Prezident İlham Əliyev və ailə üzvləri Mədinədə Peyğəmbər məscidini ziyarət ediblər
07.04.2015Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Səudiyyə Ərəbistanı Krallığına rəsmi səfəri çərçivəsində aprelin 7-də Mədinə şəhərində olub.
Dövlət başçısı İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri burada Peyğəmbər məscidini ziyarət edib, namaz qılıblar.
Məhəmməd peyğəmbərin vaxtında bu məscid Rəsulullahın Mədinədə bütün fəaliyyətinin mərkəzi olub. Miladi təqvimlə 632-ci ildə həzrəti Məhəmməd (s) dünyasını dəyişdikdə hazırda Peyğəmbər məscidi kompleksinə daxil olan evində dəfn edilib.
Məscid kompleksi müasir texnologiyalar, həmçinin Şərq və İslam mədəniyyətinin vəhdət təşkil etdiyi gözəl memarlıq üslubunda yenidən inşa edilib, ərazisi genişləndirilib. Hazırda burada 650 min müsəlmanın eyni vaxtda ibadətlə məşğul olmaq imkanı var.

Президент Ильхам Алиев и члены его семьи посетили мечеть Пророка в Медине
07.04.20157 апреля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев в рамках официального визита в Королевство Саудовская Аравия побывал в городе Медина.
Глава государства Ильхам Алиев, его супруга Мехрибан Алиева и члены их семьи посетили здесь мечеть Пророка и совершили намаз.
Во времена пророка Мухаммеда эта мечеть была центром всей деятельности Посланника Аллаха в Медине. После кончины пророка Мухаммеда (с) в 632 году н.э. он был похоронен в своем доме, который в настоящее время входит в комплекс мечети Пророка.
Комплекс мечети был заново отстроен в красивом архитектурном стиле, где современные технологии создают единство с восточной и исламской культурой, а также расширена его территория. В настоящее время здесь могут одновременно совершать богослужение 650 тысяч мусульман.