Mehriban Əliyevaya “Qızıl ürək” beynəlxalq mükafatı təqdim olunub
27.05.2007Genişmiqyaslı xeyriyyəçilik fəaliyyətinə, bəşəriyyətin ali ideallarına xidmət sahəsində yüksək nailiyyətlərinə görə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun Xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyevaya yüksək mükafat – “Qızıl ürək” beynəlxalq mükafatı təqdim olunmuşdur.
Mayın 27-də Moskvanın Stanislavski və Nemiroviç-Dançenko adına Musiqili Teatrında keçirilən mərasimə gələn Mehriban xanım Əliyeva əvvəlcə məşhur İtaliya aktrisası, mərasimin patronessası Sofi Lorenlə görüşmüşdür. Sofi Loren Azərbaycanın birinci xanımını bu mükafata layiq görülməsi münasibətilə təbrik etmişdir.
Sonra “Qızıl ürək” beynəlxalq mükafatının dördüncü təqdimat mərasimi olmuşdur. Mərasimi Sofi Loren açmışdır. Mehriban xanım Əliyevaya “Qızıl ürək” mükafatını – heykəlciyi və “Beynəlxalq mükafatın laureatı” fəxri nişanını Sofi Loren, Rusiya Federasiyası Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Sergey Mironov və Rusiya Federasiyası Təhlükəsizlik Şurasının katibi İqor İvanov təqdim etmişlər.
Azərbaycanın birinci xanımına mükafatı təqdim edən Sergey Mironov Mehriban xanım Əliyevanın Heydər Əliyev Fondu çərçivəsindəki fəaliyyəti ilə yaxşı tanış olduğunu bildirərək vurğulamışdır ki, “belə xeyirxah və qızıl ürəklər insanlara və dünyaya fəzilət bəxş edir”.
MEHRİBAN XANIM ƏLİYEVA təşəkkür edərək demişdir:
- Mükafata görə çox sağ olun, mənim ünvanıma deyilən səmimi sözlərə görə çox sağ olun!
Çox sağ olun ki, mürəkkəb zəmanəmizdə səylə mərhəmətə çağırırsınız. Düşünürəm ki, həm laureatlarınızın və həm də nominantlarınızın xeyirxah işləri mərhəmətə, rəhmdilliyə, başqasının dərdinə şərik olmağa, ətrafdakıların və bizim köməyimizə ehtiyacı olanların ağrı-acısını duymağa və bölüşməyə çağırışdır.
Mən arzu edirəm ki, bu mükafatın laureatlarının sayı ilbəil artsın və beləliklə, dünyada saf və xeyirxah əməllər daha çox olsun, dərd-qüssə isə, azacıq da olsa, əskilsin. “Qızıl ürək” müxtəlif ölkələrdən olan insanları, müxtəlif peşə və vəzifə sahiblərini universal və əbədi ideya - xeyirxahlıq ideyası ətrafında birləşdirir.
Bu böyük və nəcib işinizə görə çox sağ olun.
Azərbaycanın birinci xanımına “Qızıl ürək” mükafatının təqdimatından əvvəl Heydər Əliyev Fondu haqqında sənədli film nümayiş etdirilmişdir. Filmdə Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyətindən, təhsil, mədəniyyət, səhiyyə sahəsində həyata keçirilən geniş layihələrdən, habelə xəstə, yetim uşaqlara, aztəminatlı ailələrin uşaqlarına göstərilən yardımdan bəhs olunurdu.
Tədbirin təşkilatçısı, “Qızıl ürək” Xeyriyyə Fondunun təşkilat komitəsinin rəhbəri, tibb elmləri doktoru Yakov Brand AzərTAc-ın müxbirinə demişdir ki, Mehriban xanım Əliyeva bu yüksək mükafata layiqdir, çünki onun başçılıq etdiyi Fond, ilk növbədə, xəstə uşaqlara yardım sahəsində çox böyük işlər görür. Mehriban xanım Əliyevaya “Qızıl ürək” mükafatının verilməsi barədə qərar qəbul edilməzdən əvvəl Fondun fəaliyyəti ətraflı öyrənilmiş, diabet, talassemiya, vərəm ilə mübarizə proqramı çərçivəsində, habelə evsiz-eşiksiz və əlil uşaqlara yardım sahəsində görülən konkret işlər yüksək qiymətləndirilmişdir.
Mötəbər mükafatın təqdim olunması mərasimində Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin təbrik məktubu oxunmuşdur.
Humanizm ideyalarına və bəşəri ideallara xidmətə xüsusi töhfələrinə görə görkəmli insanların mükafatlandırılması mərasimi hər il Rusiya Federasiyasının YUNESKO-nun İşləri üzrə Komissiyasının, Rusiya Hökumətinin, Rusiya Qızıl Xaç Cəmiyyətinin, Federasiya Şurasının, “Qızıl ürək” Xeyriyyə Fondunun, İTAR-TASS agentliyinin və bir sıra digər təşkilatların himayəsi ilə keçirilir. Bu il “Qızıl ürək” mükafatına yanğın zamanı uşaqları xilas etmiş 11 yaşlı Olqa Kozlova və Dmitri Filyuşin, 60-dan çox uşağı övladlığa götürmüş Sorokinlər ailəsi və ayrı-ayrı şəxslər layiq görülmüşlər.
Təntənəli gecədən və Rusiyanın estrada ulduzlarının iştirakı ilə böyük konsertdən yığılan vəsait “Həyat yolu” xeyriyyə proqramının ehtiyaclarına sərf olunacaqdır.
Mərasimdə Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu, Heydər Əliyev Fondunun Moskvadakı nümayəndəsi Leyla Əliyeva, Moskva merinin müavini Lyudmila Şvetsova, Rusiyanın fövqəladə hallar naziri Sergey Şoyqu, məşhur müğənni, Dövlət Dumasının deputatı İosif Kobzon, Rusiya siyasi elitasının, işgüzar dairələrinin görkəmli nümayəndələri, elm və mədəniyyət xadimləri iştirak etmişlər.

Мехрибан Алиевой вручена международная премия «Золотое сердце»
27.05.2007За широкомасштабную благотворительную деятельность, выдающиеся достижения в служении высшим идеалам человечества первой леди Азербайджана, президенту Фонда Гейдара Алиева, Послу доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутату Милли Меджлиса Мехрибан ханум Алиевой вручена высокая награда – международная премия «Золотое сердце».
27 мая Мехрибан ханум Алиева, прибывшая на церемонию, которая проходила в Московском Музыкальном театре имени Станиславского и Немировича-Данченко, встретилась со знаменитой итальянской актрисой, патронессой церемонии Софи Лорен. Софи Лорен поздравила первую леди Азербайджана с присвоением ей этой премии.
Затем состоялась четвертая церемония вручения международной премии «Золотое сердце». Церемонию открыла Софи Лорен. Премию «Золотое сердце» - статуэтку и почетный знак «Лауреат международной премии» - Мехрибан ханум Алиевой вручали Софи Лорен, председатель Совета Федерации Федерального Собрания РФ Сергей Миронов и секретарь Совета Безопасности Российской Федерации Игорь Иванов.
Вручая награду первой леди Азербайджана, Сергей Миронов отметил, что хорошо знаком с деятельностью Мехрибан ханум Алиевой в рамках Фонда Гейдара Алиева, подчеркнув, что «такие добрые и золотые сердца несут добро людям и миру».
МЕХРИБАН ХАНУМ АЛИЕВА, выражая признательность, сказала:
- Спасибо за награду, спасибо за теплые слова, сказанные в мой адрес!
Спасибо вам за то, что вы в наше непростое время неустанно призываете к милосердию. Я думаю, что добрые дела всех ваших и лауреатов, и номинантов – это призыв к милосердию, призыв к тому, чтобы мы умели сострадать и сопереживать, чтобы мы научились слышать и разделять боль тех, кто рядом, и тех, кто нуждается в нашей помощи.
Я хочу пожелать, чтобы с каждым годом лауреатов этой премии становилось больше, и тем самым светлых, добрых дел на свете тоже будет больше, а боли и страданий, пусть чуть-чуть, но меньше. «Золотое сердце» объединяет различных людей из разных стран, людей разных профессий и призваний вокруг универсальной и вечной идеи – идеи добра.
Спасибо вам за это большое и благородное дело.
До вручения премии «Золотое сердце» первой леди Азербайджана состоялся показ документального фильма о Фонде Гейдара Алиева, в котором рассказывалось о деятельности Мехрибан ханум Алиевой, реализуемых масштабных проектах в области образования, культуры, здравоохранения, а также помощи, оказываемой больным детям, сиротам и детям из малоимущих семей.
Как сказал корреспонденту АзерТАдж организатор мероприятия, руководитель оргкомитета Благотворительного фонда «Золотое сердце», доктор медицинских наук Яков Бранд, Мехрибан ханум Алиева достойна этой высокой награды, так как возглавляемым ею Фондом делается огромная работа, и, в первую очередь, в области помощи больным детям. По его словам, прежде чем было принято решение о присуждении премии «Золотое сердце» Мехрибан ханум Алиевой, деятельность Фонда была самым тщательным образом изучена, высоко оценены конкретные дела в рамках программы по борьбе с диабетом, талассемией, туберкулезом, а также помощи бездомным детям и детям-инвалидам.
На церемонии вручения престижной премии было зачитано приветствие Президента Российской Федерации Владимира Путина.
Ежегодная церемония награждения выдающихся людей за особый вклад в служении гуманистическим идеям и идеалам человечества находится под патронажем Комиссии Российской Федерации по делам ЮНЕСКО, Правительства РФ, Российского общества Красного Креста, Совета Федерации, Благотворительного Фонда «Золотое сердце», ИТАР-ТАСС и ряда других организаций. В этом году номинантами «Золотого сердца» также стали 11-летние Ольга Козлова и Дмитрий Филюшин, спасшие детей при пожаре, семья Сорокиных, усыновившая более 60 детей, ряд других организаций и отдельные люди.
Сборы от торжественного вечера и гала-концерта с участием звезд российской эстрады пойдут на нужды благотворительной программы «Линия жизни».
В церемонии приняли участие посол Азербайджана в РФ Полад Бюльбюль оглу, представитель Фонда Гейдара Алиева в Москве Лейла Алиева, заместитель мэра Москвы Людмила Швецова, глава МЧС России Сергей Шойгу, популярный певец, депутат Госдумы Иосиф Кобзон, видные представители российской политической элиты, деловых кругов, деятели науки и культуры.