Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Nərimanov rayonunda “Cümə” məscidinin açılışında iştirak ediblər
20.04.2023Aprelin 20-də Bakının Nərimanov rayonunda dövlətimizin başçısının təşəbbüsü ilə aparılan əsaslı təmirdən və rekonstruksiyadan sonra “Cümə” məscidinin açılışı olub.
Bu gün multikultural ənənələri, tolerant mühiti, İslam dünyası daxilində həmrəyliyin möhkəmlənməsi istiqamətində atdığı tarixi addımları qlobal miqyasda maraqla qarşılanan Azərbaycanda müxtəlif dinlərin, o cümlədən İslam dini abidələrinin qorunmasına xüsusi diqqətlə yanaşılır. Son dövrlərdə yeni məscidlərin tikilməsi və ya əsaslı təmiri də bu yanaşmanın təzahürüdür.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevanın müqəddəs Ramazan bayramı ərəfəsində “Cümə” məscidinin açılışında iştirak etmələri həm də rəmzi məna kəsb edir.
Qeyd edək ki, "Cümə" məscidi 1998-ci ildən fəaliyyətə başlayıb. İllər ötdükcə bina tədricən qəzalı vəziyyətə düşüb. Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə 2021-ci ildə bu məsciddə əsaslı təmir və yenidənqurma işlərinə başlanılıb. İşlər yüksək səviyyədə həyata keçirilib və bu ilin aprel ayında başa çatdırılıb.
Qəzalı vəziyyətdə olan iki minarə aparılan işlər çərçivəsində sökülərək yenidən tikilib, məscid binasında bərpa-gücləndirmə işləri yerinə yetirilib, dəstəmazxana binası inşa olunub, zəruri infrastruktur yaradılıb.
Eyni vaxtda 600-ə yaxın insanın ibadət edə biləcəyi məscidin birinci mərtəbəsi kişilər, ikinci mərtəbəsi isə qadınlar üçün nəzərdə tutulub.
Burada yaradılan şərait bir daha təsdiqləyir ki, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və inkişaf etdirilməsi Prezident İlham Əliyevin daim diqqət mərkəzindədir. Dövlətimizin başçısının təşəbbüsü və tapşırıqlarına əsasən, paytaxtda və ölkəmizin bölgələrində onlarla məscid, dini məbəd, tarixi abidə və ziyarətgah inşa edilib, bərpa olunub və ya yenidən qurulub. Bu istiqamətdə görülən işlərə Heydər Əliyev Fondu da sanballı töhfələr verib.
Nərimanov rayonundakı “Cümə” məscidində aparılan əsaslı təmir və yenidənqurma işləri də ölkəmizdə milli-mənəvi dəyərlərin qorunması ilə bağlı görülən işlərin ardıcıl xarakter aldığını göstərir.
Qeyd edək ki, bu gün qloballaşan dünyada etnik-dini zəmində baş verən münaqişələr, dini ekstremizm və islamofobiya, dinin bəzi siyasi ambisiyalara alət edilməsi cəhdləri, təəssüf ki, acı gerçəklikdir. Azərbaycan dövlətinin isə milli-mənəvi dəyərlərin, o cümlədən İslam ənənələrinin qorunması ilə bağlı ardıcıl siyasəti var.
Prezident İlham Əliyev “2017-İslam Həmrəyliyi İli: Dinlər və mədəniyyətlərarası dialoq” mövzusunda beynəlxalq konfransın açılış mərasimindəki nitqində bununla bağlı deyib: “Azərbaycan xalqı əsrlər boyu öz milli-mənəvi dəyərlərini yaşatmış, qorumuşdur. İslam dəyərləri isə milli-mənəvi dəyərlərimizin tərkib hissəsidir. Ölkəmizdə dini sahədə hökm sürən əmin-amanlıq, qarşılıqlı anlaşma, müsəlmanlar arasında mövcud olan birlik, dinlərarası münasibətlərin yüksək səviyyədə tənzimlənməsi bu gün ölkəmizi gücləndirən amillərdən biridir”.
2017-ci ilin “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsi, ölkəmizin İslam Həmrəyliyi Oyunlarına, eyni zamanda, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının Qlobal Forumuna, Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumları və Bakı Humanitar Forumu kimi dinlərarası, mədəniyyətlərarası dialoqla bağlı bir çox mötəbər beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etməsi Azərbaycanın həm İslam, həm də sivilizasiyalararası dialoqla qlobal sülhə töhfəsinin ifadəsidir. Bu yanaşma, şübhəsiz ki, İslamın təməl prinsipləri ilə üst-üstə düşür.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии Джума мечети в Наримановском районе
20 апреля состоялось открытие после капитального ремонта и реконструкции, проведенных по инициативе главы государства, Джума мечети в Наримановском районе Баку.
Сегодня в Азербайджане, чьи многокультурные традиции, толерантная среда, исторические шаги по укреплению солидарности внутри исламского мира воспринимаются с интересом в мировом масштабе, особое внимание уделяется охране памятников различных религий, в том числе исламской религии. Проявлением этого являются строительство и капитальный ремонт мечетей.
Участие Президента Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой в открытии Джума мечети в канун священного праздника Рамазан имеет символическое значение.
Отметим, что Джума мечеть действует с 1998 года. С годами здание постепенно пришло в аварийное состояние. По инициативе Президента Ильхама Алиева в 2021 году в этой мечети были начаты капитальный ремонт и реставрация. Работы были проведены на высоком уровне и завершены в апреле текущего года.
В рамках работ были демонтированы и заново отстроены два минарета, которые находились в аварийном состоянии, в здании мечети выполнены реставрационно-укрепительные работы, построено здание для омовения, создана необходимая инфраструктура.
Первый этаж мечети, где могут совершать богослужение одновременно около 600 человек, предназначен для мужчин, а второй этаж – для женщин.
Созданные здесь условия еще раз подтверждают, что защита и развитие наших национально-духовных ценностей всегда находится в центре внимания Президента Ильхама Алиева. По инициативе и поручению главы государства в столице и регионах нашей страны построены, отреставрированы или реконструированы десятки мечетей, религиозных храмов, исторических памятников и святилищ. Фонд Гейдара Алиева также внес весомый вклад в работу в этом направлении.
Капитальный ремонт и реставрация, проведенные в Джума мечети Наримановского района, также свидетельствуют о том, что работа по защите национально-духовных ценностей в нашей стране приобрела последовательный характер.
Отметим, что в сегодняшнем глобализирующемся мире горькой реальностью являются конфликты на этнорелигиозной почве, религиозный экстремизм и исламофобия, попытки использовать религию как инструмент для реализации определенных политических амбиций. Азербайджанское государство проводит последовательную политику по защите национально-духовных ценностей, в том числе исламских традиций.
Президент Ильхам Алиев в своей речи на церемонии открытия международной конференции на тему «2017 - Год исламской солидарности: межрелигиозный и межкультурный диалог» сказал: «Азербайджанский народ на протяжении веков сохранял свои национально-духовные ценности. А исламские ценности являются составной частью наших национально-духовных ценностей. Спокойствие, взаимопонимание, царящие в нашей стране в религиозной сфере, единство, существующее среди мусульман, регулирование межрелигиозных отношений на высоком уровне - это один из факторов, усиливающих сегодня нашу страну».
Объявление 2017 года в Азербайджане «Годом исламской солидарности», проведение в нашей стране Игр исламской солидарности, а также многих авторитетных международных мероприятий, связанных с межрелигиозным, межкультурным диалогом, таких как Глобальный форум Альянса цивилизаций ООН, форумы по межкультурному диалогу и Бакинский гуманитарный форум, также являются выражением ее вклада в укрепление мира. Такой подход, безусловно, совпадает с фундаментальными принципами ислама.