Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Ağcabədi rayonunun taxtakörpü ərazisində Laçın rayonundan olan 552 məcburi köçkün ailəsi üçün salınan yeni yaşayış qəsəbəsinin açılışında iştirak ediblər
Dekabrın 24-də Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Ağcabədi rayonunun Taxtakörpü ərazisində Laçın rayonundan olan 552 məcburi köçkün ailəsi üçün salınan yeni yaşayış qəsəbəsinin açılışında iştirak etmişlər.
Dövlətimizin başçısı və xanımı əvvəlcə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin qəsəbənin mərkəzində ucaldılmış abidəsini ziyarət edərək önünə gül dəstələri qoydular.
Dövlətimizin başçısına və xanımına yeni qəsəbənin tikintisi üzrə əsas texniki-iqtisadi göstəricilər barədə məlumat verildi.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva məcburi köçkün Cənnət Əliyevin evində yaradılan şəraitlə tanış oldular.
Azərbaycan Prezidenti çay süfrəsi arxasında ev sahibi ilə söhbət etdi.
Sonra Prezident İlham Əliyev və Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva laçınlı məcburi köçkünlərin istehsal etdikləri məhsullara baxdılar, sacda yuxa çörəyinin bişirilməsi və nehrə yağının hazırlanması prosesini izlədilər. Azərbaycan Prezidentinə və xanımına arıçılıq ləvazimatları və arı məhsulları nümunələri, o cümlədən təbii yolla alınan səbət arısı barədə məlumat verildi.
Dövlətimizin başçısı qəsəbənin sakinləri ilə görüşdü.
Daha sonra dövlətimizin başçısı və xanımı 360 yerlik məktəb binasında yaradılan şəraitlə tanış oldular. Bildirildi ki, məktəbin həyətində abadlıq və yaşıllaşdırma işləri aparılmış, futbol meydançası inşa olunmuşdur. İdman zalında basketbol, güləş və voleybol kimi idman növlərinə aid avadanlıq quraşdırılmışdır.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva zalda idmançıların nümunəvi çıxışlarını izlədilər.
İdmançılar dövlətimizin başçısı və xanımı ilə xatirə şəkli çəkdirdilər.
Kompyuter otağı, laboratoriyalar ən müasir tədris avadanlığı ilə təchiz edilmişdir.
Prezident İlham Əliyev Laçından olan məşhur şəxsiyyətlər haqqında məlumatların əks olunduğu stendə də baxdı. Qeyd olundu ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ilk hərbi naziri Xosrov bəy Sultanov Laçında doğulub boya-başa çatmışdır.
Məktəbdə sinif otaqları ilə yanaşı, fizika və biologiya kabinetləri yerləşir. Kitabxananın zəngin fondu vardır. Məktəbdə ulu öndər Heydər Əliyev və Prezident İlham Əliyevin təhsilimizə olan diqqət və qayğısını əks etdirən foto-guşələr yaradılmışdır. Burada Heydər Əliyev Fondunun təhsillə bağlı həyata keçirdiyi irimiqyaslı layihələrdən bəhs edən guşə də vardır.
Bildirildi ki, qəsəbənin ərazisində inşa olunan 50 çarpayılıq uşaq bağçası isə balacaların daha çox sevincinə səbəb olacaqdır. Geniş və işıqlı otaqlar, müxtəlif oyun zalları, məktəbəqədər hazırlıq guşəsi balacaların ixtiyarına veriləcəkdir.
Sakinlərin ərazi idarəetmə təşkilatlarına və digər sosial obyektlərə müraciətini asanlaşdırmaq üçün qəsəbənin mərkəzində ayrıca inzibati bina da inşa olunmuşdur. Qəsəbə ərazisində zəruri avadanlıqla təchiz olunan ambulatoriya inşa edilmişdir. Ərazidə müxtəlif yığıncaq və tədbirlərin keçirilməsi üçün klub-icma mərkəzi də yaradılmışdır.
Dövlətimizin başçısı yeni qəsəbədə yaradılmış şəraitdən razılığını bildirdi, tapşırıq və tövsiyələrini verdi.

President Ilham Aliyev and Mrs. Mehriban Aliyeva attended the opening of a new settlement developed in Takhtakorpu area of Aghjabadi district for 552 IDP families from Lachyn district
24.12.2011On December 24, President Ilham Aliyev and Mrs. Mehriban Aliyeva attended the opening of a new settlement in Takhtakorpu area of Aghjabadi district for 552 IDP families from Lachyn district.
The Head of our state and his spouse first visited the monument erected to national leader Heydar Aliyev in the centre of the settlement and put flowers before it.
The Head of our state and his spouse were informed of the basic technical and economic characteristics on the construction of the new settlement.
President Ilham Aliyev and Mrs. Mehriban Aliyeva familiarised themselves with the conditions created in the apartment of internally displaced Jannat Aliyev.
The President of Azerbaijan talked with the host at a tea table.
Then President Ilham Aliyev and First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva viewed products made by IDPs from Lachyn district, watched the process of baking yukha (flat bread) on a saj (an iron disk to bake on) and making butter in nehra. The President of Azerbaijan and his spouse were informed of bee-keeping accessories and samples of bee products, as well as a naturally bred basket bee.
The Head of our state met with residents of the settlement.
Thereafter the Head of our state and his spouse made themselves familiar with the conditions created at a school for 360 children. They were informed that improvement and greenery planting works have been done at the school yard and a football ground was constructed. Equipment for sport types such as basketball, wrestling and volleyball were installed in the sports hall.
President Ilham Aliyev and Mrs. Mehriban Aliyeva watched exemplary performances by sportsmen in the hall.
Sportsmen were photographed with the Head of our state and the First Lady.
A computer room and laboratories were supplied with up-to-date education equipment.
President Ilham Aliyev viewed a stand with information about well-known people from Lachyn. It was mentioned that the first military minister of the Democratic Republic of Azerbaijan Khosrov bey Sultanov was born and grew up in Lachyn. In addition to classrooms, there are also study rooms for physics and biology at the school. The library has rich fund. Photo-stands reflecting the care and attention by national leader Heydar Aliyev to education have been created at the school. Here there is also a stand talking about projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation in connection with education.
It was informed that the kindergarten constructed in the area of the settlement for 50 children will gladden children more. Spacious and light rooms, various play rooms, preschool education nooks will be put at children’s disposal.
An additional administrative building was constructed in the centre of the settlement in order to facilitate residents’ appeal to territorial-management organizations and other social establishments. An out-patient’s clinic was constructed in the settlement and supplied with necessary equipment. A club-communal centre also was constructed here to hold various meetings and events.
The Head of our state expressed his gratitude for the conditions created in the new settlement and gave his instructions and recommendations.