Ağdərənin Suqovuşan kəndində yaşayış kompleksi istifadəyə verilib, sakinlərə evlərin açarları təqdim olunub
18.03.2025Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva martın 18-də Ağdərə rayonunun Suqovuşan kəndində inşa olunan yaşayış kompleksinin istifadəyə verilməsi mərasimində iştirak edib, yeni mənzillərə köçən kənd sakinlərinə evlərin açarlarını təqdim ediblər.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma burada görülən işlər barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, kəndə köçlə bağlı ümumilikdə 180 ailə (591 nəfər) siyahıya alınıb. 2,3 hektar sahədə yaradılan kompleks 5 mərtəbəli olmaqla 5 yaşayış binasından ibarətdir. Bu binalarda ümumilikdə bir, iki, üç və dördotaqlı 190 mənzil var.
Kənddə yararsız vəziyyətdə olan 144 şagird yerlik tam orta məktəbin binasında da əsaslı təmir işləri aparılıb. Bundan əlavə, ümumi gücü 7,8 meqavat olan “Suqovuşan-1” və “Suqovuşan-2” Kiçik Su Elektrik stansiyaları yenidənqurmadan sonra istifadəyə verilib. Suqovuşanda “istirahət kompleksi layihəsi” icra olunub. Ərazisi 6 hektar olan kompleksdəki 16 kottec və 2 mərtəbəli hotel binasında əsaslı təmir işləri aparılıb.
Sakinlər: Salam, xoş gəlmisiniz.
Sakinlər: Xoş gördük, xoş gəlmisiniz. Xoş gəlmisiniz, cənab Prezident.
Prezident İlham Əliyev: Bayramınız mübarək olsun. Sağ olun.
Sakinlər: Xoş gəlmisiniz, cənab Prezident.
Prezident İlham Əliyev: Sağ ol, təşəkkür edirəm. Siz də xoş gəlmisiniz.
Sakinlər: Xoş gününüzə gələk, Mehriban xanım.
Prezident İlham Əliyev: İlk növbədə, sizi bayram münasibətilə təbrik edirəm.
Prezident İlham Əliyev: Bu gün İlaxır çərşənbə günüdür. Həsənriz kəndində tonqalı alovlandırdım və qarşıdan gələn Novruz bayramı münasibətilə sizi təbrik edirəm.
Sakinlər: Biz də Sizi təbrik edirik.
Prezident İlham Əliyev: Xatırlayıram ki, 2022-ci ildə bu Novruz tonqalını Suqovuşan kəndində qalamışdım və o vaxt göstəriş verdim ki, buraya insanların köçürülməsi üçün şərait yaradılsın. Bu evlər tikildi, çox gözəl, yaraşıqlı evləriniz. Sıfırdan tikilib və bütün şərait var. Şadam ki, artıq birinci sakinlər bu evlərdə yerləşir və burada rahat yaşayacaqlar.
Prezident İlham Əliyev: Burada yaşamaq üçün bütün şərait var. Evlər çox gözəl, geniş, işıqlı evlərdir. Təbiət də təbii olaraq bu bölgəyə əlavə dəyər verir. Gözəl su anbarının yanında yaşamaq, əlbəttə ki, adamın zövqünü oxşayır. Ona görə burada yaxşı, rahat yaşamaq, işləmək üçün bütün imkanlar var və şadam ki, artıq Suqovuşan kəndində də keçmiş köçkünlər yerləşirlər.
Bu kənd İkinci Qarabağ müharibəsinin ilk həftəsində işğalçılardan azad edilmişdir. Bu, bizim birinci əhəmiyyətli uğurlarımızdan, hərbi qələbələrimizdən biri idi. Bildiyiniz kimi, 44 gün ərzində bizim Ordumuz, bütün Silahlı Qüvvələrimiz ancaq irəliyə gedirdi və hər bir kəndin, hər bir qəsəbənin azad olunması Ordumuza, bütün xalqımıza əlavə ruh verirdi. Özü də böyük yaşayış məntəqəsinin işğalçılardan azad edilməsi xüsusi əhəmiyyətə malik idi. Suqovuşan kəndi birinci kənd idi ki, işğalçılardan azad edildi. Təkcə bununla bu kəndin əhəmiyyəti məhdudlaşmır. Çünki bildiyiniz kimi, bunun çox böyük strateji əhəmiyyəti var. Bax, bu kəndin ətrafında və su anbarının ətrafında yerləşən bütün mövqelərdə qanunsuz silahlı birləşmələr, Ermənistan ordusunun şəxsi heyəti yerləşmişdi. Hərbi nöqteyi-nəzərdən bu kəndi işğalçılardan azad etmək həm böyük qəhrəmanlıq tələb edirdi, həm də fədakarlıq tələb edirdi. Bizim hərbçilərimiz də öz canlarından keçərək, özlərini güllələrin qabağına verərək, bu şərəfli missiyanı yerinə yetirdilər. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin.
Prezident İlham Əliyev: Onların xatirəsi bizim qəlbimizdə əbədi yaşayacaq. Allah bütün qəhrəmanlarımıza cansağlığı versin. Vətən uğrunda döyüşmüş, qəhrəmanlıq göstərmiş hərbçilərimizi biz hər zaman qiymətləndiririk. Biz gənc nəslin qəhrəmanlığı, şücaəti hesabına torpaqlarımızı geri aldıq, işğalçıları torpaqlarımızdan qovduq.
Əlbəttə ki, bu, uzun bir proses idi. İlk növbədə, dövlət quruculuğu prosesi getməli idi və güclü dövlət quruldu ki, bu gün Azərbaycan dünyada sayı o qədər də çox olmayan müstəqil siyasət apara biləcək ölkədir. İqtisadi inkişaf təbii ki, olmalı idi. Çünki bizə heç kim kömək etmirdi. Bu gün də heç kim kömək etmir və buna ehtiyac da duymuruq. Ona görə öz gücümüzə əsaslanaraq iqtisadi imkanlar yaratmalı idik ki, maliyyə imkanlarımız olsun. Güclü Ordu yaratmalı idik, bunu da etdik. Ordumuzu təchiz etməli idik, onu da etdik. Ordumuzun döyüş qabiliyyətini artırmaq üçün müntəzəm işlər gedirdi. Əlbəttə ki, gənc nəslin yetişdirilməsi. Vətənpərvərlik ruhunda, dövlətə, xalqa bağlı olan gəncləri yetişdirdik. Onlar 30 ildən sonra öz tarixi missiyalarını şərəflə yerinə yetirdilər və həm İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə, həm də antiterror əməliyyatı dövründə böyük qəhrəmanlıq göstərmişlər. Bilirsiniz ki, indi bir çox xarici ali məktəblərdə bizim uğurlu əməliyyatımız öyrənilir. İndi dünyada müharibələr, qanlı toqquşmalar kifayət qədər geniş vüsət alır. İndi internet dövründə, informasiya azadlığı dövründə hər kəs hər şeyi bilir, görür və izləyə bilir. Görürük ki, heç də hər bir ölkə öz maraqlarını, ədalətli maraqlarını özü təmin edə bilmir, ya da öz ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə aparır, amma nəticəyə çata bilmir, ya da ki, hər hansı bir kiçikhəcmli hərbi uğura nail olur, amma tam qələbə əldə edə bilmir. Yəni, sadəcə olaraq, bu gün dünyada gedən toqquşmalara, münaqişələrə, müharibələrə nəzər salsaq, son tarixin müharibələrinə nəzər salsaq, hətta deyə bilərəm ki, İkinci Dünya müharibəsindən sonra Azərbaycan qədər birmənalı və tam qələbə heç kim tərəfindən qazanılmayıb. Ya yarımçıq qalıb, ya natamam qalıb, ya da ki, hər hansı bir başqa formada müharibə öz mahiyyətini dəyişməyərək modifikasiya olunub, başqa formalara keçib. Bizim Qələbəmiz isə tamdır və bu, həm dövlətimizin, Silahlı Qüvvələrimizin gücünü, həm də xalqımızın iradəsini göstərir. Siz də - bu bölgədə yaşamış insanlar, onların davamçıları yaxşı bilirsiniz ki, düşmən işğal dövründə elə güclü istehkamlar qurmuşdu ki, onları yarmaq həm qəhrəmanlıq, həm də peşəkarlıq tələb edirdi. Hətta bir çoxları əmin idi ki, biz heç vaxt o müdafiə xətlərini keçə bilməyəcəyik. Çünki relyef düşmənin xeyrinə işləyirdi, illər boyu qurduqları mühəndis istehkamları onların xeyrinə işləyirdi. Xarici qüvvələr, xarici ölkələr onların arxasında idi - ilk növbədə, guya bu məsələ ilə məşğul olmaq mandatını alan ATƏT-in Minsk qrupu. Onların əsas məqsədi bu münaqişəni əbədi etmək, torpaqlarımızı əbədi işğal altında saxlamaq, gözdən pərdə asmaq, bizim başımızı aldatmaq və sonsuz danışıqları aparmaqla bu reallığı bizə qəbul etdirmək idi. Onların hər üçünün məqsədi bu idi, burada bunların üçü də bir amal uğrunda birləşmişdi. Halbuki bu ölkələrin arasındakı indiki münasibətlər göstərir ki, bu, çox nadir bir hal idi. Yəni, nəyi göstərirdi, hər üçü Ermənistanın arxasında idi, hər üçü müxtəlif yollarla Ermənistanı dəstəkləyirdi. Biri silah verirdi, biri siyasi dəstək verirdi, biri iqtisadi imtiyaz verirdi. Bax, biz buna qarşı mübarizə aparmışıq, buna qarşı müharibə aparmışıq. İkinci Qarabağ müharibəsi başlayanda bilinmirdi kim özünü necə aparacaq. Mən böyük gücləri nəzərdə tuturam. Belə bir ağır siyasi mühitdə, belə bir ağır relyefdə, belə bir ağır istehkamlarla dolu olan ərazilərdə cəmi 44 gün ərzində düşməni böyrü üstə qoymaq xalqımızın gücünü göstərir. Ancaq o vaxt da biz bilirdik, əminəm ki, siz də bilirdiniz, bütün xalq bilirdi ki, bu, necə deyərlər, işimizin hələ tam başa çatması deyil. Çünki müəyyən səbəblərə görə separatçılar hələ ki, bizim torpaqlarımızda öz yuvalarını saxlamışdılar, sülhməramlı qüvvələr bölgəmizə gətirilmişdi və bu da separatçılara, necə deyərlər, əlavə ürək-dirək verirdi. Onlar da hesab edirdilər ki, belə olan vəziyyətdə o separatçılıq davam edəcək və digər müxtəlif hadisələr baş vermişdir. Ancaq onlar bir şeyi hesablaya bilməmişdilər, o da Azərbaycan xalqının və dövlətinin iradəsi, qətiyyəti, cəsarəti, öz gücünə əminliyi idi. Onlar bunu hesablaya bilməmişdilər. İlyarım bundan əvvəl birgünlük antiterror əməliyyatı separatçılığın kökünü kəsdi, onunla da məsələ bitdi, onların kitabı bağlandı. Bu gün də biz bu gözəl bayramı burada qeyd edirik. Mən sizi təbrik edirəm. Burada xoşbəxt yaşayın. Siz buna layiqsiniz. Uzun illər əzab-əziyyət içərisində yaşamışınız, bundan sonra o əzab-əziyyət qaldı tarixdə. Təbrik edirəm sizi.
Sakinlər: Çox sağ olun. Bizi arzumuza çatdırdınız, Siz də arzunuza çatasınız. Allah balalarınızı saxlasın.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun. İndi də açarları təqdim edək.
Sakin: Allah Sizi arzunuza çatdırsın.
Qadın sakin: Çox sevinirik, 6 yaşımda buradan çıxmışam. Doğma yerimizdə Sizi salamlamaq çox sevincli haldır. Sevincimizi sözlə ifadə etmək mümkün deyil. Allah Sizi qorusun. Allah şəhidlərimizə rəhmət eləsin, qazilərimizə şəfa versin.
Prezident İlham Əliyev: Amin. Siz işğal dövründə harada yaşamısınız?
Qadın sakin: Şıxarx qəsəbəsində.
Prezident İlham Əliyev: O illəri xatırlayırsınız uşaq ikən?
Qadın sakin: Bu günümüzə şükür.
Kişi sakin: Mən də burada doğulmuşam, məktəbə getmişəm, 1973-cü ildə. Özüm də Birinci Qarabağ müharibəsi veteranıyam, döyüşlərdə iştirak etmişəm.
Prezident İlham Əliyev: Məktəb də təmir olundu, tam.
Kişi sakin: Bəli, olundu. Çox yüksək səviyyədə təmir olunub.
Prezident İlham Əliyev: İndi burada iş yerləri də yaradılacaq. Bura turizm zonasına çevrilməlidir, İnşallah. Bura gözəl, səfalı yerlərdir, Suqovuşan su anbarı da möcüzəvi bir əsərdir.
Kişi sakin: Ulu Öndərimizin əsəridir.
Prezident İlham Əliyev: Bəli. O vaxt həm Suqovuşan, həm Sərsəng su anbarlarının tikintisinin müəllifi Heydər Əliyev olmuşdur ki, Azərbaycanın bir neçə rayonunun su problemi həll edilsin. Amma mənfur düşmən işğal dövründə bizi o sudan da məhrum etmişdi. Biz faktiki olaraq o sudan istifadə edə bilmirdik, suyumuzu da kəsirdi. Sonra da lazım olmayan vaxtda, qışda açırdı və hər tərəfi su basırdı.
Kişi sakin: Bəli, yayda da vermirdilər.
Prezident İlham Əliyev: Yayda da vermirdilər. Yəni, bu düşmənçiliyin dərəcəsinə baxın, biz bunu necə unuda bilərik? Heç vaxt. Mən bunu demişəm, bir daha demək istəyirəm, biz heç vaxt bu vəhşiliyi, bu pisliyi unuda bilmərik. Xocalı soyqırımını necə unutmaq olar? Biz qisasımızı döyüş meydanında aldıq. Onlardan fərqli olaraq mülki əhaliyə qarşı heç bir nalayiq hərəkət etməmişdik, gücümüzü ancaq Ermənistan ordusunu məhv etmək üçün səfərbər etmişdik. Onlar isə əliyalın insanlara qarşı, qadına, uşağa, qocalara qarşı nə qədər çirkin əməllər etmişdilər, hərbi cinayətlər törətmişdilər. Vaxtilə bizi hədələyənlər, “biz Bakıya tanklarla gəlib Bakıda çay içəcəyik” deyənlər indi məhkəmə qarşısında cavab verirlər. Mən isə demişəm tanklar da Bakıdadır, Qənimətlər Parkında, çayı da içirlər lazım olan yerdə və xalq qarşısında, qanun qarşısında cavab verəcəklər.
Sakinlər: Hamısı Sizin sayənizdə.
Prezident İlham Əliyev: Ədalət budur, ədalətin təntənəsi budur və mən bunu dəfələrlə demişdim, işğal dövründə keçmiş köçkünlərlə mənim onlarla, bəlkə də yüzlərlə görüşlərim olub. Həm yeni qəsəbələrin açılışında, həm müxtəlif tədbirlərdə. Biz heç vaxt ümidimizi itirməmişdik, ancaq ildən-ilə görürdüm məndə də, bütün insanlarda da, necə deyərlər, ədalətə inam azalırdı. Çünki ədalət, necə deyərlər, mövqeyimizi gücləndirməli idi. Amma ədalət o vaxt zəfər çalır ki, iradən də var, gücün də var və haqqın da çatır. Bütün bu amillər bizdə olduğu üçün biz bu tarixi Zəfəri çaldıq. Bu Zəfərin, mən yenə də deyirəm, son onilliklər ərzində tayı-bərabəri olmayıb, bundan sonra da olmayacaq. Baxın, bu gün müxtəlif yerlərdə müharibələr gedir. O müharibələr həm uzun müddət ərzində gedir və həm də, necə deyərlər, real nəticə ilə nəticələnmir. Bizim qələbəmiz tam idi, mütləq idi, birmənalı idi və vaxtilə “Qarabağ Ermənistandır” deyən adam bu gün deyir: “Qarabağ Azərbaycandır!”.
Sakinlər: Qarabağ Azərbaycandır!
Prezident İlham Əliyev: Öz xoşu ilə yox, “dəmir yumruğ”un hesabına.
Sakinlər: Allah Sizi qorusun. Allah balalarınızı saxlasın.
Qadın sakin: Sizi və ailənizi milli bayramımız münasibətilə təbrik edirəm, uzun ömür, cansağlığı, uğurlar arzulayıram.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun, təşəkkür edirəm. Gəlin, şəkil çəkdirin Mehriban xanımla. Əvvəlcə burada, evlərin fonunda hamımız şəkil çəkdirək.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun, təbrik edirik sizi.
Sakinlər: Sağ-salamat, Allah nəvələrinizi qorusun. Sağ olun.
Kişi sakin: Bizi buradan 1991-ci ildə çıxartdılar. Ən axırıncı köçənlərdən olmuşuq.
Prezident İlham Əliyev: Sovet vaxtı hələ. Bəs kim çıxartdı?
Kişi sakin: Ermənilər çıxartdı.
Prezident İlham Əliyev: Bəs sovet ordusu yox idi?
Kişi sakin: Yox, sovet ordusu bizə tərəf durmadı.
Digər kişi sakin: Moskvadan generallar gəlib təbliğat aparırdılar.
Prezident İlham Əliyev: Təbliğat aparırdılar ki, siz çıxasınız buradan.
Kişi sakin: Biz çıxaq, ermənilər möhkəm dursunlar burada. Bizə nə qədər dedilər, atam çıxmırdı, axırda da dedi ki, yox, mümkün deyil. Ona görə köçdük Tərtərə. 30 il də Tərtərdə xalqımıza qoşulub müdafiəyə qalxdıq. Müharibədə olmuşam, yaralanmışam, veteranam. Mən də borcumu yerinə yetirmişəm, gücüm çatan qədər. Amma bizim gücümüz o vaxt çatmazdı. İndi şükür Allaha.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, o vaxt gücümüz yox idi, silahımız yox idi. Normal, necə deyərlər, vətənpərvər rəhbərlik yox idi.
Kişi sakin: Yox idi, heç arxamızda duran da yox idi.
Prezident İlham Əliyev: Heç, xalqı başlı-başına buraxmışdılar, hakimiyyət uğrunda, kreslo uğrunda mübarizə gedirdi. Torpaqlar da əldən gedirdi. Şuşanın da düşmənə təhvil verilməsi elə hakimiyyət uğrunda mübarizənin nəticəsi idi. Ondan sonra hakimiyyətə gəldilər. Ondan sonra qalan torpaqları da satdılar. Kəlbəcəri də, o biriləri də.
Kişi sakin: Ordumuz döyüşürdü o vaxt, amma gücümüz çatmadı. Ona görə ki, rəhbərlik olmadı, güc çatmadı. Allahın bu gününə çox şükür, Siz 2020-ci il sentyabrın 27-də əmr verdiniz, müzəffər Ordumuz birinci Suqovuşanı, sonra da bütün Qarabağı azad etdi.
Prezident İlham Əliyev: Bəli. Suqovuşan oktyabrın 3-də azad edilmişdir.
Kişi sakin: Özü də relyefi çox sərtdir buranın.
Prezident İlham Əliyev: Hətta o vaxt, İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatandan sonra burada bəzi mövqeləri ermənilər saxlamışdılar. Əgər anbara o tərəfdən baxsanız, sol tərəfdə onların postları var idi. Biz sonra onları oradan məcburən çıxartdıq, çünki oradan çıxmaq istəmirdilər. Çünki oranı götürmək çox çətin idi və çox itkilər hesabına ola bilərdi. Bəlkə də ən ağır istiqamətlərdən biri də Talış-Suqovuşan istiqaməti idi. Burada həm minalar çox idi, həm bunların güclü istehkamları, həm də ki, bu dağlar öz-özlüyündə bir istehkamdır.
Kişi sakin: Bəli, istehkam, çox çətin bir mövqedə idik. Sizin sayənizdə, Sizin “dəmir yumruğ”unuzun sayəsində ermənilər öz paylarını aldılar.
Kişi sakin: Allah canınızı sağ eləsin, bütün planlarınızı həyata keçirəsiniz.
Digər kişi sakin: Mən də Suqovuşan sakini kimi xatirə olaraq bir şeir yazmışam.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, de.
Kişi sakin:
Ali Baş Komandan əmr verdi, hücuma keç, Azərbaycan əsgəri,
Müzəffər Ordu pozdu düşmən oyunun bir göz qırpımında,
Kəsdi onun yolun, qurbanın olum, Azərbaycan əsgəri!
44 gündə Zəfər çaldın əbədi, Zəfər bayramını da etdin əbədi,
“Dəmir yumruq”la vurdun mənfur düşməni, qurbanın olum, Azərbaycan əsgəri!
Ayaq səslərinlə qorxutdun düşməni, qorxuya düşüb tərk eylədi Vətəni,
“İtiqovan”la qovdun yağı düşməni, qurbanın olum, Azərbaycan əsgəri!
Çox şəhidlər verdin Suqovuşanda, Füzulidə, Talışda, Şuşada, dastanlar da yazdın Hadrutda,
Zəfər bayrağını ucaltdın Şuşada, qurbanın olum, Azərbaycan əsgəri!
Bunu özüm yazmışam, qəlbdən gələn şeirdir.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun. Suqovuşanın tarixi adını da dərhal qaytardıq və o vaxt, azad olunandan sonra tarixi adını bərpa etdik. O keçmiş adlardan da əsər-əlamət qalmayıb.
Kişi sakin: Burada bir dənə də körpü olmayıb. Bir dənə Qarı körpüsü var, oradan çox təhlükəli keçərdik. Ulu Öndərimiz gəldi, o körpüləri də tikdirdi, suvarma kanallarını çəkdirdi, burada araba yolu olub, asfalt yol olmayıb, onu da çəkdirib. Burada Dəstəgül kəndi var, bir də Təpəkənd var. O kəndlərə heç yol olmamışdı, onu da çəkdirdi, körpüləri də saldırdı. Yəni, Suqovuşan ümumilikdə Heydər Əliyevin bir əsəridir.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, elədir. Ədalət indi Zəfər çaldı.
Kişi sakin: 300 ildən bəri heç kim torpaq almayıb. Bir Sizdən başqa. Ona görə Sizi səmimi-qəlbdən təbrik edirik. Suqovuşan əhalisi adından deyirəm, biz Sizi general yox, marşal görmək istəyirik. Sizi bir daha təbrik edirəm, cənab Prezident!
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun, çox sağ olun, bir daha təbrik edirəm, salamat qalın, xoşbəxt yaşayın burada. Sağ olun.
Sakinlər: Sağ olun, çox sağ olun, cənab Prezident. Allah Sizi qorusun.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun. Salamat qalın.
Qadın sakinlər: Sərkərdəmiz güclüdür, biz həmişə güclü olacağıq. Allah qorusun Sizi, üstümüzdən əskik olmayasınız, səmimi insanlarsınız. Xalq Sizi sevir, həqiqətən də elədir.

В селе Суговушан Агдеринского района сдан в эксплуатацию жилой комплекс, жителям вручены ключи от квартир
18 марта Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии сдачи в эксплуатацию жилого комплекса, построенного в селе Суговушан Агдеринского района, вручили жителям ключи от новых квартир.
Здесь глава государства и первая леди были проинформированы о проделанной работе.
Было сообщено, что в связи с переселением в село в целом проведена перепись 180 семей (591 человек). Комплекс, созданный на площади 2,3 гектара, состоит из 5 пятиэтажных жилых зданий, в которых в общей сложности 190 одно-, двух-, трех- и четырехкомнатных квартир.
В здании полной средней школы на 144 ученических места, находившейся в непригодном состоянии, проведен капитальный ремонт. Кроме того, после реконструкции сданы в эксплуатацию малые гидроэлектростанции «Суговушан-1» и «Суговушан-2» суммарной мощностью 7,8 мегаватт. В Суговушане реализован проект рекреационного комплекса. В комплексе площадью 6 гектаров проведен капитальный ремонт в 16 коттеджах и двухэтажном здании отеля.
Жители: Здравствуйте, добро пожаловать.
Жители: Добрый день. Добро пожаловать. Добро пожаловать, господин Президент.
Президент Ильхам Алиев: С праздником. Спасибо.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо, благодарю. И вам добро пожаловать.
Жители: Добрых дней, Вам, Мехрибан ханым.
Президент Ильхам Алиев: Прежде всего, поздравляю вас с праздником.
Президент Ильхам Алиев: Сегодня Илахыр-чершенбе. Я разжег костер в селе Гасанриз, поздравляю вас с наступающим праздником Новруз.
Жители: И мы Вас поздравляем.
Президент Ильхам Алиев: Помню, в 2022 году я разжег новрузовский костер в селе Суговушан и тогда дал поручение создать условия для переселения сюда людей. Были построены эти дома, ваши прекрасные дома. Все построено с нуля, имеются все удобства. Рад, что первые жильцы уже заселяются в эти дома и будут жить здесь в комфорте.
Президент Ильхам Алиев: Здесь есть все условия для проживания. Дома очень красивые, просторные и светлые. Природа естественным образом добавляет привлекательности этому региону. Жить рядом с прекрасным водохранилищем, конечно же, приятно. Поэтому здесь есть все возможности, чтобы хорошо и комфортно жить и работать, и я рад, что бывшие переселенцы уже размещаются в селе Суговушан.
Это село было освобождено от оккупантов в первую неделю Второй Карабахской войны. Это был один из наших первых значительных успехов, одна из наших военных побед. Как вы знаете, в течение 44 дней наша Армия, все наши Вооруженные силы шли только вперед. Освобождение каждого села, каждого поселка еще больше воодушевляло нашу Армию и весь наш народ. А освобождение от оккупантов крупного населенного пункта имело особое значение. Село Суговушан стало первым селом, освобожденным от оккупантов. Значение этого села этим не ограничивается. Как вам известно, оно имеет большое стратегическое значение. На всех позициях вокруг этого села и вокруг водохранилища были размещены незаконные вооруженные формирования и личный состав армии Армении. С военной точки зрения освобождение этого села от оккупантов требовало как большого героизма, так и самоотверженности. Наши военнослужащие выполнили эту почетную миссию, жертвуя своей жизнью, бросаясь под пули. Да упокоит Аллах души всех наших шехидов.
Жители: Аллах рехмет элясин.
Президент Ильхам Алиев: Память о них будет вечно жить в наших сердцах. Да ниспошлет Аллах всем нашим героям здоровья. Мы всегда ценим наших военнослужащих, сражавшихся за Родину и проявивших героизм. Благодаря героизму и отваге молодого поколения мы вернули наши земли и изгнали оккупантов с наших земель.
Конечно, это был долгий процесс. В первую очередь, надо было запустить процесс государственного строительства. Было создано сильное государство, и сегодня Азербайджан – одна из немногих в мире стран, способных проводить независимую политику. Конечно, должна была развиваться экономика, потому что нам никто не помогал. Нам и сегодня никто не помогает, мы в этом и не нуждаемся. Поэтому мы, опираясь на собственные силы, должны были создать экономический потенциал, чтобы иметь финансовые возможности. Нам нужно было создать сильную армию, и мы это сделали. Мы должны были оснащать нашу армию, мы сделали и это. Проводилась регулярная работа для повышения боеспособности нашей Армии. Конечно, воспитание молодого поколения. Мы воспитали патриотичную молодежь, привязанную к государству, народу. Спустя 30 лет они с честью выполнили свою историческую миссию и проявили подлинный героизм как во время Второй Карабахской войны, так и в ходе антитеррористической операции. Вы знаете, что нашу успешную операцию сейчас изучают во многих зарубежных вузах. В настоящее время войны, кровавые столкновения приобретают достаточно широкий размах в мире. Сейчас, в эпоху интернета, в период свободного доступа к информации, все всё знают, видят и могут отслеживать. Мы видим, что отнюдь не каждая страна может обеспечить свои интересы, справедливые интересы, или борется за свою территориальную целостность, но не достигает результата, либо добивается небольшого военного успеха, но не может завоевать полную победу. То есть если мы просто посмотрим на происходящие в современном мире столкновения, конфликты, войны, если посмотрим на войны в новейшей истории, я даже могу сказать, что после Второй Мировой войны никто не одерживал столь однозначную и полную победу, как Азербайджан. Эти войны либо оставались незавершенными, либо, не меняя своей сути, видоизменялись, переходили в другие формы. А наша Победа полная, и это демонстрирует как силу нашего государства, наших Вооруженных сил, так и волю нашего народа. И вы – люди, жившие в этом регионе, их наследники хорошо знаете, что во время оккупации враг построил такие мощные укрепления, что для их прорыва требовались и героизм, и профессионализм. Многие даже были уверены, что нам никогда не удастся прорвать эти оборонительные линии, потому что рельеф местности был на руку противнику, инженерные укрепления, которые они построили за многие годы, работали в их пользу. За ними стояли внешние силы, иностранные государства, прежде всего Минская группа ОБСЕ, которая получила мандат якобы для того, чтобы заниматься этим вопросом. Их главной целью было сделать этот конфликт вечным, держать наши земли под вечной оккупацией, создавать видимость, обманывать нас, путем бесконечных переговоров заставить принять эту реальность. Это была цель всех троих, все трое объединились здесь во имя одной цели. Хотя нынешние отношения между этими странами показывают, что это было очень редким явлением. То есть о чем это говорило? Все трое стояли за Арменией, все трое разными путями поддерживали Армению. Один давал оружие, другой оказывал политическую поддержку, третий предоставлял экономические привилегии. Вот против этого мы боролись, против этого вели войну. Когда началась Вторая Карабахская война, неизвестно было кто и как себя поведет. Я имею в виду крупные державы. Победа над врагом всего за 44 дня в столь тяжелой политической обстановке, при таком сложном рельефе, на таких мощно укрепленных территориях показывает силу нашего народа. Но даже тогда мы знали, уверен, вы тоже знали, весь народ знал, что это, как говорится, не полное завершение нашего дела. Поскольку по определенным причинам сепаратисты все еще сохраняли свои осиные гнезда на наших землях, в наш регион были введены миротворческие силы, что, как говорится, подбадривало сепаратистов. Они считали, что в такой ситуации сепаратизм будет продолжаться. Произошли и различные другие события. Однако они не учли одного: волю, решимость, мужество азербайджанского народа и государства, их уверенность в себе. Они не смогли этого просчитать. Полтора года назад однодневная антитеррористическая операция искоренила сепаратизм, и на этом вопрос завершился, с сепаратистами было покончено раз и навсегда.
А сегодня мы здесь отмечаем этот прекрасный праздник. Я поздравляю вас. Живите здесь счастливо. Вы этого заслуживаете. Вы долгие годы жили в страданиях, но отныне эти страдания остались в истории. Поздравляю вас.
Жители: Большое спасибо. Вы осуществили нашу мечту, пусть сбудется и Ваша мечта. Да хранит Аллах Ваших детей.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо. А сейчас вручим ключи.
Житель: Да исполнит Аллах Ваши желания.
Жительница: Мы очень рады. Я уехала отсюда, когда мне было 6 лет. Мы очень рады приветствовать Вас в нашем родном крае. Невозможно выразить словами нашу радость. Да хранит Вас Аллах. Да упокоит Аллах души наших шехидов, да дарует Он исцеления нашим гази.
Президент Ильхам Алиев: Аминь. Где вы жили в период оккупации?
Жительница: В поселке Шихарх.
Президент Ильхам Алиев: Вы помните те годы, когда были ребенком?
Жительница: Слава Всевышнему за эти дни.
Житель: Я тоже здесь родился, пошел в школу, в 1973 году. Я сам ветеран Первой Карабахской войны, участвовал в боях.
Президент Ильхам Алиев: Школа тоже полностью отремонтирована.
Житель: Да, отремонтирована на высоком уровне.
Президент Ильхам Алиев: Теперь здесь также будут созданы рабочие места. Эти места должны стать туристической зоной, иншаллах. Это прекрасные, живописные места, а водохранилище Суговушан – настоящее чудо.
Житель: Это творение нашего великого лидера.
Президент Ильхам Алиев: Да. В то время Гейдар Алиев был инициатором строительства и Суговушанского, и Сарсангского водохранилищ с тем, чтобы была решена проблема водоснабжения нескольких районов Азербайджана. Но ненавистный враг во время оккупации лишил нас и этой воды. Мы фактически не могли пользоваться этой водой, нам ее перекрывали, а потом, когда было не нужно, зимой пускали и все вокруг затапливало.
Житель: Да, летом тоже не давали.
Президент Ильхам Алиев: Летом тоже не давали. То есть посмотрите какая степень вражды. Как мы можем забыть это? Никогда. Я уже говорил это раньше и хочу повторить еще раз: мы никогда не забудем это зверство, это зло. Как можно забыть Ходжалинский геноцид? Мы отомстили на поле боя. В отличие от них, мы не совершали никаких недостойных действий против гражданского населения, мы мобилизовали свои силы только для того, чтобы уничтожить армию Армении. А сколько грязных деяний и военных преступлений они совершили против безоружных людей, женщин, детей и стариков. Те, кто когда-то угрожал нам, говоря: «Мы приедем в Баку на танках и будем пить чай в Баку», теперь отвечают перед судом. А я сказал, что и танки находятся в Баку, в Парке трофеев, и чай пьют там, где положено, и они ответят перед народом, перед законом.
Жители: Это все благодаря Вам.
Президент Ильхам Алиев: Вот это – справедливость, это торжество справедливости, и я об этом неоднократно говорил. В период оккупации у меня были десятки, может быть, сотни встреч с бывшими переселенцами как на открытии новых поселков, так и на различных мероприятиях. Мы никогда не теряли надежды, но я видел, что с каждым годом вера в справедливость во мне, в народе, как говорится, тает. Потому что справедливость должна была, как говорится, укрепить нашу позицию. Но справедливость торжествует тогда, когда у тебя есть воля, есть сила и есть право. Все эти факторы у нас были, поэтому мы одержали эту историческую Победу. Эта Победа, повторяю, не имела себе равных за последние десятилетия, не будет иметь и после. Посмотрите, сегодня в разных местах идут войны. Эти войны длятся долго и, как говорится, не приводят к реальным результатам. Наша Победа была полной, абсолютной, бесспорной, и человек, который когда-то сказал: «Карабах - это Армения», сегодня говорит: «Карабах – это Азербайджан!».
Жители: Карабах – это Азербайджан!
Президент Ильхам Алиев: Не по своей воле. Благодаря «железному кулаку».
Жители: Да хранит Вас Аллах. Да хранит Аллах Ваших детей.
Жительница: Поздравляю Вас и Вашу семью с нашим национальным праздником, желаю долгих лет жизни, здоровья и успехов.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо, благодарю. Идите сфотографируйтесь с Мехрибан ханым. Сначала давайте все сфотографируемся здесь, на фоне домов.
Была сделана фотография.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо, поздравляем вас.
Жители: Счастливо, пусть Аллах хранит Ваших внуков. Спасибо.
Житель: Нас изгнали отсюда в 1991 году. Мы были одними из последних, кто покинул эти места.
Президент Ильхам Алиев: Еще в советское время. А кто изгнал?
Житель: Армяне.
Президент Ильхам Алиев: А советской армии не было?
Житель: Нет, советская армия была не на нашей стороне.
Другой житель: Приезжали генералы из Москвы и вели пропаганду.
Президент Ильхам Алиев: Вели пропаганду, чтобы изгнать вас отсюда.
Житель: Чтобы мы уехали, а армяне здесь закреплялись. Сколько нам ни говорили, мой отец не уезжал. Но в конце концов и он сказал: «Нет, это невозможно». Поэтому мы переехали в Тертер. 30 лет в Тертере вместе с нашим народом стояли на защите родной земли. Я был на войне, был ранен, являюсь ветераном. Я выполнил свой долг, сделав все, что было в моих силах. Но тогда наших сил было недостаточно. А сейчас, Слава Аллаху, все хорошо.
Президент Ильхам Алиев: Да, в то время у нас не было ни сил, ни оружия. Не было нормального, как говорится, патриотичного руководства.
Житель: Не было. Не было и никого, кто бы стоял за нами.
Президент Ильхам Алиев: Нет, они бросили народ на произвол судьбы, шла борьба за власть, за кресло. А мы теряли земли. Сдача города Шуша врагу была результатом борьбы за власть. Затем они пришли к власти. После этого они продали и оставшиеся земли. И Кяльбаджар, и другие.
Житель: Наша Армия в то время воевала, но сил не хватило. Потому что не было руководства, не хватило сил. Слава Всевышнему Аллаху за этот день, 27 сентября 2020 года Вы отдали приказ, и наша победоносная Армия сначала освободила Суговушан, а затем и весь Карабах.
Президент Ильхам Алиев: Да. Суговушан был освобожден 3 октября.
Житель: Причем рельеф здесь очень суровый.
Президент Ильхам Алиев: Даже в то время, после окончания Второй Карабахской войны, армяне сохраняли здесь некоторые позиции. Если посмотреть на водохранилище с той стороны, слева находились их посты. Затем мы насильно изгнали их оттуда, они не хотели уходить, потому что взять те места было очень трудно и это могло привести к большим потерям. Пожалуй, одним из самых сложных направлений было направление Талыш-Суговушан. Здесь было и много мин, и их мощных укреплений, и эти горы сами по себе являются укреплением.
Житель: Да, укреплением, мы находились в очень сложной позиции. Благодаря Вам, благодаря Вашему «железному кулаку» армяне получили по заслугам.
Житель: Да хранит Вас Аллах, пусть все Ваши планы претворятся в жизнь.
Другой житель: Я, как житель Суговушана, написал стихотворение.
Житель: (читает стихотворение).
Я сам написал, это слова, идущие от сердца.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо. Мы сразу же вернули историческое название Суговушана, и тогда же, после его освобождения, восстановили его историческое название. От тех прежних названий не осталось и следа.
Житель: Здесь не было ни одного моста. Есть один мост Гары, и мы проходили по нему с опаской. Пришел наш великий лидер, благодаря ему были построены те мосты, проложены оросительные каналы. Здесь была грунтовая дорога, асфальтированной дороги не было, он проложил и дорогу. Здесь есть села Дестегюль и Тепекенд. Дороги в эти села вообще не было, благодаря ему была проложена и эта дорога, построены мосты. То есть Суговушан - это в целом творение Гейдара Алиева.
Президент Ильхам Алиев: Да, верно. Справедливость теперь восторжествовала.
Житель: Уже 300 лет никто не возвращал земли. Кроме Вас. Поэтому мы искренне поздравляем Вас. От имени жителей Суговушана говорю: мы хотим видеть Вас не генералом, а маршалом. Еще раз поздравляю Вас, господин Президент!
Президент Ильхам Алиев: Спасибо, большое спасибо, еще раз поздравляю, здоровья вам, живите здесь счастливо. Спасибо.
Жители: Спасибо, большое спасибо, господин Президент. Да хранит Вас Аллах.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо. Счастливо оставаться.
Жительницы: У нас сильный полководец, и мы всегда будем сильными. Да хранит Вас Аллах, вы искренние люди. Народ Вас любит, это действительно так.