11.04.2015Moskvada səfərdə olan Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, birinci Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva aprelin 11-də Rusiyanın TASS Agentliyində bu ölkənin aparıcı kütləvi informasiya vasitələrinin rəhbərləri ilə görüşüb.
TASS-ın baş direktorunun birinci müavini Mixail Qusman Mehriban Əliyevanın agentliyə gəlməsinin onlar üçün şərəf olduğunu deyib. Bakıda keçiriləcək birinci Avropa Oyunlarından danışan M.Qusman bunu unikal hadisə adlandırıb.
Yenidən Moskvada olmaqdan məmnunluğunu bildirən Mehriban Əliyeva birinci Avropa Oyunları ilə əlaqədar Azərbaycanda görülən işlərdən danışıb. Ölkədə bu oyunlara dövlət, ictimai təşkilatlar və sadə vətəndaşlar tərəfindən böyük dəstək və marağın olduğunu deyən Mehriban Əliyeva “Bakı-2015” ilə bağlı işlərin final mərhələsinə qədəm qoyduğunu söyləyib: “Qarşıya qoyulan bütün məqsədlərə nail olunub, bütün xidmətlər Oyunlara tam hazır vəziyyətdədir. Hazırda Oyunların açılış mərasiminə ciddi hazırlıq gedir”. Mehriban Əliyeva bildirib ki, birinci Avropa Oyunlarının Azərbaycanda keçirilməsi ilə bağlı qərar ölkədə idmana göstərilən dövlət qayğısı, respublikanın paytaxtı ilə yanaşı, regionlarda da müasir idman infrastrukturunun yaradılması, idmançıların beynəlxalq idman yarışlarında qazandığı uğurlarla bağlıdır. Oyunlarda iştirak edəcək idmançıların və Azərbaycana gələcək nümayəndə heyətlərinin rahatlığını təmin etmək üçün bütün işlərin görüldüyünü deyən Mehriban Əliyeva bildirib ki, beynəlxalq ekspertlərin qənaətinə görə, Azərbaycanda yaradılmış Olimpiya Kəndi dünyada indiyədək yaradılmış ən gözəl kəndlərdən biridir. Kütləvi informasiya vasitələri üçün Media Kəndinin də yaradıldığını vurğulayan Mehriban Əliyeva tədbir iştirakçılarını Oyunlara baxmağa dəvət edib.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu isə Heydər Əliyev Fondu və Fondun Rusiya nümayəndəliyinin fəaliyyətindən danışıb. Səfir Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Rusiya nümayəndəliyinin bu ölkənin müxtəlif şəhərlərində mühüm humanitar və sosial layihələr həyata keçirdiyini söyləyib.

Meeting with heads of Russia’s leading mass media in Moscow
11.04.2015During her visit to Moscow, Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation, Chairperson of the first European Games Organizing Committee Mehriban Aliyeva met, at TASS Agency, April 11, heads of Russia’s leading mass media.
First deputy director of TASS Mikhail Gusman said Mehriban Aliyeva’s visit to the Agency was an honour for them. Talking about the first European Games to be held in Baku, Mikhail Gusman called it a unique event.
Expressing the pleasure of coming back to Moscow, Mehriban Aliyeva talked about the works done in Azerbaijan in connection with the European Games. Noting that these games have been enjoying great support and interest by the state, public organizations and the general public, Mehriban Aliyeva said works associated with Baku-2015 are in the final stage: “All targets set have been accomplished, all services are completely ready for the Games. At the moment, serious preparation works are carried out for the Games’ opening ceremony”. Mehriban Aliyeva said a decision to hold the first European Games in Azerbaijan was associated with the care shown by the state in the country and creation of up-to-date sports infrastructure in the regions, along with the capital, and successes that our sportsmen gained at international competitions. Noting that all measures have been taken and works done to ensure that sportsmen to participate in the Games and guests coming to Azerbaijan feel themselves comfortably, Mehriban Aliyeva said, according to international experts, the Olympic Village created in Azerbaijan is one of the most beautiful villages so far created in the world. Underlining that a Media Village has been created for mass media, Mehriban Aliyeva invited attendees of the event to watch the Games.
Then Mehriban Aliyeva answered questions of heads of leading mass media of the Russian Federation in connection with the Baku-2015 First European Games.
Ambassador of Azerbaijan to Russia Polad Bulbuloghlu talked about the activities of the Heydar Aliyev Foundation and the Russian Representative Office of the Foundation. The ambassador also mentioned about significant humanitarian and social projects implemented by the Russian Representative Office of the Foundation headed by Vice-president of the Foundation Leyla Aliyeva in various cities of this country.