Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Kəlbəcərdə İstisu Mineral su zavodunun açılışında iştirak ediblər
02.09.2024Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva sentyabrın 2-də Kəlbəcər rayonunda “İstisu” mineral su zavodunun açılışında iştirak ediblər.
Prezidentin İşlər müdiri Ramin Quluzadə dövlətimizin başçısına və birinci xanıma zavod barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, “İstisu” mineral su zavodu uzun illər Kəlbəcərin müstəsna keyfiyyəti və sağlamlığa faydaları ilə tanınan termal su yatağından çıxan eyniadlı suyunu 30 illik müddətdən sonra yenidən istehlakçılara təqdim edir.
Qeyd edək ki, 1976-cı ildən etibarən Kəlbəcər rayonunda “İstisu” mineral suyunun istehsalına başlanılıb. Bununla da nadir və faydalı mineral tərkibə malik “İstisu” təbii mineral suyu geniş coğrafiyada şöhrət tapıb.
Mənbəyini Azərbaycanın Kəlbəcər rayonunun mənzərəli dağlıq bölgəsində, dəniz səviyyəsindən 1600 metrdən çox yüksəklikdə yerləşən termal su yataqlarından götürən və təbii halda 60°C-dən yuxarı temperaturda çıxan “İstisu” mineral suyu regionun minerallarla zəngin nadir suyu kimi xarakterizə olunur. Lakin torpaqlarımızın Ermənistan tərəfindən işğalı ilə əlaqədar 30 il ərzində “İstisu” təbii mineral suyunun istehsalı dayanıb.
Təməli 2022-ci il iyunun 26-da Prezident İlham Əliyev tərəfindən qoyulan “İstisu” mineral su zavodunda işlər 2024-cü ildə tam başa çatdırılıb.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım zavodda istehsal prosesi ilə tanış oldular.
Bildirilib ki, “İstisu” mineral su zavodu müasir avtomatlaşdırılmış sudoldurma xətləri və robotlaşdırılmış anbar idarəetmə sistemləri ilə təchiz edilib. İstehsal xətləri Almaniyanın “Krones” şirkəti tərəfindən təchiz edilib və quraşdırılıb. Ən son texnologiyaların tətbiqi nəticəsində zavodda yüksəkkeyfiyyətli mineral su istehsal edilməklə yanaşı, suyun təbii xüsusiyyətlərini qoruyub saxlamaq da mümkün olub. “İstisu” zavodunun illik istehsal gücü 100 milyon şüşə butulkadan artıqdır.
Zavodda istehsal olunan su həm keyfiyyəti, həm də müasir standartlara cavab verməsi ilə seçilir. Beynəlxalq təsnifat meyarlarına görə, Kəlbəcər rayonunda yerləşən təbii mineral su “İstisu” - natrium bikarbonat və sulfatla zəngin mineral su kimi təsnif edilir. Tərkibində olan kalsium, maqnezium, bikarbonat, sulfat və digər faydalı elementlər orqanizmə müsbət təsir göstərir.
“İstisu” təbii mineral suyu, eyni zamanda, yerli və beynəlxalq keyfiyyət və təhlükəsizlik standartlarına cavab verir. Belə ki, mineral su AZS 216–2006, İSO 9001:2015 və İSO 22000:2018 standartlarına uyğun olaraq sertifikatlaşdırılıb.
İkinövbəli iş rejimində fəaliyyət göstərəcək müəssisədə təxminən 100 nəfər işlə təmin ediləcək. İşçilərin əksəriyyəti Kəlbəcər və Laçın rayonlarının sakinləridir.
Qeyd edək ki, “İstisu” mineral su zavodu ətraf mühitin qorunmasına da töhfə verir. Mineral su istehsalında əsas səylər uzunmüddətli uğur və rifahın əsasını təşkil edən resurslardan davamlı istifadəyə, ekoloji cəhətdən təmiz istehsal prosesinə və təbiətin mühafizəsinə yönəlib. Bu gün zavodun əsas məqsədi ətraf mühitə zərər vermədən yüksəkkeyfiyyətli məhsullar istehsal etməkdir. Bu məqsədlə zavodda tullantıların miqdarını minimuma endirməyə, həmçinin elektrik enerjisi resurslarından səmərəli istifadə etməyə imkan verən müasir texnologiyalar tətbiq olunur.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии завода минеральных вод «Истису» в Кяльбаджаре
2 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии завода минеральных вод «Истису» в Кяльбаджарском районе.
Управляющий делами Президента Азербайджанской Республики Рамин Гулузаде проинформировал главу государства и первую леди о заводе.
Было подчеркнуто, что после 30-летнего перерыва завод минеральных вод «Истису» вновь предлагает потребителям одноименную воду из кяльбаджарского месторождения термальных вод, известных своим исключительным качеством и пользой для здоровья.
Отметим, что в 1976 году в Кяльбаджарском районе было начато производство минеральной воды «Истису». Благодаря этому уникальная природная минеральная вода «Истису», содержащая полезные минералы, завоевала широкую известность.
Президент Ильхам Алиев ввел завод в действие.
Минеральная вода «Истису», источником которой являются месторождения термальных вод, расположенные в живописном горном регионе Кяльбаджарского района Азербайджана, на высоте более 1600 метров над уровнем моря, и которая естественным образом выходит на поверхность с температурой выше 60°C, богата минералами. Однако в связи с оккупацией наших земель Арменией производство природной минеральной воды «Истису» было приостановлено на 30 лет.
Работы на заводе минеральных вод «Истису», фундамент которого был заложен Президентом Ильхамом Алиевым 26 июня 2022 года, полностью завершены в 2024 году.
Глава государства и первая леди ознакомились с производственным процессом на заводе.
Было сообщено, что завод минеральных вод «Истису» оснащен современными автоматизированными линиями по розливу воды и роботизированными системами управления резервуаром. Производственные линии были поставлены и установлены немецкой компанией Krones. В результате внедрения новейших технологий на заводе можно производить высококачественную минеральную воду, сохраняя ее природные свойства. Годовая производственная мощность завода «Истису» превышает 100 миллионов стеклянных бутылок.
Вода, производимая на заводе, отличается как качеством, так и соответствием современным стандартам. По международным классификационным критериям природная минеральная вода из источника в Кяльбаджарском районе классифицируется как термальная минеральная вода, богатая бикарбонатом и сульфатом натрия. Содержащиеся в ее составе кальций, магний, бикарбонат, сульфаты и другие полезные элементы положительно влияют на организм.
Природная минеральная вода «Истису» также отвечает местным и международным стандартам качества и безопасности. Она сертифицирована в соответствии со стандартами AZS 216–2006, İSO 9001:2015 и İSO 22000:2018.
На предприятии, которое будет функционировать в двухсменном рабочем режиме, работой будут обеспечены около 100 человек. Большинство работников – жители Кяльбаджарского и Лачинского районов.
Отметим, что завод минеральных вод «Истису» также вносит вклад в защиту окружающей среды. Основные усилия в производстве минеральной воды направлены на устойчивое использование ресурсов, экологически чистый производственный процесс и охрану природы, которые являются основой долгосрочного успеха и процветания. Сегодня главная цель завода - производство качественной продукции без нанесения вреда окружающей среде. С этой целью на заводе используются современные технологии, позволяющие минимизировать количество отходов, а также эффективно использовать электроэнергетические ресурсы.