Dövlət Bayrağı Meydanı ərazisində Daş salnamə muzeyi açılıb
08.06.2015İyunun 8-də Dövlət Bayrağı Meydanı ərazisində Heydər Əliyev Fondunun layihəsi olan Daş salnamə muzeyinin açılışı olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva muzeylə tanış olublar.
1921-ci ildə inşa olunmuş və vaxtilə neft mədənlərinin enerji təminatı üçün nəzərdə tutulmuş elektrik stansiyasının binası bərpa işlərindən sonra muzey kimi fəaliyyət göstərəcək.
“Daş salnamə” sərgisinin ekspozisiyası daş plastikanın bir çox növlərini əhatə edir. Azərbaycanın daş plastikası tarixinə həsr edilmiş “Daş salnamə” ekspozisiyasına “Qobustan” və “Qala” qoruqlarından gətirilmiş eksponatlarla yanaşı, heykəltəraş Hüseyn Haqverdinin əsərləri də daxildir. Heykəltəraş bu sərgidə “Arteriya” adlandırdığı səpkidə bir tarixi təqdim edir. Azərbaycanın müxtəlif guşələrində aşkar edilmiş çoxlu sayda daş plastikasının nümunələri ilə yanaşı, qədim eksponatların əhəmiyyətli hissəsini funksional məna daşıyan və heç bir bəzəyi olmayan müxtəlif məişət əşyaları təşkil edir.
Epiqrafik abidələr də tarixin öyrənilməsində ən qiymətli mənbədir. Yazılı mənbələrdə nadir hallarda yer alan məlumatlar daşlar üzərindəki yazılarda saxlanılır. Ekspozisiyada müxtəlif məzmunlu epiqrafik yazılar qorunub saxlanılır, xatirə plastikasının qiymətli eksponatları təqdim edilir. Bütövlükdə, sənduqələr və başdaşılarında orta əsr dövrünün müxtəlif ictimai-siyasi, sosial, mədəni, ideoloji hadisələri haqqında orijinal informasiya verilir.
Muzeyi ziyarət edən qonaqlar sərgidə təqdim edilən eksponatlar vasitəsilə Azərbaycanda daş plastika ənənələrinin tarixi inkişaf və təkamül mərhələlərini əyani şəkildə izləyə biləcəklər.

Stone Chronicle Museum opens on the territory of the State Flag Square
08.06.2015Opening of the Stone Chronicle Museum, a project by the Heydar Aliyev Foundation, took place on the territory of the State Flag Square, June 8.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, and Vice-president of the Foundation Leyla Aliyeva visited the museum.
Built in 1921 and once provided for energy supply for oil fields, the building of a power station will operate as a museum after the restoration works are over.
The exposition of the Stone Chronicle Museum covers many types of stone plastic arts. Stone Chronicle exposition devoted to Azerbaijan’s stone plastic arts include, along with exhibits brought from Gobustan and Qala reserves, works by sculptor Hussein Hagverdy. At this exhibition, the sculptor presents a history he called “The Artery”. Along with many samples of stone plastic arts discovered in various corners of Azerbaijan, significant part of the ancient exhibits is comprised of different items with functional meaning and no decoration.
Epigraphic monuments are the most valuable source in studying history. Information that can rarely be seen in written sources are preserved in scripts on stones. Epigraphic scripts of different content are preserved in the exposition, and valuable exhibits of the memorial plastic arts are presented here. In general, original information is given about various public and political, social, cultural and ideological events of the Middle Ages on gravestones.
Visitors of the museum will have a chance to view historical development and evolution stages of the stone plastic arts in Azerbaijan through exhibits being displayed at the exhibition.