Avqustun 9-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın dəvəti ilə Türkiyəyə işgüzar səfər edib.
Prezident İlham Əliyevi və birinci xanım Mehriban Əliyevanı Türkiyənin gənclər və idman naziri Mehmet Kasapoğlu, Konya şəhərinin valisi Vahdettin Özkan və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Mövlanə muzeyini ziyarət
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva avqustun 9-da Türkiyənin Konya şəhərində Mövlanə muzeyini ziyarət ediblər.
Konya Şəhər Mədəniyyət və Turizm İdarəsinin rəhbəri Əbdülsəttar Yarar Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya muzey barədə məlumat verib.
V İslam Həmrəyliyi Oyunlarının təntənəli açılış mərasimi
Avqustun 9-da Türkiyənin Konya şəhərində V İslam Həmrəyliyi Oyunlarının təntənəli açılış mərasimi keçirilib.
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva ilə qısa söhbət edib.

10.08.2022On August 9, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev went on a business visit to Türkiye, at the invitation of President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva were welcomed by minister of youth and sport of Türkiye Mehmet Kasapoğlu, governor of the city of Konya Vahdettin Özkan, and other officials.
Meeting with sportsmen representing Azerbaijan at the 5th Islamic Solidarity Games in Konya
On August 9, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva met with sportsmen representing Azerbaijan at the 5th Islamic Solidarity Games held in Konya city.
Visit to Movlana Museum
On August 9, First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva paid a visit to Movlana Museum in Konya city of Türkiye.
Head of the Konya City Culture and Tourism Department Abdulsattar Yarar gave information to First Vice-president Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva about the museum.
Then, keepsakes were presented mutually.
Inauguration of the 5th Islamic Solidarity Games
On August 9, inauguration of the 5th Islamic Solidarity Games took place in Konya city of Türkiye.
President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan had a short conversation with First Дady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva.