Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Bakıdakı Əjdərbəy məscidinin əsaslı təmir və yenidənqurmadan sonra açılışında iştirak ediblər
Dekabrın 22-də Bakıdakı Əjdərbəy məscidi əsaslı təmir və yenidənqurmadan sonra istifadəyə verilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva məscidin açılışı mərasimində iştirak etmişlər.
Dövlətimizin başçısı və xanımı məscidin təmirdən əvvəlki və sonrakı vəziyyətini əks etdirən fotostendə baxdılar.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin (QMİ) sədri şeyxülislam Allahşükür Paşazadə Azərbaycan Prezidentinə və xanımına məsciddə görülmüş işlər barədə məlumat verdi.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva burada Qafqaz Xalqları Ali Dini Şurasının üzvlərini salamladılar.
Əjdərbəy məscidinin açılışına həsr olunmuş mərasim Quran ayəsinin oxunması ilə başlandı.
Sonda Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə müqəddəs Qurani-Kərim hədiyyə etdi.

President Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva attended the opening ceremony of Ajdarbay Mosque after major repair and reconstuction in Baku
22.12.2011The Ajdarbay Mosque was put into service after major repair and reconstruction in Baku, December 22.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva attended the opening ceremony.
The Head of State and Mrs. Mehriban Aliyeva viewed photo stands reflecting the previous and future look of the Mosque.
Chairman of the Caucasian Muslims Office Sheikhulislam Allahshukur Pashazade informed President Ilham Aliyev and his spouse of the reconstruction works carried out at the Mosque.
President Ilham Aliyev and his spouse welcomed members of the Supreme Religious Council of Caucasian Peoples.
The Opening ceremony began with the reading ayahs from Qur’an.
Azerbaijani President Ilham Aliyev made a speech at the ceremony.
At the end of the ceermony Sheikhulislam Allahshukur Pashazade presented the Holy Qur’an to the Azerbaijani President.