Suqovuşan su anbarının və ondan çıxan magistral su kanalının əsaslı təmiri və turizm infrastruktur obyektlərinin tikintisi ilə tanışlıq
18.03.2023Martın 18-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Arzu Əliyeva Suqovuşan su anbarının və ondan çıxan magistral su kanalının əsaslı təmiri, su anbarı boyunca yaradılan turizm infrastruktur obyektlərinin tikintisi ilə tanış olublar.
Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülən işlər barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Birinci Dövlət Proqramı çərçivəsində əsas infrastruktur obyektlərinin təmir-bərpa və yenidənqurma layihələri çərçivəsində Suqovuşan su anbarının və ondan çıxan magistral su kanalının əsaslı təmirinə başlanılıb. Hazırda su anbarının divarlarına beton örtüyün vurulması, oradakı bütün avadanlıqların əsaslı təmiri həyata keçirilir, magistral kanalda zəruri işlər görülür. Eyni zamanda, Suqovuşan su anbarı boyunca ilkin turizm infrastruktur obyektlərinin yaradılmasına başlanılıb. Burada Turizm İnformasiya Bürosu inşa olunur, sahilboyu park salınır, avtodayanacaq tikilir.
Qeyd edildi ki, Qarabağ iqtisadi rayonunda “Xaçınçay”, “Köndələnçay-1”, “Köndələnçay-2”, “Köndələnçay-3” su anbarlarında paralel olaraq aparılan bərpa, əsaslı təmir və yenidənqurma işlərinin bu ilin sonunadək başa çatdırılması nəzərdə tutulur.

Familiarization with major overhaul of Sugovushan water reservoir and main water canal coming out of it and construction of tourism infrastructure facilities
18.03.2023On March 18, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Arzu Aliyeva got acquainted with the overhaul of the Sugovushan water reservoir and the main water canal coming out of it, as well as the construction of tourism infrastructure facilities created along the reservoir.
Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the liberated territories of the Karabakh Economic Region (except Shusha district) Emin Huseynov informed the head of state and the First Lady of the works done.
Within the framework of the First State Program, major overhaul of the Sugovushan water reservoir and the main water canal coming out of it had been started as part of the projects on renovation and reconstruction of the main infrastructure facilities. At present, the walls of the reservoir are covered with concrete, major repairs of all equipment are being carried out, and necessary work is being done on the main canal. At the same time, the creation of primary tourism infrastructure facilities along the Sugovushan reservoir has been started. A Tourist Information Bureau is being built, a coastal park is under construction, along with a parking lot.
The parallel restoration, major repairs and reconstruction work of "Khachinchay", "Kondalanchay-1", "Kondalanchay-2", and "Kondalanchay-3" water reservoirs was to be completed in the Karabakh economic region by the end of this year.