Parisdə Mehriban Əliyevaya UNESCO-nun Xoşməramlı səfiri adı verilməsinə həsr olunmuş mərasim keçirilib
09.09.2004Sentyabrın 9-da Parisdə Mehriban Əliyevaya UNESCO-nun Xoşməramlı səfiri adı verilməsinə həsr olunmuş mərasim keçirilmişdir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi və xanımı Mehriban Əliyevanı iqamətgahın önündə UNESCO -nun Baş direktoru Koişiro Matsuura, Xoşməramlı səfirlər proqramının rəhbəri xanım Bəsma İrşeid və digər rəsmi şəxslər böyük səmimiyyətlə qarşıladılar.
Mərasimdə UNESCO-nun Baş direktoru Koişiro Matsuura çıxış etdi:
- Hörmətli xanım Mehriban Əliyeva!
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyev!
Hörmətli xoşməramlı səfirlər, xanımlar və cənablar!
UNESCO evinə xoş gəlmisiniz. Sizin hamınızı UNESCO-nun iqamətgahında böyük məmnuniyyətlə salamlayıram.
Bu əlamətdar gündə Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun sədri xanım Mehriban Əliyeva UNESCO-nun Xoşməramlı səfiri adına layiq görülür. Bu ad ona şifahi irsin və musiqi yaradıcılığı irsinin qorunub saxlanılması və inkişaf etdirilməsinə görə təqdim olunur. Mən bu mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyevin iştirak etməsindən şərəf duyuram. Həm hörmətli Prezidentə, həm də xanımı Mehriban Əliyevaya " UNESCO evinə xoş gəlmisiniz!" deyirəm. Bu imkandan istifadə edərək, Zati-aliləri cənab Prezidentə dövlət quruculuğu və sosial inkişaf sahəsində əldə etdiyi uğurlara nə qədər heyran olduğumuzu da bildirmək istəyirəm.
Xanım Mehriban Əliyevanın yüksək ada layiq görülməsi təşkilatımızın tarixindəki mühüm bir anda baş verir. Bu təltif onu göstərir ki, mədəniyyət inkişafın tacıdır və tacları bəzəyən bütün ləl-cəvahiratdan daha qiymətlidir.
UNESCO həmişə mədəniyyəti və inkişafı bir-birindən ayrılmaz hesab edir. Biz iqtisadi inkişafı ayrılıqda nəzərdən keçirmir, inkişaf dedikdə, həm də intellektual səviyyənin yüksəkliyini, ruhi, mənəvi, emosional rahatlığı nəzərdə tuturuq. Bu inkişaf qrupların, icmaların, millətlərin gələcəyi ilə yanaşı, həm də onların tarixlərinin qorunmasını nəzərdə tutur.
Ona görə də burada toplaşmış hörmətli qonaqlara böyük məmnuniyyət hissi ilə xanım Mehriban Əliyevanın Azərbaycanda mədəniyyət sahəsində yorulmaz fəaliyyəti barədə danışmaq istəyirəm. Mən onun mədəni irsin, o cümlədən musiqi irsinin qorunması, musiqi təhsili sahəsində gördüyü işləri xüsusi vurğulamaq istəyirəm. Xanım Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondu onun təşəbbüsü ilə 1995-ci ildə yaranmışdır və bu günə qədər uğurla fəaliyyət göstərir.
Musiqi təhsili və gələcək nəslin maarifləndirilməsi xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi fondun daim diqqət mərkəzində olmuşdur. Təqdirə və hörmətə layiq haldır ki, fondun təşkil etdiyi xeyriyyə konsertləri dinləyicilərə sevinc bəxş etməklə yanaşı, milli mədəniyyətin zəngin ənənələrinin yaşadılmasına da xidmət etmişdir. Fondun səyləri nəticəsində Azərbaycanda musiqi gimnaziyası və musiqi məktəbi tamamilə təmir olunmuş, minlərlə yeniyetmə və gəncin musiqi aləminə qovuşa bilməsi üçün gözəl şərait yaradılmışdır. İmkansız ailələrdən olan uşaqların bu prosesə cəlb olunması xüsusilə diqqətəlayiq haldır.
Böyük məmnuniyyətlə mən üç dildə nəşr olunan "Azərbaycan-İRS" jurnalını da xatırlatmaq istəyirəm. Xanım Əliyeva bu jurnalda baş redaktor vəzifəsini icra edir. Jurnal Azərbaycanın və eləcə də bütün Qafqaz regionunun tarixi və mədəniyyəti barədə məlumatlar yaymaqla kifayətlənmir, eyni zamanda, bütün dünya xalqlarının adət-ənənələrindən ətraflı bəhs edir.
Bilirəm ki, xanım Əliyeva Azərbaycanda musiqi və şifahi xalq yaradıcılığının yayılmasına böyük önəm verir. Azərbaycan zəngin musiqi və şifahi xalq yaradıcılığı ənənələrinə malikdir. Son illər isə bu sahəyə maraq hədsiz dərəcədə artmışdır.
Musiqinin və musiqi alətlərinin funksiyası yalnız səslərlə bitmir. Bunlar xalqların və millətlərin tarixi yolunu, onların keçirdikləri hissləri, habelə estetik dəyərləri əks etdirir. Təsadüfi deyil ki, bəşəriyyətin mədəni incilərinin qorunması ilə bağlı 2003-cü ildə təşəbbüs irəli sürülərkən cəmi 30 saniyəlik proqrama məhz musiqi fraqmenti daxil edilmişdi.
Bu gün bizimlə bu mərasimdə iştirak edən digər Xoşməramlı səfir xanım Marianna Volqaros bu təşəbbüsü dəstəkləmişdir. UNESCO üzv ölkələri daim mədəni irsi inkişaf etdirməyə, xüsusilə nadir incilərin qorunub saxlanılmasına xüsusi qayğı göstərməyə çağırır. Keçən il qəbul olunmuş milli mədəni irsin qorunması ilə bağlı Konvensiya bu yönümdə çox mühüm bir sənəd və xalqları bu istiqamətdə birləşdirən ilk vasitə olmuşdur. Yeni Konvensiya hələ 1972-ci ildə qəbul olunmuş dünya mədəni və təbii irsinin qorunması haqqında Konvensiyaya mükəmməl bir əlavə idi. UNESCO bu Konvensiyanı tezliklə ratifikasiya etməyi bütün dünya ölkələrinə tövsiyə edir. Biz arzu edirik ki, bu mühüm sənədin müddəalarının yerinə yetirilməsi prosesinə mümkün qədər tez bir zamanda başlanılsın.
Zati-aliləri, xanımlar və cənablar!
Şifahi xalq ədəbiyyatının və musiqi irsinin qorunması sahəsindəki yorulmaz səyləri ilə UNESCO-nun Xoşməramlı səfiri adını qazanan xanım Mehriban Əliyeva təşkilatımızın ideya və məramlarını həyata keçirən digər xoşməramlı səfirlərin sırasına daxil olur. Bu fəxri adı qəbul etdiyinə görə UNESCO adından ona minnətdarlığımı bildirirəm. Çox şadam ki, UNESCO-nu və bizim hamımızı narahat edən məsələlərlə bağlı səfirlik missiyasını yerinə yetirməyə razılıq vermişdir. Ümumi məqsədlərimizin həyata keçməsi üçün nüfuzundan istifadə edərək, işimizə töhfə vermək üçün göstərəcəyi səylərə görə xanım Mehriban Əliyevaya təşəkkürümüzü bildiririk.
Xanım Əliyeva, böyük məmnuniyyət hissi ilə musiqi mədəniyyətinin inkişafındakı səylərinizə görə Sizə UNESCO-nun Xoşməramlı səfiri fəxri adını təsdiqləyən diplomu təqdim edirəm. Sizə habelə müvafiq sertifikat da təqdim edir, yeni işinizdə uğurlar diləyirəm. UNESCO-nun səfirləri ailəsinə daxil olmağınız münasibətilə Sizi bir daha təbrik edirəm.
Sonra Mehriban Əliyevaya söz verildi.
Rəsmi hissədən sonra Mehriban Əliyevaya Xoşməramlı səfir fəxri adı verilməsi münasibətilə qəbul təşkil edildi.
Daha sonra mərasim iştirakçıları Mehriban Əliyevanın fəaliyyətinə həsr olunmuş jurnalla, habelə xalqımızın adət və ənənələri, məişəti barədə məlumatları əks etdirən guşə ilə tanış oldular.

A ceremony was held in Paris in connection with awarding Mehriban Aliyeva the title of UNESCO Goodwill Ambassador
09.09.2004A ceremony dedicated to granting to Mehriban Aliyeva the honorary title of Goodwill Ambassador of UNESCO was held on 9 September.
Director General of UNESCO Koichiro Matsuura, chief of Program the Goodwill Ambassadors Program Mrs. Basma Irsheid and other officials warmly welcomed President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Mehriban Aliyeva.
At the ceremony, the general director of UNESCO Koichiro Matsuura made a speech:
Dear Mrs. Mehriban Aliyeva!
President of the Azerbaijan Republic, Your Excellency Mr. Ilham Aliyev!
Dear Ambassadors of Goodwill, ladies and gentlemen!
Welcome in the house of UNESCO. With deep satisfaction I welcome all of you in the Headquarters of UNESCO.
This significant day, Chairperson of the Fund of Friends to the Azerbaijan Culture Mrs. Mehriban Aliyeva receives the title of the Ambassador of Goodwill of UNESCO. This rank is given to her for merits in preservation and development of the heritage of oral and musical creativity. It is great honor for me that in this ceremony takes part the President of the Azerbaijan Republic H.E. Ilham Aliyev. I address the President and his spouse Mehriban Aliyeva: В"Welcome in the house of UNESCO! В" Using this opportunity, I want to express also to His Excellency Mr. President, our huge admiration of the successes achieved by him in the field of the state construction and social development.
Assignment to Mrs. Mehriban Aliyeva of this high rank occurs in important moment in the history of our Organization. This rewarding testifies that the culture is a wreath of development, and it is much valuable than all jewelry decorating the crowns.
The UNESCO always considered and counts culture and development inseparable from each other. We do not consider separately economic development. Saying "development", we also mean a high intellectual level, spiritual, moral and emotional satisfaction. Alongside with the future of groups, communities and the nations, this development provides also protection of their history.
Therefore, with feeling of deep satisfaction I want to tell to dear visitors who have gathered here about untiring activity of Mrs. Mehriban Aliyeva in the field of culture in Azerbaijan. I would like to emphasize especially the work, which she carries out in the field of protection of cultural heritage including musical, in sphere of music education. The Fund of Friends to the Azerbaijan Culture supervised by Mrs. Mehriban Aliyeva has been created on her initiative in 1995 and to this day carries out successful activity.
The music education and education of young generation constantly were in the center of attention of the Fund over which Mrs. Mehriban Aliyeva supervises. It is worthy of approval and respect the fact that charitable concerts organized by the Fund brings pleasure to students, and serves also to continuation of rich traditions of national culture. Due to activity of the Fund in Azerbaijan the musical schools have been capitally repaired, fine conditions are created that thousand teenagers have managed to join the world of music. The special attention is deserved with the fact of attraction to this process of children of deprived families.
With deep satisfaction I want to remind the magazine "Azerbaijan-IRS" issued in three languages also. Mrs. Aliyeva acts as the editor-in-chief of this magazine. This magazine is not limited to only one distribution of the information on the history and culture of Azerbaijan, and also the entire also Caucasian region. It, at the same time in detail narrates about customs and traditions of all nations of the world.
I know that Mrs. Aliyeva attaches great importance to distribution of musical and oral national creativity to Azerbaijan. Azerbaijan possesses rich traditions of musical and oral national creativity. And last years interest to this sphere has increased in notable degreeВ".
The Director General also dwelt on the UNESCO activities on preservation of cultural heritage in the world and stated that as a Goodwill Ambassador, Mehriban Khanum would make further contributions in this field.
The UNESCO Director General presented the Diploma and certificate of Goodwill Ambassador to Mehriban Khanum Aliyeva and congratulated her, wishing further success in her activity in this field.
Then, the floor was given to Mehriban Aliyeva.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev made speech at the ceremony.
After official part, a reception was arranged on awarding of honorary name of Goodwill ambassador to Mehriban Aliyeva.
Then ceremony participants got acquaintance with magazine devoted to activity of Mehriban Aliyeva, as well, with point covering information on traditions, habits and life of our people.