Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva 2004-cü il martın 1-2-də Qazaxıstanda səfərdə olublar.
Martın 1-də Astana hava limanında Prezident İlham Əliyevi və xanımı Mehriban Əliyevanı Qazaxıstanın dövlət və hökumət rəsmiləri qarşıladılar.
Martın 1-də Qazaxıstan Prezidentinin iqamətgahında Prezident İlham Əliyevin rəsmi qarşılanması mərasimi olub.
Sarayın qarşısında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi və xanımı Mehriban Əliyevanı Qazaxıstan Prezidenti Nursultan Nazarbayev və qızı Dariqa Nazarbayeva qarşıladılar.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Lev Qumilyov adına Avrasiya Milli Universitetində olublar
Martın 1-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Astanadakı Lev Qumilyov adına Avrasiya Milli Universitetinə gəldi.
Dövlətimizin başçısı universitetdəki türkdilli ölkələrin mədəniyyət və əlyazmalar muzeyi ilə yaxından tanış oldu. Məlumat verildi ki, muzeydə qədim tarixə malik türkdilli xalqların mədəniyyət nümunələri, o cümlədən əlyazmalar toplanmışdır.
Sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə bu ali təhsil ocağının müəllim və tələbələri ilə görüşü keçirildi. Rektor Şarsenqali Abdımanapov Prezident İlham Əliyevə universitetin fəxri doktoru adının verilməsi barədə Elmi şuranın qərarını oxudu, fəxri doktor diplomunu və mantiyanı dövlətimizin başçısına təqdim etdi.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev görüşdə çıxış edərək, ona göstərilən yüksək etimada görə təhsil ocağının rəhbərliyinə və Elmi şuranın üzvlərinə təşəkkür etdi.
Prezidenti İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi qəbul
Martın 1-də “Səltənət” sarayında Qazaxıstan Prezidenti Nursultan Nazarbayevin adından Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi qəbul təşkil edilib.
Prezidentlər qəbulda nitq söylədilər.
Qazaxıstan Milli Musiqi Akademiyası ilə tanışlıq
Martın 2-də Mehriban Əliyeva Astananın bir sıra sosial-mədəni obyektlərində olub.
Qazaxıstan Milli Musiqi Akademiyasına gələn Mehriban Əliyevanı Birjan-salın, Çaykovskinin, Motsartın əsərlərindən ibarət klassik musiqi ilə qarşıladılar.
“Miras” beynəlxalq məktəbi ilə tanışlıq
Martın 2-də Mehriban Əliyeva Nursultan Nazarbayevin Təhsil Fondunun filialı olan “Miras” beynəlxalq məktəbində olub. Burada kompyuter texnikası ilə təchiz edilmiş kitabxanaya, ibtidai siniflərə baxan Mehriban Əliyeva “Miras”da tərbiyə alan məktəbəqədər yaşlı uşaqlara baş çəkdi.
Milli Elmi Tibb Mərkəzi ilə tanışlıq
Martın 2-də Mehriban Əliyeva Milli Elmi Tibb Mərkəzində olub. Birinci xanım burada müasir diaqnostika aparatları, texnikanın son nailiyyəti olan avadanlıqla təchiz edilmiş cərrahiyyə blokları ilə tanış oldu.
Qazaxıstan Prezidentinin qızı Dariqa Nazarbayevanın adından Mehriban Əliyevanın şərəfinə nahar
Martın 2-də Qazaxıstan Prezidentinin qızı Dariqa Nazarbayeva Mehriban Əliyevanın şərəfinə nahar verib.

1-2 марта 2004 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева находились с визитом в Казахстане.
1 марта в аэропорту Астаны Президента Ильхама Алиева и его супругу Мехрибан Алиеву встречали официальные лица государства и правительства Казахстана.
1 марта в резиденции Президента Казахстана состоялась церемония официальной встречи Президента Ильхама Алиева.
Президента Азербайджана Ильхама Алиева и его супругу Мехрибан Алиеву перед дворцом встречали Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев и его дочь Дарига Назарбаева.
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева посетили Евразийский национальный университет имени Льва Гумилева
1 марта Президент Азербайджана Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева посетили Евразийский национальный университет имени Льва Гумилева в Астане.
Глава нашего государства непосредственно ознакомился с университетским музеем культуры и рукописей тюркоязычных народов. Было сообщено, что в музее собраны обладающие древней историей образцы культуры, в том числе рукописи тюркоязычных народов.
Затем состоялась встреча Президента Азербайджана Ильхама Алиева с преподавателями и студентами этого высшего учебного заведения. Ректор Шарсенгали Абдыманапов зачитал решение Ученого совета о присвоении Президенту Ильхаму Алиеву звания почетного доктора университета, вручил главе нашего государства диплом и мантию почетного доктора.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил на встрече, поблагодарив руководство вуза и членов Ученого совета за оказанное ему высокое доверие.
1 марта во дворце «Салтанат» от имени Президента Казахстана Нурсултана Назарбаева был устроен официальный прием в честь Президента Азербайджана Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой.
Президенты выступили на приеме с речами.
Ознакомление с Казахстанской национальной академией музыки
2 марта Мехрибан Алиева посетила ряд социально-культурных объектов Астаны.
Прибывшую в Казахстанскую национальную академию музыки Мехрибан Алиеву встретили концертом классической музыки из произведений Биржан-сала, Чайковского, Моцарта.
Ознакомление с международной школой «Мирас»
2 марта Мехрибан Алиева побывала в международной школе «Мирас», являющейся филиалом Фонда образования Нурсултана Назарбаева. Осмотрев оснащенные компьютерной техникой библиотеку, начальные классы, Мехрибан Алиева встретилась также с воспитывающимися в «Мирас» детьми дошкольного возраста.
Ознакомление с Национальным научным медицинским центром
2 марта Мехрибан Алиева побывала в Национальном научном медицинском центре. Здесь первая леди ознакомилась с современными диагностическими аппаратами, хирургическими блоками, оснащенными оборудованием по последнему слову техники.
От имени дочери Президента Казахстана Дариги Назарбаевой был устроен прием в честь Мехрибан Алиевой
2 марта от имени дочери Президента Казахстана Дариги Назарбаевой был устроен прием в честь Мехрибан Алиевой.