Suqovuşanda ikimərtəbəli yeni məscidin təməli qoyulub
20.03.2022Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Tərtər rayonunun Suqovuşan qəsəbəsində yeni tikiləcək məscidin təməlini qoyublar.
Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma qəsəbədə inşa olunacaq məscidin layihəsi barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, ümumi ərazisi 0,6 hektar olan kompleksə məscid binası, köməkçi bina, dəstəmaz otağı və avtodayanacaq daxildir. İki mərtəbədən ibarət olacaq məscid binasının uzunluğu 16,8 metr, eni isə 11,2 metr təşkil edəcək. Burada kişilər və qadınlar üçün ibadət zalının olması planlaşdırılır. Layihəyə əsasən məsciddə eyni vaxtda 110 nəfərin ibadət etməsi üçün şərait yaradılacaq.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım məscidin təməlini qoydular.
Qeyd edək ki, işğal dövründə vandalizmə məruz qalan mədəni-dini obyektlər sırasında İslam dini abidələri - məscidlər, türbələr və digər inanc yerləri mütləq əksəriyyət təşkil edir. Qarabağda rəsmi fəaliyyət göstərmiş 67 məscidin (Şuşada 13, Ağdamda 5, Füzulidə 16, Zəngilanda 12, Cəbrayılda 5, Qubadlıda 8, Laçında 8) 63-ü tamamilə, 4-ü isə qismən dağıdılaraq yararsız hala salınıb. İşğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə hazırda geniş quruculuq işləri aparılır, yeni məscidlər tikilir. Onlardan biri də Suqovuşan qəsəbəsində təməli qoyulan məsciddir.

В Суговушане заложен фундамент новой двухэтажной мечети
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева заложили фундамент новой мечети в поселке Суговушан Тертерского района.
Специальный представитель Президента Азербайджанской Республики на освобожденных от оккупации территориях, входящих в Карабахский экономический район (за исключением Шушинского района), Эмин Гусейнов проинформировал главу государства и первую леди о проекте будущей мечети.
Было отмечено, что в комплекс общей площадью 0,6 гектара входят здание мечети, подсобное здание, комната для омовения и автостоянка. Длина здания двухэтажной мечети составит 16,8, а ширина - 11,2 метра. Планируется, что здесь будут залы богослужения для мужчин и женщин. Согласно проекту в мечети будут созданы условия для одновременного богослужения 110 человек.
Глава государства и первая леди заложили фундамент мечети.
Отметим, что среди культурно-религиозных объектов, подвергшихся вандализму в период оккупации, абсолютное большинство составляют исламские памятники - мечети, гробницы и другие места поклонения. Из официально действовавших в Карабахе 67 мечетей (13 - в Шуше, 5 - в Агдаме, 16 - в Физули, 12 - в Зангилане, 5 - в Джебраиле, 8 - в Губадлы, 8 - в Лачине) 63 полностью, а 4 частично разрушены и приведены непригодное состояние. В настоящее время на освобожденных от оккупации территориях проводится широкомасштабная созидательная работа, строятся новые мечети. Одна из них – мечеть, фундамент которой заложен в Суговушане.