Mehriban Əliyeva Latviyanın sabiq Prezidenti Vayra Vike-Freyberqa ilə görüşüb
16.03.2017Martın 16-da Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva V Qlobal Bakı Forumunda iştirak edən Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri, Latviyanın sabiq Prezidenti xanım Vayra Vike-Freyberqa ilə görüşüb.
Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri, Latviyanın sabiq Prezidenti Vayra Vike-Freyberqanı yenidən ölkəmizdə görməkdən şad olduğunu bildirən Mehriban Əliyeva “Beynəlxalq münasibətlərin gələcəyi: güc və maraqlar” mövzusuna həsr olunan V Qlobal Bakı Forumunun əhəmiyyətini qeyd edib, Bakı Forumunun artıq qlobal platformaya çevrildiyini deyib. Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib, mərkəzin Azərbaycanı dünyada tanıtmaq baxımından rolu vurğulanıb və ölkəmizin bundan sonra da mərkəzin fəaliyyətinin genişləndirilməsinə dəstəyini verməyə hazır olduğu qeyd olunub.
Vayra Vike-Freyberqa həmsədri olduğu Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin fəaliyyətinin daha geniş platformada təbliğində, təşkilatın fəaliyyətinin gücləndirilməsi, üzvlərinin sayının artırılması istiqamətində görülən işlərdən danışıb. Bildirib ki, Qlobal Bakı Forumunun proqramları ildən-ilə daha da genişlənir və bu, Azərbaycanın xaricdə daha yaxşı tanıdılması işinə xidmət edir.
Latviyanın sabiq Prezidenti Vayra Vike-Freyberqa Mehriban Əliyevanın Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti təyin edilməsi münasibətilə təbriklərini çatdırıb.

Мехрибан Алиева встретилась с бывшим Президентом Латвии Вайрой Вике-Фрейбергой
16 марта первый вице-президент Азербайджанской Республики госпожа Мехрибан Алиева встретилась с сопредседателем Международного центра Низами Гянджеви, бывшим Президентом Латвии госпожой Вайрой Вике-Фрейбергой, принимающей участие в V Глобальном Бакинском форуме.
Что рада вновь видеть в нашей стране сопредседателя Международного центра Низами Гянджеви, бывшего Президента Латвии Вайру Вике-Фрейбергу, первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева отметила значение V Глобального Бакинского форума, посвященного теме «Будущее международных отношений: силы и интересы», сказала, что Бакинский форум уже стал глобальной платформой. Высоко оценив деятельность Международного центра Низами Гянджеви, Мехрибан Алиева подчеркнула роль этого центра с точки зрения пропаганды Азербайджана в мире, отметила, что наша страна и впредь готова оказывать поддержку расширению деятельности центра.
Вайра Вике-Фрейберга рассказала о проделанной работе по пропаганде деятельности Международного центра Низами Гянджеви, сопредседателем которого она является, на более широкой платформе, усилению деятельности организации, увеличению числа ее членов. Она отметила, что программы Глобального Бакинского форума расширяются из года в год, и это служит популяризации Азербайджана за рубежом.
Бывший Президент Латвии Вайра Вике-Фрейберга поздравила Мехрибан Алиеву с назначением на пост первого вице-президента Азербайджана.