Antalya şəhərində “Antalya Diplomatik Forumu”nun açılış mərasimi keçirilib
11.04.2025Aprelin 11-də Türkiyənin Antalya şəhərində “Antalya Diplomatiya Forumu”nun açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə əvvəlcə Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan giriş nitqi ilə çıxış etdi. O, Forumun əhəmiyyətini vurğuladı, tədbirdə çox nüfuzlu qonaqların iştirak etdiyini dedi.
Sonra Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan çıxış etdi. Türkiyə dövlətinin başçısı hazırda dünyada mövcud olan problemlərin müzakirəsinin vacibliyini vurğulayaraq, bu baxımdan Forumun roluna toxundu.
Qeyd edək ki, qlobal çağırışlarla bağlı müzakirələrin aparılması, onların həlli yollarının tapılması kimi məsələlərdə dünyanın aparıcı platformalarından biri olan “Antalya Diplomatiya Forumu”nda 20-dən çox dövlət və hökumət başçısı, 70-dən artıq nazir olmaqla ümumilikdə 140 ölkədən 450-dək yüksəksəviyyəli nümayəndə iştirak edir.
Forum çərçivəsində müxtəlif formatlarda keçiriləcək 50-dən artıq tədbirdə Yaxın Şərqdən Asiya və Sakit okean hövzəsinə, Afrikadan Latın Amerikasına qədər geniş coğrafiyada qlobal çağırış və təhdidlərlə yanaşı, iqlim dəyişikliyi, ərzaq təhlükəsizliyi, rəqəmsallaşma, süni intellekt kimi dünya gündəmində mühüm yer tutan məsələlər ətrafında müzakirələr aparılacaq.

В городе Анталья состоялась церемония открытия Анталийского дипломатического форума
11.04.202511 апреля в турецком городе Анталья состоялась церемония открытия Анталийского дипломатического форума.
На мероприятии сначала со вступительной речью выступил министр иностранных дел Турции Хакан Фидан. Подчеркнув важность форума, он отметил, что в мероприятии принимают участие очень влиятельные гости.
Затем выступил Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган. Подчеркнув важность обсуждения существующих в мире проблем, глава Турецкого государства в этом контексте коснулся роли форума.
Отметим, что в Анталийском дипломатическом форуме, являющемся одной из ведущих мировых платформ для обсуждения глобальных вызовов и поиска их решений, принимают участие более 450 высокопоставленных представителей из 140 стран, в том числе более 20 глав государств и правительств, свыше 70 министров.
На предстоящих в рамках форума более 50 мероприятиях в различных форматах будут обсуждаться глобальные вызовы и угрозы в обширном географическом регионе – от Ближнего Востока до Азии и Тихоокеанского бассейна, от Африки до Латинской Америки, а также такие важные вопросы мировой повестки дня, как изменение климата, продовольственная безопасность, цифровизация, искусственный интеллект.