Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyeva Fransa Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə “Şərəf Legionu” ordeninin zabit rütbəsi ilə təltif edilmişdir. Bu münasibətlə Fransa Respublikasının Prezidenti Nikola Sarkozi Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban xanım Əliyevaya məktub ünvanlamışdır:
Əziz Xanım,
Çox böyük məmnuniyyətlə Sizə bildirirəm ki, mən, Sizin, zabit rütbəsində “Şərəf Legionu” ordeni ilə təltif edilməniz haqqında sərəncam imzalamışam.
Öz şəxsi orden fondumdan Sizi təltif etməyi qərara aldığım bu məşhur mükafat ölkəmizə göstər diyiniz xidmətlərin keyfiyyətinə və ona münasibətdə nümayiş etdirdiyiniz sədaqətə görə olan mükafatdır.
Mən, həmçinin, bu münasibətlə, Fransanın bununla Sizə göstərdiyi layiq olduğunuz şərəfə görə Sizə özümün ən səmimi təbriklərimi ünvanlamaqdan çox şadam.
Əziz Xanım, Sizə böyük hörmət və ehtiramlarım olduğuna əmin ola bilərsiniz.
Nikola Sarkozi
Fransa Respublikasının Prezidenti
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban xanım Əliyeva Fransa Prezidenti Nikola Sarkoziyə cavab məktubu göndərmişdir. Məktubda “Şərəf Legionu” ordeninin zabit rütbəsi ilə təltifə görə Fransa Respublikasının Prezidenti Nikola Sarkoziyə minnətdarlıq bildirilir, bu təltif ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafı naminə göstərilən xidmətlərə verilən yüksək qiymət kimi dəyərləndirilir. Mehriban xanım Əliyeva məktubda, həmçinin Azərbaycan-Fransa arasında mövcud olan dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı istiqamətində səylərini bundan sonra da əsirgəməyəcəyini bildirmişdir.

Распоряжением Президента Французской Республики первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева, посол доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО Мехрибан ханум Алиева награждена офицерской степенью Ордена Почетного легиона. В связи с этим президент Французской Республики Николя Саркози направил письмо первой леди Азербайджана Мехрибан ханум Алиевой:
Дорогая Госпожа,
С огромным удовольствием сообщаю Вам, что я подписал Распоряжение о награждении Вас офицерской степенью Ордена Почетного легиона.
Эта известная награда из моего личного орденского фонда, которую я решил присудить Вам, является наградой за качество Ваших заслуг перед нашей страной и демонстрируемую верность в отношении к ней.
Я также очень рад адресовать Вам по этому случаю свои самые искренние поздравления за честь, которую тем самым Вам оказала Франция и которой Вы достойны.
Дорогая Госпожа, заверяю в моем большом уважении и почтении к Вам.
Николя Саркози
Президент Французской Республики
Первая леди Азербайджана Мехрибан ханум Алиева направила Президенту Франции Николя Саркози ответное письмо. В нем выражается признательность Президенту Французской Республики Николя Саркози за награждение офицерской степенью Ордена Почетного легиона, эта награда характеризуется как высокая оценка заслуг во имя развития связей между двумя странами. В письме Мехрибан ханум Алиева также отметила, что будет и впредь прилагать все усилия, направленные на развитие существующих между Азербайджаном и Францией связей дружбы и сотрудничества.