Heydər Əliyev Mərkəzində “Macarıstan günləri” çərçivəsində sərgi açılıb və qala konsert olub
17.03.2017Martın 17-də Heydər Əliyev Mərkəzində “Azərbaycanda Macarıstan günləri” çərçivəsində rəsm sərgisinin açılışı və qala konsert olub.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva tədbirdə iştirak ediblər.
Macar mədəniyyətinin ölkəmizdə təbliğinə xidmət edən bu layihə Macarıstanın Azərbaycandakı səfirliyi və Heydər Əliyev Fondu arasındakı əməkdaşlıq çərçivəsində baş tutub.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın himayəsi ilə təşkil olunan tədbirlər silsiləsi geniş və maraqlı proqramı ilə diqqət çəkir.
Macarıstanın birinci xanımı Aniko Levainin də iştirak etdiyi “Macarıstan günləri”nin açılışında çıxış edən bu ölkənin Azərbaycandakı səfiri İmre Laslotski Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya bu tədbirə himayədarlıq etdiyinə görə minnətdarlığını bildirdi, Heydər Əliyev Fondu ilə əməkdaşlıqdan məmnun qaldıqlarını vurğuladı, Novruz bayramı münasibətilə xalqımızı təbrik etdi.
Sonra “Azərbaycanda Macarıstan günləri” çərçivəsində macar rəssam Ferents Аyzenhutun əsərlərindən ibarət rəsm sərgisinin açılışı oldu.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Macarıstanın birinci xanımı Aniko Levai sərginin rəmzi açılışını bildirən lenti kəsdilər.
Sərgi ilə tanışlıq oldu. Bildirildi ki, 1857-ci ildə Macarıstanda dünyaya gələn bu rəssam peşə təhsilini ölkəsində aldıqdan sonra həm Budapeştdə, həm də Münxendə, Vyana və Parisdə, Antverpen və Madriddə sərgilərini açır. Lakin Şərq motivləri hər zaman rəssamın diqqətini çəkir və bu minvalla o, dostları ilə birgə səyahətə çıxaraq Qafqaza gəlir. Qafqaz mövzusu rəssamın yaradıcılığında bütöv bir silsiləni təşkil edir. O, Tbilisidə, Bakıda və Dərbənddə dünya rəsm sənətkarlığının nadir incilərini yaradır. Dünyanın bir çox muzeylərində rəsmləri qorunan Ferents Аyzenhut əsərlərinin bədii səviyyəsinə görə hələ sağlığında bir çox dövlət mükafatlarına layiq görülüb. XIX əsrin sonu, XX əsrin əvvəllərində Ferents Аyzenhutun Bakıda, ümumiyyətlə, Qafqazda çəkdiyi rəsmlər indi dünya mədəni irsinin nadir nümunələri sırasındadır və onlardan 26-sı məhz “Azərbaycanda Macarıstan günləri” çərçivəsində Bakıda ilk dəfə nümayiş etdirilir.
“Azərbaycanda Macarıstan günləri” çərçivəsində təşkil olunan qala konsertdən öncə çıxış edən Macarıstanın mədəniyyət məsələləri üzrə dövlət katibi Peter Hoppal bu tədbirin macar xalqının milli mədəniyyətini xaricdə uğurla təcəssüm etdirdiyini bildirdi. Xalqlarımız arasında tarixi bənzərliklərin olduğunu diqqətə çatdıran qonaq bir neçə gün ərzində Bakıda Macarıstanla bağlı bir sıra elmi və mədəni tədbirlərin keçiriləcəyini, bu tədbirlərin dost Azərbaycanla əməkdaşlığın daha da inkişafına xidmət edəcəyini vurğuladı.
Daha sonra Macarıstanın Dövlət Xalq Ansamblının iştirakı ilə qala konsert oldu.
Bakı tamaşaçıları qarşısında 70 nəfərlik heyətlə çıxış edən Macarıstanın Dövlət Xalq Ansamblının konserti macar xalq musiqi və rəqsləri ilə müşayiət olundu, tamaşaçılara unudulmaz anlar yaşatdı.

В Центре Гейдара Алиева в рамках «Дней Венгрии» открылась выставка и состоялся гала-концерт
17.03.201717 марта в Центре Гейдара Алиева в рамках «Дней Венгрии в Азербайджане» открылась художественная выставка и состоялся гала-концерт.
В мероприятии приняли участие Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
Этот проект, служащий пропаганде венгерской культуры в нашей стране, реализован в рамках сотрудничества между посольством Венгрии в Азербайджане и Фондом Гейдара Алиева.
Цикл мероприятий, организованный под патронатом Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой, привлекает внимание обширной и интересной программой.
Выступая на открытии «Дней культуры», где также участвовала первая леди Венгрии Анико Леваи, посол этой страны в Азербайджане Имре Ласлоцки выразил признательность Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой за патронирование данного мероприятия, подчеркнул, что удовлетворен сотрудничеством с Фондом Гейдара Алиева, поздравил наш народ с Новруз байрамы.
Затем в рамках «Дней Венгрии в Азербайджане» состоялось открытие художественной выставки, состоящей из работ венгерского художника Ференца Айзенхута.
Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева и первая леди Венгрии Анико Леваи разрезали ленту в знак открытия выставки.
Состоялось ознакомление с выставкой. Было сообщено, что художник появившийся на свет в 1857 году в Венгрии, получив профессиональное образование на родине, стал открывать свои выставки в Будапеште, Мюнхене, Вене, Париже, Антверпене и Мадриде. Однако восточные мотивы всегда привлекали внимание художника и, таким образом, отправившись в совместное путешествие с друзьями, он приезжает на Кавказ. Кавказская тема составляет целый цикл в его творчестве. В Тбилиси, Баку и Дербенте он создает уникальные жемчужины мирового изобразительного искусства. Ференц Айзенхут, картины которого хранятся во многих музеях мира, благодаря художественному уровню произведений еще при жизни был удостоен многих государственных наград. Картины, написанные Ференцем Айзенхутом в Баку и вообще на Кавказе в конце XIX-начале ХХ веков, ныне входят в число уникальных образцов мирового культурного наследия, и 26 из них впервые демонстрируются в Баку в рамках «Дней Венгрии в Азербайджане».
Выступивший перед началом гала-концерта, организованного в рамках «Дней Венгрии в Азербайджане», государственный секретарь Венгрии по вопросам культуры Петер Хоппал сказал, что это мероприятие успешно олицетворяет национальную культуру венгерского народа за рубежом. Отметив историческое сходство между нашими народами, гость подчеркнул, что в течение нескольких дней в Баку пройдет ряд научных и культурных мероприятий, посвященных Венгрии, эти мероприятия послужат дальнейшему развитию сотрудничества с дружественным Азербайджаном.
Затем состоялся гала-концерт с участием Государственного народного ансамбля Венгрии.
Выступив с составом из 70 человек, Государственный народный ансамбль исполнил венгерские народные мелодии и танцы, подарив зрителям незабываемые мгновения.