Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdərənin Həsənriz kəndində sakinlərlə birlikdə Novruz tonqalını alovlandırıblar
18.03.2025Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva martın 18-də Ağdərə rayonunun Həsənriz kəndində buraya köçən bir qrup sakinlə görüşüb, fərdi evlərin və infrastrukturun bərpası sahəsində görülən işlərlə tanış olublar.
Prezident İlham Əliyev: Salaməleyküm. Xoş gördük, bayramınız mübarək olsun!
Sakinlər: Salam, xoş gəlmisiniz, Sizin də bayramınız mübarək olsun, Ramazan bayramınız da mübarək.
Sakinlər: Xoş gəlmisiniz, cənab Prezident, Sizinlə həmsöhbət olmaq bizim üçün şərəfdir. Xoş gəlmisiniz.
Prezident İlham Əliyev: Siz də xoş gəlmisiniz. Nə vaxt gəlmisiniz?
Kişi sakin: Biz mart ayının əvvəlindən - 3-dən buradayıq.
Prezident İlham Əliyev: Artıq yerləşmisiniz.
Kişi sakin: Bəli, yerləşmişik, çox gözəldir. İnanın ki, bura həmişə arzumuzda olub, o dağların arxasından buraya həsrətlə baxmışıq. İndi hər şey gerçəkliyə çevrilib.
Qadın sakin: Allah Sizdən razı olsun ki, bu günü bizə yaşatdınız.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun. Bu gözəl bayram günündə artıq sizinlə birlikdə burada olmaq mənim üçün də çox xoşdur. Həsənriz kəndi qədim Azərbaycan kəndidir, bilirsiniz. Burada Azərbaycan xalqı əsrlər boyu yaşayıb, hətta çar Rusiyası dövründə dərc edilmiş xəritələrdə Həsənrizin adı var - Həsənriz kəndi. Qanunsuz olaraq Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti yaradılandan sonra ermənilər başqa yerlərdən gətirilərək burada məskunlaşdırıldı və bunun adı da dəyişdirildi. Artıq adını da bərpa etdik, tarixi ədaləti də bərpa etdik, Azərbaycan xalqı da buraya qayıdıb, indi rahat, xoşbəxt yaşayacaq.
Kişi sakin: Ədalət də bərpa olundu. Hamısı Sizin sayənizdə.
Qadın sakin: Allah Sizi qorusun, ailənizi qorusun. Sizin və güclü siyasətinizin sayəsində biz bu gün firavan yaşayırıq.
Digər kişi sakin: 33 ildən sonra bizi doğma Vətənə, ata-baba yurduna qaytarmağınız bizim üçün böyük səadətdir, eyni zamanda, elimiz-obamız üçün yeni həyatın başlanğıcıdır. Dediyiniz kimi, bu bölgələr bizim ulu babalarımızın vətəni olub. O cümlədən onu da qeyd edim ki, bizim əzəli və əbədi düşmənlərimiz bu bölgəni böyük güclər hesabına işğal etmişdir. Amma Sizin komandanlığınız altında Azərbaycan Ordusu cəmi-cümlətanı 23 saata işğala son qoymuşdur. Çox sağ olun, cənab Prezident, Siz Azərbaycan xalqının, o cümlədən dövlətimizin gücünü dünyaya bəyan etdiniz.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun, biz tarixi ədaləti bərpa etməli idik, beynəlxalq hüququ bərpa etməli idik və öz haqqımızı bərpa etməli idik. Ona görə İkinci Vətən müharibəsindən keçən üç il ərzində biz gələcək planlarımız haqqında həm düşünürdük, həm çalışırdıq və əlbəttə ki, separatçıların hər hansı bir formada bu bölgədə qalmaları qeyri-mümkün idi. Biz burada məskunlaşdırılmış erməni əhalisinə də o vaxt təklif etmişdik ki, gəlin, Azərbaycan Bayrağı altında yaşayın, Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul edin və burada sizə söz deyən olmayacaq. Bu gün də Xankəndi şəhərində erməni əhalisi var, onlara söz deyən yoxdur, əksinə, bizim sosial işçilərimiz onlara qayğı göstərirlər. Bax, bizim xalqımızın böyüklüyü bundan ibarətdir. Onlar isə bizi bu torpaqlardan, qədim torpaqlarımızdan didərgin salmışdılar, soyqırımı törətmişlər, Azərbaycan xalqına olmazın əzablar vermişdilər, xalqımızın böyüklüyü məhz bundadır. Biz haqlı olan tərəfik, həm işğal dövründə öz haqq səsimizi ucalda bilmişik və bütün dünyaya sübut edə bilmişik ki, bu, bizim tarixi və hüquqi torpağımızdır. Həm də İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə baxmayaraq ki, Ermənistanın arxasında bir çox ölkələr, bir çox qüvvələr dayanmışdı, heç kim bizə əsaslı irad tuta bilməmişdi. Çünki biz beynəlxalq hüquq çərçivəsində öz torpağımızda müharibə aparırdıq. O cümlədən cəmi bir neçə saat çəkən antiterror əməliyyatı zamanı da bizə qarşı siyasi, ondan sonra digər hərəkətlər olsa da, onların heç bir nəticəsi olmadı. Beynəlxalq təşkilatlarda Ermənistanın havadarları Azərbaycana qarşı sanksiyalar tətbiq etməyə, digər addımlar atmağa çalışdılar, buna nail ola bilmədilər. Haqq-ədalət bizim tərəfimizdədir. Həsənrizin azad olunmasının təməli məhz İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı qoyulmuşdur. O vaxt artıq Qarabağın böyük hissəsi işğalçılardan azad edilmişdir. İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra bir neçə əməliyyat nəticəsində mövqelərimizi daha da yaxşılaşdırdıq ki, ən qısa müddət ərzində az itki verməklə bütün qalan yerləri də nəzarətə götürək. Bu gün Həsənrizdə İlaxır çərşənbə günündə görüşürük. Sizi, Azərbaycan xalqını bayram münasibətilə təbrik edirəm. Ramazan bayramı da gəlir, Novruz bayramı da gəlir, bu gözəl bayram günündə, bayramlar ərəfəsində sizinlə görüşmək böyük məmnuniyyət doğurur.
Sakinlər: Sizin də bayramlarınızı təbrik edirik. Siz Ali Baş Komandan kimi Qələbəni təmin etdiniz.
Prezident İlham Əliyev: Allah şəhidlərimizə rəhmət eləsin, biz bu torpaqları onların qanı-canı bahasına azad etmişik.
Kişi sakin: Bu kənddən çıxanda o Murov yolunda nə zillətlər görən camaat indi toy-bayramla qayıtdı. 34 ildən sonra hamı sevinclə buraya qayıtdı.
Prezident İlham Əliyev: O vaxt işğal dövründə camaat buradan Murov yolu ilə çıxmışdı?
Kişi sakin: Bəli, qoca qadın evdə yanıb, çarpayıda sümükləri qalmışdı. O, mənim nənəm idi. O cür əziyyətlər yaşamışıq.
Prezident İlham Əliyev: O tərəf, yəni artıq buradan keçmək mümkün deyildi, bağlanmışdı? Suqovuşan tərəf də bağlanmışdı?
Kişi sakin: Bütün buralar bağlı idi, yalnız Murov dağından Kəlbəcər tərəfdən nə zülmlərlə.
Prezident İlham Əliyev: Uzaq yoldu, neçə kilometr olar? 40-50 kilometr olar?
Kişi sakin: 58 kilometr hələ Kəlbəcərlə sərhədə qədərdir.
Digər kişi sakin: Şükür bu günə, Sizin, Ordumuzun sayəsində qayıtmışıq.
Prezident İlham Əliyev: Burada evlər bərpa edildi, yeni evlər də tikiləcək. İndi, birinci mərhələdə 163 ailə yerləşəcək.
Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Elçin Yusubov: Cənab Prezident, ümumiyyətlə, burada 606 ev var. İlkin olaraq 92 evi təmir etmişik, 50 ailə artıq köçüb. Yəqin ayın sonuna 40 ailə də köçəcək. Ondan sonra da iki mərhələdə 192 ev. Amma təklif edərdik ki, bütün infrastruktur bərpa edilsin.
Prezident İlham Əliyev: Bütün, hamısını. Bəli, hamısını. Siz təklif verin, onların hamısını bərpa edək. Çünki mənə verilən məlumata görə, artıq burada həm Həsənrizdə, həm də Kəlbəcər rayonunda yaşamış insanlar yerləşir.
Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Elçin Yusubov: Artıq buraya köçmək üçün 360 nəfər siyahıya alınıb.
Prezident İlham Əliyev: Bura çox gözəl, səfalı yerlərdir.
Kişi sakin: Şuşa ilə bərabər yerdir, relyefi də oxşardır.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, Şuşadan üstünlüyü ondadır ki, Sərsəng su anbarı da var, orada balıq tutmaq olar. İş yerləri ilə bağlı nə işlər görülür?
Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Elçin Yusubov: Böyük kənd olduğuna görə burada 13 təsərrüfat subyekti ilə, obyektlərlə bağlı müraciətlər olub. Bundan başqa, yaxın yerlərdə, icazə versəydiniz, fermalar var, o fermaları icarə verərdik.
Prezident İlham Əliyev: Əlbəttə. Bir də ki, əkin sahələri verilməlidir, əkin-biçinlə məşğul olsunlar. Heyvandarlıq üçün bura ən yaxşı yerdir.
Kişi sakin: Bu sakinlər hamısı heyvandarlıqla məşğul olublar. Cənab Prezident, əmin edim ki, bizim kənddə müxalifətçi olmayıb. Bizim kəndin camaatından bir adam fikirləşə bilmirdi ki, kimsə müxalifətçi olub. Heç vaxt. Hamımız təsərrüfatla, dövlətə qulluqla məşğul olmuşuq. İndi də inanmıram, görməmişik, eşitməmişik.
Prezident İlham Əliyev: Olsa da bir problem yoxdur. Əsas dövlətə, dövlətçiliyə müxalifətdə olmasınlar.
Kişi sakin: Ümumiyyətlə, bizə gülünc gəlir.
Prezident İlham Əliyev: Özlərini müxalifətçi adlandıran bəziləri dövlətə qarşı, o cümlədən İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə, antiterror əməliyyatı dövründə, indinin özündə ermənilərlə birləşib. Bu, dövlətə qarşı düşmənçilikdir və əslində, xəyanətdir.
Kişi sakin: Bəli, bəli, xəyanətdir.
Prezident İlham Əliyev: Ona görə burada yaxşı təsərrüfatlar qurulmalıdır. İndi bizim İqtisadiyyat Nazirliyinin xətti ilə kredit xətləri açılmalıdır ki, kim mal-qara saxlamaq, əkin-biçinlə məşğul olmaq istəyir, burada su problemi olmamalıdır.
Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Elçin Yusubov: Düzdür cənab Prezident, bunlarla məşğul oluruq, su problemi də yoxdur.
Prezident İlham Əliyev: Bulaqlar var?
Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Elçin Yusubov: Gözəl suyu var.
Prezident İlham Əliyev: İşıq var, qaz var, su da var, internet, istilik.
Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Elçin Yusubov: Hər həyətdə su var. Su, işıq, qaz, 500 nəfərlik məktəb, internet. Təmir olunan evlərin hamısında istilik.
Prezident İlham Əliyev: Məktəb də budur, onu da təmir etmişik.
Kişi sakin: Bəli, xəstəxanamız da var.
Prezident İlham Əliyev: Əlavə nə lazımdır?
Kişi sakin: Sizin sağlığınız.
Qadın sakin: Sizinlə qürur duyuruq hər zaman. İnsan həm sevinir, həm qürurlanır.
Prezident İlham Əliyev: Harada yaşamısınız? Laçınlısan?
Qadın sakin: Bəli, atam da birinci qrup Qarabağ qazisidir. Bir qazi övladı olaraq Sizə, Birinci vitse-prezidentimiz Mehriban xanım Əliyevaya minnətdarlığımı bildirirəm ki, hər zaman şəhid ailələrinə və qazilərimizə dəyər vermisiniz.
Prezident İlham Əliyev: Bayramınız mübarək olsun.
Sakinlər: Bayramınız mübarək olsun, Allah Sizi qorusun cənab Prezident!
Prezident İlham Əliyev: Burada birlikdə şəkil çəkdirək.
Mehriban xanım Əliyeva: Tonqal da görünəcək.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım kənd sakinləri ilə birlikdə Novruz tonqalını alovlandırdılar.
Prezident İlham Əliyev: Rahat yaşayın, xoşbəxt yaşayın. Siz 30 il əzab-əziyyət içində idiniz. Həm mənəvi əzab, həm də ki, qaçqın-köçkün kimi. O söz də artıq yavaş-yavaş lüğətimizdən çıxır.
Sakin: Ulu Öndər Heydər Əliyev vaxtilə deyirdi ki, Azərbaycan cəmiyyəti lazım gələrsə, istənilən çətinliyə tab gətirməyi bacarmalıdır. Məhz müstəqillik, azadlıq, güclü dövlət naminə. Biz Qələbə əldə etdikdə bir daha əmin olduq ki, Ulu Öndər nə qədər gözəl, qiymətli fikirlər söyləmişdir, ruhu şad olsun.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, elədir. O vaxt Azərbaycan xalqının tələbi ilə hakimiyyətə gəlməsəydi, Azərbaycan tam məhv ola bilərdi. Əslində, 1993-cü ilə qədər gedən proseslər ona gətirib çıxarırdı. Həm torpaqlarımızın işğal altına düşməsi, həm daxili çəkişmələr, vətəndaş müharibəsi. Bütün bunların qarşısını Ulu Öndər almışdı və nizami ordu quruculuğu da onun adı ilə bağlıdır. Biz - onun davamçıları, sadəcə olaraq, onun yolu ilə gedərək ölkəmizi daha da gücləndirdik, bütün gücümüzü səfərbər etdik, “dəmir yumruğ”u yaratdıq, düşmənin başını əzdik, indi belə bayramları burada qeyd edirik. Bundan böyük xoşbəxtlik ola bilməz. Bir daha təbrik edirəm sizi. Bir daha bayramınız mübarək.
Sakinlər: Çox sağ olun. Uğurlar, Sizin də bayramınız mübarək.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım Həsənriz kəndindəki Bayraq meydanında oldular. Burada üçrəngli Bayrağımız 17 metr hündürlüyündə dirəkdə dalğalanır. Bayraq meydanının yeri elə seçilib ki, buradan Həsənriz kəndi ilə yanaşı, digər kəndlərə də gözəl mənzərə açılır.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева зажгли новрузовский костер вместе с жителями села Гасанриз Агдеринского района
18 марта Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились в селе Гасанриз Агдеринского района с группой переселившихся сюда жителей, ознакомились с работой по восстановлению частных домов и инфраструктуры.
Президент Ильхам Алиев: Салам алейкум. Рад вас видеть. С праздником!
Жители: Здравствуйте, добро пожаловать, и Вас с праздником. Поздравляем и с праздником Рамазан.
Президент Ильхам Алиев: Как ваши дела?
Жители: Добро пожаловать, господин Президент, для нас большая честь беседовать с Вами. Добро пожаловать.
Президент Ильхам Алиев: И вам добро пожаловать. Когда вы приехали?
Житель: Мы здесь с начала марта – с 3-го числа.
Президент Ильхам Алиев: Уже разместились.
Житель: Да, разместились, все прекрасно. Поверьте, мы всегда мечтали вернуться в эти места, с тоской смотрели сюда из-за этих гор. А теперь все стало реальностью.
Жительница: Да благословит Вас Аллах за то, что Вы подарили нам эти дни.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо. Мне тоже очень приятно в этот прекрасный праздничный день быть здесь вместе с вами. Вы знаете, что Гасанриз – это древнее азербайджанское село. Азербайджанский народ жил здесь веками, даже на картах, изданных во времена царской России, есть название Гасанриза – село Гасанриз. После незаконного создания Нагорно-Карабахской автономной области сюда из других мест были привезены и расселены армяне. Название села также было изменено. Мы уже восстановили его название, восстановили историческую справедливость. Азербайджанский народ вернулся сюда и теперь будет жить спокойно и счастливо.
Житель: Восстановлена и справедливость. Все благодаря Вам.
Жительница: Да хранит Аллах Вас и Вашу семью. Благодаря Вам и Вашей сильной политике мы сегодня живем в благополучии.
Другой житель: Мы очень счастливы, что спустя 33 года Вы вернули нас на родную землю, в наш исконный край. В то же время это начало новой жизни для нашего края. Как Вы сказали, эти регионы были родиной наших предков. Также хотел бы отметить, что наши вечные враги оккупировали этот регион за счет крупных держав. Но под Вашим командованием Азербайджанская армия всего за 23 часа положила конец оккупации. Большое спасибо, господин Президент. Вы заявили миру о силе азербайджанского народа, о мощи нашего государства.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо, мы должны были восстановить историческую справедливость, восстановить международное право, восстановить свои права. Поэтому в течение трех лет после Второй Отечественной войны мы думали и работали над нашими будущими планами. И, конечно же, сепаратисты ни в какой форме не могли оставаться в этом регионе. В то же время мы предложили проживавшему здесь армянскому населению: живите под азербайджанским флагом, примите азербайджанское гражданство, и никто вам лишнего слова здесь не скажет. Сегодня в городе Ханкенди живут армяне, и никто их не обижает, наоборот, наши социальные работники проявляют о них заботу. В этом величие нашего народа. А они изгнали нас с этих земель, с наших исконных земель, совершили геноцид, причинили невыносимые страдания азербайджанскому народу. Именно в этом величие нашего народа. Правда на нашей стороне, мы и в период оккупации смогли возвысить голос за справедливость и доказать всему миру, что это наша историческая и законная земля.
К тому же, несмотря на то, что во время Второй Карабахской войны многие страны, многие силы стояли за Арменией, никто не мог высказать нам обоснованных претензий. Потому что мы вели войну на своей земле в рамках международного права. Такими же безрезультатными оказались политические и другие действия, предпринятые против нас во время длившейся всего несколько часов антитеррористической операции. Покровители Армении в международных организациях пытались ввести санкции и предпринять другие шаги против Азербайджана, но им это не удалось. Справедливость на нашей стороне. Основа освобождения Гасанриза была заложена именно во время Второй Карабахской войны. К тому времени большая часть Карабаха уже была освобождена от оккупантов. В результате нескольких операций после Второй Карабахской войны мы еще больше укрепили наши позиции, что позволило нам в кратчайшие сроки и с минимальными потерями взять под контроль все оставшиеся места.
Мы встречаемся сегодня в Гасанризе в Илахыр-чершенбе. Поздравляю вас, азербайджанский народ с праздником. Наступает и Рамазан байрамы, наступает Новруз байрамы, и встреча с вами в этот прекрасный праздничный день, в канун праздников доставляет мне огромное удовольствие.
Жители: Мы тоже поздравляем Вас с праздниками. Вы, как Верховный главнокомандующий, обеспечили Победу.
Президент Ильхам Алиев: Да упокоит Аллах души наших шехидов, мы освободили эти земли ценой их крови и жизни.
Житель: Люди, которые прошли через страдания, покидая это село по дороге через Муров, теперь вернулись в радостной, праздничной атмосфере. Спустя 34 года все с радостью вернулись сюда.
Президент Ильхам Алиев: Во время оккупации люди покидали эти места по дороге Муров?
Житель: Да. В доме сгорела пожилая женщина. Это была моя бабушка. Мы пережили такие страдания.
Президент Ильхам Алиев: Та сторона. То есть проехать здесь уже было невозможно, дорога была закрыта? Дорога в сторону Суговушана тоже была закрыта?
Житель: Все дороги были закрыты. Только через гору Муров, со стороны Кяльбаджара. С невероятными мучениями.
Президент Ильхам Алиев: Это долгий путь, сколько километров? 40-50 километров?
Житель: 58 километров только до границы с Кяльбаджаром.
Другой житель: Слава Аллаху, мы вернулись. Благодаря Вам, нашей Армии.
Президент Ильхам Алиев: Здесь восстановлены дома, будут построены новые. Сейчас, на первом этапе разместятся 163 семьи.
Специальный представитель Президента Эльчин Юсубов: Господин Президент, в общей сложности здесь 606 домов. Первоначально мы отремонтировали 92 дома, переселено уже 50 семей. Наверное, до конца месяца сюда переедут еще 40 семей. После этого в два этапа 192 дома. Но мы бы предложили восстановить всю инфраструктуру.
Президент Ильхам Алиев: Всю. Да, всю. Вы внесите предложения, мы их все восстановим. Потому что, по предоставленной мне информации, здесь уже размещаются люди, проживавшие как в Гасанризе, так и в Кяльбаджарском районе.
Специальный представитель Президента Эльчин Юсубов: В список для переезда сюда уже внесены 360 человек.
Президент Ильхам Алиев: Это очень красивые, живописные места.
Житель: Эти места похожи на Шушу, и рельеф такой же.
Президент Ильхам Алиев: Да, его преимущество перед Шушой в том, что есть еще и Сарсангское водохранилище, где можно ловить рыбу. Что делается в связи с рабочими местами?
Спецпредставитель Президента Эльчин Юсубов: Поскольку село большое, здесь поступили обращения, связанные с 13 хозяйственными субъектами, объектами. Кроме того, поблизости есть фермы, если Вы позволите, мы могли бы сдать их в аренду.
Президент Ильхам Алиев: Конечно. Кроме того, им надо предоставить посевные площади, чтобы они занимались возделыванием земли. Это лучшее место для животноводства.
Житель: Все эти жители занимались животноводством. Господин Президент, заверяю, что в нашем селе не было оппозиционеров. Никто из жителей нашего села не мог и подумать, что кто-то может быть оппозиционером. Никогда. Все мы занимались хозяйством, служили государству. И сейчас не верю. Не видели, не слышали.
Президент Ильхам Алиев: Даже если и будет, нет проблем. Главное, чтобы они не были в оппозиции к государству, государственности.
Житель: Это вообще нам кажется смешным.
Президент Ильхам Алиев: Некоторые из тех, кто называет себя оппозиционерами, объединились с армянами против государства, в том числе во время Второй Карабахской войны, во время антитеррористической операции, даже сейчас. Это враждебность против государства, по существу, предательство.
Житель: Да, да, предательство.
Президент Ильхам Алиев: Здесь должны быть созданы хорошие хозяйства. Сейчас через наше Министерство экономики нужно открыть кредитные линии для тех, кто хочет заниматься скотоводством, возделыванием земли. Здесь не должно быть проблем с водой.
Специальный представитель Президента Эльчин Юсубов: Верно, господин Президент, мы занимаемся этим, проблем с водой нет.
Президент Ильхам Алиев: Родники есть?
Специальный представитель Президента Эльчин Юсубов: Здесь прекрасная вода.
Президент Ильхам Алиев: Есть электричество, газ, вода, интернет, отопление.
Специальный представитель Президента Эльчин Юсубов: Вода есть в каждом дворе. Вода, электричество, газ, школа на 500 мест, интернет. Отопление во всех отремонтированных домах.
Президент Ильхам Алиев: Это школа, ее тоже отремонтировали.
Житель: Да, у нас есть и больница.
Президент Ильхам Алиев: Что еще нужно?
Житель: Ваше здоровье.
Жительница: Мы всегда гордимся Вами. Радуемся и гордимся.
Президент Ильхам Алиев: Где вы жили? Вы из Лачина?
Жительница: Да, мой отец тоже гази первой группы, сражался за Карабах. Как дочь гази, выражаю Вам, Первому вице-президенту Мехрибан ханым Алиевой признательность за то, что вы всегда цените семьи шехидов и гази, уделяете им внимание.
Президент Ильхам Алиев: С праздником!
Жители: С праздником. Да хранит Аллах Вас, господин Президент!
Президент Ильхам Алиев: Давайте сфотографируемся здесь вместе.
Мехрибан ханым Алиева: Костер тоже будет виден.
Затем глава государства и первая леди вместе с жителями села зажгли новрузовский костер.
Президент Ильхам Алиев: Живите спокойно, живите счастливо. Вы 30 лет жили в страданиях - и моральных, и как беженцы, переселенцы. Это слово постепенно исчезает из нашего словаря.
Житель: Великий лидер Гейдар Алиев в свое время говорил, что азербайджанское общество при необходимости должно уметь выдержать любые трудности. Во имя независимости, свободы, сильного государства. Одержав Победу, мы еще раз убедились, как много прекрасных, ценных высказываний было у великого лидера, да покоится с миром его душа.
Президент Ильхам Алиев: Да, так и есть. Если бы в то время он не пришел к власти по требованию азербайджанского народа, Азербайджан мог бы быть полностью уничтожен. К этому, по сути, вели процессы, происходившие до 1993 года. И оккупация наших земель, и внутренние раздоры, гражданская война. Великий лидер предотвратил все это. Создание регулярной армии также связано с его именем. Мы, его последователи, просто следуя его курсом, еще больше укрепили нашу страну, мобилизовали все силы, создали «железный кулак», разбили голову врагу, и теперь здесь отмечаем такие праздники. Большего счастья быть не может. Еще раз поздравляю вас. Еще раз с праздником!
Жители: Большое спасибо, успехов. И Вас с праздником!
Затем глава государства и первая леди побывали на Площади Флага в селе Гасанриз. Здесь наш трехцветный флаг развевается на флагштоке высотой 17 метров. Местоположение Площади Флага было выбрано так, чтобы с нее открывался прекрасный вид на село Гасанриз, а также другие села.