Mehriban Əliyeva Milli Məclisin Heydər Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş xüsusi iclasında iştirak edib
07.05.2013Mayın 7-də Milli Məclisin ümummilli lider Heydər Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş xüsusi iclası keçirilib.
Azərbaycanın birinci xanımı, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva iclasda iştirak edib.
İclasda Mehriban Əliyevanın təşəbbüsünə əsasən ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 90 illik yubileyi ilə əlaqədar Milli Məclisin gündəliyinə daxil edilmiş Amnistiya aktı müzakirəyə çıxarılıb.
Mehriban Əliyeva iclasda çıxış etdi.
Sonra Amnistiya aktı yekdilliklə qəbul edildi.
Sənəddə Amnistiya aktının təxminən 9 min şəxsə şamil ediləcəyi bildirilir. Onlarda 2 mindən çoxunun azadlıqdan məhrumetmə yerlərindən azad olunacağı gözlənilir.
Layihəyə əsasən, böyük ictimai təhlükə törətməyən və az ağır cinayətlərə görə məhkum edilmiş qadınlar, cinayət törədərkən 18 yaşına çatmayanlar, birinci və ikinci qrup əlillər, 60 yaşına çatan kişilər, öhdəsində yetkinlik yaşına çatmayan yaxud birinci və ya ikinci qrup əlil övladı olanlar, Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün qorunması uğrunda döyüşlərdə iştirak etmiş, Azərbaycan ərazisinin bir hissəsinin işğalı nəticəsində öz doğma torpaqlarından məcburi köçürülmüş və bəzi digər kateqoriyalardan olan şəxslər azadlıqdan məhrumetmə cəzasından azad ediləcəklər.

Mehriban Aliyeva attended the special sitting of the Milli Majlis devoted to the 90th jubilee of Heydar Aliyev
07.05.2013A special sitting of the Milli Majlis devoted to the 90th jubilee of national leader Heydar Aliyev was held on May 7.
Azerbaijan’s First Lady, deputy of the Milli Majlis Mehriban Aliyeva attended the sitting.
The Amnesty act entered following the initiative of Mehriban Aliyeva on the agenda of the Milli Majlis in connection with the 90th jubilee of national leader Heydar Aliyev was brought up for discussion.
Mehriban Aliyeva delivered a speech at the sitting.
Then the Amnesty act was unanimously adopted.
According to the document, the Amnesty act will apply to about 9 thousand persons, over 2 thousand of which will be released from the places of imprisonment.
In accordance with the project, women not posing major threat to general public and sentenced for less grave crimes, those under 18 at the time of committing a crime, 1st and 2nd group disabled prisoners, men that reached 60, those with underaged or 1st or 2nd group disabled children, persons that had participated in battles to defend Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity, those forcibly displaced from their lands as a result of the occupation of part of Azerbaijan’s territory and persons related to some other categories will be released from prisons.