Azərbaycan Qadınlarının V Forumunun iştirakçılarına
Azərbaycanda qadınlara seçki hüququnun verilməsinin 100 illiyinə həsr edilmiş V Qadınlar Forumunun bütün iştirakçılarını və qonaqlarını ürəkdən salamlayıram. Forumumuz Azərbaycan üçün olduqca əlamətdar günlərdə keçirilir. Ölkəmiz böyük tarixi hadisənin bir əsrlik yubileyini qeyd edir. Yüz il öncə, 1918-ci il mayın 28-də ölkəmizin qabaqcıl siyasi və ictimai xadimləri Azərbaycanın İstiqlal Bəyannaməsini qəbul edərək Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasını elan etdilər. Gənc respublikada dövlətçiliyin bütün atributları – gerb, bayraq, himn, milli ordu və pul vahidi təsis edildi. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin dövlət quruluşunda xalqımıza xas olan azadlıq sevgisi, ləyaqət, tolerantlıq, qadına hörmət kimi dəyərlər öz əksini tapdı. Müsəlman Şərqində ilk dəfə çoxmillətli və çoxpartiyalı parlamenti olan demokratik respublika yaradıldı. Məhz o vaxt, 100 il əvvəl Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətində öz dövrünü qabaqlayan olduqca mütərəqqi bir qərar qəbul edildi. Müsəlman Şərqində ilk dəfə olaraq, ABŞ və bir çox Avropa ölkələrindən xeyli öncə müstəqil Azərbaycanda qadınlar kişilərlə bərabər seçmək və seçilmək hüquqlarını əldə etdilər.
Hörmətli xanımlar, əziz dostlar.
Bu əlamətdar tarixə - 1918-ci il mayın 28-dək xalqımız uzun illər yol getmişdir. Artıq XIX əsrin ikinci yarısında Azərbaycanın qabaqcıl ictimai xadimlərinin sıralarında milli oyanış prosesi başlayır, mütərəqqi islahatların aparılması, cəmiyyətin yeni, müasir düşüncə əsasında yenidən qurulması ideyası geniş vüsət alırdı. Azərbaycanın mütərəqqi ictimai xadimləri qadınların maarifləndirilməsini, onların sosial, siyasi, mülki hüquqları uğrunda mübarizəni və təhsil imkanlarının genişləndirilməsini ən mühüm vəzifələrdən biri sayırdılar. Neft sənayeçisi və mesenat Hacı Zeynalabdin Tağıyevin səyləri ilə 1901-ci ildə Azərbaycanda bütün müsəlman Şərqində ilk dünyəvi qadın məktəbi açıldı, XX əsrin ikinci onilliyində qadınların vəziyyətinə həsr edilmiş ilk qəzet və jurnallar nəşr edilməyə başladı. Bütün bunlar həm Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin bəyan edilməsi üçün, həm də gənc respublikanın rəhbərliyinin Azərbaycan qadınlarına kişilərlə bərabər seçki hüquqlarının verilməsi haqqında qəbul etdiyi tarixi qərar üçün mühüm zəmin yaratdı.
Təəssüf ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti uzun ömür sürmədi. Yaranmasından 23 ay sonra xarici hərbi təcavüzün qurbanı oldu. Azərbaycan uzun 70 illik bir dövr üçün SSRİ-nin tərkibinə qatıldı.
Buna baxmayaraq, qadınların vəziyyətində mütərəqqi dəyişikliklər davam edirdi. Savadsızlıq ləğv edildi. Təhsil, səhiyyə, elmdə güclü inkişaf baş verdi. Azərbaycan qadınları təhsil və özlərinin yaradıcı potensialının reallaşdırılması üçün yeni imkanlar qazandılar. Onlar özləri üçün yeni peşələr və fəaliyyət sahələrini öyrənirdilər. Ölkəmizdə mülki və hərbi aviasiya pilotu, həkim, mühəndis, hüquqşünas, alim olan qadınlar ortaya çıxdı. Ana və uşağın sosial müdafiəsi üzrə tədbirlər gücləndirildi.
SSRİ-nin mövcud olduğu illərdə əldə edilmiş bu nəticələr bu gün yeni nəfəs aldı. Sovet İttifaqının dağılmasından sonra 1991-ci ildə ölkəmiz öz dövlətçiliyini və müstəqilliyini yenidən bərpa etdi. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin dövlət rəmzləri – onun himni, gerbi, bayrağı bərpa edildi.
Müasir Azərbaycan özünü təsdiq etmiş və dinamik inkişaf edən dövlətdir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmiz özünün sosial-iqtisadi inkişafında böyük nailiyyətlər əldə etmişdir. Son 10 ildə Azərbaycanın iqtisadiyyatı üç dəfə artmış, bir milyon yarım yeni iş yeri açılmış, minlərlə məktəb, xəstəxana, idman kompleksləri tikilmişdir.
Qadınlar və kişilər arasında hüquqi bərabərliyin yüz il əvvəl əldə edildiyi ölkəmizdə bu gün Azərbaycan rəhbərliyi üçün prioritet vəzifə ictimai həyatın bütün sahələrində qadınların fəal iştirakının təmin edilməsidir. Bu vəzifə ölkə rəhbərliyi üçün də prioritet təşkil edir. Hələ 2000-ci ilin mart ayında ümummilli lider Heydər Əliyev qadınlara münasibətdə yeni dövlət siyasəti haqqında Sərəncam imzaladı. Onun məqsədi qadınların hakimiyyət strukturlarında, biznes və iqtisadiyyatda proporsional təmsil edilməsinə nail olmaq idi. Bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qadınların sosial müdafiəsinin təkmilləşdirilməsi, onların sosial-iqtisadi vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə böyük iş həyata keçirilir. Qadınlar arasında yoxsulluğun səviyyəsinin 49 faizdən 5,4 faizədək azalması, maaşların və pensiyaların artırılması, vətəndaşların sosial müdafiəsinin yüksəldilməsi – bütün bunlar bilavasitə bizim qadınlara da şamil edilir. Regionlar da daxil olmaqla Azərbaycanda qadınların məşğulluğu məsələsi də uğurla həll edilir. Onların siyasi, iqtisadi, ictimai fəallığı artır.
Yüz il əvvəl, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixinin ilk səhifələrinin yazıldığı o günlərdə qadınlar arasında savadsızlığın ləğv edilməsi, onların təhsil və səhiyyəyə çıxışının genişləndirilməsi ən ümdə vəzifələr idi. Bu gün Azərbaycanda həkim və müəllimlərin əksəriyyətini qadınlar təşkil edir. Qadın alimlərin, dövlət qulluqçularının, hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşlarının, ictimai xadimlərin sayı artır. Azərbaycan qadınları arasında parlamentin deputatları, Ali Məhkəmənin üzvləri, icra hakimiyyəti strukturlarının əməkdaşları vardır. Azərbaycanda qadınlar üçün qapalı və qadağan edilmiş heç bir fəaliyyət sahəsi mövcud deyil.
Ötən illər ərzində Azərbaycanda qadınların hüquqlarının uğurla təmin edilməsi, onların ictimai və siyasi həyatda fəal iştirakı üzrə həqiqətən nadir təcrübə toplanmışdır. Ayrı-seçkiliyin hələ də mövcud olduğu, əksər qadınlar və qızların təhsilə çıxışının bu gün də olmadığı, onların elementar hüquqlarının müdafiə edilmədiyi dünyada bu təcrübə hazırda da tələb edilən və aktualdır. Əminəm ki, bizim ümumi səylərimiz dünyanın bir çox bölgələrində qadınların üzləşdiyi problemlərin həllinə kömək edəcəkdir.
Əziz qadınlar, sizin hamınıza uğurlar, sülh, əmin-amanlıq və xoşbəxtlik arzu edirəm. Bir daha dövlət bayramımız – Respublika Günü münasibətilə sizi təbrik edirəm.

To participants of the 5th Forum of Azerbaijani Women
I would like to welcome all the participants and guests of the 5th Forum of Azerbaijani Women, dedicated to granting women the right to vote in Azerbaijan. The Forum is held on supremely important for Azerbaijan days. Our country is celebrating the one-century anniversary of a great historic event. A hundred years previously, on May 28, 1918, leading political and public figures of our country, having adopted the Declaration of Azerbaijan’s Independence promulgated the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic. All attributes of the state – the state emblem, flag, anthem, national army and currency – were initiated in the republic. Such values as love for freedom, dignity, tolerance and respect for women had been reflected in the state structure of the Azerbaijan Democratic Republic. A democratic republic with the multinational and multi-party parliament was created for the first time in the Muslim Orient. At the time, 100 years ago, quite a progressive decision, getting ahead of the time, was taken in the Azerbaijan Democratic Republic. For the first time in the Muslim Orient, much earlier than in USA and a number of European countries, women in democratic Azerbaijan earned an equal right to vote, on a par with men.
Dear Ladies, dear Friends.
Our people have been through a long path until this significant date – 28th May 1918. In the second half of the 19th century, a process of national rebirth started among the leading public figures of Azerbaijan, with the idea of carrying out reformations and rebuilding the society on the basis of new and contemporary thinking, covering a wide scope. Progressive-minded public figures of Azerbaijan considered enlightenment of women, struggling for their social, political and civil rights and widening the possibilities of receiving education among the most important duties. Thanks to endeavours of oil magnate and patron Zeynalabdin Taghiyev, in 1901, first secular girls school opened for the first time in the Muslim Orient, with first newspapers and magazines dedicated to the status of women starting to emerge in the second decade of the 20th century. All these created an important ground for the promulgation of the Azerbaijan Democratic Republic and for the historical decision taken by the leadership of the republic to grant the Azerbaijani women an equal right to vote, on a par with men.
Unfortunately, the Azerbaijan Democratic Republic did not live long. In 23 months since of its establishment, it became a victim of the military aggression. For long 70 years, Azerbaijan remained within the USSR. Nevertheless, progressive changes in women’s life continued to happen. Illiteracy was eradicated. Serious advancement occurred in education, healthcare and science. Azerbaijani women gained new possibilities for education and realization of their creative potential. They studied new professions and areas for activities. Pilots in the civil and military aviation, women physicians, engineers, lawyers and scientists emerged in our country. Measures for the social protection of a mother and child were strengthened.
Achieved in the times of the USSR, these results are today revived. After the collapse of the Soviet Union, in 1991, our country re-declared its statehood and independence. Symbols of the Azerbaijan Democratic Republic – its anthem, emblem and flag - were rehabilitated.
Contemporary Azerbaijan is a country to have proved to be dynamically advancing. Great achievements have been reached in the country’s social and economic development under the leadership of President Ilham Aliyev. Over the course of the last 10 years, the Azerbaijani economy has experienced threefold increase, one and a half million new jobs were created, and thousands of schools, hospitals, sports complexes built.
In our country, where men and women rights’ equality has been secured a hundred years previously, today, ensuring women’s active participation in all areas of the public life is a priority task for the Azerbaijani leadership. Back in March 2000, national leader Heydar Aliyev signed a resolution on new state policy concerning women. His purpose was to ensure that women are proportionally represented in state structures, in business and economy. Today, under the leadership of President Ilham Aliyev, great works are being carried out towards improving women’s social protection, and betterment of their social and economic status. Reduction of poverty among women from 49 to 5.4 percent, increase in salaries and pensions, strengthening of citizens’ social protection - all these are applied directly to our women too. Employment of women in Azerbaijan, including the regions, is solved successfully. Their political, economic and public activity is increasing.
A hundred years previously, on those days while the first pages of the Azerbaijan Democratic Republic’s history were written, eradication of illiteracy among women, widening their access to education and healthcare were most important duties. In today’s Azerbaijan, majority of physicians and teachers are women. The number of women scientists, state officials, employees of law enforcement bodies, and public figures is increasing. Among Azerbaijani women are MPs, members of the Supreme Court, and employees of executive authorities. There is no area of activity in Azerbaijan, which would be closed or forbidden for women.
In the course of past years, rare experience has been collected in successful provision of women rights in Azerbaijan, and their active participation in the public and political life. In a world where there is still discrimination, majority of women and girls lack access to education, whose elementary rights are not protected, this experience is still required, and is urgent. I am sure our joint efforts would contribute to solving problems women have been facing around the world.
Dear Friends, I wish all of you successes, peace, tranquillity, and happiness. I once more congratulate you on our state holiday – the Republic Day.