Bakıda Azərbaycan Xalçası və Xalq Tətbiqi Sənəti Dövlət Muzeyinin açılışı olub
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva muzeyin yeni binasının rəmzi açılışını bildirən lenti kəsdilər.
Mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev muzeydə görülən işlərlə bağlı dövlətimizin başçısına və xanımına məlumat verdi. Müəllifi tanınmış avstriyalı memar Frans Yants olan muzey binasında Azərbaycan xalçaçılıq məktəbinin bütün istiqamətləri, yaşı yüz illərlə ölçülən xalça və xalça məmulatlarının geniş çeşidi təqdim edilir. Prezident və xanımı burada fəaliyyət göstərən suvenir mağazası ilə tanış oldular.
Prezident İlham Əliyev mərasimdə çıxış etdi.
Sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akademiki Teymur Bünyadov, xalçaçı-rəssam, dosent Məmmədhüseyn Hüseynov, Xalça Muzeyinin direktoru Röya Tağıyeva mərasimdə çıxış etdilər.
Daha sonra Xalça Muzeyi ilə tanışlıq oldu.
Ölkəmizin nadir incilərindən olan xalçaların daha geniş və səmərəli nümayişi məqsədilə Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına əsasən muzey üçün xüsusi bina tikilməsi qərara alınıb və 2008-ci il mayın 15-də Dənizkənarı Milli Parkın ərazisində binanın təməlqoyma mərasimi keçirilib.
Muzeyin yeni binasının yaradılması işində Heydər Əliyev Fondunun və UNESCO-nun müvafiq dəstəyi və köməyi olub. Orijinal üslubda inşa olunan bina bükülmüş xalçanı xatırladır. Hazırda muzeyin sərgi və fondlarında 13 min 300-dən artıq eksponat və əşya saxlanılır. Muzeydə xalça və xalça məmulatları, metal məmulatlar, parça, geyim və tikmə, keramika, şüşə, ağac, kağız, zərgərlik əşyaları, kitablar, fotoşəkillərdən ibarət nadir kolleksiya mühafizə olunur. Bu kolleksiyanın ziyarətçilərə təqdimatı üçün binada ideal şərait yaradılıb. Muzeyin fondunda mövcud olan xalça və xalça məmulatlarının saxlanılması və konservasiyası 2013-cü ildə Bakıya dəvət edilmiş və bu sahədə zəngin təcrübəsi ilə dünyada məşhur olan Viktoriya və Albert Muzeyinin parçalarının konservasiyası üzrə mütəxəssis Luis Squirerin tövsiyələri və tərtib etdiyi təlimatlar əsasında təmin olunur.

Inauguration of the State Museum of Azerbaijani Carpet and Applied Art in Baku
26.08.2014Inauguration of a new building of the State Museum of Azerbaijani Carpet and Applied Art took place in Baku,August 26.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva cut the ribbon symbolising inauguration of the Museum’s new building.
Minister of Culture and Tourism Abulfaz Garayev informed the Head of State and First Lady of the works done in the Museum. Designed by well-known Austrian architect FranzYantis, the museum presents all directions of Azerbaijan’s carpet school, and wide range of hundreds year- oldcarpets and carpet products. The President and his spouse made themselves familiar with the souvenirs shop in the Museum.
Academician of the Azerbaijan National Academy of Sciences Teymur Buniyatov, carpet maker-artist, associate professor Mammadhuseyn Huseynov and director of the Carpet Museum Roya Taghiyeva delivered a speech at the ceremony.
Then acquaintance with the Carpet Museum took place.
With a view to more broadly and efficiently demonstrating carpets, one of he rare pearls of our country, a decision was made toconstruct a stand-alone building for theMuseum,following the relevant resolution of President Ilham Aliyev and, on May 15, 2008, a ceremony of laying the foundation of the building took place in the Seaside National Park.
The Heydar Aliyev Foundation and UNESCO have made special contribution to creation of the new building. Constructed in an original style, this building resembles a wrapped-up carpet. At the moment, over 13 thousand 300 exhibits and items are preserved in the Museum’s exhibitions and funds. A rare collection consisting of carpets and carpet products, metal items, fabrics, clothes and embroidery, ceramics, glass, wood, paper, jewellery, books and photos are preserved in the Museum. Perfect conditions have been created in the Museum to acquaint visitorswith this collection. Preservation and conservation of carpets and carpet products in the Museum’s fund is ensured on the basis of recommendations and instructions by Luis Squier, worldwide known for his rich experience, a specialist for conservation of the fabrics in the Victoria and Albert Museum, who had been invited to Baku in 2013.