Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Xalq artisti Əlibaba Məmmədovun evində qonaq olub
04.12.2019Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva dekabrın 4-də milli musiqi mədəniyyətimizin görkəmli nümayəndəsi, Xalq artisti Əlibaba Məmmədovun evində qonaq olub.
Xalq mahnılarının, muğam ifaçılığının təşəkkülündə özünəməxsus dəstxəti, xidmətləri olan ustad xanəndələrimizdən biri də Xalq artisti Əlibaba Məmmədovdur.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva xalqımızın sevimli ifaçısının evinə qonaq gəldi. Mehriban Əliyevanın gəlişi Əlibaba müəllim üçün gözəl və gözlənilməz bir ziyarət oldu.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva dedi: Salam, hörmətli Əlibaba müəllim. Çox şadam sizi görməyə.
Xalq artisti Əlibaba Məmmədov: Nə xoşbəxtçilik. Çox böyük zəhmət vermisiniz özünüzə. İnanırsınız ki, Allaha and olsun, mən nə boyda həyəcan keçirirəm ki, mənim üçün böyük bir şəxsiyyət, böyük bir insan bizə qonaq gəlib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva: Sağ olun. Sizi görməyə çox şadam.
Xalq artisti Əlibaba Məmmədov: Mən Sizi təbrik etmək istəyirəm, Birinci vitse-prezident seçilməyinizə görə bu, bir. İkincisi, “Heydər Əliyev” ordeni ilə təltif olunduğunuza görə, - bunların hamısına baxmışam, - bu, iki. Üçüncüsü, Rusiyanın Prezidenti Sizə böyük bir mükafat verdi, bütün dünya buna baxırdı. Sizi inandırım ki, mən bunlara hər dəfə baxdıqca həyəcanlanırdım.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva: Çox sağ olun, Əlibaba müəllim, çox sağ olun.
Xalq artisti Əlibaba Məmmədov: Təbrik edirəm. Siz çox böyük işlər görmüsünüz, hələ də görürsünüz və hələ də görəcəksiniz. Bilirsiniz, amma bu üç iş elə bir işlərdir ki, nə bilim, tarixdən də o yanadır, bunu tarix yaza bilməz, bu, mümkün deyil. Allah Sizi var eləsin.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva: Çox sağ olun Əlibaba müəllim.
Xalq artisti Əlibaba Məmmədov: Siz bizim xalqımızın sevimlisisiniz. Bu adı qazanmaq böyük bir şərəfdir. Vallah düz deyirəm. Siz xalqımızın sevimlisisiniz.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva: Mənim üçün belə sözləri sizin kimi insandan eşitmək böyük şərəfdir. İnanın mənə, belə duyğuları hiss etmək çox xoşdur, Əlibaba müəllim.
Xalq artisti Əlibaba Məmmədov: Sağ olun. Baxıram, bir dəqiqə buraxmıram, harada olursunuz görürəm, həmişə, necə deyərlər, ürəyimdəsiniz.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva: Çox sağ olun, Əlibaba müəllim. Mən də sizə demək istəyirəm ki, çox yaxşı xatırlayıram ilk dəfə sizinlə tanış olmağımızı. O zaman Heydər Əliyev Fondunun böyük bir layihəsinə start verdik. Yəqin ki, yadınızdadır, bizim milli sərvətimiz olan muğamın qorunmasına yönəlmiş bir layihə idi, siz böyük yardım göstərdiniz və bu illər ərzində sizin dəstəyinizlə, iştirakınızla birlikdə böyük işlər gördük. Siz Azərbaycanın görkəmli xanəndələrindən birisiniz. Sizin özünüzə məxsus dəstxətiniz var, çox gözəl səsə malik olan ustadsınız və bütün Azərbaycan xalqının sevimlisisiniz. Sizi hamı sevir. Onu da qeyd etmək istəyirəm ki, siz Azərbaycanın milli-mənəvi ənənələrinin daşıyıcısısınız. Ona görə də böyük hörmətə malik olan bir insansınız. Mən sizinlə ünsiyyətdə olanda özüm üçün hər dəfə nəsə yeni bir şey aşkar etmişəm, öyrənmişəm. Siz böyük müəllimsiniz, siz 50 ildən çoxdur ki, musiqi kollecində dərs deyirsiniz və yeni gənc xanəndələr nəslinin yetişməsində sizin misilsiz xidmətləriniz olub. Ona görə Əlibaba müəllim, bir daha çox sağ olun, sizi görməyə çox şadam və ən əsası, sizə möhkəm cansağlığı arzulamaq istəyirəm.
Xalq artisti Əlibaba Məmmədov: Çox sağ olun, var olun. Vallah bilmirəm nə deyim, mən çox söz bilirəm, mən hər şeyi bilirəm, amma Sizi görmüşəm yadımdan çıxıb. Mən də Sizi təbrik edirəm. Məsələ burasındadır ki, Putinin dediyi o sözləri bütün dünya eşitdi. Hamımız fəxr etdik. Bilirsiniz də, bu, hörmət, qayğı idi, çox gözəl hadisə idi. Siz mənə bir ağsaqqal, sənətkar kimi həmişə hörmət etmisiniz, qayğı göstərmisiniz. Mən Sizin qayğınızı heç vaxt unutmamışam, heç vaxt da unutmayacağam, heç mümkün də deyil.
Xalq artisti Əlibaba Məmmədov: Amma bir şeyi də qeyd edim ki, Siz məni təzədən tarixə salmısınız. Nəyə görə, mənim 100 dənə mahnım var, mən onları 50 ildə yaratmışam, hər ildə 2 dənəsini.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva: Özü də çox gözəl mahnılardır.
Xalq artisti Əlibaba Məmmədov: Bu mahnılar əlli ildir camaatın dilində oxunur. Mən Sizdən xahiş etdim ki, onlar itməsin, batmasın, o mənfur qonşularımız götürüb deyirdilər ki, bizimdir. Siz də o saat çox böyük həvəslə gözəl bir layihə yaratdınız.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva: Elədir. Bu, bizim mədəni irsimizdir, Əlibaba müəllim. Sizin yaradıcılıq irsiniz Azərbaycan xalqının mədəni irsidir. Əlbəttə, biz bunu saxlamalıyıq, qorumalıyıq.
Xalq artisti Əlibaba Məmmədov: Doğrudan da Siz təkcə mənə yox, xalqa böyük xidmət etdiniz. Xalqımızın musiqisi zənginləşdi, yüz dənə mahnı var, hamısı xalq mahnısıdır. Özü də orada yad nəfəslər heç vaxt olmayıb, yenə də olmayacaq. O yaxşılığı mən necə unudum, kim unuda bilər? Xalqımız da unutmayacaq. Bilirsiniz, Siz çox işlər görmüsünüz, danışmaqla qurtarmır. Amma mən bu sözü deyirəm ki, Siz xalqın sevimlisisiniz, bu, böyük şərəfdir. Xalq sevsə sənətkarı, ona dağ bata bilməz.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva: Çox sağ olun. Mənim üçün böyük şərəfdir belə sözləri sizdən eşitmək. İnanın mənə, doğrudan böyük şərəfdir. Çox sağ olun.
Xalq artisti Əlibaba Məmmədov: Mən olanı deyirəm, vallah Siz çox xeyirxah adamsınız. Çox xeyirxah işlər görürsünüz, zəmanəmizin Hacı Zeynalabdinisiniz.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva: Sağ olun, Əlibaba müəllim. Mən Prezidentin də böyük salamlarını sizə çatdırıram.
Xalq artisti Əlibaba Məmmədov: Prezidentimizi də bağrıma basıram.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva: O, sizi çox sevir, dedi ki, mənim böyük salamlarımı Əlibaba müəllimə çatdır. Sizə möhkəm cansağlığı arzuladı.
Xalq artisti Əlibaba Məmmədov: Sağ olsun, var olsun. Öz aramızdı, baxın, 15 ildə nə qədər işlər görmüsünüz, kim edə bilər? Prezidentimiz 15 ildir bizə rəhbərlik edir, xalqımızı idarə edir. Baxın, görün, Azərbaycan o Azərbaycandır, Bakı o Bakıdır?
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva: Bəli, ölkəmizdə böyük işlər görülüb.
Xalq artisti Əlibaba Məmmədov: Böyük işlər görüb, yenə də görür, indi lap böyük işlər görür. Bunun hamısını yerinə qoyub. Bilirsiniz, mən siyasətçi deyiləm, mən muğam ifaçısıyam, azdan-çoxdan şeiriyyət bilirəm, bir də muğamat bilirəm. Başqa bir şeylə işim yoxdur. Amma gözüm görür də, vallah. Bəzən deyirəm ki, bunların ağlı yoxdur, gözləri də yoxdur? Baxmırlar, görmürlər ki, nə işlər görülür? Xalqımızın adından, musiqiçilərin adından, öz adımdan deyirəm ki, var olun, dünyada nə gözəl şeylər var hamısı Sizə qismət olsun.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva: Çox sağ olun. Mən sizin dəstəyinizi hər zaman hiss etmişəm.
Sonda Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva milli musiqi mədəniyyətimizin görkəmli nümayəndəsi, Xalq artisti, muğam, təsnif və xalq mahnılarının mahir ifaçısı Əlibaba Məmmədova cansağlığı və gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladı.

Первый вице-президент Мехрибан Алиева побывала в гостях у народного артиста Алибабы Мамедова
4 декабря Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева побывала в гостях в доме выдающегося представителя национальной музыкальной культуры, народного артиста Алибабы Мамедова.
Народный артист Алибаба Мамедов – один из мастеров-ханенде, обладающих своей манерой исполнения народных песен и внесших вклад в становление мугамного искусства.
Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева пришла в гости в дом любимого исполнителя нашего народа. Посещение Мехрибан ханым стало для Алибабы муаллима приятным и неожиданным событием.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева сказала: Здравствуйте, уважаемый Алибаба муаллим. Очень рада вас видеть.
Народный артист Алибаба Мамедов: Какое счастье. Поверьте, клянусь Аллахом, я так взволнован, что к нам в гости пришла великая личность, великий человек.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева: Спасибо. Очень рада вас видеть.
Народный артист Алибаба Мамедов: Я хочу поздравить Вас. Во-первых, с избранием Первым вице-президентом. Во-вторых, с награждением орденом «Гейдар Алиев» - я все это смотрел. В-третьих, Президент России вручил Вам высокую награду, это видел весь мир. Поверьте, я очень волнуюсь каждый раз, когда смотрю это.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева: Большое спасибо, Алибаба муаллим, большое спасибо.
Народный артист Алибаба Мамедов: Поздравляю. Вы очень многое сделали, делаете и еще сделаете. Но, знаете, эти три дела особые, они вошли в историю. Да хранит Вас Аллах.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева: Большое спасибо, Алибаба муаллим.
Народный артист Алибаба Мамедов: Вы – любимица нашего народа. Завоевать это звание – большая честь. Я говорю правду. Вы – любимица нашего народа.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева: Для меня большая честь слышать эти слова от такого человека, как вы. Поверьте мне, переживать такие чувства очень приятно, Алибаба муаллим.
Народный артист Алибаба Мамедов: Спасибо. Смотрю, не пропускаю ни минуты, вижу, где Вы бываете, как говорится, Вы всегда в моем сердце.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева: Большое спасибо, Алибаба муаллим. Я тоже хочу вам сказать, что очень хорошо помню первое знакомство с вами. В то время был дан старт большому проекту Фонда Гейдара Алиева. Вы, наверное, помните, это был проект, направленный на сохранение нашего национального достояния – мугама, вы оказали большую помощь, и в течение этих лет благодаря вашей поддержке, участию мы вместе проделали большую работу. Вы – один из выдающихся ханенде Азербайджана. У вас - собственный стиль, вы – мастер, обладающий прекрасным голосом, любимец всего азербайджанского народа. Вас все любят. Хочу также отметить, что вы - носитель национально-духовных традиций Азербайджана. Поэтому пользуетесь большим уважением. Общаясь с вами, я каждый раз открывала для себя что-то новое, училась чему-то новому. Вы – большой учитель, более 50 лет преподаете в музыкальном колледже, вам принадлежат незаменимые заслуги в воспитании нового молодого поколения ханенде. Поэтому, Алибаба муаллим, еще раз большое спасибо, очень рада вас видеть и, самое главное, хочу пожелать вам крепкого здоровья.
Народный артист Алибаба Мамедов: Большое спасибо. Просто не знаю, что сказать, я знаю много слов, я все знаю, но при виде Вас все забылось. Я тоже поздравляю Вас. Дело в том, что слова, сказанные Путиным, слышал весь мир. Мы все испытали чувство гордости. Знаете, это было проявлением уважения, заботы, прекрасным событием. Вы всегда проявляли ко мне уважение как к аксакалу, человеку искусства, заботились обо мне. Я никогда не забывал о Вашей заботе, никогда не забуду, это невозможно.
Народный артист Алибаба Мамедов: Однако отмечу, что Вы вновь вписали мое имя в историю. Почему? Потому что у меня 100 песен, я создал их за 50 лет, по 2 песни в год.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева: И это прекрасные песни.
Народный артист Алибаба Мамедов: Эти песни пятьдесят лет поет народ. Я попросил Вас о том, чтобы они не пропали, наши горе-соседи пытались их присвоить. И Вы сразу с удовольствием создали прекрасный проект.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева: Да, это так. Это наше культурное наследие, Алибаба муаллим. Ваше творческое наследие является культурным наследием азербайджанского народа. И мы, конечно, должны это сохранять и защищать.
Народный артист Алибаба Мамедов: Вы действительно оказали большую услугу не только мне, но и народу. Музыка нашего народа обогатилась, есть сто песен, все они народные. И там никогда не было чужого дыхания, и не будет. Как я могу забыть это добро, да и кто забудет? Наш народ не забудет. Знаете, Вы многое сделали, всего не перечислишь. Но я говорю, что Вы – любимица народа, и это большая честь. Если народ любит мастера, то он непобедим.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева: Большое спасибо. Для меня большая честь слышать такие слова от вас. Поверьте, действительно большая честь. Большое спасибо.
Народный артист Алибаба Мамедов: Я говорю то, что есть, Вы очень добрый человек. Вы делаете добрые дела, Вы – Гаджи Зейналабдин нашего времени.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева: Спасибо, Алибаба муаллим. Я передаю вам большой привет и от Президента.
Народный артист Алибаба Мамедов: Я обнимаю Президента.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева: Он очень любит вас, сказал: передай мои приветствия Алибабе муаллиму. Пожелал вам крепкого здоровья.
Народный артист Алибаба Мамедов: Здоровья ему. Посмотрите, какую работу вы проделали за 15 лет, кто бы это мог сделать? Наш Президент руководит нами 15 лет, руководит нашим народом. Посмотрите, разве Азербайджан - тот Азербайджан, а Баку - тот Баку?
Первый вице-президент Мехрибан Алиева: Да, в нашей стране проделана большая работа.
Народный артист Алибаба Мамедов: Проделал большую работу, продолжает делать, а сейчас еще более масштабные дела. Все расставил по местам. Знаете, я не политик, я – исполнитель мугама, немного знаю поэзию и мугамат. Мне нет дела до другого. Однако я все вижу, валлах. Иногда говорю, у них что, ума нет, глаз нет? Не видят как много делается? От имени нашего народа, музыкантов и от себя лично говорю: да хранит вас судьба, всего вам наилучшего.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева: Большое спасибо. Я всегда чувствовала вашу поддержку.
В заключение Первый вице-президент Мехрибан Алиева пожелала выдающемуся представителю нашей национальной музыкальной культуры, народному артисту, талантливому исполнителю мугамов, теснифов и народных песен Алибабе Мамедову здоровья и успехов в дальнейшей деятельности.