26.10.2011Oktyabrın 26-da UNESCO-nun Parisdəki mənzil-qərargahında təşkilatın Baş Konfransının 36-cı sessiyası öz işinə başlayıb.
UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva sessiya çərçivəsində “UNESCO-nun dünya mədəniyyəti və dayanıqlı inkişafda rolu nədən ibarətdir?” mövzusunda Liderlər Forumunda çıxış edib:
- Hörmətli xanım baş direktor!
Əvvəlcə məni mühüm və yüksək səviyyəli bu tədbirdə iştirak etmək üçün dəvət etdiyinə görə UNESCO-nun baş direktoru xanım İrina Bokovaya minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Bu gün keçirilən forumun mövzusu heç kəsi biganə qoya bilməz. Çünki bəşəriyyətin gələcəyi sülh mədəniyyətini formalaşdırmadan və davamlı inkişafı təmin etmədən həqiqətən mümkün deyildir.
Hazırda biz olduqca mürəkkəb dünyada yaşayırıq. Bir tərəfdən, o, yeni texnologiyaların tətbiqi və müasir elmin sürətli inkişafı ilə xarakterizə olunur. Əgər əvvəllər təbii resurslar zənginliyin yeganə mənbəyi sayılırdısa, indi insanların özü müasir ideya və texnologiyaların təşəbbüskarı kimi yeni mənbə rolunu oynayırlar. Lakin təbii sərvətlərdən fərqli olaraq, insan təfəkkürü hüdudsuzdur. “İnsan kapitalı” termini artıq metafora deyildir. Təfəkkür və zənginlik bir məfhum kimi götürülə bilər.
Digər tərəfdən, dünyada dərin maliyyə böhranı yaşanır və bir çoxları bunu daha ciddi sistematik böhranın əlamətləri kimi görür. Hazırkı qloballaşma hamımızı qlobal dünyanın sakinlərinə çevirib. Lakin əfsuslar olsun ki, biz, eyni zamanda, heç vaxt görünməmiş dərəcədə bir-birimizdən ayrıyıq. İqtisadiyyat aləmi bunun sosial ədalət və qlobal etika kimi ideallardan nə qədər uzaq olduğunu nümayiş etdirir.
Əfsuslar olsun ki, dözümsüzlük, ksenofobiya və ədavət bu bölünməni daha da dərinləşdirir. Dünyanın bir çox ölkələrində on milyonlarla insan irqinə, etnik köklərinə və dininə görə ayrı-seçkilik və təcrid olunmanın ağır nəticələri ilə üzləşir. Günahsız insanların həyatına son qoyan terror aktları, siyasi və dini radikalizm bizim və övladlarımızın təhlükəsizliyini sual altına çəkir.
Müharibə və münaqişələr milyonlarla insanları məhv edərək, dünyanın müxtəlif guşələrində davam edir. Ölkəmiz – Azərbaycan üçün münaqişə və onun nəticələri sadə sözlər yox, acı həqiqətdir. On minlərlə insanın həyatına son qoymuş Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi hər birimizin ən böyük ağrısı olaraq qalır. Bu münaqişə Azərbaycan torpaqlarının 20 faizinin işğalı və ölkədə bir milyona yaxın qaçqın və məcburi köçkünün yaranması ilə nəticələnmişdir. Böyük sayda tarixi və memarlıq abidələri, məktəblər, muzeylər və kitabxanalar işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarında məhv edilib. Ekspertlərin hesablamalarına görə, əgər münaqişələrin qarşısı alınmasa, onların nəticəsində XXI əsrdə 150 milyondan artıq qadın və uşaq həyatını itirə bilər. Həmin müharibələrin əksəriyyəti ədavət və dözümsüzlüyün təşviqi ilə başlanmışdır.
Lakin bu mənfi təsirə baxmayaraq, mən gələcəyə nikbinliklə baxıram. Biz bu hədələri sivil dialoq vasitəsilə aradan qaldırmalıyıq. Məhz bu, elə indi bu zalda qaldırılmış bir çox məsələləri təhlil etmək imkanını yaratmış bir qədər əvvəl Bakıda keçirilmiş Beynəlxalq Humanitar Forumun məqsədini təşkil edirdi. 39 ölkənin nümayəndələrini bir araya gətirən bu forum çərçivəsində çoxmədəniyyətlilik, müasir texnologiyalar, elmlərin qovuşması, biotexnologiya və etik problemlər, iqtisadi inkişaf modelinin humanitar aspektləri, sosial media və yüksək texnologiyalar, postmodern cəmiyyətdə ənənəvi dəyərlər sistemi kimi məsələlər müzakirə olunmuşdur. Forum iştirakçıları beynəlxalq təşkilatları, o cümlədən UNESCO-nu “bəşəriyyətin müsbət inkişafının qorunması və davam etdirilməsi məqsədilə mədəniyyətlərarası, konfessiyalararası və sivilizasiyalararası dialoq üçün real çərçivəni yaratmağa” çağıran Bakı Bəyannaməsini qəbul etmişlər. Bu, sülh mədəniyyətinin qurulması üçün fundamental əhəmiyyət kəsb edir.
Hörmətli iştirakçılar.
Aydındır ki, yeni dünya nizamı artıq formalaşır və bu proses bir çox çətinliklərlə müşayiət olunacaqdır. İnanıram ki, qloballaşmanın humanitar aspektləri olduqca vacibdir. Bu mənada, insan sivilizasiyasının taleyi üçün məsuliyyətimizin dərk edilməsi mühüm məsələdir. Səmimi dialoq, xoş məram, üzləşdiyimiz problemlərin daha yaxşı qavranılması və qarşılıqlı anlaşma özümüz və gələcək nəsillər üçün çətinliklərin uğurla aradan qaldırılmasında lazım olacaq vasitələrdir.

The 36th session of UNESCO General Conference in Paris
26.10.2011The 36th session of UNESCO General Conference started at the Organization’s Head Office in Paris, 26 October.
Goodwill Ambassador of UNESCO Mehriban Aliyeva delivered a speech at the Forum of Leaders on “What is UNESCO’s role in world culture and sustainable development?” within the session:
- Dear Mrs. Director-General!
First of all, I would like to express my gratitude to UNESCO Director-General Mrs. Irina Bokova for the invitation to take part in such an important and high-level event.
The issue of today’s forum does not leave anyone indifferent, since the future of the humankind is really impossible without formation of the culture of peace and promotion of sustainable development.
Today we live in an extremely complex world. On the one hand, it is characterized with introduction of new technologies and rapid development of modern science. While earlier natural resources were considered the only sources of wealth, today people as the initiators of modern ideas and technologies play a role a new source. But unlike natural resources, human mind is limitless. The term ‘human capital’ is already not a metaphor. Mind and wealth can be taken as a single concept.
On the other hand, the world is experiencing a deep financial crisis and most view it as a sign of a more serious systemic crisis. Current globalization has turned all of us into the residents of a global world. But unfortunately we are separated from each other more than ever. The world of economy shows that this is too far from such ideals as social justice and global ethics.
Unfortunately, intolerance, xenophobia and enmity further deepen this separation. In most countries tens of millions of people face hard implications of discrimination and isolation for racial and religious belonging, as well as ethnic roots. Terrorist attacks that claim many innocent lives, political and religious radicalism are challenges to our security and the security of our children.
Wars and conflicts continue in different parts of the world, claiming millions of lives. The conflict and its implications are not just words for our country, Azerbaijan, but also the bitter truth. The Armenian-Azerbaijani conflict over Daghlyg Garabagh, which claimed tens of thousands of lives, remains a bitter pain for all of us. This conflict resulted in occupation of 20% of Azerbaijani lands and turned about a million of people into refugees and displaced persons. Numerous historical and architectural monuments, schools, museums and libraries have been terminated in occupied lands. According to experts, if the conflicts are not averted, over 150 millions of women and children may die as a result of this in the 21st century. Most of these wars started from inciting enmity and intolerance.
However, despite this negative impact, I am optimistic about the future. We have to avert these threats through a civilized dialogue. This was the aim of the International Humanitarian Forum held in Baku some time ago and creating the opportunity to analyze most issues raised now in this audience. As part of this forum, which gathered representatives of 39 countries, the sides discussed issues as multiculturalism, modern technologies, and convergence of sciences, biotechnology and ethical problems, humanitarian aspects of economic models of development, social media and high technologies, traditional systems of values in the post-modernistic society. The Forum participants adopted the Baku Declaration, urging the international organizations including UNESCO ‘to create realistic framework for intercultural, interreligious and intercivilization dialogue for preservation of the further positive development of the humankind.’ This is of basic importance for creation of the world culture.
Dear participants.
It is clear that the new world order is already forming and this process will be accompanies with some difficulties. I believe that humanitarian aspects of globalization are extremely important. In this sense awareness of our responsibility for human civilization is an important issue. Sincere dialogue, good intentions, deeper understanding of problems we face and mutual understanding are the means that we and the future generations need for successful overcoming of difficulties.