01.12.2014Pakistanın “Tribute International” jurnalının noyabr nömrəsində Azərbaycanla bağlı məqalələr dərc edilib.
Jurnalın üz qabığında Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin, Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın şəkilləri əks olunub.
Nəşrdə Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə Pakistanda həyata keçirilən layihələr, Azərbaycanın Konstitusiya Günü haqqında geniş məqalələr dərc olunub.
Jurnalist Bilal Şəhidin “Mehriban Əliyevanı alqışlayırıq” adlı məqaləsində Fondun 2005-ci ildə Pakistanda baş vermiş dağıdıcı zəlzələdən sonra bu ölkədə xeyriyyə tədbirləri həyata keçirdiyi və 2007-ci ildə Müzəffərabad şəhərində 500 nəfərlik qızlar məktəbi inşa etdirdiyi bildirilir.
Yazıda qeyd olunur ki, 2012-ci ildən başlayaraq Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü və dəstəyi ilə Pakistanın bütün əyalətlərində səhiyyə, təhsil və humanitar sahələrdə genişmiqyaslı layihələr həyata keçirilir. Bu proqram çərçivəsində Pakistanın Edhi Home kimsəsizlər evində sığınacaq tapan uşaq və ahıllara B hepatitinə qarşı pulsuz peyvənd kompaniyası aparılıb, Akbar Care Serebral İflic İnstitutunda, Lakki Marvat uşaq və qadın xəstəxanasında pulsuz müayinələr təşkil edilib, Hamza Fonduna 2000 ədəd qanköçürmə paketi və bir təcili yardım avtomobili hədiyyə edilib, Xayber Göz Fondu, Saif xeyriyyə fondları ilə də bir sıra layihələr həyata keçirilib. Məqalədə Fond tərəfindən Lahor şəhərinin Ancuman Süleyman kimsəsiz uşaqlar evinə yardımlar edildiyi, yenidənqurma işlərinin aparıldığı da qeyd olunub.
Dera İsmail Xan bölgəsində “Heydər Əliyev Su Təchizatı layihəsi”nin həyata keçirildiyini xatırladan müəllif yazır ki, Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə “Yaşıl kənd” layihəsi çərçivəsində Pəncab əyalətinin Qucar Xan bölgəsinin Soheyl Xinger kəndində bərpa olunan enerji ilə işləyən su təchizatı sistemi də inşa edilib.
“Müzəffərabad şəhərində tikilmiş məktəbin təchizatı məsələsi daim diqqət mərkəzində saxlanılır, orada yenidənqurma işləri aparılıb və 2012-ci ildə məktəbə Mehriban Əliyevanın adı verilib”, - deyə yazıda qeyd olunur.
Jurnalda Pakistanda həyata keçirilən layihələrə görə Mehriban Əliyevanın bir sıra mükafatlarla təltif olunduğu vurğulanır. Müəllif bildirir ki, Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən bütün layihələr Pakistan xalqı tərəfindən yüksək qiymətləndirilir.

Пакистанский журнал «Tribute International» написал об Азербайджане
01.12.2014В ноябрьском выпуске пакистанского журнала «Tribute İnternational» опубликованы статьи, посвященные Азербайджану.
На обложке журнала помещены фотографии общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, Президента Ильхама Алиева и первой леди, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой.
В издании опубликованы обширные статьи, посвященные проектам, реализованным в Пакистане по инициативе Мехрибан Алиевой, а также материал, посвященный Дню Конституции Азербайджана.
В статье журналиста Билала Шехида под заголовком «Приветствуем Мехрибан Алиеву» сообщается, что Фонд осуществил благотворительные мероприятия в Пакистане после разрушительного землетрясения, произошедшего в стране в 2005 году, и построил в 2007 году в городе Музаффарабад школу для девочек на 500 мест.
В статье также подчеркивается, что, начиная с 2012 года, по инициативе и при поддержке Мехрибан Алиевой во всех провинциях Пакистана проводится реализация широкомасштабных проектов в сферах здравоохранения, образования и в гуманитарной сфере. В рамках этой программы была проведена бесплатная кампания по вакцинации от гепатита B детей и стариков, нашедших приют в пакистанском доме для сирот «Edhi Home», организовано бесплатное обследование в институте церебрального паралича «Akbar Care» и больнице для женщин и детей Lakki Marvat, Фонду «Хамза» были подарены 2000 пакетов для переливания крови и один автомобиль скорой помощи, а также реализован ряд проектов с глазным фондом «Хайбер» и благотворительными фондами «Саиф». Здесь отмечается, что Фондом была оказана помощь приюту для детей-сирот «Анджуман Сулейман» в городе Лахор, проведены работы по реконструкции.
Напомнив о реализации Проекта по водоснабжению «Гейдар Алиев» в регионе Дера Исмаил Хан, автор подчеркнул, что также при поддержке Мехрибан Алиевой в рамках проекта «Зеленая деревня» в селе Сохейль Хингер региона Гуджар Хан провинции Пенджаб была построена система водоснабжения, работающая от возобновляемых источников энергии.
В статье отмечается, что «вопросы снабжения школы, построенной в городе Музаффарабад, постоянно находятся в центре внимания; там были проведены работы по реконструкции, и в 2012 году школе было присвоено имя Мехрибан Алиевой».
В журнале подчеркивается, что за проекты, реализованные в Пакистане, Мехрибан Алиева была удостоена ряда наград. Автор сообщает, что пакистанский народ высоко оценивает все эти проекты, осуществляемые по инициативе Мехрибан Алиевой.