Mehriban Əliyevaya Krans Montana Forumunun Qızıl medalı təqdim olunub
24.06.2011İyunun 24-də Brüsseldə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyevaya Krans Montana Forumunun Qızıl medalı təqdim olunmuşdur.
Bu münasibətlə təşkil olunan mərasimə gələn Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanı Krans Montana Forumunun prezidenti Jan Pol Karteron qarşıladı. Mehriban xanım Əliyeva mərasimə dəvət olunan qonaqlarla görüşdü.
Əvvəlcə Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın adından nahar verildi.
Krans Montana Forumunun Qızıl medalı dünyada öz fəaliyyəti ilə böyük nüfuz qazanmış, xüsusi xidmətləri olan insanlara verilir. Mehriban xanım Əliyevanın Krans Montana Forumunun Qızıl medalına layiq görülməsi onun mədəniyyət, elm, təhsil, səhiyyə, sosial və digər sahələrdə həyata keçirdiyi çoxşaxəli fəaliyyətinin beynəlxalq miqyasda diqqət mərkəzinə çevrilməsini bir daha təsdiq edir.
Mərasimi Krans Montana Forumunun prezidenti Jan Pol Karteron açdı. “Biz bu mükafatı Mehriban xanım Əliyevaya daha yaxşı dünya qurmaq üçün göstərdiyi dəyərli fəaliyyətinə görə veririk”, - deyən Jan Pol Karteron Qızıl medalı qəbul etdiyinə görə Azərbaycanın birinci xanımına minnətdarlığını bildirdi.
İSESKO-nun baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tüveycri də mərasimdə iştirak etməkdən şərəf hissi duyduğunu bildirdi. O, təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və sosial sahələrdə həyata keçirdiyi layihələrlə tanınan Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanda gənc nəslin yetişməsində yaxından iştirak etdiyini dedi. Bildirdi ki, Mehriban xanım Əliyeva Milli Məclisin deputatı kimi fəal siyasətlə məşğul olur və Bakıda İSESKO-nun tədbirlərinin keçirilməsinə yüksək diqqət və qayğı ilə yanaşır. Bu baxımdan Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyətinə beynəlxalq aləmdə böyük diqqət vardır. Mehriban xanım Əliyevanın mədəniyyətlərarası və sivilizasiyalararası dialoqun əldə olunmasına da töhfə verdiyini vurğulayan İSESKO-nun baş direktoru Krans Montana Forumunun Qızıl medalına layiq görülməsi münasibətilə bir daha xoşməramlı səfiri təbrik etdi.
İSESKO-nun baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tüveycri Krans Montana Forumunun Qızıl medalını Mehriban xanım Əliyevaya təqdim etdi.

Мехрибан Алиевой вручена Золотая медаль Форума Кранс Монтана
24.06.201124 июня в Брюсселе первой леди Азербайджана, президенту Фонда Гейдара Алиева, послу доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутату Милли Меджлиса Мехрибан Алиевой была вручена Золотая медаль Форума Кранс Монтана.
Первую леди Азербайджана Мехрибан Алиеву, прибывшую на организованную по этому случаю церемонию, встретил президент Форума Кранс Монтана Жан-Поль Картерон. Мехрибан ханум Алиева поздоровалась с гостями, приглашенными на церемонию.
Вначале был дан обед от имени первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой.
Золотая медаль Форума Кранс Монтана вручается людям, завоевавшим своей деятельностью большой авторитет в мире и имеющим особые заслуги. Награждение Мехрибан ханум Алиевой Золотой медалью Форума Кранс Монтана является еще одним подтверждением того, что ее многосторонняя деятельность в области культуры, науки, образования, здравоохранения, социальной и других сферах, становится центром внимания в международном масштабе.
Церемонию открыл президент Форума Кранс Монтана Жан-Поль Картерон. «Эту награду мы вручаем Мехрибан ханум Алиевой за ее ценную деятельность для создания лучшего мира», - сказал Жан-Поль Картерон, выразив признательность первой леди Азербайджана за то, что она приняла медаль.
Генеральный директор ИСЕСКО Абдельазиз бен Осман аль-Тувейджри отметил, что для него честь участвовать в этой церемонии. Он сказал, что Фонд Гейдара Алиева, известный реализуемыми им проектами в области образования, здравоохранения, культурной и социальной сферах, принимает непосредственное участие в воспитании молодого поколения в Азербайджане. Абдельазиз бен Осман аль-Тувейджри подчеркнул, что как депутат Милли Меджлиса Мехрибан ханум Алиева занимается активной политикой и с большим вниманием и заботой подходит к проведению в Баку мероприятий ИСЕСКО. С этой точки зрения на международной арене деятельности Мехрибан ханум Алиевой уделяется большое внимание. Подчеркнув вклад Мехрибан ханум Алиевой в достижение межкультурного и межцивилизационного диалога, генеральный директор ИСЕСКО еще раз поздравил посла доброй воли с награждением Золотой медалью Форума Кранс Монтана.
Генеральный директор ИСЕСКО Абдельазиз бен Осман аль-Тувейджри вручил Мехрибан ханум Алиевой Золотую медаль Форума Кранс Монтана.