Mehriban Əliyevaya UNESCO-nun xoşməramlı səfiri fəxri adı verilib
13.08.20042004-cü ilin avqustun 13-də UNESCO-nun Baş direktoru Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları fondunun sədri Mehriban Əliyevaya UNESCO-nun xoşməramlı səfiri fəxri adı vermişdir. Bununla əlaqədar Mehriban xanıma ünvanlanmış məktubda deyilir:
"Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevaya
Əziz xanım Əliyeva!
Cari ilin yanvarında UNESCO-nun iqamətgahına səfərinizlə əlaqədar Sizinlə görüşmək mənə çox xoş idi. Sizin təşəbbüsünüzlə 1995-ci ildə yaradılan və rəhbərliyinizlə fəaliyyət göstərən, UNESCO-nun məqsəd və məramları ilə bilavasitə bağlı olan Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun fəaliyyəti ilə böyük maraqla tanış oldum. Azərbaycanda musiqi təhsilinin inkişafına köməyinizi və təşkilatınızın səlahiyyətinə daxil olan digər bir çox mühüm layihələri dəstəkləməyinizi xüsusi qeyd etmək istərdim.
Bu deyilənləri əsas tutaraq, habelə xüsusən xalq musiqisinin, ədəbiyyat və poeziyanın inkişafına və yayılmasına dair layihələrin dəstəklənməsi sahəsində əhəmiyyətli nəticələr əldə edilməsində xidmətlərinizin qiymətləndirilməsi əlaməti olaraq, mən Sizə məmnuniyyətlə UNESCO-nun şifahi ənənələr və musiqi ənənələri sahəsində Xoşməramlı səfiri adı verirəm. Sizə bu fəxri adın təqdim edilməsi mərasimi 2004-cü il sentyabrın 9-da UNESCO-nun iqamətgahında olacaqdır.
UNESCO-nun Xoşməramlı səfirlər proqramının rəhbəri xanım Bəsma İrşeidə tapşırılmışdır ki, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri kimi fəaliyyətinizin istiqamətlərinin Təşkilatın fəaliyyəti ilə, xüsusən qeyri-maddi vokal irsinin inkişafına və yayılmasına kömək göstərilməsi sahəsində, əlaqələndirilməsini Sizinlə birlikdə müəyyənləşdirsin.
UNESCO-nun rolunun təbliğində və ictimaiyyəti onun məqsəd və məramları ilə tanış etməkdə bizə yardımçı olan görkəmli şəxsiyyətlər sırasında Sizi tezliklə salamlamaq ümidi ilə

Мехрибан Алиевой присвоено почетное звание Посла доброй воли ЮНЕСКО
13 августа 2004-го года Генеральный директор ЮНЕСКО присвоил председателю фонда "Друзья культуры Азербайджана", Мехрибан Алиевой почетное звание Посла доброй воли ЮНЕСКО. В письме, адресованном в связи с этим Мехрибан ханум, говорится:
"Первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой
Дорогая госпожа Алиева!
Мне было очень приятно встретиться с Вами в январе текущего года по случаю Вашего визита в штаб-квартиру ЮНЕСКО. Я с большим интересом ознакомился с деятельностью созданного по Вашей инициативе в 1995 году фонда "Друзья культуры Азербайджана", осуществляющего деятельность под Вашим руководством и непосредственно связанного с целями и идеалами ЮНЕСКО. Я хотел бы особо отметить Ваше содействие развитию музыкального образования в Азербайджане и поддержку многих других важных проектов, входящих в сферу компетенций нашей организации.
На основе вышеуказанного, а также в знак признания Ваших заслуг в достижении значительных результатов, особенно в области поддержки проектов развития и распространения народной музыки, литературы и поэзии, я с удовольствием присуждаю Вам звание Посла доброй воли ЮНЕСКО в области устных и музыкальных традиций. Церемония вручения Вам этого почетного титула состоится в штаб-квартире ЮНЕСКО 9 сентября 2004 года.
Руководителю Программы послов доброй воли ЮНЕСКО, госпоже Басме Иршеид поручено определить совместно с Вами направления Вашей деятельности в качестве посла доброй воли ЮНЕСКО в координации с деятельностью организации, в частности, путем оказания поддержки развитию и распространению нематериального вокального наследия.
В надежде вскоре приветствовать Вас в ряду выдающихся личностей, которые помогают нам пропагандировать роль ЮНЕСКО и лучше знакомить общественность с ее идеалами и целями