Azərbaycan-UNESCO münasibətlərinin inkişafında Mehriban Əliyevanın mühüm xidmətləri var. Azərbaycanın zəngin mədəniyyətinin qorunması, öyrənilməsi və tədqiqində xidmətlərinə görə 2004-cü ilin sentyabrında UNESCO-nun xoşməramlı səfiri adına layiq görülən Mehriban Əliyeva dünya mədəniyyətinə qayğı və diqqətinə, həmçinin Azərbaycanın mədəni irsinin yaşadılması sahəsindəki töhfələrinə görə 2008-ci ildə keçmiş baş direktor Koişiro Matsuura tərəfindən gümüş xatirə medalı, 2010-cu ildə sabiq baş direktor İrina Bokova tərəfindən Qızıl Motsart medalı ilə təltif edilib. Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu ilə də UNESCO-nun çox səmərəli əməkdaşlığı mövcuddur. Məhz Mehriban Əliyevanın səyləri nəticəsində Azərbaycanın maddi və qeyri-maddi mədəni irs nümunələri UNESCO-nun müvafiq siyahılarında yer almaqdadır.
UNESCO-nun Keçmiş Üzvləri Assosiasiyasının sədri Corc Kutukcen Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanı və tədbirin digər iştirakçılarını salamlayıb. O, həmçinin 1974-1987-ci illərdə UNESCO-nun baş direktoru olmuş Amadu Mahtar Mbou və 1987-1999-cu illərdə həmin vəzifədə çalışmış Federiko Mayorun təbrik məktublarını oxuyub.
UNESCO-nun baş direktoru Odri Azule Koişiro Matsuuranın qurumun inkişafındakı xidmətlərinə toxunub, onun idarəçilik təcrübəsinin bu gün də davam etdirildiyini söyləyib.
Sonra 2009-2017-ci illərdə UNESCO-nun baş direktoru olmuş İrina Bokova Koişiro Matsuuranın rəhbərliyi dövründə UNESCO-nun qəbul etdiyi mühüm sənədləri xatırladıb. İrina Bokova mandatlığı dövründə göstərdiyi dəstəyə görə Mehriban Əliyevaya minnətdarlıq edib.
UNESCO-nun Baş Konfransının sədri Zohur Alaui Koişiro Matsuuranın mədəniyyətlərarası dialoqun və multikulturalizmin inkişafına verdiyi töhfələrdən danışıb və onun prioritet elan etdiyi istiqamətlərin vacibliyini vurğulayıb.
2009-2011-ci illərdə İcra Heyətinin sədri olmuş Eleonora Mitrofanova Koişiro Matsuuraya dünyada xalqlararası sülhü təşviq etdiyinə görə “Sülh, dostluq və əməkdaşlıq” medalını təqdim edib.
Tədbirdə 2004-2008-ci illərdə UNESCO yanında Amerika Birləşmiş Ştatlarının səfiri olmuş Luiz Oliverin məktubu da oxunub.
Daha sonra UNESCO-nun fəxri və xoşməramlı səfirləri Marianna Vardinoyannis, Setsuko Klossovska de Rola və Bahia Hariri Koişiro Matsuuranın UNESCO-ya rəhbərliyi dövründə təşkilatın fəaliyyətinin genişlənməsindəki xidmətlərini vurğulayıblar.
Sonda çıxış edən Koişiro Matsuura UNESCO-ya rəhbərliyi dövründə fəaliyyəti ilə bağlı xatirələrini bölüşüb. O, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevaya onun haqqında söylədiyi xoş sözlərə görə təşəkkürünü bildirib və onun dəstəyi ilə həyata keçirilən çoxsaylı əhəmiyyətli layihələri qeyd edib. Ulu öndər Heydər Əliyevin dəvəti ilə 2000-ci ildə Bakıda türkdilli dövlətlərin Sammitində iştirakını xatırladan Koişiro Matsuura bildirib ki, həmin səfəri çərçivəsində Mehriban Əliyeva ilə görüşüb. Həmin görüşdə Azərbaycanın maddi və qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına təqdim edilməsi müzakirə olunub. Koişiro Matsuura vurğulayıb ki, bu gün Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə UNESCO-nun Mədəni və Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına Azərbaycan mədəniyyətinin bir çox inciləri daxil edilib. O, ölkəmizin Birinci vitse-prezidentinə UNESCO-nun xoşməramlı səfiri kimi mədəni irsin qorunması sahəsinə göstərdiyi diqqətə görə təşəkkür edib. “Azərbaycanla bağlı zəngin xatirələrim var”, - deyən Koişiro Matsuura bu ilin oktyabrında ölkəmizdə keçiriləcək Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumuna dəvətə görə də Azərbaycan hökumətinə təşəkkürünü ifadə edib.

Первый вице-президент Азербайджана встретилась в штаб-квартире ЮНЕСКО с бывшими руководителями, почетными послами и послами доброй воли организации.
Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой принадлежат значительные заслуги в развитии отношений между Азербайджаном и ЮНЕСКО. Мехрибан Алиева, удостоенная в сентябре 2004 года за заслуги в охране, изучении и исследовании богатой культуры Азербайджана звания посла доброй воли ЮНЕСКО, за внимание и заботу о мировой культуре, а также вклад в сохранение культурного наследия Азербайджана была награждена в 2008 году бывшим генеральным директором Коиширо Мацуурой серебряной памятной медалью, а в 2010 году бывшим генеральным директором Ириной Боковой – золотой медалью Моцарта. Возглавляемый Мехрибан Алиевой Фонд Гейдара Алиева также плодотворно сотрудничает с ЮНЕСКО. Именно в результате усилий Мехрибан Алиевой образцы материального и нематериального культурного наследия Азербайджана вошли в соответствующие списки ЮНЕСКО.
Председатель Ассоциации бывших членов ЮНЕСКО Джордж Кутукджен приветствовал Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиеву и других участников мероприятия. Он также зачитал поздравительные послания Амаду-Махтара Мбоу, являвшегося генеральным директором ЮНЕСКО в 1974-1987 годах, и Федерико Майора, занимавшего ту же должность в 1987-1999 годах.
Генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азуле коснулась заслуг Коиширо Мацууры в развитии организации, сказала, что его управленческий опыт используется и сегодня.
Затем Ирина Бокова, являвшаяся генеральным директором ЮНЕСКО в 2009-2017 годах, напомнила о важных документах, принятых ЮНЕСКО в период руководства Коиширо Мацууры. Ирина Бокова выразила признательность Первому вице-президенту Азербайджана Мехрибан Алиевой за поддержку, оказанную в период ее мандата.
Председатель Генеральной конференции ЮНЕСКО Зохур Алауи рассказал о вкладе Коиширо Мацууры в развитие межкультурного диалога и мультикультурализма и подчеркнул важность направлений, объявленных им приоритетными.
Элеонора Митрофанова, являвшаяся председателем Исполнительного совета в 2009-2011 годах, вручила Коиширо Мацууре медаль «Мир, дружба и сотрудничество» за поощрение мира между народами на планете.
На мероприятии также было зачитано послание Луизы Оливеры, являвшейся послом Соединенных Штатов Америки при ЮНЕСКО в 2004-2008 годах.
Затем почетные послы и послы доброй воли ЮНЕСКО Марианна Вардинояннис, Сэцуко Клоссовска де Рола и Бахи Харири подчеркнули заслуги Коиширо Мацууры в расширении деятельности ЮНЕСКО в период руководства организацией.
Выступивший в заключение Коиширо Мацуура поделился воспоминаниями, связанными с деятельностью в период руководства ЮНЕСКО. Он выразил признательность Первому вице-президенту Азербайджана, послу доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиевой за добрые слова о нем и отметил многочисленные важные проекты, реализованные при ее поддержке. Напомнив об участии в 2000 году по приглашению великого лидера Гейдара Алиева в Саммите тюркоязычных государств в Баку, Коиширо Мацуура подчеркнул, что в рамках данного визита встретился с Мехрибан Алиевой. На той встрече было обсуждено представление образцов материального и нематериального культурного наследия Азербайджана в Список всемирного наследия ЮНЕСКО. Коиширо Мацуура подчеркнул, что сегодня по инициативе Мехрибан Алиевой в Список культурного и нематериального культурного наследия ЮНЕСКО включены многие жемчужины азербайджанской культуры. Он поблагодарил Первого вице-президента нашей страны за внимание, проявляемое ею в качестве посла доброй воли ЮНЕСКО сфере охраны культурного наследия. «У меня прекрасные воспоминания об Азербайджане», - сказал Коиширо Мацуура, выразив правительству Азербайджана признательность за приглашение на предстоящий в октябре этого года в нашей стране Бакинский международный гуманитарный форум.