Parisin 7-ci rayonunun meri xanım Rəşidə Dati ilə görüş
21.12.2011Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva dekabrın 21-də Avropa Parlamentinin deputatı, Parisin 7-ci rayonunun meri xanım Rəşidə Dati ilə görüşmüşlər.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycan ilə Fransa arasında əlaqələrin geniş sahələri əhatə etdiyini bildirdi. Fransa Prezidenti Nikola Sarkozinin Azərbaycana səfərini məmnunluqla xatırlayan Prezident İlham Əliyev fransalı nazirlərin və iş adamlarının da mütəmadi olaraq ölkəmizə səfərlər etdiklərini vurğuladı. İqtisadi sahədə əlaqələrimizin yaxşı səviyyədə olduğunu deyən dövlətimizin başçısı Azərbaycanın ilk telekommunikasiya peykinin Fransa şirkəti tərəfindən səmaya qaldırılacağını qeyd edərək Fransa şirkətlərinin ölkəmizdə uğurla fəaliyyət göstərdiklərini dedi. Mədəniyyət sahəsində də əməkdaşlığın son vaxtlar sürətlə inkişaf etdiyini bildirən Prezident İlham Əliyev bu baxımdan Heydər Əliyev Fondunun Parisdə keçirdiyi tədbirlərin önəmini vurğuladı. Bir neçə ildən sonra Bakıda fransız məktəbinin fəaliyyət göstərəcəyini qeyd edən Prezident İlham Əliyev Azərbaycan ilə Fransa arasında bütün sahələrdə yaxşı nəticələr əldə olunduğunu dedi.
Avropa Parlamentinin deputatı, Parisin 7-ci rayonunun meri xanım Rəşidə Dati Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyeva ilə Parisdə keçirdiyi görüşü məmnunluqla xatırladı. Azərbaycan mədəniyyət günlərinin Parisdə böyük uğurla keçirildiyini vurğulayan xanım Rəşidə Dati mədəniyyətimizin təbliği baxımından tədbirin mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd etdi.

Meeting with Mayor of the 7th District of Paris Rachida Dati
21.12.2011President of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva today met Mayor of the 7th District of Paris, member of the European Parliament Rachida Dati.
Head of the Azerbaijani State noted wide scope of cooperation between Azerbaijan and France. Reminding the visit of French President Nikolas Sarkozy to Azerbaijan, President Aliyev said the French ministers and businessmen also visited the country , which stimulates development of bilateral relations even more. Noting that Azerbaijan`s first telecommunication spaceship will be launched by a French company, Aliyev said both countries enjoy good economic relations either.
Touching upon the importance of cultural cooperation, the Azerbaijani President highly estimated the actions the Heydar Aliyev Foundation conducted in Paris. According to him, a French School will soon function in Baku.
Member of the European Parliament, Mayor of the 7th district of Paris Rachida Dati with great pleasure reminded her meeting with President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO goodwill ambassador Mehriban Aliyeva in Paris. The days of Azerbaijani culture were held successfully in Paris, she said, adding that the action was of great importance for popularization of the Azerbaijani culture.