01.12.2014Pakistanın “Tribute International” jurnalının noyabr nömrəsində Azərbaycanla bağlı məqalələr dərc edilib.
Jurnalın üz qabığında Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin, Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın şəkilləri əks olunub.
Nəşrdə Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə Pakistanda həyata keçirilən layihələr, Azərbaycanın Konstitusiya Günü haqqında geniş məqalələr dərc olunub.
Jurnalist Bilal Şəhidin “Mehriban Əliyevanı alqışlayırıq” adlı məqaləsində Fondun 2005-ci ildə Pakistanda baş vermiş dağıdıcı zəlzələdən sonra bu ölkədə xeyriyyə tədbirləri həyata keçirdiyi və 2007-ci ildə Müzəffərabad şəhərində 500 nəfərlik qızlar məktəbi inşa etdirdiyi bildirilir.
Yazıda qeyd olunur ki, 2012-ci ildən başlayaraq Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü və dəstəyi ilə Pakistanın bütün əyalətlərində səhiyyə, təhsil və humanitar sahələrdə genişmiqyaslı layihələr həyata keçirilir. Bu proqram çərçivəsində Pakistanın Edhi Home kimsəsizlər evində sığınacaq tapan uşaq və ahıllara B hepatitinə qarşı pulsuz peyvənd kompaniyası aparılıb, Akbar Care Serebral İflic İnstitutunda, Lakki Marvat uşaq və qadın xəstəxanasında pulsuz müayinələr təşkil edilib, Hamza Fonduna 2000 ədəd qanköçürmə paketi və bir təcili yardım avtomobili hədiyyə edilib, Xayber Göz Fondu, Saif xeyriyyə fondları ilə də bir sıra layihələr həyata keçirilib. Məqalədə Fond tərəfindən Lahor şəhərinin Ancuman Süleyman kimsəsiz uşaqlar evinə yardımlar edildiyi, yenidənqurma işlərinin aparıldığı da qeyd olunub.
Dera İsmail Xan bölgəsində “Heydər Əliyev Su Təchizatı layihəsi”nin həyata keçirildiyini xatırladan müəllif yazır ki, Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə “Yaşıl kənd” layihəsi çərçivəsində Pəncab əyalətinin Qucar Xan bölgəsinin Soheyl Xinger kəndində bərpa olunan enerji ilə işləyən su təchizatı sistemi də inşa edilib.
“Müzəffərabad şəhərində tikilmiş məktəbin təchizatı məsələsi daim diqqət mərkəzində saxlanılır, orada yenidənqurma işləri aparılıb və 2012-ci ildə məktəbə Mehriban Əliyevanın adı verilib”, - deyə yazıda qeyd olunur.
Jurnalda Pakistanda həyata keçirilən layihələrə görə Mehriban Əliyevanın bir sıra mükafatlarla təltif olunduğu vurğulanır. Müəllif bildirir ki, Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən bütün layihələr Pakistan xalqı tərəfindən yüksək qiymətləndirilir.

Photos of Azerbaijani people’s national leader Heydar Aliyev, President Ilham Aliyev and First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva are given on the front cover of the magazine.
Extensive articles have been published in this issue about the projects implemented at Mehriban Aliyeva’s initiative, and the Constitution Day of Azerbaijan.
In his article entitled “We Welcome Mehriban Aliyeva”, correspondent Bilal Shahid says that after the devastating earthquake occurred in Pakistan in 2005, the Foundation had held charitable actions in this country and, in 2007, constructed a girls’ school designed for 500 girls in the city of Muzaffarabad.
It is also mentioned in the article that, starting from 2012, large-scale projects have been implemented in all provinces of Pakistan, following the initiative and with the support of Mehriban Aliyeva, covering healthcare, education and humanitarian spheres. Within the framework of this programme, free vaccination campaign was held against Hepatitis B for children and elderly being sheltered at Edhi Home Orphanage of Pakistan, free medical examinations were conducted at  Akbar Care Cerebral Palsy Institute, Laky Marwat Child and Woman Hospital, Hamza Foundation was donated 2000 blood-transfusion packages and one ambulance, and a number of projects were implemented in relation to Khyber Eye Foundation and Saif Foundation. The author has also mentioned about the support provided by the Foundation to Anjuman Suleyman Orphanage in the city of Lahore, and reconstruction works carried out there.
Mentioning about the “Heydar Aliyev Water Supply” project in the Dera Ismail Khan district, the author noted that, with the support of Mehriban Aliyeva,  a water supply system working in a renewable energy has been built in Sohail Khinger village of Gujar Khan district of Punjab Province.
“Provision of the school constructed in the city of Muzaffarabad has always been the focus of attention, and reconstruction works have been carried out at the school and, in 2012, the school was named after Mehriban Aliyeva”, the author wrote.
The magazine has noted  that Mehriban Aliyeva has been conferred on a number of awards for the projects implemented in Pakistan. The author underscored that all projects implemented at the initiative of Mehriban Aliyeva are highly appreciated by the people of Pakistan.