29.12.2008Heydər Əliyev Fondu sarayında uşaq evlərində və internat məktəblərində təlim-tərbiyə alan, şəhid, qaçqın və məcburi köçkün ailələrindən olan, yetim və valideyn himayəsindən məhrum, təhsildə xüsusilə fərqlənən uşaqlar üçün Yeni il şənlikləri keçirir.
Dekabrın 29-da Fondun prezidenti, Azərbaycan Prezidentinin xanımı, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva növbəti bayram şənliyində iştirak edib, qızı Arzu ilə birlikdə uşaqların sevinc və fərəhini bölüşüb. Mehriban xanım və qızı uşaqlarla səmimi söhbət ediblər, onlarla şəkil çəkdiriblər.
- Əziz uşaqlar, hörmətli müəllimlər və valideynlər! Mən sizin hamınızı səmimi qəlbdən salamlayıram. Ənənəvi olaraq biz bu il də “Gülüstan” sarayında ötən illə vidalaşırıq və yeni – 2009-cu ili qarşılayırıq. Yeni il ailəvi bayramdır və mən çox şadam ki, bu bayramı biz birlikdə, böyük, mehriban ailə kimi qeyd edirik.
Ötən ilə nəzər salsaq görərik ki, ölkəmizdə bir çox mühüm hadisələr baş vermiş, bir çox nailiyyətlər əldə olunmuşdur. Ölkəmizin – Azərbaycanın inkişafı davam edir. Şəhərlərimiz, kəndlərimiz abadlaşır, gözəlləşir. Paytaxtımıza nəzər salsaq görərik ki, nə qədər gözəlləşibdir. Yeni yollar, geniş prospektlər, körpülər salınır, yeni parklar açılır, səhiyyə və idman mərkəzləri inşa olunur və istifadəyə verilir, yeni məktəblər, uşaq bağçaları tikilir, mədəniyyət abidələri, tarixi abidələr bərpa olunur. Bir çox yeni mədəniyyət ocaqları inşa olunub, istifadəyə verilib, Heydər Əliyev Sarayı bərpa olunub, Muğam Mərkəzi, Qala Etnoqrafiya Muzeyi yaradılıb və sair.
2008-ci ildə Heydər Əliyev Fondu da öz fəaliyyətini davam etdirmiş, bir çox işlər görmüşdür. “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb” layihəsi çərçivəsində ölkəmizdə yeni məktəblərin tikintisi davam edir. Bir sıra uşaq bağçası tikilib istifadəyə verilmişdir. Uşaqlar üçün yay düşərgələri tikilir və istifadəyə verilir. Biz həmişə olduğu kimi, uşaq evləri və internat məktəblərində tərbiyə olunan uşaqların problemlərini daim diqqət mərkəzində saxlamağa çalışmışıq. Əgər 5 il bundan əvvəl Heydər Əliyev Fondu öz fəaliyyətinə başlayanda bizim əsas gücümüz uşaq evlərinin, internat məktəblərinin maddi-texniki bazasının yaxşılaşdırılmasına yönəlmişdisə, bu gün artıq demək olar ki, bütün məktəblər çox gözəl vəziyyətdədir, yenidən təmir olunmuş, çoxu yenidən qurulmuş, ən müasir avadanlıqla təmin edilmişdir. Bu gün bizim diqqətimiz bu müəssisələrdə təhsilin səviyyəsinə, təhsilin şəraitinə yönələcəkdir. Biz istəyirik ki, uşaqlarımız dünyanın ən yüksək standartlarına cavab verən təhsil alsınlar, biliyə malik olsunlar.
Hesab edirəm ki, uşaqlıq həyatın ən gözəl dövrüdür. Mənim arzum odur ki, Azərbaycanda hər bir uşaq xoşbəxt olsun. Ona görə də biz sizləri – bizim uşaqlarımızı, balalarımızı məhəbbətlə, hörmətlə, mərhəmətlə, diqqətlə böyütməliyik. Aydındır ki, siz hələ həyatınızın başlanğıcındasınız. Hər birinizin qarşınızda böyük yol, böyük həyat var. Bu həyatda, bu yolda sevinclə, xoş anlarla, qələbələrlə yanaşı, sizi çətinliklər də, problemlər də gözləyir. Ona görə də bu gün biz böyüklər sizi elə böyütmək istəyirik ki, sizə elə tərbiyə vermək istəyirik ki, sabah əsl insan, əsl vətəndaş, əsl şəxsiyyət olasınız.
Siz yəqin bilirsiniz ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə 2009-cu il ölkəmizdə “Uşaq ili” elan olunmuşdur. Bu, o deməkdir ki, uşaqlara olan diqqət bir az da artmalıdır. Mən bu gün uşaq problemləri ilə məşğul olan bütün dövlət qurumlarına, qeyri-hökumət təşkilatlarına, cəmiyyətimizin hər bir vətəndaşına üz tutub deyirəm ki, uşaqlara daha da diqqətlə, daha da ürəklə, daha da məhəbbətlə yanaşmalıyıq. Yenə də deyirəm, bu, hər bir insanın borcudur. Çünki bizim uşaqlar bu günümüz, Azərbaycanın sabahıdır, Azərbaycanın gələcəyidir.
Əziz dostlar, mən sizin hamınızı Yeni il bayramı, Dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyi günü münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm, sizə yeni ildə cansağlığı, yeni uğurlar və qələbələr arzulayıram.

Heydar Aliyev Foundation arranges the New Year parties at Gulustan Palace for children from children homes and boarding schools, martyr, refugee and IDP families, orphans and children deprived of parental care, pupils distinguished in education.
President of the Foundation, Fist Lady of Azerbaijan, UNESCO and ISESCO Goodwill Ambassador, MP Mehriban Aliyeva attended the party on 29 December along with her daughter Arzu. Mrs Aliyeva and her daughter sincerely met with children, were photographed with them.
Mehriban Aliyeva addressed the party:
Dear children, dear teachers and parents, I sincerely greet you. This year, too, we traditionally say good bye to the last year at Gulustan Palace and meet 2009. New Year is the family holiday and I am very glad that we mark this holiday together as a big and kind family.
In the last year a number of significant events happened in our country, lots of achievements gained. Development of our country – Azerbaijan goes on. Our cities, villages are renovated. Our capital has become so beautiful. new roads, nice avenues, bridges are built, new parks opened, medical and sport centers built and opened, new schools, kindergartens constructed, cultural, historical monuments restored. A lot of cultural centers have been built and opened, Heydar Aliyev Palace has been restored, Mugham Center, Gala Ethnography Museum created and so on.
Heydar Aliyev Foundation continued its activity in 2008, did a lot of works. In frame of the New School to New Azerbaijan Project construction of new schools in our country goes on. Several kindergartens were built and opened. Summer camps for children are constructed and put into service. As usual, we have tried to pay attention to problems of children at children homes and boarding schools. 5 years ago, when Heydar Aliyev Foundation was founded our major force was directed to improvement of logistics of children homes and boarding schools. But today almost all schools are under nice conditions, have been reconstructed and supplied with very modern equipment. Now we will pay attention to the level and circumstances of education in these institutions. We want our children to receive education and knowledge meeting the highest world standards.
To me, childhood is the nicest period of life. I wish every child in Azerbaijan to be happy. Therefore, we must bring up you – our children with love, respect, mercy and attention. Of course, you are in the beginning of your life. Big way, big life waits for each of you and beside joy, good days, victories you will also face difficulties, problems in this life, in this way. This is why, we – adults want to raise, educate you so that you can become tomorrow a real man, a real citizen, a real personality.
You probably know that 2009 has been declared the Year of Child in our country by the order of the President of the Republic of Azerbaijan. It means attention to children must be increased. Applying today to all public bodies, NGOs dealing with child problems, to every citizen of our society I say we must approach children with much more attention and love. It is a debt to every person. Because our children is our present, the future of Azerbaijan.
Dear friends, I cordially congratulate you on the Day of Solidarity of the World Azerbaijanis and New Year Holiday, wish you health, successes and victories in the new year.