Mehriban Əliyeva Xocalı soyqırımı haqqında “Sonu olmayan dəhliz” adlı sənədli filmin siqnal variantının təqdimat mərasimində iştirak edib
11.03.2012Martın 11-də Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə “Nizami” Kino Mərkəzində “Qafqazda sülh” beynəlxalq layihəsi çərçivəsində Avropa kinematoqrafçılarının birgə istehsalı olan “Sonu olmayan dəhliz” adlı sənədli filmin siqnal variantının təqdimatı olmuşdur.
Təqdimat “Xocalıya ədalət” Beynəlxalq məlumat kompaniyası çərçivəsində keçirilmiş və Xocalı faciəsinin 20 illiyinə həsr olunmuşdur.
Təqdimat mərasimində Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva iştirak etmişdir.
Böyük Britaniya, Litva, Estoniya və Finlandiya kinematoqrafçılarından ibarət yaradıcı qrupun çəkdiyi film 1992-ci ilin 26 fevral gecəsində baş vermiş insan faciəsindən bəhs edir.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Dialoq və Əməkdaşlıq uğrunda İslam Konfransı Gənclər Forumunun mədəniyyətlərarası dialoq üzrə baş əlaqələndiricisi Leyla xanım Əliyeva tədbirdə çıxış edərək filmin yaradıcı qrupunun işini yüksək qiymətləndirmişdir.
“Xocalıya ədalət” Beynəlxalq kampaniyasının təşəbbüskarı Leyla xanım Əliyeva bildirmişdir ki, bu film Xocalı soyqırımı haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında mühüm rol oynayacaqdır. Xocalı soyqırımı nəinki Azərbaycan xalqının, eləcə də bu faciə haqqında heç olmasa bir dəfə məlumat almış və onun nəticələrini görmüş hər bir vicdanlı insanın ağrısıdır.
Leyla xanım Əliyeva demişdir: “Xocalı faciəsi Azərbaycan xalqının və hər birimizin silinməz ağrısıdır. Bu hadisə 20 il bundan əvvəl baş verib, lakin öldürülmüş günahsız insanların xatirəsi daim ürəyimizdə yaşayacaqdır. Göstəriləcək film xarici jurnalistlər tərəfindən hazırlanmışdır. Bu film 1992-ci il fevralın 26-da Xocalıda törədilən faciədən bəhs edir. Fikrimcə, bu film həmin dəhşətli hadisələri dəqiqliyi ilə və faktlarla əks etdirir. Bildiyiniz kimi, bu il Azərbaycan xalqı Xocalı faciəsinin 20 illiyini qeyd edir və biz bununla əlaqədar dünyanın bir çox yerlərində müxtəlif tədbirlər keçirmişik. Bu dəhşətli faciədə günahsız yerə öldürülən və işgəncəyə məruz qalan qocaların, qadınların və körpələrin xatirəsi daim ürəyimizdə yaşayacaqdır. Biz inanırıq ki, bu dəhşətli faciə tezliklə beynəlxalq qiymətini alacaq, hadisənin günahkarları isə cəzalandırılacaqlar”.
Daha sonra Leyla xanım Əliyeva qeyd etmişdir ki, 2012-ci ildə İslam Konfransı Gənclər Forumunun xətti ilə Xocalı faciəsinin siyasi və hüquqi aspektlərdən tanınması, o cümlədən ədalətin tam bərqərar olması istiqamətində fəaliyyət davam etdiriləcəkdir.
Tədbirdə filmin əsasını təşkil edən müstəqil tədqiqatın müəllifi, litvalı jurnalist Riçardas Lopaytis çıxış edərək demişdir: “Ağdamda könüllü kimi yardım etdiyim vaxtlar və daha sonra münaqişə bölgəsinə etdiyim səfərlər zamanı şahidi olduğum hadisələri öz gündəliyimdə yazırdım. Keçən illər ərzində mən yazılarıma dəfələrlə qayıdıb: “Kim? Niyə? Nə üçün?” suallarına cavab tapmağa çalışırdım. Biləndə ki, mənim həmyerlilərim, kinematoqrafçılar bu suallarla və bir növ şahid kimi mənim qeydlərimlə maraqlanırlar, filmdə iştirak etmək qərarına gəldim”.
Jurnalist daha sonra qeyd etmişdir ki, filmdə Ermənistan və Azərbaycanda münaqişəyə dair rəsmi dairələrin mövqeyi əksini tapmamışdır. Ona görə də hər iki ölkədə yaradıcı heyətin mövqeyi ilə razılşmayanlar da ola bilər. Mənim üçün əsas olan bütün dünyanın Xocalı haqqında bilməsidir. Məhz bu, ədalətin bərpa olunmasının əsas şərtidir.
Leyla xanım Əliyevanın və “Xocalıya ədalət” kampaniyasının fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən litvalı jurnalist, həmçinin qeyd etmişdir ki, kampaniyanın peşəkarcasına aparılması və obyektivliyi, cəkiliş qrupuna siqnal nümayişinin məhz kampaniya çərçivəsində keçirilməsi haqqında qərar qəbul edilməsinə təsir göstərmişdir. “Mən çox istərdim ki, bu film Ermənistanda da göstərilsin. Bu, dialoqun başlanmasına, heç olmasa, hümanitar xarakter daşıyan bu məsələdə ortaq məxrəcin tapılmasına kömək edərdi,”- deyə R.Lopaytis əlavə etmişdir.
Dövlət və hökümət nümayəndələrinin, Milli Məclisin deputatlarının, tanınmış elm və mədəniyyət xadimlərinin iştirak etdiyi tədbirdə film nümayiş olunmuşdur.
Böyük məharət və zəhmət hesabına ekranlaşdırılan filmdə Xocalı dəhşətləri bir daha tarixi faktlarla öz əksini tapmışdır. Faciə zamanı əsir düşmüş xocalılı musiqi müəllimi, rusiyalı hərbi fotomüxbir, ailəsinin əksər üzvlərini Xocalı qırğınında itirmiş və əsir düşmüş qadın, 1992-ci ilin fevralında öz taleyində dönüş yaratmış litvalı jurnalist Riçardas Lopaytisin faciədən 20 il sonra başladığı müstəqil jurnalist araşdırmasının iştirakçıları olmişlar. Filmdə müxtəlif insan taleləri ilə bərəbər, SSRİ-nin süqutu dövrünə və Qarabağ münaqişəsinə dair şahidlərin xatirələri də öz əksini tapmışdır.
1992-ci il fevralın 25-dən 26-a keçən gecə Ermənistan Silahlı qüvvələri keçmiş sövet imperiyasının 366-cı motoatıcı alayının şəxsi heyətinin və ağır texnikasının köməyi ilə Xocalı şəhərində dinc əhaliyə qarşı törədilmiş kütləvi qırğın nəticəsində 613 nəfər qətlə yetirilmiş, 1000-dən cox adam yaralanmış, 8 ailə tamamilə məhv edilmiş, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq isə valideynlərindən birini itirmiş, 150 insan isə itkin düşmüşdür.
“Xocalıya ədalət” Beynəlxalq məlumat kampaniyası Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Dialoq və Əməkdaşlıq uğrunda İslam Konfransı Gənclər Forumunun mədəniyyətlərarası dialoq üzrə baş əlaqələndiricisi Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2009-cu ildə irəli sürülmüşdür. Hazırda faciənin mənəvi və siyasi-hüquqi cəhətdən tanınmasına yönəlmiş bu kampaniya dünyanın 35-dən çox ölkəsində uğurla həyta keçirilir.
Bu ilin yanvarında İKGF-nin təşəbbüsü ilə 51 ölkəni özündə birləşdirən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqı Xocalı faciəsini soyqırımı aktı kimi tanımışdır. Oxşar qərarlar Meksika və Pakistan parlamentlərində də qəbul edilmişdir.
Tədbirin iştirakçılarına Leyla Əliyevanın ideya müəllifi olduğu, ingilis və rus dillərində hazırlanmış “Xocalı. 20 il, 10 hekayə. Bunlar həqiqət ola bilərdi...” kitabları təqdim edilmişdir.

Мехрибан Алиева приняла участие в презентации сигнального варианта документального фильма «Бесконечный коридор» о Ходжалинском геноциде
11.03.201211 марта в Киноцентре «Низами» при поддержке Фонда Гейдара Алиева состоялась презентация сигнального варианта документального фильма «Бесконечный коридор», являющегося совместным производством европейских кинематографистов в рамках международного проекта «Мир на Кавказе».
Презентация прошла в рамках международной информационной кампании «Справедливость к Ходжалы» и была посвящена 20-й годовщине Ходжалинской трагедии.
В церемонии презентации приняла участие первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева.
Фильм, снятый творческой группой, состоящей из кинематографистов Великобритании, Литвы, Эстонии и Финляндии, рассказывает о человеческой трагедии, произошедшей в ночь на 26 февраля 1992 года.
Выступившая на мероприятии вице-президент Фонда Гейдара Алиева, главный координатор по межкультурному диалогу Молодежного форума Исламской конференции за диалог и сотрудничество Лейла ханум Алиева высоко оценила работу творческой группы.
Инициатор международной кампании «Справедливость к Ходжалы» Лейла ханум Алиева сказала, что этот фильм сыграет важную роль в донесении правды о Ходжалинском геноциде до мировой общественности. Ходжалинский геноцид является болью не только азербайджанского народа, но и любого честного человека, который хоть раз получил информацию об этой трагедии и видел ее последствия.
«Ходжалинская трагедия является непреходящей болью азербайджанского народа и каждого из нас. Это событие произошло 20 лет назад, но память о невинно убитых людях будет вечно жить в наших сердцах. Фильм, который будет показан, подготовлен иностранными журналистами. Он повествует о трагедии, совершенной 26 февраля 1992 года в Ходжалы. На мой взгляд, этот фильм точно и на основе фактов отражает те ужасные события. Как вам известно, в этом году азербайджанский народ отмечает 20-ю годовщину Ходжалинской трагедии, и в связи с этим во многих уголках мира мы провели различные мероприятия. Память об убитых и подвергавшихся пыткам в этой ужасной трагедии невинных стариках, женщинах и детях будет вечно жить в наших сердцах. Мы верим, что эта ужасная трагедия в скором времени получит международную оценку, а виновники произошедшего будут наказаны», - сказала Лейла ханум Алиева.
Далее Лейла ханум Алиева отметила, что в 2012 году по линии Молодежного форума Исламской конференции будет продолжена деятельность, направленная на признание Ходжалинской трагедии с политической и правовой точек зрения, а также полное восстановление справедливости.
Выступивший на мероприятии автор независимого расследования, легшего в основу фильма, литовский журналист Ричардас Лопайтис сказал: «В то время, когда я как доброволец оказывал помощь в Агдаме, и позже во время поездок в зону конфликта я записывал в свой дневник события, свидетелем которых был. За прошедшие годы я неоднократно возвращался к своим записям и пытался найти ответы на вопросы «Кто? Почему? За что?». Когда я узнал, что мои земляки, кинематографисты интересуются этими вопросами и моими записями как очевидца, я решил участвовать в фильме».
Журналист отметил, что в фильме не нашла отражения позиция официальных кругов Армении и Азербайджана относительно конфликта. Поэтому в обеих странах могут быть те, кто не согласится с позицией творческого коллектива. «Самое важное для меня – чтобы весь мир узнал о Ходжалы. Именно это является основным условием восстановления справедливости», - сказал он.
Высоко оценив деятельность Лейлы ханум Алиевой и кампании «Справедливость к Ходжалы», литовский журналист также отметил, что профессиональное ведение кампании и ее объективность повлияли на решение съемочной группы провести сигнальный показ именно в рамках кампании. «Я бы очень хотел, чтобы этот фильм был показан и в Армении. Это помогло бы начать диалог, хотя бы найти общий знаменатель в этом вопросе, носящем гуманитарный характер», - добавил Р.Лопайтис.
На мероприятии, в котором приняли участие представители государства и правительства, депутаты Милли Меджлиса, известные деятели науки и культуры, был показан фильм.
В фильме, экранизированном благодаря большому мастерству и труду, на основе исторических фактов вновь нашли отражение ужасы Ходжалы. Учитель музыки из Ходжалы, попавший в плен во время трагедии, российский военный фотокорреспондент, женщина, потерявшая большинство членов своей семьи в резне в Ходжалы и попавшая в плен, стали участниками начатого литовским журналистом Ричардасом Лопайтисом спустя 20 лет после трагедии независимого журналистского расследования. Наряду с человеческими судьбами, в фильме нашли отражение воспоминания свидетелей, касающиеся периода развала СССР и карабахского конфликта.
В результате массовой резни мирного населения в городе Ходжалы, совершенной в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года вооруженными силами Армении с помощью личного состава и тяжелой техники 366-го мотострелкового полка бывшей советской империи, были убиты 613 человек, ранены свыше 1000 человек, полностью уничтожено 8 семей, 25 детей потеряли обоих родителей, 130 детей – одного из родителей, 150 человек пропали без вести.
Международная информационная кампания «Справедливость к Ходжалы» была инициирована в 2009 году вице-президентом Фонда Гейдара Алиева, главным координатором по межкультурному диалогу Молодежного форума Исламской конференции за диалог и сотрудничество Лейлой ханум Алиевой. В настоящее время эта кампания, направленная на моральное и политико-правовое признание трагедии, успешно осуществляется в более чем 35 странах мира.
В январе этого года по инициативе МФИК Парламентский союз Организации Исламского сотрудничества, объединяющий 51 страну, признал Ходжалинскую трагедию как акт геноцида. Аналогичные решения были приняты в парламентах Мексики и Пакистана.
Участникам мероприятия были преподнесены подготовленные на английском и русском языках книги «Ходжалы. 20 лет, 10 рассказов. Это могло бы быть реальностью...». Автором идеи издания является Лейла Алиева.