Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağır atletika üzrə Avropa çempionatında qələbələrini Azərbaycana həsr etmiş Türkiyə idmançıları ilə görüşüblər
Aprelin 28-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva İrəvanda keçirilmiş ağır atletika üzrə Avropa çempionatında qələbələrini Azərbaycana həsr etmiş Türkiyə idmançıları ilə görüşüblər.
Türkiyəli idmançıları salamlayan Prezident İlham Əliyev dedi:
-Mən sizi salamlayıram, Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Siz Ermənistanda keçirilmiş Avropa çempionatında şanlı Türk Bayrağını göylərə qaldırmısınız, Milli Marşı səsləndirmisiniz. Bu münasibətlə sizi bütün Azərbaycan xalqı adından ürəkdən təbrik edirəm. Eyni zamanda, bu qələbəni Azərbaycana həsr etmisiniz. Bu, bizi xüsusilə sevindirən bir haldır. Bu, bir daha onu göstərir ki, Türkiyə-Azərbaycan - iki qardaş ölkə bütün məsələlərdə bir yerdədir. Biz olmayan yerdə siz varsınız, siz olmayan yerdə biz varıq. Biz birik, biz müttəfiqik, biz qardaşıq.
Sizin qələbənizin xüsusi önəmi var. Siz gənc idmançılarsınız, sizin həyatınızda hələ neçə-neçə qələbələr olacaq, amma bu qələbənin özəlliyi var. Çünki Azərbaycana qarşı, bizim milli rəmz olan Bayrağımıza qarşı hörmətsizlik olunan zaman siz ədaləti bərpa etmisiniz. Türk Bayrağının orada qaldırılması ədaləti bərpa etmək idi. Türkiyə dövlətinin Milli Marşının səsləndirilməsi bütün orada oturanları ayağa qaldırdı. Bizim Bayrağımızı yandırdılar, amma bizim üçün öz Bayrağımız qədər əziz olan Türk Bayrağı orada dalğalandı. Bunu da siz etmisiniz, gözəl gənclər, qardaş ölkənin nümayəndələri.
Bildiyiniz kimi, Mehriban xanım və mən sizi məktubla təbrik etdik, Azərbaycana dəvət etdik. Şadam ki, siz bizim dəvətimizi qəbul edib Azərbaycana, öz doğma Vətəninizə gəlmisiniz və sizin bu gəlişiniz bir daha bizim birliyimizi göstərir.
Bayraq yandırmaq heç kimə şərəf gətirmir. Bu gün bizim bayraqlarımız, iki qardaş ölkənin bayraqları - Türkiyə, Azərbaycan bayraqları Ağrı dağda, Murov dağında, Zəngəzur dağlarında, Şuşada bir yerdə dalğalanır və əbədi dalğalanacaq, hər zaman bir yerdə.
Sizi bir daha ürəkdən təbrik etmək istəyirəm. Bir daha Türkiyə-Azərbaycan birliyini nümayiş etdirdiyiniz üçün mən sizi Azərbaycan dövlətinin yüksək nişanı olan “Tərəqqi” medalı ilə təltif edirəm və indi bu medalı sizə təqdim etmək istəyirəm.
Sonra türkiyəli idmançılar Cansu Bektaş, Qamze Altun və Nuray Güngörün İrəvanda keçirilən ağır atletika üzrə Avropa çempionatında qələbələrini Azərbaycan və Türkiyə arasında sarsılmaz qardaşlıq münasibətlərinin təzahürü kimi Azərbaycana həsr etdiklərinə görə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilmələri haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı oxundu.
Prezident İlham Əliyev medalları türkiyəli idmançılara təqdim etdi.
Daha sonra xatirə şəkli çəkdirildi.
Türkiyə Ağır Atletika Federasiyasının prezidenti Talat Ünlü: Bizim də hədiyyələrimiz var, cənab Prezidentim, onları da verərdik. Hörmətli cənab Prezidentim. Bu, Ermənistanda qazandığımız ilk qızıl medallardan biridir. Cansu qızımızın ərməğan etdiyi medaldır. Bunu ölkəm, ağırlıqqaldırma qurumumuz və Cansu adından qəbul etməyinizi Sizdən xahiş edirəm.
Prezident İlham Əliyev: Çox təşəkkür edirəm, çox sağ olun.
Talat Ünlü: Bu medal günün anlamı və önəmi üçün çox vacibdir. Bilirsiniz, orada Azərbaycan Bayrağına qarşı törədilən hücum hamımızı dərindən kədərləndirdi. Həmin gecə biz azərbaycanlı qardaşlarımızla birlikdə eyni hissləri yaşadıq. İndi də danışdıqca insanın tükləri biz-biz olur. Uşaqlarımız əzmkarlıq göstərdilər və gözəl nəticələr əldə etdilər. Allaha çox şükür. İnşallah, bundan sonra da birliyimiz, bərabərliyimiz, - hər zaman bunu söyləyirik, - iki dövlət, bir millət, amma birlikdə iri, diri və güclü olmalıyıq.
Prezident İlham Əliyev: İnşallah.
Mehriban xanım Əliyeva: İnşallah, amin.
Talat Ünlü: Bilirik ki, bizim Prezidentimizlə Siz qardaşsınız. Bu, bizim üçün çox önəmlidir. Bunu qəbul etməyinizi xahiş edirəm.
Prezident İlham Əliyev: Doğrudur. Çox sağ olun, təşəkkür edirəm. Bunu bizim idman muzeyində qoymalıyıq. Bu, Türkiyə-Azərbaycan birliyinin növbəti simvoludur və bizim gənclərimizin yüksək keyfiyyətə malik olmasının təzahürüdür. Bax, ağır bir yarışda qazanılmış bu medalı bizim Cansu qızımız Azərbaycana ərməğan etdi. Sağ ol. Bütün Azərbaycan xalqı səni sevir, sən bilirsən, sizin hamınızı. Çox sağ olun.
Cansu Bektaş: Mən də onları çox sevirəm.
Türkiyə Ağır Atletika Federasiyasının vitse-prezidenti Yasin Arslan: Bu da bizim federasiyamızın – Türkiyə Ağır Atletika Federasiyasının loqosudur, cənab Prezidentim. Xahiş edirəm, bunu da qəbul edəsiniz.
Prezident İlham Əliyev: Çox təşəkkür edirəm.
Talat Ünlü: Bu, Mehriban xanıma hədiyyədir.
Mehriban xanım Əliyeva: Çox sağ olun, çox təşəkkür edirəm. Mən onu geyinim, bərabər şəkil çəkdirək. Çox sağ olun.
Talat Ünlü: Bu da günün anlam və önəmi üçün, cənab Prezidentim, Sizə ölkəmizin milli forması.
Sonra görüş çay süfrəsi arxasında davam etdirildi.
Prezident İlham Əliyev: Bir daha təbrik edirəm. Siz doğrudan bütün Azərbaycan xalqını sevindirdiniz. Cansu qızımız söylədi ki, Azərbaycana ərməğan edirəm. Bütün Azərbaycan xalqının duyğularına toxundu, hamımızı xoşbəxt etdi. Biz Mehriban xanımla sizə yazdığımız məktubda qeyd etdik ki, sizinlə qürur duyuruq. Həqiqətən belədir.
Talat Ünlü: Hörmətli cənab Prezidentim, həm Mehriban xanıma, həm də Sizə ölkəm adından, idmançılarım adından çox təşəkkür edirəm. Bizi çox xoşbəxt etdiniz. Çünki belə bir gündə bizi buraya dəvət etməyiniz, burada qonaq qəbul etməyiniz çox böyük bir məna və önəm daşıyır. Orada ən çox üzücü olan bayrağımızın yandırılması təbii ki, içimizi yandırdı.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, bir də ki, o bayrağı yandırana hər hansı bir cəza da verilmədi, heç bir şey edilmədi, heç bir söz də deyilmədi, əksinə, onu alqışlarla salamladılar. İndi, bilirsiniz, bayraq yandırmaqla heç kim heç nə əldə etmir. 24 apreldə Azərbaycan və Türkiyə bayraqlarını Ermənistanın əsas meydanında yandırmışdılar. Amma bizim bayraqlarımıza onlar Ağrı dağda, mən dedim, Murov dağında, Şuşada yaxınlaşa bilərlərmi? Təbii ki, yox. Ona görə bu, onların acizliyini göstərir, gücsüzlüyünü göstərir.
Bizim qızlarımız orada bayrağı qaldırdılar və Türkiyənin Milli Marşı səslənəndə bütün orada oturanları ayağa qaldırdı. Bax, zəfər budur, qürurverici hallar budur. Bizim dövlətlərimiz də, xalqlarımız da bu zəfərə layiqdir. İkinci Qarabağ savaşında Türkiyə həmişə bizim yanımızda idi, bütün digər məsələlərdə, idmanda hər zaman bir yerdə.
İndi mən sizi növbəti dəfə Qarabağa dəvət edirəm. Arzu edirəm ki, növbəti gəlişiniz Qarabağa olsun. Orada da görərsiniz ki, Şuşa şəhərində Türkiyə və Azərbaycan bayraqları yan-yana dalğalanır. Bu, xalqlarımızın qəlbində olan böyük sevginin təzahürüdür.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились с турецкими спортсменками, посвятившими свою победу на чемпионате Европы по тяжелой атлетике Азербайджану
28.04.202328 апреля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились с турецкими спортсменками, посвятившими свою победу на состоявшемся в Иреване чемпионате Европы по тяжелой атлетике Азербайджану.
Приветствуя турецких спортсменок, Президент Ильхам Алиев сказал:
-Я приветствую вас, добро пожаловать в Азербайджан. На проведенном в Армении чемпионате Европы вы подняли до небес славный флаг Турции, в вашу честь прозвучал Национальный марш. От имени всего азербайджанского народа сердечно поздравляю вас с этим. В то же время вы посвятили эту победу Азербайджану. Это особенно радует нас. Это еще раз показывает, что Турция и Азербайджан – две братские страны едины во всех вопросах. Там, где нет нас, есть вы, где нет вас, есть мы. Мы едины, мы – союзники, братья.
Ваша победа имеет особое значение. Вы – молодые спортсмены, в вашей жизни будет еще много побед, но эта победа – особенная, потому что когда в отношении нашего флага, являющегося нашим национальным атрибутом, было проявлено неуважение, вы восстановили справедливость. Поднятие флага Турции там означало восстановление справедливости. Прозвучавший Национальный марш Турецкого государства заставил встать всех присутствующих. Наш флаг сожгли, но там развевался флаг Турции, который для нас так же дорог, как и наш собственный. Это сделали вы, прекрасная молодежь, представители братской страны.
Как вам известно, Мехрибан ханым и я поздравили вас письмом, пригласили в Азербайджан. Рад, что вы приняли наше приглашение и приехали в Азербайджан, на свою Родину, и этот ваш приезд еще раз демонстрирует наше единство.
Сожжение флага никому не делает чести. Сегодня наши флаги, флаги двух братских стран – Турции и Азербайджана развеваются вместе на Агры даге, Муров даге, в горах Зангезура, Шуше, и они вечно, всегда будут развеваться вместе.
Еще раз хочу сердечно поздравить вас. За то, что вы еще раз продемонстрировали турецко-азербайджанское единство, награждаю вас медалью «Терегги», являющейся высоким знаком Азербайджанского государства, и хочу вручить вам сейчас эту медаль.
Затем было зачитано Распоряжение Президента Азербайджанской Республики о награждении турецких спортсменок Джансу Бекташ, Гамзе Алтун и Нурай Гюнгёр медалью «Терегги» за то, что они посвятили победу на состоявшемся в Иреване чемпионате Европы по тяжелой атлетике Азербайджану как проявление нерушимых братских отношений между Азербайджаном и Турцией.
Президент Ильхам Алиев вручил медали турецким спортсменкам.
После этого была сделана фотография на память.
Президент Федерации тяжелой атлетики Турции Талат Унлю: У нас тоже есть подарки, господин Президент, хотим преподнести их. Уважаемый господин Президент, это – одна из первых золотых медалей, завоеванных нами в Армении, подарок нашей Джансу. Просим принять его от имени нашей страны, Федерации тяжелой атлетики и Джансу.
Президент Ильхам Алиев: Очень признателен, большое спасибо.
Талат Унлю: Эта медаль очень важна с точки зрения значения сегодняшнего дня. Знаете, совершенное там нападение на флаг Азербайджана глубоко огорчило всех нас. В тот вечер мы испытали одинаковые чувства с нашими азербайджанскими братьями. И сейчас, когда я говорю, мурашки по коже бегают. Наши ребята проявили решимость и добились прекрасных результатов. Слава Аллаху. Иншаллах, - мы всегда говорим об этом, - наше единство, как двух государств, одной нации, должно быть прочным, и мы должны быть сильными.
Мехрибан ханым Алиева: Иншаллах, аминь.
Талат Унлю: Мы знаем, что Вы и наш Президент – братья. Это очень важно для нас. Прошу принять это.
Президент Ильхам Алиев: Верно. Большое спасибо, благодарю. Мы должны выставить это в нашем музее спорта. Это – очередной символ турецко-азербайджанского единства и проявление высоких качеств нашей молодежи. Медаль, завоеванную в напряженной борьбе, наша Джансу подарила Азербайджану. Спасибо. Ты знаешь, что весь азербайджанский народ любит тебя, всех вас. Большое спасибо.
Джансу Бекташ: Я тоже очень люблю их.
Вице-президент Федерации тяжелой атлетики Турции Ясин Арслан: Господин Президент, а это лого нашей федерации - Федерации тяжелой атлетики Турции. Прошу принять и это.
Талат Унлю: А это подарок для Мехрибан ханым.
Мехрибан ханым Алиева: Большое спасибо, глубоко признательна. Давайте я надену это, и мы вместе сфотографируемся. Большое спасибо.
Талат Унлю: А это, господин Президент, Вам - национальная форма нашей страны для того, чтобы подчеркнуть значение сегодняшнего дня.
Затем встреча продолжилась за чаем.
Президент Ильхам Алиев: Еще раз поздравляю. Вы действительно порадовали весь азербайджанский народ. Джансу сказала, что дарит эту победу Азербайджану. Это растрогало азербайджанский народ, осчастливило всех нас. В адресованном вам письме мы с Мехрибан ханым отметили, что гордимся вами. Это действительно так.
Талат Унлю: Уважаемый господин Президент, от имени моей страны, спортсменов выражаю огромную благодарность и Мехрибан ханым, и Вам. Вы подарили нам большое счастье. То, что в такой день Вы пригласили нас сюда, приняли нас как своих гостей, имеют большой смысл и значение. Сожжение там нашего флага, конечно же, отразилось болью в нашем сердце.
Президент Ильхам Алиев: Да. При этом тот, кто сжег этот флаг, не понес никакого наказания, ему ничего не сделали, ничего не сказали, наоборот, его приветствовали аплодисментами. Вы знаете, сожжение флага никому ничего не дает. 24 апреля флаги Азербайджана и Турции были сожжены на главной площади Армении. Но разве они могут подойти к нашим флагам на Агры даге, Муров даге, в Шуше? Конечно же, нет. Поэтому это демонстрирует их беспомощность, бессилие.
Наши девушки подняли там флаг и, когда там зазвучал Национальный гимн Турции, все присутствовавшие встали. Вот это и есть победа, это то, что вызывает гордость. И наши государства, и наши народы достойны этой победы. Во время Второй Карабахской войны Турция всегда была рядом с нами, она всегда была вместе с нами во всех других вопросах, в спорте.
Сейчас я в очередной раз приглашаю вас в Карабах. Желаю, чтобы ваш следующий приезд был в Карабах. Вы и там увидите, что в городе Шуша флаги Турции и Азербайджана развеваются рядом друг с другом. Это – проявление большой любви, которая живет в сердце наших народов.