Azərbaycan-UNESCO münasibətlərinin inkişafında Mehriban Əliyevanın mühüm xidmətləri var. Azərbaycanın zəngin mədəniyyətinin qorunması, öyrənilməsi və tədqiqində xidmətlərinə görə 2004-cü ilin sentyabrında UNESCO-nun xoşməramlı səfiri adına layiq görülən Mehriban Əliyeva dünya mədəniyyətinə qayğı və diqqətinə, həmçinin Azərbaycanın mədəni irsinin yaşadılması sahəsindəki töhfələrinə görə 2008-ci ildə keçmiş baş direktor Koişiro Matsuura tərəfindən gümüş xatirə medalı, 2010-cu ildə sabiq baş direktor İrina Bokova tərəfindən Qızıl Motsart medalı ilə təltif edilib. Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu ilə də UNESCO-nun çox səmərəli əməkdaşlığı mövcuddur. Məhz Mehriban Əliyevanın səyləri nəticəsində Azərbaycanın maddi və qeyri-maddi mədəni irs nümunələri UNESCO-nun müvafiq siyahılarında yer almaqdadır.
UNESCO-nun Keçmiş Üzvləri Assosiasiyasının sədri Corc Kutukcen Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanı və tədbirin digər iştirakçılarını salamlayıb. O, həmçinin 1974-1987-ci illərdə UNESCO-nun baş direktoru olmuş Amadu Mahtar Mbou və 1987-1999-cu illərdə həmin vəzifədə çalışmış Federiko Mayorun təbrik məktublarını oxuyub.
UNESCO-nun baş direktoru Odri Azule Koişiro Matsuuranın qurumun inkişafındakı xidmətlərinə toxunub, onun idarəçilik təcrübəsinin bu gün də davam etdirildiyini söyləyib.
Sonra 2009-2017-ci illərdə UNESCO-nun baş direktoru olmuş İrina Bokova Koişiro Matsuuranın rəhbərliyi dövründə UNESCO-nun qəbul etdiyi mühüm sənədləri xatırladıb. İrina Bokova mandatlığı dövründə göstərdiyi dəstəyə görə Mehriban Əliyevaya minnətdarlıq edib.
UNESCO-nun Baş Konfransının sədri Zohur Alaui Koişiro Matsuuranın mədəniyyətlərarası dialoqun və multikulturalizmin inkişafına verdiyi töhfələrdən danışıb və onun prioritet elan etdiyi istiqamətlərin vacibliyini vurğulayıb.
2009-2011-ci illərdə İcra Heyətinin sədri olmuş Eleonora Mitrofanova Koişiro Matsuuraya dünyada xalqlararası sülhü təşviq etdiyinə görə “Sülh, dostluq və əməkdaşlıq” medalını təqdim edib.
Tədbirdə 2004-2008-ci illərdə UNESCO yanında Amerika Birləşmiş Ştatlarının səfiri olmuş Luiz Oliverin məktubu da oxunub.
Daha sonra UNESCO-nun fəxri və xoşməramlı səfirləri Marianna Vardinoyannis, Setsuko Klossovska de Rola və Bahia Hariri Koişiro Matsuuranın UNESCO-ya rəhbərliyi dövründə təşkilatın fəaliyyətinin genişlənməsindəki xidmətlərini vurğulayıblar.
Sonda çıxış edən Koişiro Matsuura UNESCO-ya rəhbərliyi dövründə fəaliyyəti ilə bağlı xatirələrini bölüşüb. O, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevaya onun haqqında söylədiyi xoş sözlərə görə təşəkkürünü bildirib və onun dəstəyi ilə həyata keçirilən çoxsaylı əhəmiyyətli layihələri qeyd edib. Ulu öndər Heydər Əliyevin dəvəti ilə 2000-ci ildə Bakıda türkdilli dövlətlərin Sammitində iştirakını xatırladan Koişiro Matsuura bildirib ki, həmin səfəri çərçivəsində Mehriban Əliyeva ilə görüşüb. Həmin görüşdə Azərbaycanın maddi və qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına təqdim edilməsi müzakirə olunub. Koişiro Matsuura vurğulayıb ki, bu gün Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə UNESCO-nun Mədəni və Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına Azərbaycan mədəniyyətinin bir çox inciləri daxil edilib. O, ölkəmizin Birinci vitse-prezidentinə UNESCO-nun xoşməramlı səfiri kimi mədəni irsin qorunması sahəsinə göstərdiyi diqqətə görə təşəkkür edib. “Azərbaycanla bağlı zəngin xatirələrim var”, - deyən Koişiro Matsuura bu ilin oktyabrında ölkəmizdə keçiriləcək Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumuna dəvətə görə də Azərbaycan hökumətinə təşəkkürünü ifadə edib.

On May 18, a conference took place at UNESCO headquarters in Paris to celebrate the 80th anniversary of Koichiro Matsuura, who was general director of UNESCO during 1999-2009.
Mehriban Aliyeva met with former heads of UNESCO, honorary and goodwill ambassadors at the headquarters of the organization.
Mehriban Aliyeva has made significant contribution to the advancement of the Azerbaijan-UNESCO relations. Honoured with the title of UNESCO goodwill ambassador in September 2004 for preservation, study and promotion of Azerbaijan’s rich culture, Mehriban Aliyeva was conferred on a silver service medal by former Director General Koichiro Matsuura in 2008, for care and attention shown towards the world culture, as well as for her contributions to immortalizing Azerbaijan’s cultural heritage, and in 2010, former Director General of the organization Irina Bokova honoured her with Golden Mozart medal. UNESCO has been having a very fruitful cooperation with the Heydar Aliyev Foundation, headed by Mehriban Aliyeva. Thanks to endeavours by Mehriban Aliyeva, tangible and intangible cultural heritage examples of Azerbaijan were entered on UNESCO’s relevant lists.
Chairperson of the Association of Former UNESCO Staff Members Georges Kutukdjiangreeted Azerbaijan’s First Vice-president Mehriban Aliyeva and other attendees of the event. He read congratulation letters by Amadou Mahtar Mbow, who had been UNESCO director general during 1974-1987, and Federico Mayor, who had been holding this office in the course of 1987-1999.
UNESCO Director General Audrey Azoulay touched upon Koichiro Matsuura’s contribution to the organization’s advancement, emphasizing that his management practice has been pursued to date.
Mehriban Aliyeva delivered a speech at the conference.
Then, Irina Bokova, who had been UNESCO director general during 2009-2017, recalled significant documents adopted by UNESCO while the organization was headed by Koichiro Matsuura. Irina Bokova thanked Mehriban Aliyeva for the support she has provided during the term of her mandate.
Chairperson of UNESCO General Conference Zohour Alaoui talked about the contribution Koichiro Matsuura has made to the advancement of intercultural dialogue, and multiculturalism, underscoring the importance of the directions he proclaimed as priority.
Eleanora Mitrofanova, who had been chairperson of the Executive Staff in 2009-2011, presented the medal “Peace, friendship and cooperation” to Koichiro Matsuura for promotion of peace among peoples.
A letter by Louis Oliver, who had been ambassador of the United States of America to UNESCO during 2004-2008, was read at the event.
Thereafter, UNESCO’s honorary and goodwill ambassadors Marianna Vardinoyannis, Setsuko Klossowska de Rola and Bahia Hariri touched upon Koichiro Matsuura’s services for the expansion of UNESCO’s activities while he headed the organization.
Speaking at the end of the event, Koichiro Matsuura shared his recollections associated with his activities while in the office at UNESCO.