Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva “AITF-2017” XVI Azərbaycan Beynəlxalq turizm və səyahətlər sərgisi ilə tanış olublar
06.04.2017Aprelin 6-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Bakı Ekspo Mərkəzində “AITF-2017” XVI Azərbaycan Beynəlxalq turizm və səyahətlər və “HOREX Caucasus-2017” XI Qafqaz Beynəlxalq mehmanxana, restoran və supermarketlər üçün avadanlıq və ləvazimatlar sərgiləri ilə tanış olublar.
Builki sərgidə 22 ölkəni təmsil edən 272 şirkət iştirak edir. Ziyarətçilər 90-dan artıq xarici turizm istiqaməti, eləcə də ölkə daxilində istirahət imkanları ilə tanış ola biləcəklər. Sərgidə 17 milli və regional stend təmsil olunur.
Prezident İlham Əliyev əvvəlcə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin stendi ilə tanış olub. Nazirlikdən başqa, burada 7 qurum təmsil olunur. Bu şirkətlər sərgidə turizmin müxtəlif istiqamətləri üzrə xidmətlər təklif edir. Ümumilikdə, stenddə Azərbaycanın turizm marşrutları, turizm məkanları, paytaxtla yanaşı, bölgələrimizdə mövcud turizm infrastrukturu və rayonlarımızın turizm potensialı barədə məlumat verilir.
Dövlətimizin başçısı sonra Azərbaycan Turizm Assosiasiyasının stendinə baxıb. Burada 15 şirkət təmsil olunur. Şirkətlər otel və turizm üzrə ixtisaslaşmış qurumlardır. Stenddə Bakı və regionlarda mövcud otel kompleksləri, istirahət məkanları, əyləncə mərkəzləri barədə məlumat almaq mümkündür.
Dövlətimizin başçısı və xanımı Qarabağ stendi ilə də tanış olublar. Bu stend də sərgidə böyük maraqla qarşılanır. Burada Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olan Qarabağ barədə ətraflı məlumat verilir.
Dövlətimizin başçısına “ASAN Visa”nın stendi barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, sistem işə başlayandan bu günədək 40 min 63 nəfərə elektron viza verilib. Elektron viza üçün müraciət edənlər arasında İran İslam Respublikasının vətəndaşları çoxluq təşkil edir. Almaniya, Böyük Britaniya, ABŞ, Pakistan, Hindistan, İsrail, Türkmənistan, İtaliya və Fransa vətəndaşları da bu xidmətdən istifadə edənlər arasındadır. Elektron viza alanların əksəriyyətinin ölkəmizə səfərində məqsəd turizmdir.
Sonra Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva “Baku Shopping Festivalı”nın stendində olublar. Aprelin 10-dan mayın 10-dək Azərbaycanın paytaxtında ilk dəfə Ticarət Festivalı keçiriləcək. İldə iki dəfə təşkil olunması planlaşdırılan festivalın keçirilməsində məqsəd turizm baxımından ölkəmizin cəlbediciliyinin yüksəldilməsi, sahibkarlıq fəaliyyətinin təşviq edilməsi ilə ticarət dövriyyəsinin artırılmasının stimullaşdırılmasıdır.
Prezident İlham Əliyevə festival zamanı alınacaq məhsula görə ödənilmiş əlavə dəyər vergisinin qaytarılması prosesi nümayiş olunub.
Rusiyanın Stavropol vilayəti də sərgidə geniş təmsil olunur. Vilayətin qubernatoru Vladimir Vladimirov dövlətimizin başçısına stend haqqında məlumat verib. Burada 50-yə yaxın şirkət, 30-dək sanatoriya öz xidmətlərini təklif edir.
Dövlətimizin başçısı “Natural Halı” şirkətinin stendinə də baxıb. Şirkət Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində xalçalar toxutdurur. Onların hamısı əllə toxumadır. Burada əsasən Təbriz şəhərinin, eləcə də Türkmənistanın və digər ölkələrin əllə toxunan xalçaları da var.
Stendlərlə tanış olan Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva sərgilərin işinə uğurlar arzulayıblar.

President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva familiarized themselves with "AITF-2017" 16th Azerbaijan International Tourism and Travels Exhibition
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva familiarized themselves with "AITF-2017" 16th Azerbaijan International Tourism and Travels Exhibition and “HOREX Caucasus-2017” 11th Caucasus International Hotel, Restaurant and Supermarket Equipment and Accessories Exhibition at the Baku Expo Centre, April 6.
272 companies from 22 countries are participating in this year’s exhibition. Visitors will have a chance to get acquainted with over 90 foreign tourism directions, as well as domestic recreation possibilities. There are 17 national and regional stands at the exhibition.
President Ilham Aliyev first viewed the stand of the Ministry of Culture and Tourism. 7 entities are represented here besides the ministry. These companies offer services on various directions of tourism. In general, information about the tourism potential is given at the stand, including tourism itineraries, tourism places of Azerbaijan, existing tourism infrastructure in our regions, tourism potential of the districts, along with the capital.
The Head of the State then viewed the stand of the Azerbaijan Tourism Association. 15 companies are represented here. These companies are specialised in hotel and tourism businesses. Information may be obtained at this stand about the existing hotel complexes, recreation places and entertainment centres both in Baku and in the regions.
The President and the First Lady familiarised themselves also with the Garabagh stand. This stand too aroused much interest at the exhibition. Here, information is given about Garabagh, an integral part of Azerbaijan.
The Head of the State was given information about the stand of “ASAN Visa”. 40 thousand 63 people were issues visas since the start of the system’s operation to date. Among those applying for an electronic visa, citizens of the Islamic Republic of Iran are in majority. Citizens of Germany, the Great Britain, USA, Pakistan, India, Israel, Turkmenistan, Italy and France are among those availing themselves of this service. Majority of those obtaining visa come to our country with the tourist purpose.
Then President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva arrived at the stand of “Baku Shopping Festival”. The Shopping Festival will take place for the first time in the Azerbaijani capital, from April 10 to May 10. The objective of holding this festival, scheduled to be arranged twice a year, is to make our country more attractive in terms of tourism and encourage increase of trade turnover by promoting entrepreneurship.
President Ilham Aliyev was shown the process of returning the value added tax paid for a product to be purchased during the festival.
Russia’s Stavropol region too is extensively represented at the exhibition. Governor of the region Vladimir Vladimirov informed the President of the stand. Here, some 50 companies and 30 health centres offer their services.
The Head of the State viewed also the stand of “Natural Haly” Company. The company orders weaving of carpets in various regions of Azerbaijan. All of them are made manually. Here are also hand-made carpets from Tabriz, Turkmenistan and other countries.
Having made themselves familiarized with stands, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva wished successes to the exhibition.