“Sea Breeze” istirahət mərkəzində LANDAU Məktəbinin və “The Grand” apart hotelinin açılışı olub
28.08.2024Avqustun 28-də Bakıda “Sea Breeze” istirahət mərkəzinin ərazisində yaradılan “LANDAU School” Təhsil Kompleksinin məktəbinin və “The Grand” apart hotelinin açılışı olub.
“Agalarov Development” şirkətinin təsisçisi Emin Ağalarov Prezident İlham Əliyevə görülən işlər, o cümlədən “Sea Breeze”in əsas layihələri - 231 şagird üçün nəzərdə tutulmuş “LANDAU School” Təhsil Kompleksinin “Sea Breeze”dəki məktəbi və 450 şagird üçün nəzərdə tutulmuş “SABAH.school” barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, məktəb binalarında kompüter sinifləri, psixoloq kabineti, laboratoriyalar, açıq və qapalı idman meydançaları var. Təlim Britaniya kurikulumuna uyğun olaraq ingilis dilində aparılır. LANDAU Məktəb kompleksinin ərazisində orta ümumi təhsillə yanaşı, məktəbəqədər təhsil üçün ayrıca bina da var. Ümumilikdə, təhsil kompleksi 1100-dən çox şagird üçün nəzərdə tutulub.
Ərazidəki ən böyük apart otel - “The Grand” da istifadəyə verildi.
Diqqətə çatdırıldı ki, bura il boyu yaşamaq və ya kirayə vermək üçün nəzərdə tutulmuş 224 mənzil və 3 penthausdan ibarətdir. Təmirli 100 mənzil əşyalarla birlikdə artıq satılıb. Apart otelin ərazisində iki hovuz, üç restoran, konfrans zalı, butiklər, SPA mərkəzi və qəbul xidməti fəaliyyət göstərir.
Qeyd olundu ki, ekoloji cəhətdən təmiz, müasir və memarlıq həlləri baxımından texnoloji layihə olan “Sea Breeze” gələcəyin şəhəri kimi inkişaf edir. Nəhəng layner formasında ilk mənzillərdən ibarət flaqman daşınmaz əmlak layihəsi olan “Caspian Dream Liner” süni adada tikiləcək. Bu nadir memarlıq quruluşu sayəsində “Sea Breeze” qlobal turizm xəritəsində daha da cəlbedici məntəqəyə çevriləcək. İrimiqyaslı layihə fondunun hazırlanması üzərində bir neçə memarlıq bürosu işləyir, o cümlədən dünyaşöhrətli memarlar cəlb olunur. Ekspertlər kurort şəhərini bu gün dünyada öz ərazisində bu qədər çoxlu sayda daşınmaz əmlakı birləşdirən yeganə layihə adlandırırlar.
“Sea Breeze”in beynəlxalq tərəfdaşları arasında nüfuzlu, qlobal otel şəbəkələri var ki, onlar yaxın illərdə sahildə otel kompleksləri açmağı planlaşdırırlar.
İlboyu yaşamaq, rahatlıq və yaxşı istirahət üçün hər cür şərait yaradılan “Sea Breeze”də beynəlxalq məktəb və LANDAU uşaq bağçası kimi təhsil müəssisələri, tibb ocaqları, biznes mərkəzi və tibbi-sağlamlıq kompleksi tikinti mərhələsindədir. Həmçinin ərazidə həm uşaqlar, həm də böyüklər üçün ustad dərsləri, mühazirələr və praktik məşğələlərin keçirildiyi incəsənət mərkəzi yerləşir.
Qeyd edək ki, “Sea Breeze” kurort şəhəri Xəzər dənizinin sahilində, Bakının mərkəzindən 30 dəqiqəlik məsafədə yerləşir. 500 hektar sahədə artıq 1,5 milyon kvadratmetrdən çox kommersiya obyekti və mənzillərdən ibarət daşınmaz əmlak satılıb və istifadəyə verilib. İstirahət zonaları, parklar və çimərlik üçün 150 hektardan çox ərazi ayrılıb. Bu gün daha 1,5 milyon kvadratmetr sahə reallaşdırma mərhələsindədir və yaxın vaxtlarda daha 2 milyon kvadratmetr sahənin tikintisinə başlanılacaq. Üç il ərzində layihənin ümumi sahəsi 5 milyon kvadratmetrdən çox təşkil edəcək və 100 min daşınmaz əmlak obyekti tikilib istifadəyə veriləcək. Sakinlərin və turistlərin ümumi sayı 300 min nəfərə çatacaq, iş yerlərinin sayı isə 20 minə qədər artacaq. Hazırda burada 6560 nəfər işlə təmin olunub. Layihəyə qoyulan investisiyalar 7 milyard dollar təşkil edir.
Cari yay mövsümündə akvapark, luna park və sirk, həmçinin kurort şəhərciyinin yaxınlığında yeni yaradılan pulsuz çimərlik zonası da daxil olmaqla, yeni çimərlik zonaları açılıb. Həmçinin ərazidə 1 milyona yaxın bitki və ağac əkilib. Hazırda yaşıllıqların sahəsi 150 hektara çatır.
Bu ilin noyabrında ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində “Sea Breeze” landşaft parkının salınması təşkil olunacaq – tədbirin qonaqları, Azərbaycanın və beynəlxalq şirkətlərin rəhbərləri, siyasətçilər və mədəniyyət xadimləri ağacların əkilməsində iştirak edəcəklər.

В центре отдыха Sea Breeze состоялось открытие школы LANDAU и апарт-отеля The Grand
28.08.202428 августа состоялось открытие школы Образовательного комплекса LANDAU School и апарт-отеля The Grand, созданных на территории центра отдыха Sea Breeze в Баку.
B мероприятии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Лейла Алиева.
Основатель компании Agalarov Development Эмин Агаларов проинформировал Президента Ильхама Алиева о проделанной работе, в том числе об основных проектах Sea Breeze - школе Образовательного комплекса LANDAU School в Sea Breeze, рассчитанной на 231 ученика, и SABAH.school, предусмотренной для 450 учащихся.
Было сообщено, что в зданиях школ есть компьютерные классы, кабинет психолога, лаборатории, открытая и закрытая спортивные площадки. Обучение ведется на английском языке по британскому куррикулуму. Помимо среднего общего образования, на территории комплекса LANDAU School имеется также отдельное здание для дошкольного образования. В целом, образовательный комплекс рассчитан более чем на 1100 учеников.
Был сдан в пользование самый большой апарт-отель на территории – The Grand.
Было сообщено, что он состоит из 224 апартаментов и трех пентхаусов, предназначенных для проживания круглый год или сдачи в аренду. 100 апартаментов с ремонтом под ключ и мебелью уже проданы. На территории апарт-отеля функционируют два бассейна, три ресторана, конференц-зал, бутики, SPA-центр и ресепшн-сервис.
Было отмечено, что Sea Breeze с точки зрения архитектурных решений развивается как город будущего: экологичный, современный и технологичный. Флагманский проект Caspian Dream Liner, первый проект жилой недвижимости в виде огромного лайнера, будет построен на искусственном острове. Благодаря этому уникальному архитектурному сооружению Sea Breeze станет еще более привлекательной точкой на мировой туристической карте. Над развитием масштабного проектного фонда работает несколько архитектурных бюро, в том числе привлекаются архитекторы с мировым именем. Эксперты называют город-курорт единственным на сегодня проектом в мире, объединяющим на своей территории такое большое количество объектов недвижимости.
Среди международных партнеров Sea Breeze – престижные мировые отельные сети, которые планируют открытие своих гостиничных комплексов на побережье в ближайшие годы.
Внутри Sea Breeze создаются все условия для круглогодичного проживания, комфорта и полноценного отдыха, на стадии строительства находятся образовательные учреждения, такие как международная школа и детский сад LANDAU, медицинские учреждения, бизнес-центр и медицинско-оздоровительный комплекс. Кроме того, на территории располагается арт-центр, где проходят мастер-классы, лекции и практические занятия как для детей, так и взрослых.
Отметим, что город-курорт Sea Breeze находится на побережье Каспийского моря, в 30 минутах езды от центра Баку. На площади 500 га уже продано и введено в эксплуатацию более 1,5 млн кв. м коммерческой и жилой недвижимости. Более 150 гектаров отведено под зоны отдыха, парки и пляж. На сегодня еще 1,5 млн кв. м находятся в стадии реализации, в ближайшее время будет начато строительство на территории площадью 2 млн кв. м. В течение трех лет общая площадь проекта составит более 5 млн кв. м, будут построены и введены в эксплуатацию 100 тысяч объектов недвижимости. Общее число резидентов и туристов достигнет 300 тысяч человек, а количество рабочих мест увеличится до 20 тысяч. В настоящее время здесь обеспечены работой 6560 человек. Инвестиции в проект составляют более 7 млрд долларов.
Этим летом были открыты аквапарк, лунапарк и цирк, новые пляжные зоны, в том числе благоустроена зона бесплатного пляжа рядом с городом-курортом. Кроме того, на территории высажено около 1 млн растений и деревьев. Площадь озеленения на сегодняшний день достигает уже 150 га.
В рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – COP29, которую наша страна примет в ноябре этого года, будет организована высадка ландшафтного парка Sea Breeze, в акции по посадке именных деревьев примут участие гости мероприятия, руководители азербайджанских и международных компаний, политики и деятели культуры.