Romada Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin bərpasının 20-ci ildönümünə həsr olunmuş təntənəli mərasim
02.12.2011Dekabrın 2-də Romada Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin bərpasının 20-ci ildönümünə həsr olunmuş təntənəli mərasim keçirilib.
- Hörmətli xanım Dassu.
Hörmətli qonaqlar, əziz dostlar!
Mən sizi Azərbaycana həsr olunmuş bu gecədə səmimi qəlbdən salamlayıram. Dəvətimizi qəbul edib bu axşam bizimlə olduğunuza görə sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Görüşümüz Azərbaycanın tarixində çox əlamətdar bir hadisəyə həsr olunub. Bu il Azərbaycan müstəqilliyinin bərpa olunmasının 20-ci ildönümünü qeyd edir. Biz müstəqil ölkə kimi çox gəncik. Lakin Azərbaycan qədim tarixə və mədəniyyətə malik olan bir ölkədir.
Xəzər dənizinin sahilində yerləşən ölkəmiz əsrlər boyu Qərb və Şərq arasında körpü rolunu oynamışdır. Hələ eramızdan əvvəl II əsrdə Azərbaycanın ərazisindən Böyük İpək Yolu keçmişdir. Mədəniyyətlərin və sivilizasiyaların qovuşuğunda yerləşən Azərbaycanda bir çox qədim mədəniyyətlər öz izini qoyub. Bu izləri biz bu gün də görə bilərik. Bakının yaxınlığında yerləşən Qobustan qayalıqlarında Roma tarixinin izləri vardır. Bu qayaların üzərində eramızın I əsrində buradan Roma İmperatoru Germanikin legionunun keçdiyi əks olunub. Əsrlər boyu ölkəmizdə müxtəlif dillərdə danışan və müxtəlif dinləri təmsil edən insanlar qarşılıqlı hörmət və sülh şəraitində yaşayıb. Bu gün də dini dözümlülük, açıqlıq, tolerantlıq Azərbaycan xalqının ən gözəl xüsusiyyətlərindən biridir.
1918-ci ildə müsəlman Şərqində ilk dəfə olaraq Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yaradılmışdır. Həmin dövrdə ölkəmizdə demokratiya institutları formalaşmağa başlamışdı. Ölkədə çoxmillətli parlament fəaliyyətə başlamışdı, Azərbaycan qadınları səsvermə hüququnu qazanmışdı, müsəlman qızları üçün ilk dünyəvi məktəb açılmışdı, Şərqin ilk opera və baleti yazılmışdı.
Əfsuslar ki, Xalq Cümhuriyyətinin ömrü çox qısa oldu, cəmi 23 ay sürdü və müstəqilliyimiz böyük imperiyaların siyasi maraqlarının qurbanı oldu. Bir çox amillərin arasında Bakı neftinə artan maraq da öz rolunu oynadı. Nəticədə ölkəmiz müstəqilliyini itirdi, hərbi müdaxilə yolu ilə Azərbaycanda sovet rejimi quruldu.
Sovet dövründə bütün çətinliklərə baxmayaraq, ölkəmizin siyasi potensialı formalaşdı, savadsızlıq tamamilə ləğv olundu, təhsil sistemi quruldu, Milli Elmlər Akademiyası fəaliyyətə başladı. Lakin təməli 1918-ci ildə qoyulan dövlətçilik, müstəqillik və demokratiya ideyaları unudulmadı və nəhayət 1991-ci ildə ölkəmiz müstəqilliyini bərpa edərək Azərbaycan xalqı öz taleyinin, öz torpağının sahibi oldu.
Müstəqilliyimizin ilk illərində biz çoxlu problem və çatışmazlıqlarla üzləşdik. İyirmi ildən çox sürən Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi bu gün də həllini tapmayıb. Ölkəmizin ərazisinin 20 faizi işğal altındadır, bir milyondan çox soydaşımız məcburi köçkün və qaçqın şəraitində yaşayır. Bu gün də Azərbaycan münaqişənin sülh yolu ilə, beynəlxalq hüquq və prinsiplər əsasında həllinin tərəfdarıdır. Biz ümidvarıq ki, ölkəmizin ərazi bütövlüyü tezliklə bərpa olunacaqdır. Bütün dünya birliyi Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyır və hər bir qaçqın, hər bir məcburi köçkün öz doğma torpağına qayıdacaqdır.
Əziz dostlar, bu 20 il ərzində biz böyük nailiyyətlər əldə etmişik. Azərbaycan dünyanın ən sürətlə inkişaf edən dövlətlərindən biridir. Regiondakı bütün irimiqyaslı layihələr Azərbaycanın iştirakı ilə həyata keçirilir. Cənubi Qafqaz dövlətlərinin ümumi iqtisadiyyatının 80 faizi Azərbaycanın payına düşür. Ölkəmizdə sosial problemlər həllini tapır. Son 8 il ərzində yoxsulluğun səviyyəsi 49 faizdən 9 faizə enib, 900 mindən çox yeni iş yeri açılıb, 2 mindən çox yeni məktəb tikilibdir.
Bu gün Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritetləri Avropaya və Avratlantik qurumlara inteqrasiyadır, Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığı genişləndirmək və bütün xarici dövlətlərlə qarşılıqlı maraqlar və dostluq əsasında münasibətlər qurmaqdır. Ölkəmiz beynəlxalq sülh və sabitliyin qorunmasına yönəldilmiş dünya miqyaslı proseslərdə fəal iştirak edir. Avropa İttifaqı bu gün Azərbaycanı enerji təhlükəsizliyi sahəsində strateji tərəfdaş kimi tanıyır. Azərbaycan Avropanın neft və qazla təminatına öz töhfəsini verməyə hazırdır.
Bu ilin oktyabr ayında Azərbaycan 155 dövlətin dəstəyi ilə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü seçilmişdir və bu da ölkəmizin beynəlxalq arenada ildən-ilə artan nüfuzunun sübutudur.
Xarici dövlətlərlə əməkdaşlıq siyasətimizdə İtaliya ilə əlaqələrimiz xüsusi yer tutur. İtaliya bu gün Azərbaycanın ən böyük ticarət tərəfdaşıdır. İtaliyanın iri şirkətləri Azərbaycanda, xüsusilə də neft sektorunda uğurla fəaliyyət göstərir. Qeyri-neft sektorunda əməkdaşlığımız genişlənir, parlamentlərarası dostluq qrupları fəaliyyət göstərir, hökumətlərarası komissiya artıq 2006-cı ildən fəaliyyətdədir. Onlarca Azərbaycan tələbəsi bu gün İtaliyanın ali məktəblərində və universitetlərində təhsil alır.
Mədəniyyət sahəsində əlaqələrimiz genişlənməkdədir. İtaliyanın paytaxtında - Romada Azərbaycanın mədəniyyət günləri keçiriləcəkdir. Gələn il payızda isə ölkəmizdə İtaliyanın mədəniyyət günləri təşkil olunacaqdır.
Əziz dostlar, dünyanın ən qədim, ən zəngin mədəniyyət və sivilizasiya ocaqlarından biri olan İtaliyada mənim üçün öz ölkəmi təqdim etmək böyük şərəfdir. Bu qədim torpaqda yerləşən mədəni irs bütün bəşəriyyətin sərvətidir. Bu mədəni irs insanlığın, insanın imkanlarının, gözəlliyin, bəşəri dəyərlərin əbədi bir abidəsidir. Biz azərbaycanlılar da mədəni irsimizlə haqlı olaraq fəxr edirik. Azərbaycanın qədim xalçaçılıq məktəbi, ədəbiyyatı, musiqisi, incəsənəti, memarlıq abidələri xalqımızın ən böyük varlığıdır.
Biz bu axşam mədəniyyətimizin kiçik bir hissəsini sizin diqqətinizə təqdim edəcəyik və ümidvaram ki, sizin ürəyinizdə bizim ölkəyə olan maraq və hörmət daha da artacaq. Ümidvaram ki, bu gün birgə keçirdiyimiz axşam dövlətlərimizi və xalqlarımızı bir-birinə daha yaxın və bağlı edəcəkdir. Fürsətdən istifadə edərək mən sizin hamınızı Azərbaycana dəvət edirəm. Mən sizin hamınıza xoşbəxtlik, cansağlığı və məhəbbət arzu edirəm.

Solemn ceremony in Rome, dedicated to the 20th anniversary of the restoration of Azerbaijan`s state independence
02.12.2011Solemn ceremony was held in Rome on the 20th anniversary of the restoration of Azerbaijan`s independence, 2 December.
Mehriban Aliyeva made a speech in the ceremony:
- Dear Mrs. Dassu.
Dear guests and friends!
I sincerely greet you all in this evening dedicated to Azerbaijan. I express my deep thanks to you for accepting our invitation and being with us this evening. Our meeting has been dedicated to very eminent story in the history of Azerbaijan. This year, Azerbaijan celebrates the 20th anniversary of the restoration of its independence. As an independent country we are too young, however, Azerbaijan has an ancient history and culture.
Located on the coast of Caspian Sea, our country has always been a bridge between West and East. Great Silk Road crossed the territory of Azerbaijan in the 2nd century B.C. A lot of ancient cultures have left vestiges in Azerbaijan situated at the junction of cultures and civilizations. And today we can see these vestiges. The Roman history has signs on the rocks in Gobustan near Baku. These rocks inform that Roman Emperor Germanicus’ legion was here in the 1st century A.D. people belonging to different languages and religions have for centuries lived in mutual respect and peace in our country. Religious tolerance, publicity, tolerance is one of the nicest features of Azerbaijanis today, too.
The People’s Republic of Azerbaijan established in 1918 was the first democratic republic in the East. The democratic institutions were formed in our country. A multiparty parliament was functioning in the country, Azerbaijani women were entitled to franchise, the first secular school was opened for Muslim girls, the first opera and ballet in the East was composed.
Unfortunately, the People’s Republic existed 23 months only and our independence became the victim of political interests of the big empire. The increasing interest in Baku oil was one of the significant factors. As a result, our country lost the independence and the soviet power was created in Azerbaijan through military intervention.
Despite all difficulties of the soviet time, political potential of our country was formed, illiteracy was completely annulled, education network was created, the National Academy of Sciences was set up. However, the ideas of statehood, independence and democracy established in 1918 were not forgotten. Lastly in 1991 our country restored its independence and the people of Azerbaijan became the owner of its fate and land.
We faced a lot of problems and lacks in the first years of independence. The Armenia-Azerbaijan, Daghlig Garabagh conflict that has been lasting for more than 20 years has not been resolved yet. Today, our country has over a million refugees and IDPs, twenty percent of our territory is under occupation. Azerbaijan wants the conflict to be solved peacefully on the basis of international law and principles. We hope the territorial integrity of Azerbaijan will soon be restored. The world community recognizes Azerbaijan’s territorial integrity, and every IDP and every refugee will return to its native land.
Dear friends, we have made huge achievements during these 20 years. Azerbaijan is one of the fast rapidly developing states worldwide. All large projects underway in the region are realized with participation of Azerbaijan. Azerbaijan`s economy makes up 80% of the total economy of South Caucasus. Social problems are solved in our country. In the past 8 years, poverty dropped from 49% to 9%, more than 900.000 new workplaces opened, over 2000 new schools built.
The priorities in Azerbaijan’s foreign policy are integration into Europe and EuroAtlantic institutions, expanding cooperation with EU and build relations with all foreign states on the basis of mutual interests and friendship. Our country takes active part in global processes aiming to protect the international peace and stability. EU recognizes Azerbaijan as a strategic partner in the field of energy security. Azerbaijan is ready to contribute to Europe’s oil and gas supply.
This October, Azerbaijan was elected a temporary member of the UN Security Council with the support of 155 states. This shows the yearly growing influence of our country in the international arena.
Relations with Italy have a special place in our policy for cooperation with foreign states. Italy is the biggest commercial partner of Azerbaijan. Huge Italian companies successfully operate in Azerbaijan, in particular in oil sector. Our cooperation in non-oil sector is developing, parliamentary friendship groups function, the intergovernmental commission has been working since 2006. Tens of Azerbaijani students get education in Italian higher schools and universities.
Our cultural cooperation is enhancing. The Azerbaijani Culture Days will be held in Rome. And Days of Italian Culture will be held in our country next fall.
Dear friends, I have huge honor to represent my country in Italy, one of the most ancient and rich centers of culture and civilization in the world. The cultural heritage of this ancient land is the wealth of the whole universe. This cultural heritage is an eternal monument of the humankind, humane capacities, beauty and universal values. We – Azerbaijanis are also proud of our cultural heritage. Azerbaijan’s ancient carpet-weaving school, literature, music, art, architectural monuments are the greatest riches of our nation.
This evening, we will present a small part of our culture to you and I hope interest and respect in your heart for our country will increase. I hope this evening we share will make our states and nations closer and connected. Taking the opportunity, I invite you all to Azerbaijan. I wish happiness, health and love to all you.