Mehriban Əliyeva Azərbaycanın UNESCO-ya üzv olmasının 20 illiyi münasibətilə Parisdə keçirilmiş mərasimdə iştirak edib
18.07.2013İyulun 18-də Azərbaycanın UNESCO-ya üzv qəbul olmasının 20 illiyi münasibətilə Parisdə qurumun baş qərargahında mərasim keçirilib.
Sonra Azərbaycan Höküməti ilə UNESCO arasında təhsil, elm, mədəniyyət və kommunikasiya sahələrində əməkdaşlıq üzrə Çərçivə Sazişi imzalandı. Azərbaycan tərəfdən sənədi mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev, UNESCO tərəfdən isə baş direktor İrina Bokova imzaladılar.
UNESCO-nun baş direktoru İrina Bokova rəhbərlik etdiyi qurumla Azərbaycan arasında olan çoxillik əməkdaşlığa görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirdi, birinci xanım Mehriban Əliyevanın mədəni irsin qorunmasına göstərdiyi dəstəyi xüsusi vurğuladı. Baş direktor qeyd etdi ki, imzalanan saziş təhsil, mədəniyyət, ətraf mühitin qorunması sahələrində Azərbaycan və UNESCO-nun birgə səylərini dəstəkləyən fondun yaradılması istiqamətində mühüm addımdır.
Daha sonra UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva və baş direktor İrina Bokova ölkəmizin bu mötəbər təşkilata üzv olmasının 20 illiyi münasibəti ilə Azərbaycan Respublikası tərəfindən hədiyyə edilən daş at və daş qoç abidələrinin UNESCO-ya təqdim olunması mərasimində iştirak etdilər.
UNESCO-nun baş qərargahının həyətində qoyulan bu heykəllər burada daimi olaraq sərgilənəcəkdir. Bu heykəllər 12-13-cü əsrlərə aiddir və Tovuz rayonunun Aşağı Ayıblı kəndindən tapılmışdır. Ümumilikdə, daş at və daş qoç fiqurları ənənəvi xalq sənətimizin, milli daş plastikası sənətinin geniş yayılmış növlərindən biridir. Bu cür heykəllər həm atın, həm də qoçun xalqımız tərəfindən güclü və davamlı simvollar kimi qəbul olunduğunu əks etdirir.
UNESCO-nun baş direktoru İrina Bokova mərasimdə çıxış etdi:
- Zati-aliləri, Azərbaycanın birinci xanımı, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva.
Hörmətli nazir Əbülfəs Qarayev, hörmətli qonaqlar, xanımlar və canablar.
Bu gün biz burada Azərbaycanın UNESCO-ya üzv olmasının 20 illiyini qeyd etmək üçün bir araya gəlmişik. Dərhal sizə bu xoş xəbəri çatdırmaq istərdim. Biz indicə əməkdaşlığımızı gücləndirmək, onun səviyyəsini daha da artırmaq məqsədi ilə 5 milyon manatlıq trastın yaradılmasına dair saziş imazalamışıq. İndi isə biz əməkdaşlığımızın və dostluğumuzun rəmzi olaraq bu gözəl heykəllərin açılışında iştirak edirik. Bu gün, əziz dostlar, UNESCO sizin evinizdir, digər ölkələr kimi, Azərbaycanın da evidir. Xüsusilə, Zati-aliləri, Azərbaycanın birinci xanımını burada salamlamaq mənim üçün böyük şərəfdir. Azərbaycanda bir neçə həftə bundan əvvəl “Çoxmədəniyyətli dünyada sülh şəraitində birgə yaşama” mövzusunda mədəniyyətlərarası dialoq üzrə II Beynəlxalq Forumunun açılışında iştirak etmişəm. Bizim qızğın müzakirələrimiz zəmanəmizin çox mühüm məsələrini əhatə edirdi. Bu ilin sonunda - dekabrda biz Bakıda Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitənin 8-ci sessiyasını keçirəcəyik. Bütün bunlar əməkdaşlığımızın miqyasını və Azərbaycan rəhbərliyinin UNESCO ideallarının təbliğinə yüksək diqqətini göstərir. Xanımlar və cənablar, Azərbaycan rəhbərliyi UNESCO-dan bu ölkənin qədim tarixini, İpək Yolu ilə bilavasitə əlaqəsi olan mübadilə, elm və incəsənət mərkəzi kimi səmərəli istifadə edir.
Bu ölkənin zənginliyi mədəniyyətlər arasında davamlı dialoqdan bəhs edən UNESCO-nun Mərkəzi Asiya sivilizasiyalarının tarixində öz əksini tapıb. Bu, UNESCO-nun Dünya İrsi Siyahısına daxil edilmiş qədim İçərişəhərin divarlarında öz əksini tapıb. Lakin biz bunun, həmçinin Azərbaycanın təkrarolunmaz qeyri-maddi irsində də şahidi oluruq. Buraya qədim xalçaçılıq sənəti və Türkiyə, Hindistan, İran, Qırğızıstan, Pakistan və Özbəkistanda qeyd olunan Novruz Bayramı da daxildir. UNESCO-nun Azərbaycan ilə əməkdaşlığı zəngin və genişmiqyaslıdır. Bu gün biz bu əməkdaşlığı daha da gücləndirdik.
Xanımlar və cənablar, icazə verin əlaqələrimizin inkişafına töhfələrinə görə Prezident İlham Əliyevə və Mehriban Əliyevaya UNESCO-nun xoşməramlı səfiri xanım Mehriban Əliyevaya dərin minnətardlığımı bildirim. Hörmətli Mehriban xanım Əliyevaya təhsilin, o cümlədən qızların təhsilinin inkişafına verdiyi töhfələrə və irəli sürdüyü təşəbbüslərə görə xüsusi təşəkkür edirəm. Özünüz də bilirsiniz ki, bu, mənim üçün nə qədər əzizdir. Pakistanda qızlar məktəbinin tikintisinin maliyələşdirilməsini çox yaxşı xatırlayıram. Bu arada digər təşəbüslər də olub, xüsusən də “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb” layihəsi və ölkənizin bir çox rayonlarında 132 məktəbin inşası. Mən, həmçinin bu mənada mədəniyyətlərarası dialoqun, musiqi təhsilinin, bir daha qeyd etmək istərdim, qızların təhsilinin inkişaf etdirilməsinə ölkənizin sadiqliyini yüksək qiymətləndirirəm. Bu gün açilişını etdiyimiz heykəllərdə ölkənizin ruhunun tərənüm olunduğunu görürəm. Onlar, orta əsirlərdə yaranan, şifahi şəkildə nəsildən-nisilə ötürülən sənət formasını ifadə edir. Deyərdim, onlar xalqları və dinləri, insanlar və heyvanlar aləmini, həyətla ölüm arasında körpülərlə sərhədləri bir araya gətirən kosmoqrafiyanı ifadə edir. Bu ianəyə görə Azərbaycan hökümətinə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Bir daha Azərbaycanın birinci xanımına və xaıqına xüsusi təşəkkür etmək istərdim.
Xanımlar və cənablar, may ayında UNESCO Gəncə şəhərində anadan olmuş dahi şair Məhsəti Gəncəvinin 900 illiyini qeyd etdi. Məhsəti Gəncəvi insan ruhunun məziyyəti haqqında şeirlər yazırdı. Düşünürəm ki, onun şeirlərinin fəlsəfəsi sülh naminə dialoqun məğzi və həmçinin UNESCO-nun ruhudur.

Mehriban Aliyeva attends the ceremony devoted to the 20th anniversary of Azerbaijan’s membership in UNESCO in Paris
18.07.2013On June 18th, a ceremony devoted to the 20th anniversary of Azerbaijan’s membership in UNESCO took place at the headquarters of the organization in Paris.
Azerbaijan’s First Lady, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva attended the ceremony.
First, Mehriban Aliyeva met with UNESCO Director General Irina Bokova.At the meeting, it was mentioned that very fruitful partnership relations have been built between Azerbaijan and UNESCO for these 20 years, and that these relations will continue and develop further.
Then a Framework Agreement was signed between the Government of Azerbaijan and UNESCO on cooperation in the fields of education, science, culture and communication. On the Azerbaijani side, the document was signed by Minister of Culture and Tourism Abulfas Garayev and, on UNESCO side, by Director General Irina Bokova.
UNESCO Director General Irina Bokova thanked President Ilham Aliyev for the years-long cooperation between the headed by her organization and Azerbaijan, and emphasized the support provided by First Lady Mehriban Aliyeva to preservation of cultural heritage. The Director General underlined that the document signed was a significant step forward towards establishment of a fund to supportjoint endeavours of Azerbaijan and UNESCO in education, culture and preservation of the environment.
Then UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva and Director General Irina Bokova attended the ceremony of presenting a stone horse and a stone ram by the Republic of Azerbaijan to UNESCO on the occasion of the 20th anniversary of our country’s accession to this respected organization.
Placed at UNESCO headquarters’ yard, these statueswill permanently be exhibited here. These monuments relate to the 12-13th centuries and were found in Ashaghy Ayibli village of Tovuz district. In general, stone horse and ram figures related to wide-spread types of our traditional folk art and national stone plastics art. Such statues show that both horse and ram had been accepted by our people as serious and long-lasting symbols.
UNESCO Director General Irina Bokova addressed the ceremony:
- Your Excellency, Azerbaijan’s First Lady, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva.
Esteemed Minister Abulfas Garayev, respected guests, ladies and gentlemen.
Today we have gathered here to mark the 20th anniversary of Azerbaijan’s accession to UNESCO. First of all I wanted to inform you of this nice news. We have just signed an agreement on creation of a 5million Manat-trust with a view to strengthening our cooperation and raising its level further. And now we are participating in the inauguration of these nice statues as a symbol of our partnership and friendship. Dear Friends, UNESCO is your home and, as for other countries, it is also Azerbaijan’s home. I’m greatly honouredto welcome here Her Excellency, Azerbaijan’s First Lady. A few weeks earlier, I participated in the opening of the 2nd International Forum for intercultural dialogue on the theme of “Peaceful Coexistence in a Multicultural World” inAzerbaijan. Our intensive discussions covered very pressing challenges of our time. Late in this year, we are going to hold the 8th session of the Intergovernmental Committee for Protection of Intangible Cultural Heritagein Baku. All these show the scale of our cooperation and high attention shown by the Azerbaijani leadership to popularization of UNESCO ideas. Ladies and gentlemen, the Azerbaijani leadership is effectively using UNESCO as a centre for exchange, science and art to promote this country’s old history, which has direct relation with the Silk Way.
Richness of this country has found its reflection in UNESCO’s history of Central Asia civilizations talking of continuous dialogue among cultures. This has found its reflection in the walls of the Old City, which has been entered in UNESCO’s World Heritage List. We are witnessing this also in matchless intangible heritage of Azerbaijan. It includes ancient carpet making art and Novruz Holiday, which is celebrated also in Turkey, Iran, India, Kyrgyzstan, Pakistan and Uzbekistan. UNESCO’s cooperation with Azerbaijan is rich and large-scaled. Today we strengthened this cooperation too.
Ladies and gentlemen, let me express my sincere thanks to President Ilham Aliyev and UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva for their contribution to the development of our relations. I would like to specifically thank dear Mehriban Aliyeva for her contribution to the development of education, in particular, education for girls, and her initiatives. I would like to mention the financing of the construction of a girls’ school in Pakistan. There were also other significant initiatives, and 132 new schools have been constructed in a number of regions of your country within the framework of the project “New schools for the new Azerbaijan”. From this standpoint, I would like to note also the dialogue of civilizations, music education, and to highly assess your country’s loyal attitude towards developing education for girls. In the statues we inaugurate today, I see the representation of your country’s spirit. They are expressing the form of art created in the middle ages and conveyed from generation-to generation in oral form. I would saythey picture the cosmography bringing peoples and religions, the worlds of human beings and animals together. For this donation, I would like to express my deep thanks to the Government of Azerbaijan. I would like to once more specifically thank Azerbaijan’s First Lady and the people of Azerbaijan.
Ladies and Gentlemen, in May, UNESCO marked the 900th jubilee of great Azerbaijani poet Mahsati Ganjavi, who was born in Ganja city. Mahsati Ganjavi used to write poems about human spirit’s merits. I think her poems’ philosophy is the essence of a dialogue for peace, as well as UNESCO’s spirit.