Nizami rayonunda 175 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasının açılışı olub
03.10.2014Oktyabrın 3-də Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Nizami rayonunda əsaslı təmirdən sonra istifadəyə verilən 175 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasının açılış mərasimində iştirak ediblər.
Məktəbəqədər təhsil müəssisəsi 2 korpusdan ibarətdir. Təmirdən əvvəl burada 6 qrup üzrə 110 uşaq tərbiyə alırdı. Bağçaya tələbatın çox olduğu nəzərə alınaraq bu il bağçanın yeni korpusu inşa edilib, əvvəlki korpusda isə əsaslı təmir işləri aparılıb. Bununla da bağçada qrupların sayı 6-dan 12-yə çatdırılıb, uşaqların sayı isə 230 nəfər olub. Müəssisədə uşaqların təlim-tərbiyəsi ilə 70 nəfərdən ibarət heyət məşğul olacaq. Bağçadakı 12 qrupdan 10-u Azərbaycan, 2-si isə rusdilli qrupdur. Burada 2 yaş qrupu - 2-3 yaş arası və 3-6 yaş arasında olan uşaqlara qayğı göstəriləcək.
Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva bağçadakı Heydər Əliyev guşəsində olublar, həmçinin milli guşəyə baxıblar. Burada uşaqların və pedaqoji heyətin əl işləri sərgilənir. Bağçada uşaqların vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsi üçün “Vətənpərvərlik guşəsi” adlı otaq da var. Bağçada uşaqlar ingilis dili və kompyuter biliklərinə də yiyələnmək imkanı qazanacaqlar.
İkinövbəli müəssisədə “planetari” guşəsi də yaradılıb. Burada uşaqlar astronomiyanın əsaslarını öyrənə biləcəklər. Əsaslı təmir olunan binada idman zalı və mətbəx yerləşir. Həyətdə futbol, qolf meydançaları, uşaqların yol hərəkəti qaydalarını öyrənmələri üçün xüsusi meydança, istirahət guşələri var.

В Низаминском районе города Баку состоялось открытие детского сада-яслей №175
03.10.20143 октября первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Лейла Алиева приняли участие в церемонии открытия детского сада-яслей №175 в Низаминском районе города Баку, сданного в эксплуатацию после капитального ремонта.
Дошкольное учреждение состоит из двух корпусов. До ремонта здесь в 6-ти группах воспитывалось 110 детей. В текущем году, с учетом повышенного спроса на этот детский сад, был построен новый корпус, а в старом корпусе проведены основательные ремонтные работы. В связи с этим число групп возросло от 6-ти до 12-ти, а количество детей – до 230. В воспитательной работе с детьми в учреждении будет задействован коллектив из 70-ти человек. В детском саду 10 из 12-ти групп будут воспитываться на азербайджанском языке, а 2 – на русском. Здесь будут заботиться о детях в 2-х возрастных группах – с 2 до 3 и с 3 до 6 лет.
Мехрибан Алиева и Лейла Алиева побывали в расположенном в детском саду уголке Гейдара Алиева, а также посмотрели национальный уголок. Здесь расположена выставка работ детей и педагогического состава. Для воспитания детей в духе патриотизма в детском саду есть также комната под названием «Патриотический уголок». В детском саду дети будут иметь возможность изучать английский язык и осваивать компьютерные знания.
В двухэтажном учреждении создан также «планетарий». Здесь дети смогут изучать основы астрономии. В капитально отремонтированном здании расположены спортивыный зал и кухня. Во дворе есть площадки для футбола и гольфа, специальная площадка для обучениия детей правилам дорожного движения, зоны отдыха.
Мехрибан Алиева была также проинформирована о работах по строительству и благоустройству, проведенных на территориях, прилежащих к зданию детского сада.