Mehriban Əliyeva “Olimpiya kəndi”ndə aparılan hazırlıq işləri ilə tanış olub
Azərbaycanın birinci xanımı, birinci Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva mayın 3-də “Olimpiya kəndi”ndə aparılan hazırlıq işləri ilə tanış olub.
Bakının Nizami rayonunda yerləşən, birinci Avropa Oyunlarının keçirilməsi zamanı istifadə olunacaq “Olimpiya kəndi” 382 min 397 kvadratmetr sahəni əhatə edir. Olimpiya kəndi Avropa Oyunlarının keçiriləcəyi əsas idman komplekslərinə - Olimpiya Stadionuna, Su İdmanı Növləri Mərkəzinə, Gimnastika Kompleksinə və Hava Limanına yaxın olmaqla yanaşı, şəhərin müxtəlif istiqamətlərinə gediş-gəlişin rahat və sərfəli olduğu bir ərazidə yerləşir. On üç yaşayış binası, yardımçı binalardan ibarət kompleksdə iki, üç və dörd otaqlı 1161 mənzil var. Burada, həmçinin elektrik yarımstansiyaları, qazanxana, yeraltı su anbarı, nasosxana, hər binanın maşın parkı mövcuddur. Kompleksdə 3520 otaqdan əlavə 42 min sahəni əhatə edən dupleks evlərin salınması üçün də hazırlıq işləri görülüb.
Ərazidəki 1100 şagird yerlik yeni məktəb binası isə Bakı Avropa Oyunları Koordinasiya Komitəsinin fəaliyyəti üçün ayrılıb.
Mehriban Əliyevaya məlumat verildi ki, Koordinasiya Komitəsinin fəaliyyəti, burada çalışan yerli və beynəlxalq ekspertlər üçün bütün lazımi şərait yaradılıb. Binada müxtəlif toplantıların keçirilməsi üçün böyük və kiçik zallar, müxtəlif kabinələr var. Kompleksdə voleybol, basketbol meydançaları yaradılıb, qapalı üzgüçülük hovuzu, trenajor zalı inşa olunur. Həmçinin kütləvi informasiya vasitələri təmsilçilərinin fəaliyyəti də nəzərə alınıb. Bütünlükdə kompleksdəki hazırlıq işləri 2014-cü ilin sonunadək başa çatdırılacaq.
Mehriban Əliyeva yarışlar zamanı ölkəmizə gələcək idmançıların və nümayəndə heyətlərinin qalması üçün hazırlanan mənzillərdəki şəraitlə tanış oldu.

Mehriban Aliyeva acquainted herself with preparation works at the Olympic Village
Azerbaijan’s First Lady, Chairperson of the first European Games’ Organizing Committee Mehriban Aliyeva acquainted herself with preparation works at the “Olympic Village”, May 3.
Located in Baku’s Nizami district, the “Olympic Village” to be used while holding the first European Games covers an area of 382,397 square metres. In addition to being close to the main sport complexes intended for holding the European Games - the Olympic Stadium, Water Sport Types Centre, Gymnastics Complex and the Airport, the Olympic Village is located in an area with easy access from all around the city. Comprised of thirteen residential buildings  and subsidiary buildings, the Complex has 1161 two-, three- and four - room  apartments. Here are also electric substations, boiler rooms, underground water basins, pumping house and car parking for each building. In addition to 3520 rooms in the complex, preparatory works are carried out for duplex houses covering an area of 42 thousand square metres.
A new school building designed for 1100 pupils in the area has been allocated for the Baku European Games Coordination Committee.
Mehriban Aliyeva was told that all necessary conditions have been created here for the Coordination Committee and local and foreign experts expected to work here. There are big and small halls, offices at the building to hold various assemblies. Volleyball and basketball pitches, covered swimming pool are being built at the Complex. Works of mass media representatives have also been taken into account. Preparatory works at the Complex will be completed by the end of 2014.
Mehriban Aliyeva was acquainted with conditions created in apartments intended for sportsmen and delegations expected to come to our country  during the competitions.