi anlaşma, dözümlülük və hörmət münasibətləri çatışmır. Mehriban Əliyeva çıxışının sonunda demişdir: “Mənim fikrimcə, etimadı möhkəmlətmək, anlaşmaya nail olmaq, yığılıb qalmış problemlərin həlli mexanizmlərini yaratmaq yalnız birgə səylərimizlə, mənəviyyat və humanizm, insaniyyət, inam və bir-birinin kədərinə şərik olmaq kimi ümumbəşəri dəyərlərə əsaslanmaqla və əlbəttə, humanitar və mədəni əlaqələri gücləndirmək və möhkəmləndirməklə mümkündür. İqtisadi əlaqələrin möhkəmlənməsi kimi təhsil, elm və mədəniyyət sahəsində irimiqyaslı layihələr də ölkələrimizin sülh və firavanlığa can atmasına kömək edir”.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu, RF Prezidentinin beynəlxalq mədəni əməkdaşlıq üzrə xüsusi nümayəndəsi Mixail Şvıdkoy, MDB İcraiyyə Komitəsinin rəhbəri Sergey Lebedev, Dövlət Duması Aparatının rəhbəri Cahan Pollıyeva da laureatları təbrik etmişdir.
Mükafatların təqdim edilməsinə həsr olunmuş təntənəli mərasimin aparıcısı əməkdar incəsənət xadimi Svyatoslav Belza idi.
Tədbirin sonunda Vladimir Spivakovun rəhbərlik etdiyi orkestrin iştirakı ilə bayram konserti olmuşdur. Konsertdə Azərbaycanın gənc nümayəndəsi, istedadlı skripkaçı Elvin Qəniyev çıxış etmişdir.
Mehriban Arif qızı Əliyeva - Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun və İSESCO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatıdır, öz xeyriyyəçilik fəaliyyəti ilə ölkədə və onun hüdudlarından kənarda yaxşı tanınmışdır. Onun rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun geniş miqyaslı layihələri ölkənin həyati əhəmiyyətli bütün sahələrini – təhsil, elm, mədəniyyət, ekologiya, idman, din və başqa sahələri əhatə edir. Yeni klinika və məktəblərin tikintisi, məscidlərin, məbədlərin və digər konfessiyalara aid dini abidələrin bərpası, müasir incəsənətin dəstəklənməsi və mədəni irsin təbliğ edilməsi Mehriban Əliyevanın fəaliyyət sahəsinin heç də tam olmayan siyahısıdır. O, Milli Olimpiya Komitəsinin İcraiyyə Komitəsinin üzvü, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidentidir. Bəşəriyyətin ali ideallarına xidmət sahəsində görkəmli nailiyyətlərinə görə 2007-ci ildə Dünya Səhiyyə Təşkilatının mükafatına, habelə “Qızıl ürək” beynəlxalq mükafatına layiq görülmüşdür.
Mehriban Əliyeva cəmiyyətdə qadının rolunun artırılması, anaların və ailənin sağlamlığının qorunması və möhkəmlənməsi məsələləri ilə fəal məşğul olur. Onun təşəbbüsü ilə Bakıda unikal Muğam Mərkəzi və Müasir İncəsənət Muzeyi tikilmiş, 2011-ci ildə Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə Ümumdünya Forumu keçirilmişdir.
2010-cu ildə M.Əliyeva Fransanın Fəxri Legion Ordeni zabit rütbəsinə, habelə UNESCO-nun “Qızıl Motsart” medalına və “Türk Dünyasına xidmət” mükafatına layiq görülmüşdür.
Keçən il o, Krans Montana Forumunun Qızıl medalına layiq görülmüşdür.
Mehriban Əliyeva məzunu olduğu İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin fəxri professorudur.
Azərbaycanda Beynəlxalq “Eurovision-2012” mahnı müsabiqəsinin keçirilməsi üzrə Təşkilat Komitəsinə rəhbərlik edir.
Xatırladaq ki, “Birlik ulduzları” dövlətlərarası mükafatı hər il elm, təhsil, mədəniyyət və incəsənət sahələrində böyük uğur və töhfələrə, dünya nailiyyətləri səviyyəsinə uyğun olan və MDB ölkələrinin humanitar əməkdaşlığına şərait yaradan humanitar fəaliyyətə görə verilir.
Təntənəli təltif mərasimində keçənilki laureatlar, Birlik ölkələrinin elmi və yaradıcı ziyalılarının nümayəndələri,
MDB iştirakçısı olan dövlətlərin Humanitar Əməkdaşlıq Şurasının və MDB iştirakçısı olan ölkələrin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondunun idarə heyətinin üzvləri, MDB ölkələrinin nazirliklərinin və idarələrinin, diplomatik korpusun nümayəndələri iştirak etmişdir.

Mehriban Aliyeva was awarded the “Stars of the Commonwealth” Interstate Prize
13.04.2012A solemn ceremony of awarding the laureates of the “Stars of the Commonwealth” Interstate Prize was held in Moscow, in the Pashkov House of the Russian State Library. First Lady of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, member of the Milli Majlis, UNESCO and ISESCO Ambassador Mehriban Aliyeva was awarded the “Stars of the Commonwealth” Prize for her humanitarian activity. This high prize was initiated by the Humanitarian Cooperation Council (HCC) of CIS member states and the Interstate Humanitarian Cooperation Foundation (IHCF) of CIS member countries.
The ceremony was opened by Chairman of the State Duma Sergey Naryshkin. He noted the significance of humanitarian intercultural cooperation in CIS. The Russian Federation Parliament’s speaker gave short information about each of the laureates’ notable services, and personally greeted the First Lady of Azerbaijan. He specifically underlined Mehriban Aliyeva’s notable services in the sphere of public health, social sphere, culture and humanitarian fields and her the exclusive role in strengthening the integration processes for the prosperity of all nations of the Commonwealth. Sergey Naryshkin said: “I am very pleased to welcome Mrs. Mehriban Aliyeva, the President of the Heydar Aliyev Foundation, who has greatly contributed, with her energy and warmth of her heart, to strengthening the universal values, friendship and mutual understanding between our countries and nations. We know that Mrs. Mehriban Aliyeva was awarded UNESCO and ISESCO goodwill ambassadors honorary titles, a prize of the World Health Organization for her services in strengthening mother and families’ health, and has been contributing to the development of Olympic movement in Azerbaijan.”.
Then Chairman of the State Duma Sergey Naryshkin presented the Prize to First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva.
Mrs. Mehriban Aliyeva thanked HCC and IHCF for the prize and for high evaluation of her activity. She said: “I appreciate this prize as recognition of modern Azerbaijan’s services and contribution of my country to strengthening the traditional friendship relations between our countries and nations.”.
She said preserving and strengthening positive tendencies such as friendly neighbourhood and cooperation in the period of our countries’ formation as independent states were of great significance.
M. Aliyeva said: “From the geographical point of view, Azerbaijan is located in the centre of Eurasia and for centuries our country has been incorporating signs of many cultures and civilizations.”.
Mrs. Mehriban Aliyeva specifically underlined that the First Azerbaijani-Russian Forum was held in Baku in 2010 on Humanitarian Cooperation, and later this event turned into an International Humanitarian Forum. It is obvious that sometimes simple relations of mutual understanding, tolerance and respect are missing in a complicated and controversial world we have been living in. Mehriban Aliyeva noted at the end of her speech: “To my opinion, strengthening the trust, achieving mutual understanding and creating a mechanism of solution of pending problems is possible only by our joint efforts and by basing on universal values such as morality, humanism, benevolence, confidence and sharing each-other’s grief and, of course, by strengthening the humanitarian and cultural relations. Large-scale projects in the sphere of education, science an culture such as strengthening the economic ties are also contributing to our countries’ seeking for piece and prosperity.”.
Ambassador of Azerbaijan to Russia Polad Bulbuloglu, special envoy of the Russian President for international cultural cooperation Michael Shvidkov, head of the CIS Executive Committee Sergey Lebedev, head of the State Duma Machinery Jahan Polliyeva also congratulated the laureates.
A solemn ceremony of awarding prizes was hosted by Honoured Person of Art Svyatoslav Belza.
At the end of the event, a festive concert was given with participation of the orchestra headed by Vladimir Spivakov. Young representative from Azerbaijan, a talented violinist Elvin Ganiyev performed at the concert.
Mehriban Arif gyzy Aliyeva is the First Lady of Azerbaijan, the President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO and ISESCO Goodwill Ambassador and member of the Milli Majlis, and she has been very well known for her philanthropic activity both in the country and also beyond its boundaries. Large-scale projects being implemented by headed by her Heydar Aliyev Foundation covers all areas of vital importance of the country including education, science, culture, environment, sports, religion etc. Construction of new clinics and schools, restoration of mosques, shrines and religious monuments related to other confessions, supporting contemporary art and promotion of the cultural heritage are an incomplete list covering the areas of activity of Mrs. Mehriban Aliyeva. She is a member of the National Olympic Committee’s Executive Committee and President of the Azerbaijani Gymnastics Federation. For her notable services in serving the highest ideals of the universe she was awarded a prize of the World Health Organization in 2007 and “Golden Heart” international prize.
Mehriban Aliyeva has been actively engaged in maters related to increasing women’s role in society, protection of and strengthening mothers’ and family health. Unique Mugham Centre and Modern Art Museum were constructed in Baku, and a World Forum on Intercultural Dialogue was held in 2011 on her initiative.
In 2010, M.Aliyeva was honoured with the Honoured Legion Order’s title of officer of France, UNESCO’s “Golden Mozart” medal and the “Serving the Turkish World” Prize.
Last year she was honoured with a Gold Medal of the Crans Montana Forum.
Mehriban Aliyeva is an honoured professor of the First Moscow State Medical University’s after I.M.Schenov, which she has graduated from.
M.Aliyeva has been heading the Organizational Committee for holding the International Eurovision-2012 Song Contest in Azerbaijan.
It should be noted that the “Stars of the Commonwealth” Interstate Prize is awarded for great successes and contributions in spheres of education, science, culture and art, as well as for humanitarian activity conforming to world achievements level and creating conditions for humanitarian cooperation between CIS countries.
Laureates of the lat year, representatives of the commonwealth countries’ scientific and creative intellectuals, board members of the Humanitarian Cooperation Council of the CIS member states and the Interstate Humanitarian Cooperation Foundation, as well as representatives of the CIS countries’ ministries and departments, diplomatic corps attended the solemn awarding ceremony.