Mehriban Əliyeva Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının qızıl medalına layiq görülüb
03.03.2006Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyeva BMT-nin aparıcı qurumlarından biri olan Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) qızıl medalına layiq görülmüşdür. Martın 3-də Fondda mükafatın təqdim edilməsi mərasimi olmuşdur.
Mərasimdən əvvəl ÜƏMT-nin baş direktoru Kamil İdris və təşkilatın nümayəndə heyətinin üzvləri Heydər Əliyev Fondunun sərgi və ekspozisiyası ilə tanış oldular. Qonaqlara ümummilli liderimizin şəxsi arxivindən götürülmüş və onun fəaliyyətinin ayrı-ayrı dövrlərini əhatə edən fotoşəkillər barədə ətraflı məlumat verildi.
Qonaqlar fenomen şəxsiyyət Heydər Əliyevin həyatının ən müxtəlif məqamlarını əks etdirən və Azərbaycan tarixinin bütöv bir dövrü barədə geniş təsəvvür yaradan çoxsaylı fotoşəkillərə, dünyanın tanınmış siyasi xadimlərinin ona bəxş etdikləri hədiyyələrə, ulu öndərimiz haqqında kitablara, onun müxtəlif ölkələrin liderləri, elm, mədəniyyət və incəsənət xadimləri ilə çəkilmiş şəkillərinə böyük maraqla baxdılar.
Cənab Kamil İdris Fondun Xatirə kitabına ürək sözlərini yazdı.
Sonra Fondun prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyeva ilə görüş oldu.
Mehriban xanım Əliyeva qonaqları səmimiyyətlə salamladı, dünyanın mötəbər təşkilatının təmsilçilərini ölkəmizdə və ulu öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan Fondda görməkdən qürur duyduğunu söylədi. Bakıda olduqları müddətdə qonaqların ölkəmizin qədim tarixi, xalqımızın zəngin mədəniyyəti haqqında məlumat əldə etdiklərinə əminliyini bildirən Fondun prezidenti Azərbaycan mədəniyyətinin tədqiqi, öyrənilməsi, nəşri, qorunub saxlanması, gənc nəslə çatdırılması, dünyaya yayılması, təbliği sahəsində gördüyü işlər barədə məlumat verdi. Bildirildi ki, Fond nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarla, dünyanın müxtəlif ölkələrinin ictimai, qeyri-hökumət təşkilatları ilə əməkdaşlığa da çox böyük əhəmiyyət verir.
Azərbaycanın birinci xanımının xeyriyyəçilik fəaliyyəti, rəhbərlik etdiyi fondların elm, ədəbiyyat, mədəniyyət, təhsil, səhiyyə və digər sahələrdə çox dəyərli layihələr işləyib həyata keçirdiyi barədə Bakıya səfərdən əvvəl eşidib öyrəndiklərinin onda və həmkarlarında yüksək təəssürat oyatdığını söyləyən ÜƏMT-nin baş direktoru Kamil İdris, bu görüşdən, Mehriban xanımla tanışlıqdan çox məmnun olduğunu bildirdi. O dedi ki, Mehriban xanımın qısa nitqi də onun əhatəli dünyagörüşünə, dərin intellektə malik olduğunu sübut edir. ÜƏMT-nin ən yüksək mükafatı olan qızıl medala da məhz mədəni, mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanmasına mühüm töhfələr verən, əməli yardım edən dərin intellektli şəxslər layiq görülür.
Təşkilatın baş direktoru qızıl medalı Mehriban xanım Əliyevaya təqdim etdi.
Xoş sözlərə və yüksək mükafata görə ÜƏMT-nin baş direktoruna təşəkkür edən Mehriban xanım qonaqlara Fondun layihələrindən ibarət hədiyyələr təqdim etdi, onlarla birlikdə xatirə şəkli çəkdirdi.

Mehriban Aliyeva is awarded the golden medal of World Intellectual Property Organization
03.03.2006President of Heydar Aliyev Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador, MP Mehriban Aliyeva is awarded the golden medal of World Intellectual Property Organization (WIPO), one of the leading organizations at UN. The ceremony of the presenting the award was held on March 3 at the Foundation.
Before the ceremony the director general of WIPO Kamil Idris and members of delegation of the organization were familiarized with exposition of the Foundation. The visitors were given detailed information on the photos taken from personal archive of the national leader and reflecting separate periods of his life and activity.
The visitors saw numerous photographs reflecting the very different features of Heydar Aliyev`s life and creating a wide idea of the entire history of Azerbaijan, gifts presented to him by famous politicians of the world, books on the great leader, his pictures with leaders, figures of science, culture and art of different countries.
Mr Kamil Idris wrote down warm words in Honor Book of the Foundation.
Then, meeting took place with President of Heydar Aliyev Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador, MP Mehriban Aliyeva.
Warmly greeting the visitors Mehriban Aliyeva expressed honor of seeing the reps of the prestigious organization of the world in our country and at the Foundation named after great leader Heydar Aliyev. President of the Foundation said she was sure the visitors had gained information during their visit to Baku about ancient history of our country, rich culture of our nation, gave information of the works she does in field of study, publication, protection of Azeri culture, delivering it to the young generation and world, as well actions taken in field of education. It was stated the Foundation attaches great importance to cooperation with leading international organizations, public and non-governmental organizations of various countries.
WIPO director general Kamil Idris noted before visiting Baku they have heard about philanthropic activity of the First Lady of Azerbaijan, development and implementation of various projects by the Foundation led by her in literature, culture, education, healthcare and other spheres, expressed his delight of meeting and having acquaintance with Mrs Aliyeva. He said a brief speech of Mrs Aliyeva indicates to her comprehensive outlook on life, deep intellect. The highest award - golden medal of WIPO is awarded to the persons with deep intellect giving great contributions to protection of cultural and moral values.
Director general of the organization presented Mrs Mehriban Aliyeva the golden medal.
Thanking the director general of WIPO for sincere words and the supreme award Mrs Aliyeva presented the gifts of the Foundation to the guests, was taken picture with them.