Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva İsmayıllı rayonunda səfərdə olublar
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva noyabrın 1-də İsmayıllı rayonunda səfərdə olublar.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin İsmayıllı şəhərinin mərkəzində ucaldılmış abidəsini ziyarət edərək önünə gül dəstəsi qoydular.
İsmayıllı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Nahid Bağırov rayonda görülən abadlıq-quruculuq işləri barədə dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verdi.
Bildirildi ki, bu il İsmayıllı şəhərinin Babək küçəsində ideya və üslub baxımından fərqli abadlıq işlərinə start verilib. Şəhərin Heydər Əliyev Parkına aparan, uzunluğu 400 metrə yaxın olan küçəsindəki abadlıq işləri rayonun gənc rəssamlarının birgə ideyaları əsasında həyata keçirilib. Küçədə yerləşən həyətyanı sahələrin hasarları müəyyən hündürlüyə çatdırılıb, divar üzlükləri təmir olunub, hasar damlarına keramik rəngli dəmir örtük vurulub. Ümumi görünüşə rəng qatmaq üçün darvazalar əlvan rənglərlə boyanıb, divarların fasadında dekorativ pəncərələr, skamyalar və gül dibçəkləri yerləşdirilib. Yolboyu divarlar küçə rəssamlıq sənət nümunələri ilə bəzədilib. Xüsusi memarlıq görünüşünü özündə ehtiva edən abadlıq işləri həm rayon sakinlərinin, həm də İsmayıllıya gələn qonaqların marağına səbəb olub.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda biosmart avtobus dayanacağı ilk dəfə İsmayıllıda ötən il quraşdırılıb. Onun əsas üstünlüyü pulsuz vayfayı, təhlükəsizlik kamerası, dezinfeksiya duşu, mini barı, enerji doldurma portu, USB girişinin olmasıdır. Dayanacaq Günəş enerjisi ilə işləyir və 8 oturacağı var. Bu il daha bir dayanacaq quraşdırılıb. Onu digərindən fərqləndirən cəhət sensor qapılarının və kondisionerinin olmasıdır.
Şəhərdə aparılan abadlıq-quruculuq işləri Heydər Əliyev Parkını da əhatə edib. Parkda attraksionlar, yeni trenajorlar quraşdırılıb. Bununla yanaşı, yenidənqurma işləri çərçivəsində parkda yeni bəzək gül kolları və ağaclar əkilib, oturacaqlar yenilənib, işıq sistemi dəyişdirilib. Bu il şəhərin bir neçə küçəsinin asfaltlanması başa çatdırılıb.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева совершили поездку в Исмаиллинский район
01.11.20211 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева совершили поездку в Исмаиллинский район.
Глава государства Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили памятник общенациональному лидеру нашего народу Гейдару Алиеву, возведенный в центре города Исмаиллы, и возложили к нему цветы.
Глава Исполнительной власти Исмаиллинского района Нахид Багиров проинформировал главу государства и первую леди о проводимой в районе работе по благоустройству.
Было отмечено, что в этом году на улице Бабека в городе Исмаиллы дан старт работе по благоустройству, оригинальной по своей идее и стилистике. Работы по благоустройству на улице протяженностью 400 метров, ведущей к городскому парку Гейдара Алиева, проводились на основе идей молодых художников района. Ограждения приусадебных участков на улице подняты на определенную высоту, отремонтированы облицовки стен, верх ограждений покрыт железом цвета керамики. Для того, чтобы внести разнообразие в общий вид улицы, ворота окрашены в яркие цвета, в наружной части стен установлены декоративные окна, скамейки и горшки с цветами. Стены вдоль дороги украшены образцами стрит-арта. Вся эта работа, которая придала улице особый облик, вызвала интерес как жителей района, так и гостей, посещающих Исмаиллы.
Отметим, что первая автобусная остановка biosmart в Азербайджане была установлена в Исмаиллы в прошлом году. Ее основные преимущества - бесплатный wi-fi, камера видеонаблюдения, дезинфекционный душ, мини-бар, порт для зарядки, USB-порт. Остановка работает на солнечной энергии и рассчитана на 8 мест. В этом году установлена еще одна остановка. Ее отличительная особенность - наличие сенсорных дверей и кондиционера.
Проводимая в городе работа по благоустройству охватила и парк Гейдара Алиева. Здесь установлены аттракционы, новые тренажеры. Кроме того, в парке высажены новые декоративные цветочные кусты и деревья, обновлены скамейки, система освещения. В этом году завершено асфальтирование нескольких улиц города.