Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpinin dəvəti ilə avqustun 30-da bu ölkəyə işgüzar səfər edib.
Tiencin şəhərinin Binxay Beynəlxalq Hava Limanında dövlətimizin başçısını və birinci xanım Mehriban Əliyevanı Çin Xalq Respublikasının sənaye və informasiya texnologiyaları naziri Li Leçen və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Dövlət və hökumət başçılarının və xanımlarının şərəfinə ziyafət
Avqustun 31-də "Tianjin Meijiang" Beynəlxalq konqres və sərgi mərkəzində Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpin və birinci xanım Pen Liyuanın adından dövlət və hökumət başçıları və xanımlarının şərəfinə ziyafət verilib, konsert proqramı təqdim olunub.
Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpin və birinci xanım Pen Liyuan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevi və birinci xanım Mehriban Əliyevanı qarşıladılar.
Sonra dövlət və hökumət başçıları və xanımları birgə foto çəkdirdilər.
“ŞƏT plyus” formatında görüşə qatılan dövlət və hökumət başçılarının xanımları ilə birlikdə gəmi gəzintisi
Mehriban Əliyeva və qızı Arzu Əliyeva sentyabrın 1-də Çinin Tiencin şəhərində Çin Xalq Respublikasının birinci xanımı Pen Liyuan və “Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı plyus” formatında keçirilən görüşdə iştirak edən dövlət və hökumət başçılarının xanımları ilə birlikdə Hayha çayında gəmi gəzintisində iştirak ediblər.
Pekində yapon işğalına qarşı Çin xalq müqaviməti və İkinci Dünya müharibəsində Qələbənin 80-ci ildönümünə həsr olunmuş parad
Sentyabrın 3-də Çinin paytaxtı Pekində yapon işğalına qarşı Çin xalq müqaviməti və İkinci Dünya müharibəsində qazanılmış Qələbənin 80-ci ildönümünə həsr olunmuş parad keçirilib.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva paradı izləmək üçün Çinin paytaxtı Pekindəki Tiananmen Meydanına gəliblər.
Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpin və birinci xanım Pen Liyuan Prezident İlham Əliyevi və birinci xanım Mehriban Əliyevanı qarşılayıblar.
Paradda iştirak edən nümayəndə heyətlərinin başçılarının və xanımlarının şərəfinə ziyafət
Sentyabrın 3-də Pekində Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpinin və birinci xanım Pen Liyuanın adından yapon işğalına qarşı Çin xalq müqaviməti və İkinci Dünya müharibəsində qazanılmış Qələbənin 80-ci ildönümünə həsr olunmuş paradda iştirak edən nümayəndə heyətlərinin başçılarının və xanımlarının şərəfinə ziyafət verilib və konsert proqramı təqdim olunub.

President of the Republic of Azerbaijan İlham Aliyev, at the invitation of Chairman of the People’s Republic of China Xi Jinping, was on a business trip to this country, August 30.
At the Binhai International Airport of the city of Tianjin, the Head of the Sate and First Lady Mehriban Aliyeva were welcomed by Minister of Industry and Information Technologies of the People’s Republic of China Li Lecheng, and other officials.
A dinner-party in honour of the heads of states and governments and their spouses
On August 31, a dinner -party was hosted, on behalf of Chairman of the People’s Republic of China Xi Jinping and First Lady Pen Liyuan, in honour of heads of states and governments, and their spouses, and concert programme was presented.
Chairman of the People’s Republic of China Xi Jinping and First Lady Pen Liyuan welcomed President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva.
Then, heads of states and governments and their spouses were photographed.
A river cruise together with spouses of the heads of states and governments who joined the meeting in “SCO Plus” format
On September 1, Mehriban Aliyeva and her daughter Arzu Aliyeva participated in a cruise along Hayha River together with First Lady of the People’s Republic of China Pen Liyuan and spouses of the heads of states and governments who participated in the meeting held in the format “Shanghai Cooperation Organization Plus” in the Chinese city of Tienchin.
Parade in Beijing dedicated to the popular uprising against the Japanese occupation and the 80th anniversary of the Victory in the World War 2.
On September 3, a parade dedicated to the popular uprising against the Japanese occupation and the 80th anniversary of the Victory in the World War 2 took place in Beijing, the capital of China.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva arrived at the Tiananmen Square in Chinese capital Beijing to watch the parade.
A dinner-party in honour of the heads of delegations participating in the parade and their spouses
On September 3, a dinner party was hosted in Beijing on behalf of Chairman of the People’s Republic of China Xi Jinping and First Lady Pen Liyuan in honour of the heads of delegations participating in the parade dedicated to China’s popular uprising against the Japanese occupation and the 80th anniversary of the Victory in the World War 2, and a concert programme was presented.