26.10.2011Oktyabrın 26-da UNESCO-nun Parisdəki mənzil-qərargahında təşkilatın Baş Konfransının 36-cı sessiyası öz işinə başlayıb.
UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva sessiya çərçivəsində “UNESCO-nun dünya mədəniyyəti və dayanıqlı inkişafda rolu nədən ibarətdir?” mövzusunda Liderlər Forumunda çıxış edib:
- Hörmətli xanım baş direktor!
Əvvəlcə məni mühüm və yüksək səviyyəli bu tədbirdə iştirak etmək üçün dəvət etdiyinə görə UNESCO-nun baş direktoru xanım İrina Bokovaya minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Bu gün keçirilən forumun mövzusu heç kəsi biganə qoya bilməz. Çünki bəşəriyyətin gələcəyi sülh mədəniyyətini formalaşdırmadan və davamlı inkişafı təmin etmədən həqiqətən mümkün deyildir.
Hazırda biz olduqca mürəkkəb dünyada yaşayırıq. Bir tərəfdən, o, yeni texnologiyaların tətbiqi və müasir elmin sürətli inkişafı ilə xarakterizə olunur. Əgər əvvəllər təbii resurslar zənginliyin yeganə mənbəyi sayılırdısa, indi insanların özü müasir ideya və texnologiyaların təşəbbüskarı kimi yeni mənbə rolunu oynayırlar. Lakin təbii sərvətlərdən fərqli olaraq, insan təfəkkürü hüdudsuzdur. “İnsan kapitalı” termini artıq metafora deyildir. Təfəkkür və zənginlik bir məfhum kimi götürülə bilər.
Digər tərəfdən, dünyada dərin maliyyə böhranı yaşanır və bir çoxları bunu daha ciddi sistematik böhranın əlamətləri kimi görür. Hazırkı qloballaşma hamımızı qlobal dünyanın sakinlərinə çevirib. Lakin əfsuslar olsun ki, biz, eyni zamanda, heç vaxt görünməmiş dərəcədə bir-birimizdən ayrıyıq. İqtisadiyyat aləmi bunun sosial ədalət və qlobal etika kimi ideallardan nə qədər uzaq olduğunu nümayiş etdirir.
Əfsuslar olsun ki, dözümsüzlük, ksenofobiya və ədavət bu bölünməni daha da dərinləşdirir. Dünyanın bir çox ölkələrində on milyonlarla insan irqinə, etnik köklərinə və dininə görə ayrı-seçkilik və təcrid olunmanın ağır nəticələri ilə üzləşir. Günahsız insanların həyatına son qoyan terror aktları, siyasi və dini radikalizm bizim və övladlarımızın təhlükəsizliyini sual altına çəkir.
Müharibə və münaqişələr milyonlarla insanları məhv edərək, dünyanın müxtəlif guşələrində davam edir. Ölkəmiz – Azərbaycan üçün münaqişə və onun nəticələri sadə sözlər yox, acı həqiqətdir. On minlərlə insanın həyatına son qoymuş Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi hər birimizin ən böyük ağrısı olaraq qalır. Bu münaqişə Azərbaycan torpaqlarının 20 faizinin işğalı və ölkədə bir milyona yaxın qaçqın və məcburi köçkünün yaranması ilə nəticələnmişdir. Böyük sayda tarixi və memarlıq abidələri, məktəblər, muzeylər və kitabxanalar işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarında məhv edilib. Ekspertlərin hesablamalarına görə, əgər münaqişələrin qarşısı alınmasa, onların nəticəsində XXI əsrdə 150 milyondan artıq qadın və uşaq həyatını itirə bilər. Həmin müharibələrin əksəriyyəti ədavət və dözümsüzlüyün təşviqi ilə başlanmışdır.
Lakin bu mənfi təsirə baxmayaraq, mən gələcəyə nikbinliklə baxıram. Biz bu hədələri sivil dialoq vasitəsilə aradan qaldırmalıyıq. Məhz bu, elə indi bu zalda qaldırılmış bir çox məsələləri təhlil etmək imkanını yaratmış bir qədər əvvəl Bakıda keçirilmiş Beynəlxalq Humanitar Forumun məqsədini təşkil edirdi. 39 ölkənin nümayəndələrini bir araya gətirən bu forum çərçivəsində çoxmədəniyyətlilik, müasir texnologiyalar, elmlərin qovuşması, biotexnologiya və etik problemlər, iqtisadi inkişaf modelinin humanitar aspektləri, sosial media və yüksək texnologiyalar, postmodern cəmiyyətdə ənənəvi dəyərlər sistemi kimi məsələlər müzakirə olunmuşdur. Forum iştirakçıları beynəlxalq təşkilatları, o cümlədən UNESCO-nu “bəşəriyyətin müsbət inkişafının qorunması və davam etdirilməsi məqsədilə mədəniyyətlərarası, konfessiyalararası və sivilizasiyalararası dialoq üçün real çərçivəni yaratmağa” çağıran Bakı Bəyannaməsini qəbul etmişlər. Bu, sülh mədəniyyətinin qurulması üçün fundamental əhəmiyyət kəsb edir.
Hörmətli iştirakçılar.
Aydındır ki, yeni dünya nizamı artıq formalaşır və bu proses bir çox çətinliklərlə müşayiət olunacaqdır. İnanıram ki, qloballaşmanın humanitar aspektləri olduqca vacibdir. Bu mənada, insan sivilizasiyasının taleyi üçün məsuliyyətimizin dərk edilməsi mühüm məsələdir. Səmimi dialoq, xoş məram, üzləşdiyimiz problemlərin daha yaxşı qavranılması və qarşılıqlı anlaşma özümüz və gələcək nəsillər üçün çətinliklərin uğurla aradan qaldırılmasında lazım olacaq vasitələrdir.

36-я сессия Генеральной конференции ЮНЕСКО в Париже
26 октября в Париже, в штаб-квартире ЮНЕСКО начала работу 36-я сессия Генеральной конференции организации.
Посол доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан Алиевавыступила на Форуме лидеров с докладом на тему «Какова роль ЮНЕСКО в мировой культуре и устойчивом развитии?»в рамках сессии:
- Уважаемая госпожа генеральный директор!
Прежде всего, хочу выразить признательность генеральному директору ЮНЕСКО госпоже Ирине Боковой за приглашение принять участие в этом важном мероприятии высокого уровня.
Тема сегодняшнего форума никого не может оставить равнодушным. Так как будущее человечества действительно невозможно без формирования культуры мира и обеспечения устойчивого развития.
Сегодня мы живем в чрезвычайно сложном мире. С одной стороны, он характеризуется применением новых технологий и стремительным развитием современной науки. Если раньше природные ресурсы считались единственным источником богатства, то сегодня люди как инициаторы современных идей и технологий сами играют роль нового источника. Но в отличие от природных богатств человеческое мышление безгранично. Термин «Человеческий капитал» уже не метафора. Мышление и богатство могут быть взяты как единое понятие.
С другой стороны, мир переживает глубокий финансовый кризис, и многие видят это как признаки более серьезного системного кризиса. Сегодняшняя глобализация превратила всех нас в жителей глобального мира. Но, к сожалению, в то же время, мы в невиданной до сих пор степени разделены друг от друга. Мир экономики показывает, насколько это далеко от таких идеалов как социальная справедливость и глобальная этика.
К сожалению, нетерпимость, ксенофобия и вражда еще более углубляют это разделение. Во многих странах мира десятки миллионов людей сталкиваются с тяжелыми последствиями дискриминации и изоляции из-за расовой и религиозной принадлежности, этнических корней. Террористические акты, уносящие жизнь безвинных людей, политический и религиозный радикализм ставят под вопрос нашу безопасность и безопасность наших детей.
В различных уголках мира продолжаются войны и конфликты, уничтожая миллионы людей. Конфликт и его последствия для нашей страны – Азербайджана – это не просто слова, а горькая правда. Армяно-азербайджанский, нагорно-карабахский конфликт, унесший жизнь десятков тысяч людей, остается огромной болью для каждого из нас. Этот конфликт привел к оккупации 20 процентов азербайджанских земель и появлению в стране около миллиона беженцев и вынужденных переселенцев. На оккупированных землях Азербайджана уничтожены многочисленные исторические и архитектурные памятники, школы, музеи и библиотеки. По подсчетам экспертов, если конфликты не будут предотвращены, то в результате этого в XXI веке более 150 миллионов женщин и детей могут лишиться жизни. Большинство этих войн началось с поощрения вражды и нетерпимости.
Однако, несмотря на это негативное воздействие, я с оптимизмом смотрю в будущее. Мы должны устранить эти угрозы посредством цивилизованного диалога. Именно это было целью проведенного некоторое время назад в Баку Международного гуманитарного форума, создавшего возможность проанализировать многие вопросы, поднятые сейчас в этом зале. В рамках этого форума, собравшего представителей 39 стран, были обсуждены такие вопросы, как мультикультурализм, современные технологии, конвергенция наук, биотехнологии и этические проблемы, гуманитарные аспекты экономических моделей развития, социальные медиа и высокие технологии, традиционные ценностные системы в постмодернистском обществе. Участники форума приняли Бакинскую декларацию, призывающую международные организации, в том числе ЮНЕСКО, «создать реалистичные рамки для межкультурного, межконфессионального и межцивилизационного диалога с целью сохранения и дальнейшего позитивного развития человечества». Это имеет фундаментальное значение для создания культуры мира.
Уважаемые участники.
Очевидно, что новый миропорядок уже формируется, и этот процесс будет сопровождаться некоторыми трудностями. Верю, что гуманитарные аспекты глобализации чрезвычайно важны. В этом смысле осознание нашей ответственности за судьбу человеческой цивилизации является важным вопросом. Искренний диалог, добрые намерения, более глубокое осознание проблем, с которыми мы сталкиваемся, и взаимопонимание – это те средства, которые необходимы нам и грядущим поколениям для успешного устранения трудностей.