Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Parisin 7-ci rayonunun meri xanım Rəşidə Dati ilə görüşüblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva dekabrın 21-də Avropa Parlamentinin deputatı, Parisin 7-ci rayonunun meri xanım Rəşidə Dati ilə görüşmüşlər.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycan ilə Fransa arasında əlaqələrin geniş sahələri əhatə etdiyini bildirdi. Fransa Prezidenti Nikola Sarkozinin Azərbaycana səfərini məmnunluqla xatırlayan Prezident İlham Əliyev fransalı nazirlərin və iş adamlarının da mütəmadi olaraq ölkəmizə səfərlər etdiklərini vurğuladı. İqtisadi sahədə əlaqələrimizin yaxşı səviyyədə olduğunu deyən dövlətimizin başçısı Azərbaycanın ilk telekommunikasiya peykinin Fransa şirkəti tərəfindən səmaya qaldırılacağını qeyd edərək Fransa şirkətlərinin ölkəmizdə uğurla fəaliyyət göstərdiklərini dedi. Mədəniyyət sahəsində də əməkdaşlığın son vaxtlar sürətlə inkişaf etdiyini bildirən Prezident İlham Əliyev bu baxımdan Heydər Əliyev Fondunun Parisdə keçirdiyi tədbirlərin önəmini vurğuladı. Bir neçə ildən sonra Bakıda fransız məktəbinin fəaliyyət göstərəcəyini qeyd edən Prezident İlham Əliyev Azərbaycan ilə Fransa arasında bütün sahələrdə yaxşı nəticələr əldə olunduğunu dedi.
Avropa Parlamentinin deputatı, Parisin 7-ci rayonunun meri xanım Rəşidə Dati Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyeva ilə Parisdə keçirdiyi görüşü məmnunluqla xatırladı. Azərbaycan mədəniyyət günlərinin Parisdə böyük uğurla keçirildiyini vurğulayan xanım Rəşidə Dati mədəniyyətimizin təbliği baxımından tədbirin mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd etdi.

Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева встретились с мэром 7-го района Парижа Рашидой Дати
21 декабря Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева встретились с депутатом Европарламента, мэром 7-го района Парижа Рашидой Дати.
Глава государства отметил, что связи между Азербайджаном и Францией охватывают широкие сферы. С удовлетворением вспомнив визит Президента Франции Николя Саркози в Азербайджан, Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что французские министры и бизнесмены также регулярно совершают визиты в нашу страну. Отметив хороший уровень связей в экономической сфере, и сообщив, что первый телекоммуникационный спутник Азербайджана в космос выведет французская компания, глава государства сказал, что французские компании успешно работают в нашей стране. Подчеркнув, что в последнее время стремительно развивается сотрудничество и в культурной сфере, Президент Ильхам Алиев отметил значение с этой точки зрения мероприятий, проведенных Фондом Гейдара Алиева в Париже. Сообщив, что через несколько лет в Баку будет функционировать французская школа, Президент Ильхам Алиев сказал, между Азербайджаном и Францией достигнуты хорошие результаты во всех сферах.
Депутат Европарламента, мэр 7-го района Парижа Рашида Дати с удовлетворением вспомнила проведенную в Париже встречу с президентом Фонда Гейдара Алиева, послом доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан ханум Алиевой. Рашида Дати подчеркнула, что Дни азербайджанской культуры в Париже прошли с большим успехом. Она отметила важное значение мероприятия с точки зрения пропаганды азербайджанской культуры.