Mehriban Əliyevaya Krans Montana Forumunun Qızıl medalı təqdim olunub
24.06.2011İyunun 24-də Brüsseldə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyevaya Krans Montana Forumunun Qızıl medalı təqdim olunmuşdur.
Bu münasibətlə təşkil olunan mərasimə gələn Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanı Krans Montana Forumunun prezidenti Jan Pol Karteron qarşıladı. Mehriban xanım Əliyeva mərasimə dəvət olunan qonaqlarla görüşdü.
Əvvəlcə Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın adından nahar verildi.
Krans Montana Forumunun Qızıl medalı dünyada öz fəaliyyəti ilə böyük nüfuz qazanmış, xüsusi xidmətləri olan insanlara verilir. Mehriban xanım Əliyevanın Krans Montana Forumunun Qızıl medalına layiq görülməsi onun mədəniyyət, elm, təhsil, səhiyyə, sosial və digər sahələrdə həyata keçirdiyi çoxşaxəli fəaliyyətinin beynəlxalq miqyasda diqqət mərkəzinə çevrilməsini bir daha təsdiq edir.
Mərasimi Krans Montana Forumunun prezidenti Jan Pol Karteron açdı. “Biz bu mükafatı Mehriban xanım Əliyevaya daha yaxşı dünya qurmaq üçün göstərdiyi dəyərli fəaliyyətinə görə veririk”, - deyən Jan Pol Karteron Qızıl medalı qəbul etdiyinə görə Azərbaycanın birinci xanımına minnətdarlığını bildirdi.
İSESKO-nun baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tüveycri də mərasimdə iştirak etməkdən şərəf hissi duyduğunu bildirdi. O, təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və sosial sahələrdə həyata keçirdiyi layihələrlə tanınan Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanda gənc nəslin yetişməsində yaxından iştirak etdiyini dedi. Bildirdi ki, Mehriban xanım Əliyeva Milli Məclisin deputatı kimi fəal siyasətlə məşğul olur və Bakıda İSESKO-nun tədbirlərinin keçirilməsinə yüksək diqqət və qayğı ilə yanaşır. Bu baxımdan Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyətinə beynəlxalq aləmdə böyük diqqət vardır. Mehriban xanım Əliyevanın mədəniyyətlərarası və sivilizasiyalararası dialoqun əldə olunmasına da töhfə verdiyini vurğulayan İSESKO-nun baş direktoru Krans Montana Forumunun Qızıl medalına layiq görülməsi münasibətilə bir daha xoşməramlı səfiri təbrik etdi.
İSESKO-nun baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tüveycri Krans Montana Forumunun Qızıl medalını Mehriban xanım Əliyevaya təqdim etdi.

Mehriban Aliyeva presented with the Crans Montana Forum`s Gold Medal
24.06.2011Mehriban Aliyeva, Azerbaijan`s First Lady, President of Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, MP, was presented with the Crans Montana Forum`s Gold Medal, Brussels, June 24.
In the awarding ceremony, Mrs Mehriban Aliyeva was welcomed by President of the Crans Montana Forum Jean-Paul Carteron. M.Aliyeva met with the guests.
Prior to the ceremony, a lunch was given on behalf of the Azerbaijani First Lady.
The Medal is awarded by the Crans Montana Forum on exceptional occasions and by special decision in recognition of successful achievements in favor of a more humane world. Mehriban Aliyeva’s receiving this medal indicates the international awareness of her multilateral actions in the social, cultural, scientific, educational and public health spheres.
The ceremony was opened by Jean-Paul Carteron, who said the Azerbaijani First Lady was honored for her tremendous and valuable contribution to building a more humane world. Carteron thanked Mehriban Aliyeva for accepting the Medal.
ISESCO Director General Abdulaziz Othman Altwaijri praised the Heydar Aliyev Foundation`s educational, cultural and social projects. He said the Foundation played an important role in bringing up the new generation in Azerbaijan. Altwaijri also hailed the Azerbaijani First Lady for actively working as MP and placing a special importance on organizing the ISESCO events in her country. "In this regard Mrs Mehriban Aliyeva`s activity is the focus of international attention. The Azerbaijani First Lady also greatly contributes to establishing the dialogue of cultures and civilizations", the Director General said.
Director General of ISESCO Abdulaziz Othman Altwaijri presented the Crans Montana Forum`s Gold Medal to Mrs Mehriban Aliyeva.