29.12.2008Heydər Əliyev Fondu sarayında uşaq evlərində və internat məktəblərində təlim-tərbiyə alan, şəhid, qaçqın və məcburi köçkün ailələrindən olan, yetim və valideyn himayəsindən məhrum, təhsildə xüsusilə fərqlənən uşaqlar üçün Yeni il şənlikləri keçirir.
Dekabrın 29-da Fondun prezidenti, Azərbaycan Prezidentinin xanımı, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva növbəti bayram şənliyində iştirak edib, qızı Arzu ilə birlikdə uşaqların sevinc və fərəhini bölüşüb. Mehriban xanım və qızı uşaqlarla səmimi söhbət ediblər, onlarla şəkil çəkdiriblər.
- Əziz uşaqlar, hörmətli müəllimlər və valideynlər! Mən sizin hamınızı səmimi qəlbdən salamlayıram. Ənənəvi olaraq biz bu il də “Gülüstan” sarayında ötən illə vidalaşırıq və yeni – 2009-cu ili qarşılayırıq. Yeni il ailəvi bayramdır və mən çox şadam ki, bu bayramı biz birlikdə, böyük, mehriban ailə kimi qeyd edirik.
Ötən ilə nəzər salsaq görərik ki, ölkəmizdə bir çox mühüm hadisələr baş vermiş, bir çox nailiyyətlər əldə olunmuşdur. Ölkəmizin – Azərbaycanın inkişafı davam edir. Şəhərlərimiz, kəndlərimiz abadlaşır, gözəlləşir. Paytaxtımıza nəzər salsaq görərik ki, nə qədər gözəlləşibdir. Yeni yollar, geniş prospektlər, körpülər salınır, yeni parklar açılır, səhiyyə və idman mərkəzləri inşa olunur və istifadəyə verilir, yeni məktəblər, uşaq bağçaları tikilir, mədəniyyət abidələri, tarixi abidələr bərpa olunur. Bir çox yeni mədəniyyət ocaqları inşa olunub, istifadəyə verilib, Heydər Əliyev Sarayı bərpa olunub, Muğam Mərkəzi, Qala Etnoqrafiya Muzeyi yaradılıb və sair.
2008-ci ildə Heydər Əliyev Fondu da öz fəaliyyətini davam etdirmiş, bir çox işlər görmüşdür. “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb” layihəsi çərçivəsində ölkəmizdə yeni məktəblərin tikintisi davam edir. Bir sıra uşaq bağçası tikilib istifadəyə verilmişdir. Uşaqlar üçün yay düşərgələri tikilir və istifadəyə verilir. Biz həmişə olduğu kimi, uşaq evləri və internat məktəblərində tərbiyə olunan uşaqların problemlərini daim diqqət mərkəzində saxlamağa çalışmışıq. Əgər 5 il bundan əvvəl Heydər Əliyev Fondu öz fəaliyyətinə başlayanda bizim əsas gücümüz uşaq evlərinin, internat məktəblərinin maddi-texniki bazasının yaxşılaşdırılmasına yönəlmişdisə, bu gün artıq demək olar ki, bütün məktəblər çox gözəl vəziyyətdədir, yenidən təmir olunmuş, çoxu yenidən qurulmuş, ən müasir avadanlıqla təmin edilmişdir. Bu gün bizim diqqətimiz bu müəssisələrdə təhsilin səviyyəsinə, təhsilin şəraitinə yönələcəkdir. Biz istəyirik ki, uşaqlarımız dünyanın ən yüksək standartlarına cavab verən təhsil alsınlar, biliyə malik olsunlar.
Hesab edirəm ki, uşaqlıq həyatın ən gözəl dövrüdür. Mənim arzum odur ki, Azərbaycanda hər bir uşaq xoşbəxt olsun. Ona görə də biz sizləri – bizim uşaqlarımızı, balalarımızı məhəbbətlə, hörmətlə, mərhəmətlə, diqqətlə böyütməliyik. Aydındır ki, siz hələ həyatınızın başlanğıcındasınız. Hər birinizin qarşınızda böyük yol, böyük həyat var. Bu həyatda, bu yolda sevinclə, xoş anlarla, qələbələrlə yanaşı, sizi çətinliklər də, problemlər də gözləyir. Ona görə də bu gün biz böyüklər sizi elə böyütmək istəyirik ki, sizə elə tərbiyə vermək istəyirik ki, sabah əsl insan, əsl vətəndaş, əsl şəxsiyyət olasınız.
Siz yəqin bilirsiniz ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə 2009-cu il ölkəmizdə “Uşaq ili” elan olunmuşdur. Bu, o deməkdir ki, uşaqlara olan diqqət bir az da artmalıdır. Mən bu gün uşaq problemləri ilə məşğul olan bütün dövlət qurumlarına, qeyri-hökumət təşkilatlarına, cəmiyyətimizin hər bir vətəndaşına üz tutub deyirəm ki, uşaqlara daha da diqqətlə, daha da ürəklə, daha da məhəbbətlə yanaşmalıyıq. Yenə də deyirəm, bu, hər bir insanın borcudur. Çünki bizim uşaqlar bu günümüz, Azərbaycanın sabahıdır, Azərbaycanın gələcəyidir.
Əziz dostlar, mən sizin hamınızı Yeni il bayramı, Dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyi günü münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm, sizə yeni ildə cansağlığı, yeni uğurlar və qələbələr arzulayıram.

29.12.2008Фонд Гейдара Алиева проводит во дворце «Гюлистан» новогодние веселья для воспитанников детских домов и школ-интернатов, детей из семей шехидов, беженцев и вынужденных переселенцев, детей-сирот и лишенных родительского попечения, а также детей, отличившихся в учебе.
29 декабря президент Фонда, супруга Президента Азербайджана, посол доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутат Милли Меджлиса Мехрибан Алиева приняла участие в праздничном торжестве, вместе с дочерью Арзу разделила радость детей. Мехрибан ханум и ее дочь тепло побеседовали с детьми, сфотографировались с ними.
-Дорогие дети, уважаемые педагоги и родители! Сердечно приветствую всех вас. По традиции мы и в этом году прощаемся во дворце «Гюлистан» с уходящим годом и встречаем новый – 2009 год. Новый год – это семейный праздник, и я очень рада, что мы отмечаем этот праздник вместе, как большая, дружная семья.
Если оглянуться на уходящий год, то можно увидеть, что в нашей стране произошло много важных событий, достигнуты многочисленные успехи. Развитие нашей страны – Азербайджана продолжается. Наши города и села благоустраиваются, хорошеют. Посмотрите, какой красивой стала наша столица. Прокладываются новые дороги, широкие проспекты, мосты, открываются новые парки, строятся и сдаются в эксплуатацию медицинские и спортивные центры, новые школы, детские сады, реставрируются памятники культуры, исторические памятники. Построено и сдано много новых очагов культуры, восстановлен Дворец Гейдара Алиева, созданы Центр мугама, Галинский этнографический музей и др.
В 2008 году Фонд Гейдара Алиева продолжил свою деятельность, проделал большую работу. В рамках проекта «Обновляющемуся Азербайджану – новую школу» в нашей стране продолжается строительство новых школ. Построен и сдан в эксплуатацию ряд детских садов. Строятся и сдаются летние лагеря для детей. Мы, как всегда, старались уделять постоянное внимание проблемам детей, воспитывающихся в детских домах и школах-интернатах. Если 5 лет назад, когда Фонд Гейдара Алиева начинал свою деятельность, наши основные усилия были направлены на улучшение материально-технической базы детских домов, школ-интернатов, то сегодня, можно сказать, все школы находятся в прекрасном состоянии, они отремонтированы, многие из них реконструированы, оснащены самым современным оборудованием. Сейчас наше внимание будет направлено на уровень, условия образования в этих учреждениях. Мы хотим, чтобы наши дети получали образование, отвечающее самым высоким мировым стандартам, были образованными.
Думаю, что детство – это лучший период жизни. Я хочу, чтобы каждый ребенок в Азербайджане был счастлив. Поэтому мы должны растить вас – наших детей с любовью, уважением, милосердием, вниманием. Понятно, что вы пока находитесь в начале жизненного пути. Перед каждым из вас большой путь, большая жизнь. В этой жизни, на этом пути наряду с радостью, приятными моментами, победами вас ожидают и трудности, проблемы. Поэтому сегодня мы, взрослые, хотим вырастить, воспитать вас такими, чтобы в будущем каждый из вас стал настоящим человеком, истинным гражданином, личностью.
Вам, наверное, известно, что Распоряжением Президента Азербайджанской Республики 2009 год в нашей стране объявлен «Годом ребенка». Это значит, что внимание к детям должно еще более возрасти. Обращаясь сегодня ко всем государственным структурам, неправительственным организациям, занимающимся проблемами детей, каждому гражданину нашего общества, я хочу сказать, что мы должны еще внимательнее, душевнее, с еще большей любовью подходить к детям. Повторяю, это долг каждого человека, так как наши дети – это наше настоящее, завтрашний день, будущее Азербайджана.
Дорогие друзья, сердечно поздравляю вас с новогодним праздником, Днем солидарности азербайджанцев мира, желаю вам в новом году здоровья, новых успехов и побед.