Prezident İlham Əliyev və ailə üzvləri Moskvada futbol üzrə dünya çempionatının açılış mərasimində iştirak ediblər
14.06.2018İyunun 14-də Moskvadakı “Lujniki” stadionunda futbol üzrə növbəti dünya çempionatının təntənəli açılış mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, iyirmiyə yaxın ölkənin dövlət və hökumət başçılarının da qatıldığı açılış mərasiminin proqramı zənginliyi və əvvəlki dünya çempionatlarının açılış mərasimlərinin proqramlarından fərqli formatı ilə əsaslı şəkildə seçilib. Budəfəki tədbir daha qısa vaxt ərzində və yığcam olub, məşq ərəfəsində deyil, birbaşa Rusiya-Səudiyyə Ərəbistanı matçından əvvəl keçirilib.
Dünya çempionatına ev sahibliyi edən Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin, FIFA-nın prezidenti Canni İnfantino mərasimdə çıxış ediblər.
Otuz iki ölkənin yığma komandalarının mübarizə apardığı budəfəki futbol üzrə dünya çempionatı iyunun 14-dən iyulun 15-dək davam edəcək. Çempionat Rusiyanın 11 şəhərinin 12 stadionunda keçiriləcək.
Rusiyada təşkil olunan futbol üzrə növbəti dünya çempionatı meydan sahiblərinin oyunu ilə başlayıb.
Açılış mərasimindən dərhal sonra “A” qrupunda mübarizə aparan Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanının yığma komandalarının görüşü başlayıb.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva həmin görüşü izləyiblər.

President Ilham Aliyev and family members attend the inauguration of the FIFA World Cup 2018 in Moscow
14.06.2018On June 14, inauguration of the FIFA World Cup 2018 took place at Luzhniki Stadium in Moscow.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva attended the ceremony.
The programme of the opening ceremony, joined by heads of states and governments of about twenty countries, was distinguished by its richness and different format as opposed to the opening ceremonies of previous world cups. This time’s event took place in a shorter time-period, which was held right before the Russia-Saudi Arabia match, rather than on the eve of trainings.
Vladimir Putin, the President of the Russian Federation - the host of the World Championship, and FIFA President Gianni Infantino addressed the opening ceremony.
This World Cup, which brought together national teams of thirty two countries, will run from June 14 to July 15. The championship will be held in 12 stadiums of 11 Russian cities.
Organized in Russia, the World Cup started with a match of the host team.
Right after the inauguration ceremony, the match between Russia and Saudi Arabia – both competing in the “A” Group - started.