Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşada bir sıra açılışlarda iştirak edib və görülən tikinti işləri ilə tanış olublar
27.03.2025Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva martın 27-də Şuşada tarixi Çöl Qala məscidinin və bulağının bərpadan sonra açılışında iştirak edib, iaşə obyektlərində yaradılan şəraitlə, Qarabağ küçəsində, Şuşa Müalicə-Sağlamlıq Mərkəzində və Yeni Şuşa məscidində aparılan tikinti işləri ilə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım əvvəlcə Şuşada tarixi Çöl Qala məscidinin və bulağının bərpadan sonra açılışında iştirak ediblər.
Qeyd olunub ki, məsciddə bərpa işləri Heydər Əliyev Fondu tərəfindən “PAŞA Holdinq”in dəstəyi ilə aparılıb. Bərpa işlərinə 2023-cü ildən başlanılmışdı.
Ötən müddət ərzində məscidin həyətinin deformasiyaya uğrayan əksər döşəmə daşları sökülərək möhkəmləndirilib və fərş döşəmə bərpa edilib. Dəmir giriş qapısı və hasar üzərindəki məhəccərlər Qarabağ memarlığına xas bəzəklərlə hazırlanıb.
Yerli daşdan tikilmiş məscidin fasadının dağılmış hissələri tam bərpa olunub, təhlükəli vəziyyətə düşmüş atma və guşə daşları çıxarılaraq yenidən restavrasiya edilib. Mərtəbələrarası taxta örtük konstruksiyası quraşdırıldıqdan sonra yaranan eyvan şüşəbəndlə tamamlanıb.
Məscid giriş hissə, ibadət zalı və köməkçi otaqlardan ibarətdir. Şuşanın digər məscidlərindən fərqli olaraq, burada giriş sağ tərəfdən daş pillələrlə təmin edilib. Açıq tamburdan otağa və ibadət zalına keçid var.
Məscidin inşasında istifadə olunan daşlar bərpa edilib, mehrab yenidən qurularaq üzərinə “Qurani-Kərim”dən ayələr və naxışlar işlənib.
Çöl Qala məscidinin yaxınlığında yerləşən və XIX əsrə aid olan Çöl Qala bulağı da bərpa edilib. Dördbucaqlı formada olan bulaq yaxınlıqdakı məscidlərin üslubunda inşa edilib. Bərpa prosesində bulağın orijinal memarlıq üslubu qorunub, strukturu möhkəmləndirilib və əvvəlki görünüşü özünə qaytarılıb.
Qeyd edək ki, Çöl Qala məscidi XIX əsrdə Şuşa şəhərində fəaliyyət göstərən 17 məsciddən biri olub. Bu tarixi abidə XIX əsrdə Kərbəlayi Səfixan Qarabaği tərəfindən inşa edilib.
Məscid və bulaq Şuşa şəhərinin işğalından sonra ermənilər tərəfindən dağıdılmış və talan edilmişdi.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşada Qarabağ küçəsində dövlət-özəl tərəfdaşlığı layihələri çərçivəsində aparılan tikinti işləri və iaşə obyektlərində yaradılan şəraitlə də tanış olublar.
Məlumat verilib ki, bu küçədə ümumilikdə müxtəlif təyinatlı 10 binanın inşası aparılır. Onların arasında mehmanxana, ofislər, iaşə obyektləri, Şuşa Qoruq İdarəsinin binası da var. Tikinti işləri yüksək keyfiyyətlə və şəhərin ümumi görünüşünə uyğun həyata keçirilir. Bu binaların inşası tarixi Azərbaycan şəhəri olan Şuşanın inkişafı istiqamətində atılan addımların bir hissəsidir.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım Şuşa Müalicə-Sağlamlıq Mərkəzində aparılan tikinti işləri ilə tanış olublar.
Xatırladaq ki, təməli 2021-ci il noyabrın 7-də Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə qoyulan bu tibb ocağı 90 çarpayılıqdır və 6 korpusdan ibarətdir.
Stasionar xidmət sahəsində terapiya, pediatriya, cərrahiyyə, hemodializ və digər şöbələr fəaliyyət göstərəcək. Ambulator xidmət sahəsində isə konsultativ poliklinika, uşaq poliklinikası, şüa-diaqnostika, funksional diaqnostika, fizioterapiya və tibbi bərpa şöbələri, həmçinin klinik diaqnostik laboratoriya yaradılacaq.
Mərkəzin Təcili Tibbi Yardım Stansiyası müasir standartlara cavab verən avadanlıqla təchiz olunacaq.
Şuşa Müalicə-Sağlamlıq Mərkəzinin ərazisində, eyni zamanda, Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi, yoluxucu xəstəliklər və hemodializ korpusları inşa olunub.
Qeyd edək ki, işğaldan azad olunan ərazilərdə Azərbaycan dövləti tərəfindən digər sahələrlə yanaşı, tibb xidmətlərinin müasir səviyyədə təşkili üçün də genişmiqyaslı işlər həyata keçirilir. Şuşada bu cür tibb ocağının yaradılması bunun əyani göstəricisidir. Şuşa Müalicə Sağlamlıq-Mərkəzi şəhərdə yaşayacaq əhalinin tibbi təminatı və sağlamlığının qorunması istiqamətində icra olunan sosial infrastruktur layihələrindən biridir.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Yeni Şuşa Məscidində tikinti işlərinin gedişi ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, bu məscidin təməli 2021-ci ildə dövlətimizin başçısı tərəfindən qoyulub. Məscid tarixi şəhərdə modern memarlıq nümunəsi kimi göz oxşayacaq. Onun memarlıq həlli rəmzi xarakter daşıyır. Belə ki, Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə məscidin forması 8 rəqəmini əks etdirəcək və bu, noyabrın 8-də Şuşanın işğalçılardan azad olunmasını, Zəfər Gününü simvolizə edəcək.
Məscidin iki minarəsi isə 11 rəqəmini əks etdirəcək. Bu, Şuşanın və Qarabağın işğaldan on birinci ayda azad edilməsinin rəmzidir. Minarələrin hündürlüyü 72 metr olacaq. Şuşanın yuxarı hissəsində inşa edilən məscid həm də şəhərin ən uca yerində olacaq.
Məscidin layihələndirilməsini azərbaycanlı və italiyalı memarlar birgə həyata keçiriblər. Bu ibadət ocağının xarici səthi Şuşanın qədim məscidinin minarələrində istifadə edilən həndəsi naxışlarla bəzədiləcək.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии ряда объектов в Шуше и ознакомились с проводимыми строительными работами
27.03.202527 марта Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии после реставрации исторической мечети Чель Гала и источника в Шуше, ознакомились с условиями, созданными в объектах общественного питания, строительными работами, проводимыми на улице Карабах, Шушинском лечебно-оздоровительном центре и Новой Шушинской мечети.
Глава государства и первая леди приняли участие в открытии после реставрации исторической мечети Чель Гала и источника в Шуше.
Было отмечено, что реставрационные работы в мечети, начатые в 2023 году, были проведены Фондом Гейдара Алиева при поддержке PASHA Holding.
За минувший период большая часть деформированных камней напольного покрытия двора мечети была демонтирована, полы укреплены, восстановлено паласное покрытие. Железные входные ворота и ограда украшены типичным для карабахской архитектуры декором.
Полностью восстановлены разрушенные части фасада мечети, построенной из местного камня, представлявшие опасность обветшавшие замковые и угловые камни отреставрированы. Появившийся после установки межэтажного деревянного перекрытия балкон застеклен.
Мечеть состоит из входной части, молитвенного зала и вспомогательных помещений. В отличие от других мечетей города Шуша, вход в нее расположен с правой стороны. Войти в мечеть можно, поднявшись по каменным ступеням. Из открытого тамбура имеется проход в помещение и молитвенный зал.
Использованные при строительстве мечети камни отреставрированы, на реконструированном михрабе написаны аяты из Священного Корана, он украшен узорами.
Также восстановлен расположенный вблизи мечети Чель Гала одноименный источник, относящийся к XIX веку. Источник, имеющий форму прямоугольника, построен в стиле близлежащих мечетей. В процессе реставрации был сохранен первоначальный архитектурный стиль источника, укреплена его структура, ему возвращен прежний вид.
Отметим, что мечеть Чель Гала была одной из 17 мечетей, функционировавших в городе Шуша в XIX веке. Этот исторический памятник был построен Кербелаи Сафиханом Карабаги в XIX веке.
Мечеть и источник были разрушены и разграблены армянами после оккупации города Шуша.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились со строительными работами, проводимыми в рамках проектов государственно-частного партнерства, и условиями, созданными в объектах общественного питания на улице Карабах в Шуше.
Было сообщено, что всего на этой улице строятся 10 зданий различного назначения. Среди них - гостиница, офисы, объекты общественного питания, здание Управления Шушинского заповедника. Строительные работы осуществляются качественно и в соответствии с общим обликом города. Строительство этих зданий является частью шагов по развитию исторического азербайджанского города Шуша.
Затем глава государства и первая леди ознакомились со строительными работами, проводимыми в Шушинском лечебно-оздоровительном центре.
Данное медицинское учреждение, фундамент которого был заложен 7 ноября 2021 года с участием Президента Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой, рассчитано на 90 коек и состоит из 6 корпусов.
В зоне стационарного обслуживания будут функционировать отделения терапии, педиатрии, хирургии, гемодиализа и др. В зоне амбулаторных услуг будут созданы консультативная поликлиника, детская поликлиника, отделения лучевой, функциональной диагностики, физиотерапии и медицинской реабилитации, а также клинико-диагностическая лаборатория.
Станция скорой медицинской помощи центра будет оснащена оборудованием, отвечающим современным стандартам.
На территории Шушинского лечебно-оздоровительного центра также построены Центр гигиены и эпидемиологии, корпуса инфекционных заболеваний и гемодиализа.
Отметим, что Азербайджанское государство проводит широкомасштабную работу по организации на освобожденных от оккупации территориях медицинских услуг, отвечающих современным требованиям. Шушинский лечебно-оздоровительный центр является одним из проектов социальной инфраструктуры, реализуемых с целью обеспечения медицинского обслуживания и охраны здоровья населения, которое будет проживать в городе.
Затем Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с ходом строительных работ в Новой Шушинской мечети.
Отметим, что фундамент этой мечети был заложен главой нашего государства в 2021 году. Мечеть станет ярким образцом современной архитектуры в историческом городе. Его архитектурное решение носит символический характер. Так, по поручению Президента Ильхама Алиева форма мечети будет отражать цифру 8, что символизирует освобождение города Шуша от оккупантов 8 ноября, День Победы.
Два минарета мечети будут отражать число 11. Это символ освобождения города Шуша и Карабаха от оккупации в одиннадцатом месяце. Высота минаретов составит 72 метра. Мечеть, построенная в верхней части города Шуша, также будет находиться на самой высокой точке города.
Проектирование мечети осуществили совместно азербайджанские и итальянские архитекторы. Ее наружная часть будет украшена геометрическими узорами, аналогичными узорам на минаретах древней мечети города Шуша.
В настоящее время на территории продолжаются железобетонные и электромонтажные работы, а также сборка металлоконструкций.