Türkiyənin ATV kanalında “Bakı 2015” birinci Avropa Oyunlarının İstanbulda keçirilmiş təqdimatı ilə bağlı reportaj yayımlanıb.
Jurnalist Kamuran Abacıoğlu reportajda ilk Avropa Oyunlarına ev sahibliyi edəcək Bakının gözəlliyindən danışır, Azərbaycanda Avropa Oyunlarına hazırlığın yüksək səviyyədə aparıldığını bildirir.
Reportajda Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyevanın təqdimat mərasimindəki çıxışından əsas məqamlar yer alıb.
Reportajda bu gün Azərbaycanın öz siyasi, iqtisadi, sosial inkişafı, mədəni zənginliyi ilə dünyanın diqqət mərkəzində olduğu diqqətə çatdırılır.

Presentation of the first European Games on ATV Channel
01.12.2014Turkey’s ATV Channel has broadcasted a report about the presentation of “Baku-2015” first European Games in Istanbul.
Correspondent Kamran Abajioghlu talked about the beauty of Baku, which will host the first European Games, and noted that preparation for the first European Games were carried out on the highest level in Azerbaijan.
Basic moments of the speech by Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation, Chairperson of the First European Games Organizing Committee Mehriban Aliyeva at the presentation ceremony were given in the report.
It was also underscored in the report that today, by its political, economic and social development and cultural wealth, Azerbaijan is a focus of attention of the world.