Mehriban Əliyeva Xocalı soyqırımı haqqında “Sonu olmayan dəhliz” adlı sənədli filmin siqnal variantının təqdimat mərasimində iştirak edib
Martın 11-də Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə “Nizami” Kino Mərkəzində “Qafqazda sülh” beynəlxalq layihəsi çərçivəsində Avropa kinematoqrafçılarının birgə istehsalı olan “Sonu olmayan dəhliz” adlı sənədli filmin siqnal variantının təqdimatı olmuşdur.
Təqdimat “Xocalıya ədalət” Beynəlxalq məlumat kompaniyası çərçivəsində keçirilmiş və Xocalı faciəsinin 20 illiyinə həsr olunmuşdur.
Təqdimat mərasimində Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva iştirak etmişdir.
Böyük Britaniya, Litva, Estoniya və Finlandiya kinematoqrafçılarından ibarət yaradıcı qrupun çəkdiyi film 1992-ci ilin 26 fevral gecəsində baş vermiş insan faciəsindən bəhs edir.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Dialoq və Əməkdaşlıq uğrunda İslam Konfransı Gənclər Forumunun mədəniyyətlərarası dialoq üzrə baş əlaqələndiricisi Leyla xanım Əliyeva tədbirdə çıxış edərək filmin yaradıcı qrupunun işini yüksək qiymətləndirmişdir.
“Xocalıya ədalət” Beynəlxalq kampaniyasının təşəbbüskarı Leyla xanım Əliyeva bildirmişdir ki, bu film Xocalı soyqırımı haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında mühüm rol oynayacaqdır. Xocalı soyqırımı nəinki Azərbaycan xalqının, eləcə də bu faciə haqqında heç olmasa bir dəfə məlumat almış və onun nəticələrini görmüş hər bir vicdanlı insanın ağrısıdır.
Leyla xanım Əliyeva demişdir: “Xocalı faciəsi Azərbaycan xalqının və hər birimizin silinməz ağrısıdır. Bu hadisə 20 il bundan əvvəl baş verib, lakin öldürülmüş günahsız insanların xatirəsi daim ürəyimizdə yaşayacaqdır. Göstəriləcək film xarici jurnalistlər tərəfindən hazırlanmışdır. Bu film 1992-ci il fevralın 26-da Xocalıda törədilən faciədən bəhs edir. Fikrimcə, bu film həmin dəhşətli hadisələri dəqiqliyi ilə və faktlarla əks etdirir. Bildiyiniz kimi, bu il Azərbaycan xalqı Xocalı faciəsinin 20 illiyini qeyd edir və biz bununla əlaqədar dünyanın bir çox yerlərində müxtəlif tədbirlər keçirmişik. Bu dəhşətli faciədə günahsız yerə öldürülən və işgəncəyə məruz qalan qocaların, qadınların və körpələrin xatirəsi daim ürəyimizdə yaşayacaqdır. Biz inanırıq ki, bu dəhşətli faciə tezliklə beynəlxalq qiymətini alacaq, hadisənin günahkarları isə cəzalandırılacaqlar”.
Daha sonra Leyla xanım Əliyeva qeyd etmişdir ki, 2012-ci ildə İslam Konfransı Gənclər Forumunun xətti ilə Xocalı faciəsinin siyasi və hüquqi aspektlərdən tanınması, o cümlədən ədalətin tam bərqərar olması istiqamətində fəaliyyət davam etdiriləcəkdir.
Tədbirdə filmin əsasını təşkil edən müstəqil tədqiqatın müəllifi, litvalı jurnalist Riçardas Lopaytis çıxış edərək demişdir: “Ağdamda könüllü kimi yardım etdiyim vaxtlar və daha sonra münaqişə bölgəsinə etdiyim səfərlər zamanı şahidi olduğum hadisələri öz gündəliyimdə yazırdım. Keçən illər ərzində mən yazılarıma dəfələrlə qayıdıb: “Kim? Niyə? Nə üçün?” suallarına cavab tapmağa çalışırdım. Biləndə ki, mənim həmyerlilərim, kinematoqrafçılar bu suallarla və bir növ şahid kimi mənim qeydlərimlə maraqlanırlar, filmdə iştirak etmək qərarına gəldim”.
Jurnalist daha sonra qeyd etmişdir ki, filmdə Ermənistan və Azərbaycanda münaqişəyə dair rəsmi dairələrin mövqeyi əksini tapmamışdır. Ona görə də hər iki ölkədə yaradıcı heyətin mövqeyi ilə razılşmayanlar da ola bilər. Mənim üçün əsas olan bütün dünyanın Xocalı haqqında bilməsidir. Məhz bu, ədalətin bərpa olunmasının əsas şərtidir.
Leyla xanım Əliyevanın və “Xocalıya ədalət” kampaniyasının fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən litvalı jurnalist, həmçinin qeyd etmişdir ki, kampaniyanın peşəkarcasına aparılması və obyektivliyi, cəkiliş qrupuna siqnal nümayişinin məhz kampaniya çərçivəsində keçirilməsi haqqında qərar qəbul edilməsinə təsir göstərmişdir. “Mən çox istərdim ki, bu film Ermənistanda da göstərilsin. Bu, dialoqun başlanmasına, heç olmasa, hümanitar xarakter daşıyan bu məsələdə ortaq məxrəcin tapılmasına kömək edərdi,”- deyə R.Lopaytis əlavə etmişdir.
Dövlət və hökümət nümayəndələrinin, Milli Məclisin deputatlarının, tanınmış elm və mədəniyyət xadimlərinin iştirak etdiyi tədbirdə film nümayiş olunmuşdur.
Böyük məharət və zəhmət hesabına ekranlaşdırılan filmdə Xocalı dəhşətləri bir daha tarixi faktlarla öz əksini tapmışdır. Faciə zamanı əsir düşmüş xocalılı musiqi müəllimi, rusiyalı hərbi fotomüxbir, ailəsinin əksər üzvlərini Xocalı qırğınında itirmiş və əsir düşmüş qadın, 1992-ci ilin fevralında öz taleyində dönüş yaratmış litvalı jurnalist Riçardas Lopaytisin faciədən 20 il sonra başladığı müstəqil jurnalist araşdırmasının iştirakçıları olmişlar. Filmdə müxtəlif insan taleləri ilə bərəbər, SSRİ-nin süqutu dövrünə və Qarabağ münaqişəsinə dair şahidlərin xatirələri də öz əksini tapmışdır.
1992-ci il fevralın 25-dən 26-a keçən gecə Ermənistan Silahlı qüvvələri keçmiş sövet imperiyasının 366-cı motoatıcı alayının şəxsi heyətinin və ağır texnikasının köməyi ilə Xocalı şəhərində dinc əhaliyə qarşı törədilmiş kütləvi qırğın nəticəsində 613 nəfər qətlə yetirilmiş, 1000-dən cox adam yaralanmış, 8 ailə tamamilə məhv edilmiş, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq isə valideynlərindən birini itirmiş, 150 insan isə itkin düşmüşdür.
“Xocalıya ədalət” Beynəlxalq məlumat kampaniyası Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Dialoq və Əməkdaşlıq uğrunda İslam Konfransı Gənclər Forumunun mədəniyyətlərarası dialoq üzrə baş əlaqələndiricisi Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2009-cu ildə irəli sürülmüşdür. Hazırda faciənin mənəvi və siyasi-hüquqi cəhətdən tanınmasına yönəlmiş bu kampaniya dünyanın 35-dən çox ölkəsində uğurla həyta keçirilir.
Bu ilin yanvarında İKGF-nin təşəbbüsü ilə 51 ölkəni özündə birləşdirən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqı Xocalı faciəsini soyqırımı aktı kimi tanımışdır. Oxşar qərarlar Meksika və Pakistan parlamentlərində də qəbul edilmişdir.
Tədbirin iştirakçılarına Leyla Əliyevanın ideya müəllifi olduğu, ingilis və rus dillərində hazırlanmış “Xocalı. 20 il, 10 hekayə. Bunlar həqiqət ola bilərdi...” kitabları təqdim edilmişdir.

Mehriban Aliyeva attended the presentation ceremony of the pilot version of the documentary about Khojaly called “Endless Corridor”
11.03.2012On March 11 pilot version of the documentary “Endless Corridor” filmed by the Union of European Cinematographers within the framework of the project “Peaceful Caucasus” was presented at the Nizami Cinema Center of Baku under auspices of the Heydar Aliyev Foundation.
The presentation was held in the framework of “Justice for Khojaly” campaign and was dedicated to the 20th anniversary of the Khojaly genocide.
The First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva attended the ceremony.
The documentary filmed by the cinematographers from the United Kingdom, Lithuania, Estonia and Finland is about the human tragedy which took place in Khojaly on February 26, 1992.
Holding a speech at the ceremony, the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, General Coordinator for Intercultural Dialogue of the Islamic Conference Youth Forum for Dialogue and Cooperation Mrs. Leyla Aliyeva highly appreciated the work of the filmmakers.
The initiator of the “Justice for Khojaly” campaign Leyla Aliyeva also said that this film would play an important role in delivering the truth about the Khojaly genocide to the world community. Khojaly genocide is a pain of not only Azerbaijani people, but every honest person, who at least once got information about this tragedy and saw its consequences.
Leyla Aliyeva said: “Khojaly genocide is an indelible pain of Azerbaijani people and everyone of us. This event took place 20 years ago, but memory of killed innocent people will always stay in our hearts. The film was produced by foreign journalists. It is about the tragedy committed in Khojaly on February 26, 1992. I think this film describes those terrible events authentically and through the facts. As you know, Azerbaijani people commemorate the 20th anniversary of the Khojaly tragedy this year and we have held a series of events throughout the world. The memory of innocent old people, women and children killed and tortured during this terrible event will always live in our hearts. We believe that this terrible tragedy will get its international assessment soon and perpetrators of this event will be punished.”
Leyla Aliyeva also noted that the activity under auspices of the Islamic Conference Youth Forum toward the legal and political recognition of the Khojaly tragedy and the restoration of justice will be continued in 2012.
Lithuanian reporter Richardas Lapaytis addressed the presentation ceremony: “I was making notes about the events I witnessed while working voluntarily in Aghdam and then visiting the conflict zone in my diary. I returned to my notes many times to find answer to the questions Who? Why? What for? I decided to participate in the film when I knew that my colleagues, cinematographers take interest in these questions and my notes as a witness”.
The Lithuanian journalist said he advocated for the idea of screening this film in Armenia too. “I would like this film to be shown in Armenia too. It would help to start a dialogue, at least to find common point in this issue of humanitarian character”.
Government and state officials, foreign diplomats accredited in Azerbaijan, members of the parliament, mass media managers and well-known public figures attended the presentation ceremony.
A music muster captured during the tragedy, Russian military reporter, a woman, who lost most of her relatives and captured, participated in the journalistic investigation launched by the Lithuanian reporter Richardas Lapaytis, who changed his fate in February, 1992, 20 years later after the tragedy.
Along with the fates of different people, the period of USSR collapse and memories of the witnesses of the Karabakh conflict were described in the film.
613 peaceful residents were killed, more than 1000 were wounded, 8 families were slaughtered, 25 children lost their parents, 130 children lost one of their parents and 150 people went missing during the massacre perpetrated against the peaceful people in the town of Khojaly by the Armenian armed forces and 366th regiment of the Russian army at night from February 25 to 26, 1992.
“Justice for Khojaly” International Awareness Campaign was launched in 2009 on the initiative of Leyla Aliyeva, Vice President of Heydar Aliyev Foundation, General Coordinator of Islamic Conference Youth Forum for Dialogue and Cooperation.
The campaign directed toward the political and legal recognition of the tragedy was successfully launched in more than 35 countries. In January, 2012, on the initiative of International Conference Youth Forum, the Khojaly tragedy was recognized by the Parliamentary Assembly of Organization of Islamic Cooperation, which unites 51 countries, as genocide. Similar decisions were passed by the Mexican and Pakistani parliaments.
At the end of the ceremony the the attendants were distributed books called “Khojaly. 20 years. These could be true” written in Russian and English languages with Leyla Aliyeva’s initiative.