Prezident İlham Əliyev və ailə üzvləri Moskvada futbol üzrə dünya çempionatının açılış mərasimində iştirak ediblər
14.06.2018İyunun 14-də Moskvadakı “Lujniki” stadionunda futbol üzrə növbəti dünya çempionatının təntənəli açılış mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, iyirmiyə yaxın ölkənin dövlət və hökumət başçılarının da qatıldığı açılış mərasiminin proqramı zənginliyi və əvvəlki dünya çempionatlarının açılış mərasimlərinin proqramlarından fərqli formatı ilə əsaslı şəkildə seçilib. Budəfəki tədbir daha qısa vaxt ərzində və yığcam olub, məşq ərəfəsində deyil, birbaşa Rusiya-Səudiyyə Ərəbistanı matçından əvvəl keçirilib.
Dünya çempionatına ev sahibliyi edən Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin, FIFA-nın prezidenti Canni İnfantino mərasimdə çıxış ediblər.
Otuz iki ölkənin yığma komandalarının mübarizə apardığı budəfəki futbol üzrə dünya çempionatı iyunun 14-dən iyulun 15-dək davam edəcək. Çempionat Rusiyanın 11 şəhərinin 12 stadionunda keçiriləcək.
Rusiyada təşkil olunan futbol üzrə növbəti dünya çempionatı meydan sahiblərinin oyunu ilə başlayıb.
Açılış mərasimindən dərhal sonra “A” qrupunda mübarizə aparan Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanının yığma komandalarının görüşü başlayıb.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva həmin görüşü izləyiblər.

Президент Ильхам Алиев и члены его семьи приняли участие в церемонии открытия чемпионата мира по футболу в Москве
14.06.201814 июня на московском стадионе «Лужники» состоялась торжественная церемония открытия чемпионата мира по футболу.
В церемонии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Лейла Алиева.
Отметим, что программа церемонии открытия, на которой присутствовали главы государств и правительств около двадцати стран, коренным образом отличалась от церемоний открытия предыдущих чемпионатов мира своим разнообразием и форматом. Нынешнее мероприятие было более коротким по времени и компактным, и состоялось не накануне тренировки, а непосредственно перед матчем Россия-Саудовская Аравия.
На церемонии выступили Президент Российской Федерации, принимающей чемпионат мира, Владимир Путин, президент ФИФА Джанни Инфантино.
Нынешний чемпионат мира, где выступят сборные команды тридцати двух стран, продлится с 14 июня по 15 июля. Чемпионат пройдет на 12 стадионах 11 российских городов.
Организованный в России очередной чемпионат мира по футболу начался матчем с участием хозяев поля.
Сразу после церемонии открытия состоялась встреча сборных России и Саудовской Аравии, выступающих в группе «А». Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Лейла Алиева наблюдали за игрой.